Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσοι θελετε να αναβαθμισετε απο 2.2 σε 2.3, πρωτα θα κατεβασετε την εφαρμογη ELIXIR και θα δειτε αρχικα ποια οθονη φορατε. Atmel ή Synaptics.

Οι χρηστες της Atmel αντιμετωπισαν χιλιαδες προβληματα αν και τωρα κατι πρεπει να φτιαξανε,δεν το παρακολουθω και παρα πολυ το θεμα διοτι δεν με αφορα.

 

Οποιος εχει το PRO ειναι αλλου παππα ευαγγελιο , καντε μια αναζητηση στο θεμα του Pro..

 

Μετα απο αυτα τα ολιγα, εδω ειμαστε ...

_______________________________________________________________________________________________

 

επισης οσοι εχετε προβλημα με το ηχειο (.35 kernel) flashαρετε αυτον εδω τον νεο kernel του geno... διορθωθηκε το προβλημα με τον ηχο στα χαμηλα και των ringtones.

εδω και το σχετικο Post.

Edited by birginioss
Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσοι θελετε να αναβαθμισετε απο 2.2 σε 2.3, πρωτα θα κατεβασετε την εφαρμογη ELIXIR και θα δειτε αρχικα ποια οθονη φορατε. Atmel ή Synaptics.

Οι χρηστες της Atmel αντιμετωπισαν χιλιαδες προβληματα αν και τωρα κατι πρεπει να φτιαξανε,δεν το παρακολουθω και παρα πολυ το θεμα διοτι δεν με αφορα.

 

Οποιος εχει το PRO ειναι αλλου παππα ευαγγελιο , καντε μια αναζητηση στο θεμα του Pro..

 

Μετα απο αυτα τα ολιγα, εδω ειμαστε ...

_______________________________________________________________________________________________

 

 

Ωραια θα του πω να βαλει την εφαρμογη για να δει ποια οθονη εχει ουτως ωστε να προχωρησει στην αναβαθμιση. Μπορεις για καλο και για κακο να δωσεις ενα link με την τελευταια official 2.3 εκδοση σε περιπτωση που τον παιρνει να κανει την αναβαθμιση? Thanks.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

το λινκ ειναι αυτο : http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDQzNTg=

 

σταθερη 100% δεν ειναι...παντως οσο η 2.2.1 ...Αν δεν το σκαλιζει , και δεν ειναι hard user κατα 80% θα την ευχαριστηθει! ;)

Επισεις bacup το imei!!!!! (κοιταξε στο 1 post του modding)

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελετε να αναβαθμισετε απο 2.2 σε 2.3, πρωτα θα κατεβασετε την εφαρμογη ELIXIR και θα δειτε αρχικα ποια οθονη φορατε. Atmel ή Synaptics.

Οι χρηστες της Atmel αντιμετωπισαν χιλιαδες προβληματα αν και τωρα κατι πρεπει να φτιαξανε,δεν το παρακολουθω και παρα πολυ το θεμα διοτι δεν με αφορα.

 

Οποιος εχει το PRO ειναι αλλου παππα ευαγγελιο , καντε μια αναζητηση στο θεμα του Pro..

 

Μετα απο αυτα τα ολιγα, εδω ειμαστε ...

_______________________________________________________________________________________________

 

επισης οσοι εχετε προβλημα με το ηχειο (.35 kernel) flashαρετε αυτον εδω τον νεο kernel του geno... διορθωθηκε το προβλημα με τον ηχο στα χαμηλα και των ringtones.

εδω και το σχετικο Post.

 

 

Καλημέρα, αρχικά ευχαριστώ για τις οδηγίες.

