Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε ένα φάκελο στο root της sd με το όνομα media , μέσα σ' αυτόν ένα φάκελο με το όνομα audio και μέσα σ' αυτόν τρεις φακέλους, ένα με όνομα ringtones , ένα με όνομα notifications και ένα με όνομα alarms. Βάλε τα mp3 σου στους φακέλους ringtones, notifications, alarms ανάλογα με ποιον ήχο θες να αλλάξεις. Πιθανόν να γίνεται δουλεία απλά φτιάχνοντας τους φακέλους ringtones, notifications, alarms απευθείας στο root της sd αλλά βαριέμαι να το δοκιμάσω για να σου πω σίγουρα;)

 

Είχα ήδη φάκελο Media - ringtones έκανα και notifications kai alarm αλλά δεν δούλεψε..

Ευχαριστώ πάντως.

καμία άλλη ιδέα?

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχα ήδη φάκελο Media - ringtones έκανα και notifications kai alarm αλλά δεν δούλεψε..

Ευχαριστώ πάντως.

καμία άλλη ιδέα?

 

Το έβαλες στο sdcard/media/ringtones κτλ; Αν ναι ,κάνε και ένα reboot. Λογικά θα πρέπει να δουλέψει έτσι.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλες στο sdcard/media/ringtones κτλ; Αν ναι ,κάνε και ένα reboot. Λογικά θα πρέπει να δουλέψει έτσι.

 

Έχω κάνει και reboot βρε'συ:p..αλλά τζίφος.

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και reboot βρε'συ:p..αλλά τζίφος.

Σε μένα δουλεύει οπότε κάτι δεν έχεις κάνει σωστά υποθέτω. Ξανατσέκαρε τα ονόματα των φακέλων. Μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις τον root explorer και να κάνεις τα mp3 copy/paste στην διαδρομή /system/media/audio/ringtones και μετά κάνε reboot

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω ενα προβληματάκι με το μεγαφωνο του ακουστικού.

εδω και μερικές μέρες ακούω παραμορφωμένα, και πρέπει να κατεβάσω πολύ την ένταση του καλούντος, για να μην παραμορφώνει.

δεν πρέπει ναναι θέμα software (λέω εγώ), έβαζα nightly και τώρα την 7.1

 

 

 

έχει τύχει σε κανέναν ;

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

Αρχές της εβδομάδας το κινητό μου παρουσίασε ένα πρωτόγνωρο πρόβλημα και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Έχω στην κατοχή μου το San Francisco με OLED οθόνη αγορασμένο από Αγγλία. Την Δευτέρα λοιπόν το πρωί όταν πήγα στη δουλειά, παρατήρησα το πάνω μέρος της οθόνης, περίπου το 1/3 αυτής, να τρεμοπαίζει και να έχει αποκτήσει μία γαλαζοπράσσινη απόχρωση. Το εύρος της " προβληματικής οθόνης" δεν είναι σταθερό αλλά μεταβάλλεται με max το 1/3 της οθόνης από πάνω προς τα κάτω. όταν πέρασε η ώρα και ανέβηκε η θερμοκρασία περιβάλλοντος, το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

Την επόμενη μέρα το πρωί, και με εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 10 βαθμούς κελσίου, πάλι τα ίδια. Αφησα το 3G ανοιχτό και το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

Δεν ξέρω αν είναι γενικό το φαινόμενο ή αν έτυχε σε εμένα αλλά για καλό και για κακό σας συμβουλεύω να αποφεύγεται τα κρύα!

 

Καλό χειμώνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα ο Pigfish λέει ότι έχω GEN 2 (sold with Android 2.2), όμως εγώ το κινητό το αγόρασα με 2.1 και έβαλα την επίσημη 2.2 της Wind.

Είναι σίγουρο ότι έχω GEN 2; Και αν ναι, γιατί μου λέει ότι το αγόρασα με 2.2;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στάνταρ αφου το λέει το pingfish!

Αυτό λογικά βλέπει πως είναι κι οχι πως ήταν πριν το κάνεις 2.2

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω το κινητό εδώ και 5 μήνες και έχω ένα πρόβλημα με το δίκτυο (Vodafone) του τηλεφώνου. Το έχω ρυθμίσει για να κάνει χρήση αποκλειστικά και μόνο του 2G για να μην τρώει μπαταρία. Όμως έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές μάλλον χάνει την σύνδεση με το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας παρ’ ότι η κεραία δείχνει να έχει σήμα. Για την ακρίβεια πατώ το call για κάποιο αριθμό τηλεφώνου αλλά αυτό δεν καλεί. Επίσης μου έρχεται μήνυμα απο την εταιρεία ότι με κάλεσαν φίλοι μου και δεν χτύπησε το τηλέφωνο μου παρ' ότι αυτό ήταν μονίμος ανοιχτό. Παρατήρησα ότι το πρόβλημα λύνεται αν κάνω Αναζήτηση δικτύων στο κινητό μου ή αν επιλέξω κάποιο από τα δίκτυα.

 

Το κινητό φέρει Android 2.2 χωρίς να έχω κάνει κάποια αλλαγή.

 

Έχετε να προτύνεται κάποια λύση;

 

Ευχαριστώ.

