Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pedia sos meta apo pola root tin ekana tin patata mpeni sto menoy eki pou grafi fastboot- recovery- simlock- image crc mexri eki omos opou kai na pao kolai mporoume ma kanoume kati signomi gia ta greek alla eimai anorthografos
βρες στο google to PD98IMG κατεβασε το και ριξε το χυμα στην καρτα της συσκευης σου.

κανε επανεκκινηση και μολις σε βγαλει στην οθονη που σε βγαζει,θα σε ρωταει αν θελεις να εγκαταστησεις αυτο το rom image.

πατα το yes και αφησε το να βαλει αυτη τη rom.ειναι η πρωτη που μπηκε σε αυτο το κινητο απο το εργοστασιο.στη συνεχεια ελεγξε αν εισαι ακομα root.αν δεν εισαι κανε το με το visionary+.μετα βαλε παλι το recovery και τη rom που θελεις.

και τελος αφαιρεσε απο την καρτα το image αυτο γιατι σε καθε επανεκκινηση θα σε ρωταει αν θελεις να το εγκαταστησεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια καλημερα στους φιλους. θελω να πετυχω το εξης αν γινεται........

οταν παω να στειλω mail απο το τηλ. και παω να προσθεσω παραληπτη μου βγαζει τα mail ολων των φιλων απο το facebook.

αυτα τα mail θελω να τα αποθηκευσω στο pc. πως μπορω να τα παρω? γινεται με καποιον τροπο?

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, εγώ έβαλα την TakTik 4.4 Rev1 αλλά δεν άνοιγε με τίποτα, όλο έκανε loop και κόλλαγε στο MUI.

Mετά δοκίμασα την CyanogenMod11 4.4 (Nightly) και δουλεύει μια χαρά, σταθερή είναι και μέχρι στιγμής φαίνονται να δουλεύουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι εγεινε ρε παίδες πολύ ησυχία εδώ...

Στο xda σχεδόν κάθε εβδομάδα βγαίνει κ μια νέα ρομ...κιτκατ κ πάνε να δουλέψουν κ sence 5....αθάνατο το HD...,

Καλή χρονιά με υγεία...

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39585&stc=1&d=1389210829

 

Πριν τικαρω το box και πατησω next: "τι θα πρεπει να παρω backup απο το κινητο μου"???Επαφες δε με νοιαζει,τις εχω στο google!H καρτα SD θα πειραχτει?Επειδη ειμαι ψιλοασχετος με ολες αυτες τις ορολογιες,και απλα θελω να κανω root για να περασω καμια ROM,και ολες αυτες οι προειδοποιησεις με φοβισαν,υπαρχει τροπος γυρισμου αν στραβωσει κατι?

 

Σας ευχαριστω πολυ.Θα περιμενω την απαντηση σας πριν προχωρησω με τη διαδικασια αυτη...

Link to comment
Share on other sites

κανονικα παντα πρεπει να παινουμε backup πριν δοκιμασουμε μια rom.τροπος επαναφορας ειναι με το restore του backup που θα εχεις παρει πριν κανεις την αλλαγη.οταν λεμε backup δεν εννοουμε τις επαφες και τα μηνυματα αλλα ενα συνολικο backup του συστηματος απο το recovery που εσυ αφου δεν εισαι ακομα root δεν θα εχεις αυτη τη στιγμη.παντως αν το ρουταρεις και βαλεις με επιτυχια μια συγχρονη rom δεν θα θελεις να ξαναγυρισεις στη παλια.η καρτα δεν χανει τα δεδομενα εκτος βεβαια αν πατησεις καμμια εντολη"fprmat sd"

 

να ρωτησω και εγω κατι...

εχω βαλει μια rom την slim αλλα απο την ημερα που την εβαλα δεν εχει κλειδωσει ουτε ενα δορυφορο!

εχετε να μου προτεινετε μια που να δουλευουν ολα σωστα?

Edited by dimikord
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας!

 

Έχω εδώ και 1,5 χρόνο το HTC Desire HD και όταν χρειαστεί να κάνω επανεκκίνηση, αργεί πάρα πολύ να μου διαβάσει την κάρτα SD (περίπου 15 λεπτά έκανε στις αρχές και πλέον θέλει 1 ώρα). Άλλαξα κάρτα βάζοντας class 6 8gb και πάλι τα ίδια. Σήμερα άλλαξα και έβαλα class 10 8gb και εδώ και κανα μισάωρο περιμένω. Μέχρι να τη διαβάσει, δε μπορώ να λειτουργήσω το τηλέφωνο γιατί τα περισσότερα είναι περασμένα στην sd.

 

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει και αν διορθώνεται??