 

Κατέβασα το elixir και το elixir2 αλλά δεν μου γράφει ποια οθόνη έχω. Αναφέρει μόνο τα χαρακτηριστικά της. Μήπως δεν το ψάχνω καλά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Το κινητό μου μάλλον τα κακάρωσε. Σήμερα το πρωί που σηκώθηκα και έριξα μια ματιά στο κινητό, αυτό δούλευε αλλά ήταν έτοιμο να κλείσει από μπαταρία. Μέχρι να πιάσω τον φορτιστή και να το κουμπώσω το κινητό έκλεισε και από τότε δεν δίνει σημάδια ζωής. Βάζοντάς το στον φορτιστή δεν δείχνει ούτε καν την μπαταρία που γεμίζει. Δοκίμασα και διαφορετικό φορτιστή και κάνει τα ίδια. Επίσης δοκίμασα να βγάλω/ξαναβάλω την μπαταρία, η να το συνδέσω στον φορτιστή χωρίς καθόλου μπαταρία με επίσης μηδενικά αποτελέσματα.

 

Μήπως έχετε καμιά ιδέα του τι μπορεί να φταίει? Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχω μέσα και την τελευταία Oxygen και δεν μπορώ να κάνω restore σε μαμά rom για να το πάω στο σέρβις. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα βγαλε τον φορτιστη και την μπαταρια εντελως, και περιμενε κανενα 5 λεπτο ετσι χωρις τιποτα επανω.Πατησε το power για να αποφορτιστουνε τα κυκλωματα εντελως, και στην συνεχεια βαλε μπαταρια,και καλωδιο usb στο ideos και στο pc σου,περιμενε λιγο, και πατησε το power μηπως ανοιξει ετσι. Αν και παλι δεν κανει κατι,προσπαθησε να μπεις σε recovery mode με volume + και power on πατημενα ταυτοχρονα μεχρι να ανοιξει.Αν δεν ανταποκριθει η τελευταια λυση ειναι,να βγαλεις την καρτα μνημης,και μεσω card reader στο pc σου, να περασεις απο το site της huawei μια επισημη rom ,(μονο τον φακελο dload χωρις τιποτα αλλο στην καρτα μνημης) και στην συνεχεια με πατημενα τα power on ,volume + και volume - να ξεκινησεις αναβαθμιση. Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Elixir2-information-input devices-click πάνω του-more information-πατα στα βελάκια θα το βρεις.

 

Θα με τρελάνει...

 

πατάω στις συσκευές εισόδου (υποθέτω είναι το ίδιο με το input devices), πατάω στις περισσότερες πληροφορίες και μου βγάζει μόνο αυτό:

 

input method:

TouchPal

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το λάθος μου...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα βγαλε τον φορτιστη και την μπαταρια εντελως, και περιμενε κανενα 5 λεπτο ετσι χωρις τιποτα επανω.Πατησε το power για να αποφορτιστουνε τα κυκλωματα εντελως, και στην συνεχεια βαλε μπαταρια,και καλωδιο usb στο ideos και στο pc σου,περιμενε λιγο, και πατησε το power μηπως ανοιξει ετσι. Αν και παλι δεν κανει κατι,προσπαθησε να μπεις σε recovery mode με volume + και power on πατημενα ταυτοχρονα μεχρι να ανοιξει.Αν δεν ανταποκριθει η τελευταια λυση ειναι,να βγαλεις την καρτα μνημης,και μεσω card reader στο pc σου, να περασεις απο το site της huawei μια επισημη rom ,(μονο τον φακελο dload χωρις τιποτα αλλο στην καρτα μνημης) και στην συνεχεια με πατημενα τα power on ,volume + και volume - να ξεκινησεις αναβαθμιση.

 

Thanks για τις ιδέες! :)

 

Όταν γυρίσω το βράδυ στο σπίτι από την δουλειά θα κάνω τις δοκιμές μπάς και σώσουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελάνει...

 

πατάω στις συσκευές εισόδου (υποθέτω είναι το ίδιο με το input devices), πατάω στις περισσότερες πληροφορίες και μου βγάζει μόνο αυτό:

 

input method:

TouchPal

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το λάθος μου...:cry:

ποσα input devices σου βγάζει;

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Εαν πατησεις επανω στις συκευες εισοδου και μετα στα βελακια επανω θα σου βγαλει και την οθονη.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Εαν πατησεις επανω στις συκευες εισοδου και μετα στα βελακια επανω θα σου βγαλει και την οθονη.

