Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σε όλους! Μετά από 2-3 μήνες συμβίωσης του πατέρα μου με το Huawei που του είχα φορέσει oxygen 2.2.2 πριν από 4-5 μέρες ξαφνικά χωρίς καμία αλλαγή το κινητό άρχισε να χάνει την μπαταρία σε 4-5 ώρες.. Αυτό λύθηκε μόλις απενεργοποιήσα το wlan.. Αλλά σίγουρα αυτό δεν είναι σωστή λύση..

 

Οπότε ρωτάω αν μπορώ να περάσω κάποια πιο καινούρια oxygen από πάνω χωρίς format, erase κτλ από το clockwork mod recovery και install απευθείας το καινούριο zip..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα και χρονια πολλα υπαρχει καποιο προγραμμα που να αφαιρει τις διαφημησεις απο τις εφαρμογες μας???
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα!

Ναι υπαρχει, λεγεται adfree και υπαρχει στο market.

https://market.android.com/details?id=com.bigtincan.android.adfree&hl=el

Xρειαζεται root.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

MODDING = προχωρημενο πειραγμα του κινητου. Το αλλο τοπικ ειναι καταλληλο για απλες αποριες, ερωτησεις, οχι αυτο.

 

1) Rooting

κατεβαστε το z4root και τρεχτε το απο το κινητο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=833953

τα υπολοιπα ειναι πανευκολα

 

2)Backup Restore

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1044585

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1067490

 

3)Custom Rom για overclock

την custom rom που εχω βαλει και τρεχει το κινητο στο 1,5Ghz την βρηκα εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1059753

Πιθανοτατα ακυρωνεται η εγγυηση, θα πρεπει να βρειτε τροπο να επαναφερετε το κινητο στη wind rom πριν το πατε.

Αναλυτικες οδηγιες περιλαμβανονται στο παραπανω λινκ

Ειναι σταθεροτατη, αν κανετε overclock μειωνετε την αυτονομια της μπαταριας

 

Αμα δεν εχετε σκοπο να διαβασετε τα παραπανω λινκ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ και ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ μη μπειτε στο κοπο, θα μπλεξετε.

Ειμαι αρχαριος, ασχολουμαι 2-3 βδομαδες με android οποτε μη περιμενετε επεξηγησεις σε advanced θεματα, απλα ακολουθησα τις οδηγιες.

 

Παιδια βοηθεια..

Εχω δοκιμασει τα παντα και δεν εχω καταφερει ακομα να αλλαξω rom στο ideos x5.

Eκανα εγκατασταση την official 2.3 η οποια ειναι απαραδεκτη..

Μπορει να βοηθησει καποιος..

Κανω εγκατασταση το CWR αλλα δεν ξεκιναει το κινητο..Γραφει HUAWEI και μενει εκει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια..

Εχω δοκιμασει τα παντα και δεν εχω καταφερει ακομα να αλλαξω rom στο ideos x5.

Eκανα εγκατασταση την official 2.3 η οποια ειναι απαραδεκτη..

Μπορει να βοηθησει καποιος..

Κανω εγκατασταση το CWR αλλα δεν ξεκιναει το κινητο..Γραφει HUAWEI και μενει εκει..

 

 

Για την 2.3 πρεπει να ακολουθησεις αυτον τον οδηγο για να αποκτησεις CWR.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1343276

Προς το παρον υπαρχουν 2 ROM που μπορεις να βαλεις, τωρα που εκανες αναβαθμιση στην 2.3

1) 【rom】u8800pro&u8800-cm7-111223[unoffical]. Τρεχει σφαιρα και ειναι αρκετα σταθερη. Δεν μπορεις να καταγραψεις βιντεο:(

2) [ROM]U8800PRO&U8800-Miui.us-1.12.16[2.6.35 kernel]

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Για την 2.3 πρεπει να ακολουθησεις αυτον τον οδηγο για να αποκτησεις CWR.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1343276

Προς το παρον υπαρχουν 2 ROM που μπορεις να βαλεις, τωρα που εκανες αναβαθμιση στην 2.3

1) 【rom】u8800pro&u8800-cm7-111223[unoffical]. Τρεχει σφαιρα και ειναι αρκετα σταθερη. Δεν μπορεις να καταγραψεις βιντεο:(

2) [ROM]U8800PRO&U8800-Miui.us-1.12.16[2.6.35 kernel]

 

Eυχαριστω..

