Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aς τα παρουμε λιγο απο την αρχη...

το καλυτερο που εχετε να κανετε, οσοι θελετε δεν κρατιεστε και θελετε μια mini αναβαθμιση, αλλα φοβαστε μηπως δεν λειτουργει οπως πρεπει το κινητο σας,ειναι να ψαξετε και να βρειτε την 2.2.2 (b138) οσοι ειστε με την 2.2.1 , η οποια ειναι η καλυτερη και η τελευταια froyo (την εχει στο site της huawai ) και δουλευουνε οοοολα αψεγαδιαστα!! Η 2.3.5 της huawai σε αρκετες συσκευες εχει σοβαρο προβλημα με το wifi τουλαχιστον...βεβαια σε μερικους (λιγους) δουλεψανε ολα,αλλα αν πατε μια βολτα απο ξενα site γινεται ο χαμος απο οθονες που δεν δουλευουνε σωστα,χαμενα και μη επανακτησιμα IMEi,reboots, και το κυριοτερο ενω το wifi δειχνει οτι συνδεεται κανονικα παντου, για καποιο λογο ΔΕΝ ΑΝΤΑΛΑΣΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ME THN KAMIA!!

 

Αν θελετε να πειραματιστητε... βαλτε την 2.3.5 αλλα αφου πρωτα :

1)εχωντας root to κινητο παρετε backup με το titanium backup τα παντα (εφαρμογες,παιχνιδια,ρυθμισεις) τα οποια χανονται ολα με την οποιαδηποτε αναβαθμιση

2)κανοντας αντιγραφο των επαφων σας στην καρτα SD σας (πατωντας εξαγωγη επαφων ) και πατωντας απλα μετα εισαγωγη οταν βαλετε την νεα Rom εχετε ξανα ολες τις επαφες σας! εναλακτικα χρησημοποιηστε ενα προγραμα π.χ myphone explorer για back up στον υπολογιστη, και ελενχουμε το Gmail μας αν μηπως εχει μεσα ολες τις επαφες που χρειαζομαστε! Το backup της huawai εχει αναφερθει απο μερικους, οτι δεν λειτουργεισε στην επαναφορα δεδομενων,οταν μπηκε η 2.3.5.

3) κατεβαστε απο το market ενα προγραμμα backup των sms σας γιατι το titanium επαναφερει την εφαρμογη..αλλα στην περιπτωση την δικη μου με το handset sms που ειχα, δεν επανεφερε τα sms εισερχομενα κτλπ.

4)αντιγραψετε στην καρτα μνημης η στο pc σας οτι δεν εχετε backup (mp3,φωτογραφιες.κ.τ.λ.π) οτι δεν ειναι στην καρτα μνημης και ειναι μεσα στο τηλεφωνο διαγραφεται!

5) οσοι εχετε custom recovery π.χ cm recovery με την αναβαθμιση διαγραφεται το προγραμμα,αλλα οχι και το backup σας,εφ οσον το εχετε στην sd! αν επανελθετε στην 2.2.1 η στην 2.2.2 μετα απο αποτυχημενη εγκατασταση της 2.3.5,και το ξαναεγκαταστησετε τοτε μπορειτε να επαναφερονται τα παντα κανονικα.

6) αφου περασουμε την κουνουρια rom, κανουμε root ξανα περναμε το titanium backap, επιλεγουμε μεσα απο το μενoυ του να επαναφερθουνε ακομα και οι ρυθμισεις μας,(σημεια wifi,apn,συζευξεις bluetooth κ.τ.λ.π) επειτα το sms backup,και τελος κανουμε εισαγωγη τις επαφες μας απο την καρτα μνημης

7) Ελληνικο πληκτρολογιο φυσικα και υπαρχει στο market,αλλα οχι το touch pal ,για αυτους που τους εχει βολεψει το εχουνε ανεβασει (καντε ενα κοπο και ψαξετε σε προηγουμενα ποστ) καποια μελη εδω.