 

Πατάω "πληροφορίες" (i)

Στο menu που μου εμφανίζει, κάτω κάτω έχει τις "συσκευές εισόδου". Πατάω επάνω και

μου βγάζει παραθυράκι με τρεις επιλογές: α)περισσότερες πληροφορίες β)ρυθμίσεις μεθόδου εισαγωγής και γ) select input method

 

Επιλέγοντας το (α) μου γράφει Input method: TouchPal χωρίς να με αφήνει να κάνω κάτι άλλο

 

Επιλέγοντας το (β) με μεταφέρει στις ρυθμίσεις γλώσσας και πληκτρολογίου..

 

Επιλέγοντας το (γ) μου δίνει μόνο την δυνατότητα να επιλέξω ανάμεσα στο πληκτρολόγιο Android και στο TouchPal.

 

Τι δεν κάνω σωστά?

 

Μήπως υπάρχει και κάποια άλλη εφαρμογή που θα μπορούσα να τρέξω γιανα δω επιτέλους τι οθόνη έχω?

 

Ευχαριστώ και πραγματικά απολογούμαι που έχω κολλήσει σε κάτι τόσο απλό...:O

Link to comment
Share on other sites

Πατάω "πληροφορίες" (i)

Στο menu που μου εμφανίζει, κάτω κάτω έχει τις "συσκευές εισόδου". Πατάω επάνω και

μου βγάζει παραθυράκι με τρεις επιλογές: α)περισσότερες πληροφορίες β)ρυθμίσεις μεθόδου εισαγωγής και γ) select input method

 

Επιλέγοντας το (α) μου γράφει Input method: TouchPal χωρίς να με αφήνει να κάνω κάτι άλλο

 

 

Οντας εδω,πατα το αριστερο βελακι!

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Πατάω "πληροφορίες" (i)

Στο menu που μου εμφανίζει, κάτω κάτω έχει τις "συσκευές εισόδου". Πατάω επάνω και

μου βγάζει παραθυράκι με τρεις επιλογές: α)περισσότερες πληροφορίες β)ρυθμίσεις μεθόδου εισαγωγής και γ) select input method

 

Επιλέγοντας το (α) μου γράφει Input method: TouchPal χωρίς να με αφήνει να κάνω κάτι άλλο

 

 

Οντας εδω,πατα το αριστερο βελακι!

 

Εδώ είναι το πρόβλημα... δεν υπάρχει βελάκι σε αυτό το παράθυρο. Βελάκι υπάρχει όταν μου εμφανίζονται οι τρεις επιλογες που ανέφερα πριν. Όταν επιλέξω την (α) ανοίγει παράθυρο που γράφει Input method: TouchPal και έχει μόνο ένα κουμπί OK που μπορώ να πατήσω. Τίποτε άλλο... :(

Link to comment
Share on other sites

Πωτς γενειν αυτο? :p

 

Επιλεγοντας τα (α) οπως εγραψες μου βγαζει ενα νεο παραθυρι που γραφει input method: swiftkey x(ή touchpal ή μπλα μπλα) και πανω απο αυτο, στο ιδιο μικρο παραθυρακι εχει 2 βελακια δεξια και αριστερα.

 

Πανω δηλαδη απο το input method: ταδε, γραφει "πληροφορια" και τα βελακια ειναι διπλα.

 

Το Elixir2 εχεις ετσι?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Πωτς γενειν αυτο? :p

 

Επιλεγοντας τα (α) οπως εγραψες μου βγαζει ενα νεο παραθυρι που γραφει input method: swiftkey x(ή touchpal ή μπλα μπλα) και πανω απο αυτο, στο ιδιο μικρο παραθυρακι εχει 2 βελακια δεξια και αριστερα.

 

Πανω δηλαδη απο το input method: ταδε, γραφει "πληροφορια" και τα βελακια ειναι διπλα.

