Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

επειδή το κινητό το έχει μια φίλη και σκέφτομαι να τη βάλω στον δρόμο της προόδου :lol: αλλά δεν αντέχω να χάσω και 30 ώρες διαβάζοντας 300 σελίδες νήμα, μήπως μπορείτε συνοπτικά να απαντήσετε σε 2 ερωτησούλες? :rolleyes:

 

1) Είδα στο πρώτο ποστ του νήματος (αυτού του συγκεκριμένου, δηλαδή part II) ότι έχει τρεις οδηγούς για downgrade, root και s-off, και για πέρασμα custom rom. Και ένα ακόμα αν είναι branded η συσκευή αλλά δεν με αφορά. Είναι up to date οι οδηγοί ή να κοιτάξω αλλού (και αν ναι, να με παραπέμψετε? :rolleyes:)? Επίσης αν δεν θέλω απλώς root αλλά και custom rom μπορώ να πάω κατευθείαν στον τρίτο, ή η σειρά downgrade->root&s-off->flash custom rom είναι υποχρεωτική? Το τηλέφωνο είναι στοκ (δεν έχω δει ακόμα ποια έκδοση android αλλά της βγάζει ότι δεν υπάρχει παραπάνω ενημέρωση.

 

2) Ποια custom rom προτείνετε? Έχει πάρει το μάτι μου μέχρι και με 4.3 JB αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι και πολύ stable ε? Από που την κατεβάζω? Ένα λινκ που έχει στον οδηγό με βγάζει στο xda αλλά σε ένα νήμα του Note :blink:

 

Αυτά, ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε απάντηση

Edited by Edmont_Dantes
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα τελικά μια anker 1600αρα μπαταρία και νομίζω ότι είναι αρκετά καλη...2η φόρτιση το κινητό έβγαλε 30 ωρες, το βράδυ ήταν με κλειστό το 3g, θα συνεχίσω τις δοκιμες και θα αναφέρω
Link to comment
Share on other sites

2 Ημέρες συμβίωσης με την JellyTime 4.2.2 R11 και είναι πολύ πιο γρήγορη και λειτουργική απο την ViperDHD 2.3.0 που είχα μέχρι τώρα.
ποση ελευθερη ram σου αφηνει η JellyTime 4.2.2 R11?εχεις εντοπισει bugs?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια !!! εχω HTC DESIRE HD περιπου 18-19 μηνες το κινητο γενικοτερα εβγαζε προβλημα και ειχα γινει συχνως επισκεπτης της αρβαντο...αλλα τωρα εχει περιπου 2 βδομαδες το κινητο κολλαει υπερβολικα πολυ αφανταστα πολυ και εχω αγανακτισει εκει που μιλαω στο τηλ ας πουμε κληνει το sense στην οθονη μενει μονο το φοντο και δεν μπορς να κανω τιποτα μονο οταν βγαζω την μπαταρια επαρχεται επισης αλλες φορες παλι εκει ας πουμε που μπωρει να στελνω μηνυμα η να κανω κατι το οτι διποτε στο κινητο παλι μου βγαζει ενα μηνυμα οτι το sense δεν ανταποκρινεται και αν δεν βγαζω την μπαταρια δεν κανει τιποτα...ενα αλλο παλι οταν παταω το το πληκτρο αφης για την αρχικη οθονη μου ασπριζει η οθονη και βγαζει το λογοτυπο που βγαζει οταν ανοιγει το κινητο HTC quietly brilliant και κανει 2 λεπτα για να ξεκολλησει...αν εχεται καποια λυση η κατι το οτιδιποτε που να βοηθαει σας παρακαλω πειτε το μου εχω βαρεθει να κανω επαναφορα εργ.ρυθμισεων να ξεκολαει για 1-2 μερες και μετα να αρχιζει παλι το ιδιο...να τονισω οτι δεν του βαζω εφαρμογες για τον λογο μηπως φτεει αυτο το τονιζω για την περιπτωση που μου πειτε οτι ισως να το εχω επιβαρυνει...σας παρακαλω βοηθησε...
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε απο play store το allinone toolbox και δες ποση ελευθερη μνημη ram εχει το κινητο.μετα πατησε την εντολη quick boost να δουμε ποση ram ελευθερη εχει τωρα.

ποια εκδοση android εχει η συσκευη σου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι (: φίλε dimikord πριν τον καθαρισμό ειχε 121 μετα 239 και σιγά σιγά σταδιακά πέφτει...στο μεταξύ η HTC το Desire HD το δίνει ως RAM 768ΜΒ ενω στο κινητό τρέχουν μόλις τα 600 και από τότε που το πείρα στα χεριά μου η ελεύθερη ραμ δεν έχει ξεπεράσει τα 240...η εκδοσή Android είναι 2.3.5 ενώ το Sense 3.0...Εχει περασει καπου στο 1 λεπτο απο τοτε που εκανα τον καθαρισμο και εχει φτασει το 186ΜΒ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι (: φίλε dimikord πριν τον καθαρισμό ειχε 121 μετα 239 και σιγά σιγά σταδιακά πέφτει...στο μεταξύ η HTC το Desire HD το δίνει ως RAM 768ΜΒ ενω στο κινητό τρέχουν μόλις τα 600 και από τότε που το πείρα στα χεριά μου η ελεύθερη ραμ δεν έχει ξεπεράσει τα 240...η εκδοσή Android είναι 2.3.5 ενώ το Sense 3.0...Εχει περασει καπου στο 1 λεπτο απο τοτε που εκανα τον καθαρισμο και εχει φτασει το 186ΜΒ