8) τι κανουμε αν δεν μας αρεσει,η δεν δουλευει πληρως η 2.3.5 ?? οτι χρειαζεται για επιστροφη στην 2.2.1 το εχει εδω : κοιταξετε τα ποστ #950 και #952 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306360&page=64

9) οσοι δεν εχετε προβλημα με το κινητο σας και δεν γνωριζεται απο modding κτλπ καλο ειναι να μην πειραξετε ακομα κατι, μεχρι να βγει καποιο καινουριο update η καποιο fix για το wifi k.t.p.

10)δεν γνωριζω κατα ποσο με ολες αυτες τις moddες, χανεται η εγγυηση,και δεν φερω καμια ευθυνη σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα! οτι κανετε το κανετε με πληρη και αποκλειστικη δικη σας ευθυνη!!

Ελπιζω εστω και λιγο να βοηθησα...

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εβαλα στην καρτα στον στεπ 1 φακελο πατησα τα κοθμπια και μπηκε στην ροζ οθονη δεν βλεπω να κανει καποια διαδικασια κανω κατι λαθος εχω miui kai και recovery5.0.2.7 ευχαριστωωωωω
Link to comment
Share on other sites

εβαλα στην καρτα στον στεπ 1 φακελο πατησα τα κοθμπια και μπηκε στην ροζ οθονη δεν βλεπω να κανει καποια διαδικασια κανω κατι λαθος εχω miui kai και recovery5.0.2.7 ευχαριστωωωωω

 

οχι μαζι με το step1! μονο τον φακελο dload για να μπορεσει να τον αναγνωρισει η συσκευη σου!!!

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

οχι μαζι με το step1! μονο τον φακελο dload για να μπορεσει να τον αναγνωρισει η συσκευη σου!!!

 

σε καρτα που ειχε αρχεια μεσα εβαλα τον φακελο dload και δεν αρχιζε μετα το περασα σε καθαρη καρτα και ξεκινισε αυτο για μια ακομα λεπτομερεια στην εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

ακυρο το σχολιο σου διοτι η καρτα ειχε λιγα πραγματα μεσα

 

τοτε θα εκανες καμια πατατα και θα το εβαλες στην εσωτερικη μνημη:p

Link to comment
Share on other sites

Aς τα παρουμε λιγο απο την αρχη...

το καλυτερο που εχετε να κανετε, οσοι θελετε δεν κρατιεστε και θελετε μια mini αναβαθμιση, αλλα φοβαστε μηπως δεν λειτουργει οπως πρεπει το κινητο σας,ειναι να ψαξετε και να βρειτε την 2.2.2 (b138) οσοι ειστε με την 2.2.1 , η οποια ειναι η καλυτερη και η τελευταια froyo (την εχει στο site της huawai ) και δουλευουνε οοοολα αψεγαδιαστα!! Η 2.3.5 της huawai σε αρκετες συσκευες εχει σοβαρο προβλημα με το wifi τουλαχιστον...βεβαια σε μερικους (λιγους) δουλεψανε ολα,αλλα αν πατε μια βολτα απο ξενα site γινεται ο χαμος απο οθονες που δεν δουλευουνε σωστα,χαμενα και μη επανακτησιμα IMEi,reboots, και το κυριοτερο ενω το wifi δειχνει οτι συνδεεται κανονικα παντου, για καποιο λογο ΔΕΝ ΑΝΤΑΛΑΣΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ME THN KAMIA!!

 

Αν θελετε να πειραματιστητε... βαλτε την 2.3.5 αλλα αφου πρωτα :

1)εχωντας root to κινητο παρετε backup με το titanium backup τα παντα (εφαρμογες,παιχνιδια,ρυθμισεις) τα οποια χανονται ολα με την οποιαδηποτε αναβαθμιση

2)κανοντας αντιγραφο των επαφων σας στην καρτα SD σας (πατωντας εξαγωγη επαφων ) και πατωντας απλα μετα εισαγωγη οταν βαλετε την νεα Rom εχετε ξανα ολες τις επαφες σας! εναλακτικα χρησημοποιηστε ενα προγραμα π.χ myphone explorer για back up στον υπολογιστη, και ελενχουμε το Gmail μας αν μηπως εχει μεσα ολες τις επαφες που χρειαζομαστε! Το backup της huawai εχει αναφερθει απο μερικους, οτι δεν λειτουργεισε στην επαναφορα δεδομενων,οταν μπηκε η 2.3.5.