 

Το Elixir2 εχεις ετσι?

 

πάνω από το Input method γράφει "περισσότερες πληροφορίες" αλλά σαν τίτλο του παραθύρου, δεν είναι ενεργό, και δεν έχει βελάκια...

 

Ναι το Ε2 έχω βάλει.. δηλ αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bartat.android.elixir&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvb

 

Να το απεγκαταστήσω και να το εγκαταστήσω ξανά?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μαλλον κατι αλλο φταιει. Μολις μιλησα με φιλο που εχει το απλο Χ5 και του ειπα να κανει την ιδια διαδικασια για να προχωρησει στην αναβαθμιση και μου λεει οτι κι εσυ..! Κατσε να δω αν υπαρχει αλλος τροπος να δεις ποια οθονη φορας..

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

το εγκατέστησα ξανά αλλά τίποτα... μόνο το TouchPal μου βγάζει και χωρίς βελάκια...

Υπάρχει άλλη εφαρμογή γιανα δω τελικά τι οθόνη έχω?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μαλλον κατι αλλο φταιει. Μολις μιλησα με φιλο που εχει το απλο Χ5 και του ειπα να κανει την ιδια διαδικασια για να προχωρησει στην αναβαθμιση και μου λεει οτι κι εσυ..! Κατσε να δω αν υπαρχει αλλος τροπος να δεις ποια οθονη φορας..

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την υπομονή , τον χρόνο και τη διάθεσή σου.. :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το βρηκα:

 

Πατα *#*#2846579#*#*

 

Μετα επελεξε project menu->upgrade->touchscreen firmware upgrade->touch screen version query

 

και αμα λεει synaptics λογικα εισαι οκ.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω τώρα την ερώτηση βόμβα......

 

όλο αυτό που μου έγραψες ΠΟΥ να το γράψω???

 

 

 

Υ.Γ. είπαμε είμαι άσχετος αλλά δεν το βάζω κάτω....

Link to comment
Share on other sites

Xαχαχαχα!

 

Κανε πως πας να παρεις τηλεφωνο ρε αλλα αντι για το νουμερο της γκομενας σου πατα αυτο που εγραψα παραπανω :p

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το βρηκα:

 

Πατα *#*#2846579#*#*

 

Μετα επελεξε project menu->upgrade->touchscreen firmware upgrade->touch screen version query

 

και αμα λεει synaptics λογικα εισαι οκ.

 

Καλά, δεν θα το πιστέψεις...

 

πατάω το 'touch screen version query" και μου βγάζει "query error" !!!!!!

 

Δεν γίνεται... έχω φάει μούτζα!!

Πατάω και από την τσαντίλα μου το "start upgrading" και μου λέει "Version too early.Upgrade failed"

 

δεν ξέρω τι άλλο να περιμένω... Να ξεκινήσω την αναβάθμιση ή να το πάω για service?

 

Να σου πω την αλήθεια, άρχισα να ψάχνομαι με το κινητό γιατί η οθόνη δεν μπορεί να πατηθεί στις άκρες. όχι μόνο στις γωνίες αλλά και σε ορισμένα σημεία στα πλαϊνά.

Ρωτώντας (όχι ειδικούς...) μου είπαν οτι ίσως θέλει αναβάθμιση λογισμικού. Σου φαίνεται λογικό; Δεν μου το έκανε πάντα αυτό...

Αρχικά έψαξα να δω εάν μπορώ να κάνω calibration στην οθόνη αλλά δεν βρήκα τίποτα... Έτσι είπα να κάνω ή μάλλον να προσπαθήσω να κάνω αναβάθμιση λογισμικού.

Διάβαζα ότι θα γίνει πιο γρηγορο στο internet και γενικά οτι θα βελτιωθεί σε πολλά...

 

Να το κάνω ή θα τα κάνω μούσκεμα?

Είναι απλό ή θα με παιδέψει (μαζί κι εσένα :lol:) όπως το Elixir2?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...