 

Υ.Γ. είναι όπως το πουλούσε η "μαμά" του και όχι Rooted (αν το λέω σωστά)

...nothing else matters...:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Έχω εδώ και 1,5 χρόνο το HTC Desire HD και όταν χρειαστεί να κάνω επανεκκίνηση, αργεί πάρα πολύ να μου διαβάσει την κάρτα SD (περίπου 15 λεπτά έκανε στις αρχές και πλέον θέλει 1 ώρα). Άλλαξα κάρτα βάζοντας class 6 8gb και πάλι τα ίδια. Σήμερα άλλαξα και έβαλα class 10 8gb και εδώ και κανα μισάωρο περιμένω. Μέχρι να τη διαβάσει, δε μπορώ να λειτουργήσω το τηλέφωνο γιατί τα περισσότερα είναι περασμένα στην sd.

 

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει και αν διορθώνεται??

 

Υ.Γ. είναι όπως το πουλούσε η "μαμά" του και όχι Rooted (αν το λέω σωστά)

κανε ενα factory reset και πριν το κανεις δες ποση ελευθερη ram εχει η συσκευη.αν δεν εχει ελευθερη μνημη,μετα το reset εγκατεστησε τις εφαρμογες στην καρτα sd.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλει ένας φίλος να rootάρουμε και να περάσουμε άλλη ROM στο κινητό του. Ερωτήσεις:

1. Έχει κάνει κανείς root πρόσφατα με τον οδηγό που υπάρχει στο πρώτο post? Υπάρχει άλλη μέθοδος ή να προσέξω κάτι?

2. Σκέφτομαι να βάλουμε μία ROM από Cyanogen αφού εγώ με το SGS μου είμαι ικανοποιημένος. Έχει να προτείνει κανείς καμία άλλη?

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλει ένας φίλος να rootάρουμε και να περάσουμε άλλη ROM στο κινητό του. Ερωτήσεις:

1. Έχει κάνει κανείς root πρόσφατα με τον οδηγό που υπάρχει στο πρώτο post? Υπάρχει άλλη μέθοδος ή να προσέξω κάτι?

2. Σκέφτομαι να βάλουμε μία ROM από Cyanogen αφού εγώ με το SGS μου είμαι ικανοποιημένος. Έχει να προτείνει κανείς καμία άλλη?

 

Ευχαριστώ

 

Jellytime από μένα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1778202

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Jellybean από μένα

 

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση...

 

JB από CM? Αναφορικά με το root έχεις να μου πεις κάτι?:p

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση...

 

JB από CM? Αναφορικά με το root έχεις να μου πεις κάτι?:p

 

Διόρθωσα το όνομα και έβαλα link πιο πάνω.

Για root είχα κάνει πριν πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς την διαδικασία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να κάνει επαγγελματικά την δουλεία στο να ρουτάρει συσκευές;

 

Το ρωτάω αυτό γιατί έχω απογοητευτεί με το δικό μου στο θέμα του root...

Link to comment
Share on other sites

Στείλε pm να σε βοηθήσω σε ότι θέλεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Tankwart

Ψαχνοντας επεσα πανω σε αυτο:

Framaroot v1.91 - One-Click APK For Root

Requirements: Android 2.0+

Overview: Here an one-click application to install Superuser and su binary on phone.

 

Γνωριζετε κατι?το εχει δοκιμασει κανενας,ακουγεται ευκολο...

EDIT:Στο desire hd δεν δουλεψε...

Edited by Tankwart
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

[ATTACH]41621[/ATTACH]

 

[ATTACH]41622[/ATTACH]

 

[ATTACH]41623[/ATTACH]

 

[ATTACH]41624[/ATTACH]

 

[ATTACH]41625[/ATTACH]

 

Προσπαθωντας να χρησιμοποιησω το tool απο xda,απογοητευτηκα κι εγω...Μαλλον κατι εχει να κανει με αυτο:

IF YOUR BUILD VERSION IS NOT SUPPORTED TO UPDATE THEN:

Create a goldcard using this tool: http://d-h.st/VMw, once you have the .img file patch it using the SimpleGoldCard Tool included in the tools folder. (you need a working phone for this)

Find a RUU which main version is supported and higher than yours and flash it in the PD98IMG.zip way, that is what is the goldcard for. If you have a .exe RUU, then extract the rom.zip file using this method: http://www.xda-developers.com/xda-tv...-an-ruu-xdatv/

Re run the tool and you will be able to update the hboot and unlock it

 

Το προσπαθησα κι αυτο αλλα,παλι δεν καταφερα τιποτα....πληρης απογοητευση...:( αν εχει καποιος διαθεση να κοιταξει τα screenshot και να μου πει αν αξιζει τον κοπο να προσπαθησω,η αλλιως να τα παρατησω ολα...