3) κατεβαστε απο το market ενα προγραμμα backup των sms σας γιατι το titanium επαναφερει την εφαρμογη..αλλα στην περιπτωση την δικη μου με το handset sms που ειχα, δεν επανεφερε τα sms εισερχομενα κτλπ.

4)αντιγραψετε στην καρτα μνημης η στο pc σας οτι δεν εχετε backup (mp3,φωτογραφιες.κ.τ.λ.π) οτι δεν ειναι στην καρτα μνημης και ειναι μεσα στο τηλεφωνο διαγραφεται!

5) οσοι εχετε custom recovery π.χ cm recovery με την αναβαθμιση διαγραφεται το προγραμμα,αλλα οχι και το backup σας,εφ οσον το εχετε στην sd! αν επανελθετε στην 2.2.1 η στην 2.2.2 μετα απο αποτυχημενη εγκατασταση της 2.3.5,και το ξαναεγκαταστησετε τοτε μπορειτε να επαναφερονται τα παντα κανονικα.

6) αφου περασουμε την κουνουρια rom, κανουμε root ξανα περναμε το titanium backap, επιλεγουμε μεσα απο το μενoυ του να επαναφερθουνε ακομα και οι ρυθμισεις μας,(σημεια wifi,apn,συζευξεις bluetooth κ.τ.λ.π) επειτα το sms backup,και τελος κανουμε εισαγωγη τις επαφες μας απο την καρτα μνημης

7) Ελληνικο πληκτρολογιο φυσικα και υπαρχει στο market,αλλα οχι το touch pal ,για αυτους που τους εχει βολεψει το εχουνε ανεβασει (καντε ενα κοπο και ψαξετε σε προηγουμενα ποστ) καποια μελη εδω.

8) τι κανουμε αν δεν μας αρεσει,η δεν δουλευει πληρως η 2.3.5 ?? οτι χρειαζεται για επιστροφη στην 2.2.1 το εχει εδω : κοιταξετε τα ποστ #950 και #952 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306360&page=64

9) οσοι δεν εχετε προβλημα με το κινητο σας και δεν γνωριζεται απο modding κτλπ καλο ειναι να μην πειραξετε ακομα κατι, μεχρι να βγει καποιο καινουριο update η καποιο fix για το wifi k.t.p.

10)δεν γνωριζω κατα ποσο με ολες αυτες τις moddες, χανεται η εγγυηση,και δεν φερω καμια ευθυνη σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα! οτι κανετε το κανετε με πληρη και αποκλειστικη δικη σας ευθυνη!!

Ελπιζω εστω και λιγο να βοηθησα...

 

Ευχαριστουμε φιλε για τον οδηγο σου!

Εχω την 2.2.1 και εχω φρικαρει με τα κοληματα γενικα γι'αυτο ηθελα να βαλω την τελευταια αλλα θα περιμενω λιγο ακομη μπας και γινει τιποτα καλυτερο,μεχρι τοτε λεω να βαλω την 2.2.2 οπως προτεινες αλλα αφου την κατεβασα ειδα στο pdf που εχει μεσα οτι το μοντελο μου δεν το εχει,εχει το U8800V100R001C00B135SP01

ενω το δικο μου ειναι το ιδιο αλλα τελειωνει σε SPO2 πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

 

Έκανα κι εγώ το update και μέχρι στιγμής όλλα δείχνουν καλά (εκτός απο το ΥΠΕΡευαίσθητο touch.

Δεν το δοκίμασα ακόμα εκτενέστερα γιατι αντιμετοπίζω σπαστικό πρόβλημα.

 

Δεν μπορώ να κάνω root

δοκίμασα z4root, superoneclick, Doomlord's

 

ΤΙΠΟΤΑ!

Πρέπει να κάνω root για να περάσω εφαρμογές με το titanium γιατι ενώ έκανα backup με το hi suite δεν βρίσκει τα αρχεια του για να κάνει restore!!!

(ισως και να έκανα κάτι λάθος δεν ξέρω)

όπως και να έχει σωστό restore μόνο το titanium κανει...

Αν κάποιος ξέρει ας μου πει μια λύση για root, εδω και 4 ώρες παιδεύομαι και άκρη δεν έβγαλα!