Edited by DEEPSPACE
Link to comment
Share on other sites

Εδω κΑι 2 μερες, το wifi ενω σκαναρει δε συνδεεται...

μπορει να φταιει κατι soft? H τα εφτυσε?

Εκτος απο τη μνημη που ειναι full, oλα νορμαλ φαινονται :(

UP: solved!

 

Επισης να πω οτι blade φιλου που το χρησιμοποιει κανονικα εδω κ 6μηνο χωρις θηκη κλπ,

εχει ξεβαψει ολο, και τα κουμπια.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να σβησεις οσες αποθηκευμενες ρυθμισεις απο ρουτερς εχεις στο λεπιδι σου..οσο για τα κουμπια εμενα σε λιγο συμπληρωνει ενα χρονο και εχει φυγει το zte απο πισω και αυτο γιατι το εξυνα με το νυχι...
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έχω πάνω από 6 μήνες και δεν έχει ξεβάψει.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα δεν εχει κανενα προβλημα με ξεβαμα και τετοια επι 8 μηνες που το δουλευω..

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάει το αγαπημένο μου μπλεντάκι.... Η οθόνη ράγισε σε 100 σημεία όταν έπεσε με την μούρη κάτω. Δεν νιώθω με το δάχτυλο το ράγισμα και λειτουργεί κανονικότατα, αλλά 50 ευρώ και πολλές μέρες στο Service της Wind δεν γίνεται....

 

Επίσης τα χέρια μου δεν "πιάνουν" για να το κάνω μόνος μου με ανταλλακτικό από ebay....

 

Πραγματικά κρίμα και είχα ασχοληθεί πολύ με το εν λόγω κινητούλι....

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με το φορτιστή του Blade (αυτόν που είχε μαζί του όταν το αγόρασα).Συγκεκριμένα ενώ δείχνει οτι το κινητό φορτίζεται αργεί πάρα πολύ ενώ δεν ολοκληρώνει καν τη φόρτιση.Στην αρχή σκέφτηκα οτι ίσως παίζει κάτι με τη μπαταρία του κινητού,αλλά πχ χτες το απόγευμα έβαλα πάνω στο φορτιστή ένα ακουστικό bluetooth με micro-usb υποδοχή και μέχρι σήμερα και αυτό φαίνεται να μην έχει ολοκληρώσει τη φόρτιση.Μήπως έχει αντιμετωπίσει κανείς ανάλογο πρόβλημα με το φορτιστή του Blade?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.:)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε καποιον αλλο μετασχηματιστη η βαλτο σε καποιο pc μεσω usb να δεις αν ολοκληρωνει
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ξερει κανεις πως ρυθμιζουμε να εμφανιζεται η οθονη μετα απο κλεισιμο τηλεφωνηματος; σε μενα τελειωνω το τηλεφωνημα απομακρυνεται το τηλεφωνο απο το προσωπο και παραμενει σβηστη η οθονη, ενω παλια αναβε αμεσως και μου εδινε την δυνατοτητα μεσω του αριστερου κουμπιου να τερματισω την κληση... καποια βοηθεια ;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως ρυθμιζουμε να εμφανιζεται η οθονη μετα απο κλεισιμο τηλεφωνηματος; σε μενα τελειωνω το τηλεφωνημα απομακρυνεται το τηλεφωνο απο το προσωπο και παραμενει σβηστη η οθονη, ενω παλια αναβε αμεσως και μου εδινε την δυνατοτητα μεσω του αριστερου κουμπιου να τερματισω την κληση... καποια βοηθεια ;

Πρέπει να κάνεις calibrate στον proximity sensor. Αν έχεις ZTE dialer νομίζω ότι πληκτρολογόντας *#26***# σου βγάζει μια οθόνη με τους sensors όπου σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις calibrate το proximity sensor. Βάζεις το τηλέφωνο κάτω από δυνατό φώς και πατάς το calibrate. Δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο , μου εβγαλε την οθονη που λες και μου ελεγε οτι ολα ειναι οκ... καποια αλλη λυση;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο , μου εβγαλε την οθονη που λες και μου ελεγε οτι ολα ειναι οκ... καποια αλλη λυση;

Calibrate έκανες, με τον τρόπο που σου είπα?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις calibrate στον proximity sensor. Αν έχεις ZTE dialer νομίζω ότι πληκτρολογόντας *#26***# σου βγάζει μια οθόνη με τους sensors όπου σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις calibrate το proximity sensor. Βάζεις το τηλέφωνο κάτω από δυνατό φώς και πατάς το calibrate. Δοκίμασε το.

 

Ναι το εκανα και μου ελεγε οτι ολα ειναι οκ και κατα συνεπεια δεν με αφηνε να κανω calibrate... ευχαριστω για την διαθεση και το ενδιαφερον....

Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εκανα και μου ελεγε οτι ολα ειναι οκ και κατα συνεπεια δεν με αφηνε να κανω calibrate... ευχαριστω για την διαθεση και το ενδιαφερον....
Ποια rom έχεις?
Link to comment
Share on other sites

Ποια rom έχεις?

Ολα οκ παιδια , δουλεψε τελικα με το συστημα του dialer.. μεχρι στιγμης ολα πανε ρολοι... σας ευχαριστω πολυ...

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα ZTE Blade

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...