Εαν θελησω να ξαναπερασω την Official, θα ειναι δυνατον?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω..

Εαν θελησω να ξαναπερασω την Official, θα ειναι δυνατον?

 

Την 2.3 ή την 2.2?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Την 2.3, παω να την ξαναβαλω με τον τροπο που λεει η Ηuawei και δεν γινεται τιποτα..

Δεν μου αρεσε καπιοια απο τις 2 Rom που μου προτεινατε..

Ηθελα μια καθαρη 2.3 χωρις εξτρα προγραμματα αλλα μαλλον δεν υπαρχει, οποτε υπαρχει τροπος για οfiicial 2.3?

Edited by Staf1988i
Link to comment
Share on other sites

Την 2.3, παω να την ξαναβαλω με τον τροπο που λεει η Ηuawei και δεν γινεται τιποτα..

Δεν μου αρεσε καπιοια απο τις 2 Rom που μου προτεινατε..

Ηθελα μια καθαρη 2.3 χωρις εξτρα προγραμματα αλλα μαλλον δεν υπαρχει, οποτε υπαρχει τροπος για οfiicial 2.3?

 

Δεν κρατησες backup με την cwr?

Αν δεν κράτησες δοκίμασε να περασεις πάλι με τον τροπο που την περασες την πρωτη φορα, αλλα αυτη την φορα βαλε τα αρχεια στην εσωτερικη μνημη (HWUserData που ειναι 2gb) και μετα volume up + volume down + power button. Με δικη σου ευθύνη..Λογικά πρέπει να δουλέψει...

 

 

 

Κοιταξε, με το που θα εχεις παλι την 2.3 official, μπορεις να κανεις root και να εγκαταστήσεις οτιδήποτε δεν θες και να το φερεις στα μετρα σου.

Μονο μην το αφησεις χωρις launcher γιατι θα παιδευτείς..

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να μην βαλω καρτα μνημης καθολου.?Απευθειας το dload στην εσωτερικη μνημη?

 

Ο φακελος dload να ειναι στην εσωτερικη μνημη μονο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δουλεψε..Ευχαριστω πολυ φιλε μου..

Τωρα ξεκινησα να το σκαλιζω και προσπαθω να μαθω..

(Ασχετο)..Μπορω να κανω overclock τον επεξεργαστη μεσω την επισημης 2.3?

 

Ναι δουλεψε..Ευχαριστω πολυ!

Ειναι χαλια η επισημη 2.3 αλλα και οι συγκεκριμενες custom επισης..

Μπορω να κανω οverclock τον επεξεργαστη με την επισημη rom?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Όχι μιας και ο kernel είναι κλειδωμένος.

Υπάρχει βέβαια ένας που παίρνει overclock στο ΧDA, αλλά πρέπει να είναι η συσκευή rooted και με custom recovery για να μπει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλεψε..Ευχαριστω πολυ!

Ειναι χαλια η επισημη 2.3 αλλα και οι συγκεκριμενες custom επισης..

Μπορω να κανω οverclock τον επεξεργαστη με την επισημη rom?

 

Δυστυχως, δεν εχει βγει καποιος kernel με OC δυνατοτητες. Aλλα απο οσο δοκιμασα την 2.3 παει αρκετα καλα και γρηγορα.

Αν χρειαστεις βοηθεια για root και τα λοιπα, πες μου.

 

Όχι μιας και ο kernel είναι κλειδωμένος.

Υπάρχει βέβαια ένας που παίρνει overclock στο ΧDA, αλλά πρέπει να είναι η συσκευή rooted και με custom recovery για να μπει.

 

Δεν το εψαξα και τοσο καλα φαινεται... για λεγε!