 

Μετά απο μισό περίπου χρόνο χρήσης άντε τρέχα γύρευε τώρα ρυθμίσεις και εφαρμογές απο την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

 

Έκανα κι εγώ το update και μέχρι στιγμής όλλα δείχνουν καλά (εκτός απο το ΥΠΕΡευαίσθητο touch.

Δεν το δοκίμασα ακόμα εκτενέστερα γιατι αντιμετοπίζω σπαστικό πρόβλημα.

 

Δεν μπορώ να κάνω root

δοκίμασα z4root, superoneclick, Doomlord's

 

ΤΙΠΟΤΑ!

Πρέπει να κάνω root για να περάσω εφαρμογές με το titanium γιατι ενώ έκανα backup με το hi suite δεν βρίσκει τα αρχεια του για να κάνει restore!!!

(ισως και να έκανα κάτι λάθος δεν ξέρω)

όπως και να έχει σωστό restore μόνο το titanium κανει...

Αν κάποιος ξέρει ας μου πει μια λύση για root, εδω και 4 ώρες παιδεύομαι και άκρη δεν έβγαλα!

 

Μετά απο μισό περίπου χρόνο χρήσης άντε τρέχα γύρευε τώρα ρυθμίσεις και εφαρμογές απο την αρχή

 

δες εδω..........

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1420728

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλη χρονια.μετα απο καιρο ειδα οτι δεν μου εμφανιζει την εσωτερικη καρτα και εμφανιζει μονο την εξωτερικη.τι μπορω να κανω?εχω τη miui 1.12.9
Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου αποτι καταλαβαινω δεν βρησκει την διαδρομη για να γινει ροοτ. το DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su μου λεει οτι δε βρισκει την διαδρομη στην διαχειριση αρχειο στον υπολογιστη λεει οτι ειναι εγκατεστημενοι οι drivers ποιο ειναι το λα8ος ρε παιδια?και το superclickone λεει οτι δεν βρισκει μια διαδρομη Edited by panagos22
Link to comment
Share on other sites

Δώσε πιο πολλές πληροφορίες, ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς. Αυτά συνήθως έχουν το adb.exe στο φάκελο της εφαρμογής.
Link to comment
Share on other sites

Δώσε πιο πολλές πληροφορίες, ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς. Αυτά συνήθως έχουν το adb.exe στο φάκελο της εφαρμογής.

 

οντως το αρχειο ειναι μεσα στους φακελους τελικα εκανα λα8ος την διαδικασια αντι να τα κανω extract στο c:\ και να το τρεξω απο εκει εγω το ετρεχα κατευθειαν απο το zip και δεν εβρισκε την διαδρομη τελικα το εκανα ροοτ ωραιοτατα με το DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su και ολα ειναι κομπλε dancer_69 αν λεω κατι διορθωσε με γιατι τελικα απο τα νευρα μου μπορει να εγινε και τυχαια:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε φιλε για τον οδηγο σου!

Εχω την 2.2.1 και εχω φρικαρει με τα κοληματα γενικα γι'αυτο ηθελα να βαλω την τελευταια αλλα θα περιμενω λιγο ακομη μπας και γινει τιποτα καλυτερο,μεχρι τοτε λεω να βαλω την 2.2.2 οπως προτεινες αλλα αφου την κατεβασα ειδα στο pdf που εχει μεσα οτι το μοντελο μου δεν το εχει,εχει το U8800V100R001C00B135SP01

ενω το δικο μου ειναι το ιδιο αλλα τελειωνει σε SPO2 πειραζει?

 

Η U8800V100R001C00B135SP02 ειναι custom rom της wind,αλλα ουσιαστικα ειναι κατα 99% η U8800V100R001C00B135SP01 με μερικες προσθηκες προγραματων π.χ. ελληνικο πληκτρολογιο,touch pal κ.α

Γνωμη μου ειναι να μην πειραξεις ακομα τιποτα, μεινε στην 2.2.1 απλα παρε ενα back up επαφων,sms κτλπ, η παρε ολοκληρο backup με το titanium (χρειαζεται root) και απλα μολις κανεις τα παραπανω, κανε απο το μενου επαναφορα εργοστασικων ρυθμισεων, ξανακατεβασε-περασε το titanium κανε επαναφορα οτι νομιζεις οτι σου ειναι χρησιμο, και κατα 99% θα σου φυγουνε τα οποια τυχον κολληματα.Υπομομνη με την 2.3.5...ακομα αφου το τμημα αναπτυξης του U 8800 πειραματιστηκε με την 2.3.5 σε συσκευη με hardware διαφορετικο Απο αυτο που εχουμε εμεις που αγορασαμε τις πρωτες συσκευες τον Απριλιο και Μαιο!