Link to comment
Share on other sites

 

Προσπαθωντας να χρησιμοποιησω το tool απο xda,απογοητευτηκα κι εγω...Μαλλον κατι εχει να κανει με αυτο:

IF YOUR BUILD VERSION IS NOT SUPPORTED TO UPDATE THEN:

Create a goldcard using this tool: http://d-h.st/VMw, once you have the .img file patch it using the SimpleGoldCard Tool included in the tools folder. (you need a working phone for this)

Find a RUU which main version is supported and higher than yours and flash it in the PD98IMG.zip way, that is what is the goldcard for. If you have a .exe RUU, then extract the rom.zip file using this method: http://www.xda-developers.com/xda-tv...-an-ruu-xdatv/

Re run the tool and you will be able to update the hboot and unlock it

 

Το προσπαθησα κι αυτο αλλα,παλι δεν καταφερα τιποτα....πληρης απογοητευση...:( αν εχει καποιος διαθεση να κοιταξει τα screenshot και να μου πει αν αξιζει τον κοπο να προσπαθησω,η αλλιως να τα παρατησω ολα...

Στις τελευταίες σελίδες, πολλά άτομα ρωτάνε για root.

Έκανες έναν κόπο να τα δεις;

Πχ στο 4007 ποστ για το Easy Ace Root Tool;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Στις τελευταίες σελίδες, πολλά άτομα ρωτάνε για root.

Έκανες έναν κόπο να τα δεις;

Πχ στο 4007 ποστ για το Easy Ace Root Tool;

 

...Μα ειναι δυνατον,να κανω ερωτηση για το tool αυτο που εχω ηδη δοκιμασει(και ποσταρω και screenshots),χωρις να εχω δει το ποστ αυτο(που ειναι και δικο μου!!!)?

Αν υπαρχει καποιο αλλο ποστ που να δινει εξηγησεις για το συγκεκριμενο tool ευχαριστως να το διαβασω.

EDIT:Η εστω να μου πει καποιος αν βρισκομαι στο σωστο δρομο(πιστευω οτι κατι εχει να κανει με PD98IMG.zip,goldcard,sd-card...)...

EDIT2:λοιπον κατι καταφερα με το goldcard,μου εβγαλε success...παω τωρα να δοκιμασω το tool,που δεν δουλευε...

 

EDIT3:μαλλον επειδη ειχα αφησει το antivirus ανοιχτο,η εφαρμογη:stopped working.Με δερνει η ατυχια τελικα...οι προσπαθειες παλι απο αυριο,που θα ξαναβρισκομαι στον υπολογιστη εκεινον...για να δουμε

EDIT4:Τελικα αφου ολα εγιναν οπως πρεπει,ΔΥΣΤΥΧΩΣ:"Error 191:Rom not supported"...Η εκδοση που εχω ειναι η εξης:3.12.405.1 CL 199157.Εχω κανει δηλαδη το επισημο update καποια στιγμη over the air.Μηπως πρεπει να κανω downgrade?....οποιος μπορει να βοηθησει,θα εκτιμουσα πολυ καποια προταση...

Edited by Tankwart
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να μεταφέρω τις επαφές μου από ένα HTC Desire με Android 2.3.4 σε ένα άλλο HTC Desire HD με android 2.3.5

Πως μπορώ να το κάνω αυτό;

 

( θέλω να αλλάξει μόνιμα ο τίτλος του thread σε "μεταφορά επαφών", παρακαλώ μπορείτε να το δείτε; )

Edited by zoran
για να μην ακυρωθεί σαν thread άλλαξα το τι ζητάω
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε ρυθμισεις->μεταφορα περιεχομενου

δες απο εκει αν μπορεις να μεταφερεις επαφες

Edited by rzr86

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

τροπος 1.Συγχρονισμος μεσω Google account

τροπος 2.Υπαρχουν πολλες εφαρμογες(ψαξε ονοματα οπως:contacts backup/restore,my backup...κλπ).Προσεξε ομως με τον τροπο αυτο υπαρχει περιπτωση καποια εφαρμογη να κανει τη μιση δουλεια,οπως π.χ να σου "φαει" το δευτερο τηλεφωνο σε μια επαφη σου που εχεις 2 αριθμους.Κανε εναν ελεγχο στο τελος της διαδικασιας πριν σβησεις οτιδηποτε απο το πρωτο τηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε ρυθμισεις->μεταφορα περιεχομενου

δες απο εκει αν μπορεις να μεταφερεις επαφες

δεν υπάρχει "μεταφορά περιεχομένου" στις ρυθμίσεις, γιατί άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...