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει..Root εμαθα να κανω.

Τελικα υπαρχει λογος για custom rom.?

Δεν εχει και τραγικες διαφορες..

 

Αναλόγως το τι θες/χρειάζεσαι..

Έμενα τοσα χρόνια με βόλεψε η cm.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Οχι ενταξει..Root εμαθα να κανω.

Τελικα υπαρχει λογος για custom rom.?

Δεν εχει και τραγικες διαφορες..

Κι ομως εχει...Προσεχουμε λιγο τι λεμε γιατι διαβαζουν και ατομα π δεν εχουν αλλαξει ακομη απο την stock σε custom rom!

Δεν ειναι δυνατον σε modding section να λεμε πως η custom ΦΟΥΛ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗΜΗ rom δεν εχει διαφορες απο την ψωροofficial... :O:cool:

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κ ασχοληθεις λιγο με official μπορεις να κανεις το κινητο τουρμπο και βαλε!! Εχω ξανακανει παραμετροποιησεις σε stock roms και πιστεψε με, αξιζει. Σε μια custom τα εχεις ετοιμα σχεδον ολα βεβαια. Αναλογα την ορεξη και το χρονο του καθενος..

Το θεμα ειναι οτι ο kernel που δινει ο dancer_69 δεν μου πηγε oc αλλα ηταν με stock στα 1000mhz. Το δοκιμασα μολις χθες.

 

Edit

Λαθος, τωρα ειδα τον kernel απο τον geno.Exεις δικιο dancer!

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και χρονια πολλα! Θα ηθελα να ρωτησω κατι.Εχω το ideos x5 και εχω περασει custom rom την oxygen.Θελω λοιπον να γυρισω στην official της wind..Θα κατεβασω την official και θα την βαλω στην καρτα sd και μεσα απο το recovery θα επιλεξω το αρχειο της wind rom οπως ειχα επιλεξει και ειχα βαλει την oxygen? και θα ειμαι παλι με την rom official? να σημειωσω πως δεν με ενδιαφερει αν το κινητο ειναι πληρως στην αρχικη του κατασταση.Μονο την rom θελω της wind.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και χρονια πολλα! Θα ηθελα να ρωτησω κατι.Εχω το ideos x5 και εχω περασει custom rom την oxygen.Θελω λοιπον να γυρισω στην official της wind..Θα κατεβασω την official και θα την βαλω στην καρτα sd και μεσα απο το recovery θα επιλεξω το αρχειο της wind rom οπως ειχα επιλεξει και ειχα βαλει την oxygen? και θα ειμαι παλι με την rom official? να σημειωσω πως δεν με ενδιαφερει αν το κινητο ειναι πληρως στην αρχικη του κατασταση.Μονο την rom θελω της wind.

 

αν δεν είχες κρατήσει backup την stock rom της wind (ώστε να την κάνεις restore τώρα) δεν μπορείς να το κάνεις με το update που λες. Ίσως μπορεί να σου στείλει κάποιος ένα δικό του backup να το κάνεις restore απο το clockworkmod recovery αν και σε μένα "ξένο" backup δεν μου δούλεψε

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει backup νομιζω.Εχω εναν φακελο που γραφει wind και μεσα σε αυτον ειναι αλλοι 2 ο ενας 2011-05-07.18.15.42_CLEAN και ο αλλος γραφει drivers που ειναι το λογισμικο της huawei οταν ειχα παρει το κινητο. Ειναι αυτο το backup? αν ναι,αυτο το βαζω στην καρτα μνημης και κανω απο εκει restore μεσω του clockworkmod recovery ή πρεπει να βγαλω τον recovery αυτον και να γυρισω στο original της wind?
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια καποιος...ποιο recovery μετονομαζουμε...?αυτο που κατεβασαμε η αυτο που εχει μεσα το κινητο οταν το ανοιγουμε με volume + - και power on?λογικα μετονομαζουμε αυτο που κατεβαζουμε απο xda και το αντικαθησταμε στο υπαρχον σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...