Αναμενουμε (ελπιζω συντομα) απο HUAWAI η xda fix της 2.3.5...

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακολουθω εδω και αρκετο καιρο (απο τον Μαιο οπου και πηρα το κινητο), και απλα κανω υπομονη τοσο καιρο..Εχω κανει το κινητο root, εχω παρει καποια backup, κατεβασα διαφορα updates που βγηκαν τελευταια αλλα αποθαρυνθηκα λιγο με τα τελευταια νεα της επισημης 2.3.5...Οπως ειπα ομως παραπανω, υπομονη και μενω "στα αυγα μου" με την 2.2.1 που ειχε πανω το κινητο μεχρι να σταθεροποιηθουν τα πραγματα...
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Όλοι είμαστε απογοητευμένοι με τη στάση τους.

Και προσωπικά δεν πιστεύω ότι νοιάζονται πλέον, αφού μετά από τόσο κράξιμο κάνουν την πάπια (Πεκίνου εννοείται :)), οπότε δεν περιμένω κάτι επισήμως.

 

Αλλά πιο πολύ με ανησυχεί ότι η μαμά 2.2.1 έχει βαρύνει αρκετά και ο launcher πραγματικά πάει πολύ αργά.

Ας μας πούν τα παιδιά που περάσανε την τελευταία επίσημη αν η κάμερα και το βίντεο βελτιώθηκαν όπως είχαν αναφέρει οι πρώτοι δοκιμαστές των beta ρομ.

 

Κάποιοι αναφέρανε χαμηλό ήχο στη βιντεοσκόπηση. Ας δοκιμάσουνε να παίξουν το βίντεο με άλλο προγραμμα στο pc. Το έχω αντιμετωπίσει και με βίντεο τραβηγμένα από άλλα κινητά...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Ένας είναι ο τρόπος, κάνεις τα βήματα προετοιμασίας που αναφέρονται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1423422

Κατεβάζεις ένα από τα doomlordroot και superoneclick root που είναι αυτοματοποιημένοι τρόποι για rooting.

Αν δε λειτουργήσουν αυτά, τότε χρειάζεται να γίνει χειροκίνητα. Περιγράφω πως στο παραπάνω link.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, χρειάζομαι επειγόντως τα φώτα σας. Έχω το IDEOS x5 με την official 2.2.1 rom.. έβαλα επιτυχημένα κάποια έκδοση του clockword recovery και στην συνέχεια βρήκα κάποιο update σε 2.3 το οποίο για να εγκατασταθεί ζητούσε να κάνω ένα φάκελο με όνομα dload στην sdcard και εκεί μέσα έβαλα το UPDATE.APP πάτησα τα πλήκτρα vol up + vol down + power έκανε ένα update και αφού τελείωσε δεν ανοίγει καθόλου το κινητό πάρα μόνο την πρώτη οθόνη που γράφει ideos και μετά κλείνει.. δεν μπαίνει στο recovery αλλά μόνο στην ροζ οθόνη και βλέπω κανονικά τα files εκεί.. έχετε καμία ιδέα? πως μπορώ να το φτιάξω? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Δε μας λες και που το βρήκες και το κατέβασες αυτό το update? Υπάρχει πιθανότητα να έβαλες άλλου μοντέλου(pro/+).
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τη σωστή ρομ από εδώ:

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDM2NDk=

και δοκίμασε να την εγκαταστήσεις, αν είσαι τυχερός, μιας και πολύ πρόσφατα χρήστης που έκανε το ίδιο λάθος δεν τα κατάφερε. Υπάρχει πιθανότητα να μην μπορέσεις να επαναφέρεις τη συσκευή και να χρειαστεί να πάει στο service πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...