Νορμάλ είναι όσα αναφέρεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι (: φίλε dimikord πριν τον καθαρισμό ειχε 121 μετα 239 και σιγά σιγά σταδιακά πέφτει...στο μεταξύ η HTC το Desire HD το δίνει ως RAM 768ΜΒ ενω στο κινητό τρέχουν μόλις τα 600 και από τότε που το πείρα στα χεριά μου η ελεύθερη ραμ δεν έχει ξεπεράσει τα 240...η εκδοσή Android είναι 2.3.5 ενώ το Sense 3.0...Εχει περασει καπου στο 1 λεπτο απο τοτε που εκανα τον καθαρισμο και εχει φτασει το 186ΜΒ
αυτο γινεται με ολα τα android κινητα δεν ειναι μονο στο dHD.εγω αγορασα κινητο με 2gb ram και πολλες φορες πεφτει στα 900 mbκαι ακομα πιο κατω...το προβλημα σου ειναι οτι εχεις πολυ παλια εκδοση του android και ολες οι εφαρμογες εχουν πλεον αναβαθμιστει στο 4,2 ,γιαυτο μαλλον κολλαει.δυστυχως πρεπει να μπεις στη διαδικασια να το κανεις root και να βαλεις μια custom rom μεσα .πρεπει να βρεις στο google το advanced ace hack kit να το διαβασεις προσεκτικα ολο το help και μετα σε ενα μισαωρω θα εχεις βαλει την καινουρια rom.

στο service arvato τι σου ελεγαν για τα κολληματα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την πρωτη δεν εδωσα και ιδιεταιρη σημασια αλλα την δευτερη και την τριτη μου αλλαξαν πλακετα και την τεταρτη φορα ειχα παει για το πληκτρο του ηχου...θα μπωρουσα να βρω αυτο το help που ανεφερες πιο πανω και γενικα την ολη διαδικασια στα ελληνικα γιατι απο αγγλικα δεν πολυ σκαμπαζω ;; :/
Link to comment
Share on other sites

την πρωτη δεν εδωσα και ιδιεταιρη σημασια αλλα την δευτερη και την τριτη μου αλλαξαν πλακετα και την τεταρτη φορα ειχα παει για το πληκτρο του ηχου...θα μπωρουσα να βρω αυτο το help που ανεφερες πιο πανω και γενικα την ολη διαδικασια στα ελληνικα γιατι απο αγγλικα δεν πολυ σκαμπαζω ;; :/ ααα και κατι τελευταιο εχω ακουσει πως αμα κανω root χανω την εγγυηση ισχυει;;; και αν κανω root θα μπωρουσα απο λαθος μου να καταστραψω το κινητο;;
Link to comment
Share on other sites

την πρωτη δεν εδωσα και ιδιεταιρη σημασια αλλα την δευτερη και την τριτη μου αλλαξαν πλακετα και την τεταρτη φορα ειχα παει για το πληκτρο του ηχου...θα μπωρουσα να βρω αυτο το help που ανεφερες πιο πανω και γενικα την ολη διαδικασια στα ελληνικα γιατι απο αγγλικα δεν πολυ σκαμπαζω ;; :/ ααα και κατι τελευταιο εχω ακουσει πως αμα κανω root χανω την εγγυηση ισχυει;;; και αν κανω root θα μπωρουσα απο λαθος μου να καταστραψω το κινητο;;
το ειχες αγορασει καινουριο και εχεις ακομα εγγυηση?

στο παλιο service της htc εχανες την εγγυηση με το root αλλα στην arvato δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο...

στα ελληνικα δεν υπαρχει πρεπει να εχεις διπλα σου ενα φιλο σου που να ξερει αγγλικα να διαβασει μια σελιδα ολη κι ολη ειναι.υπηρχαν στην αρχη και αλλοι τροποι πιο απλοι αλλα δυστυχως τωρα δεν υπαρχει κατι αλλο.

οταν ρουταρεις ενα κινητο,θεωρητικα παντα υπαρχει κινδυνος να το χαλασουμε αλλα μην φανταστεις οτι αυτο ειναι σε μεγαλο ποσοστο.πολυ σπανια συμβαινει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αχα μαλιστα..ναι το ειχα αγορασει καινουριο τον μαιο του 12 και εχω εγγυηση για 2 χρονια...και αν πες κανω καποιο λαθος και βγει καποια βλαβη μπορω να το επαναφερω μετα;;
Link to comment
Share on other sites

αχα μαλιστα..ναι το ειχα αγορασει καινουριο τον μαιο του 12 και εχω εγγυηση για 2 χρονια...και αν πες κανω καποιο λαθος και βγει καποια βλαβη μπορω να το επαναφερω μετα;;
υπαρχει τροπος να κανεις επαναφορα στην stock rom αλλα εγω δεν το εχω κανει ποτε για να ξερω να σε βοηθησω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια κανω οσα μου λεει να κανω το guide Και οταν φτανω στο σημειο που βαζω το PD98IMG.zip Στο κινητο και το ανοιγω με bootloader και τελειωνει μου βγαζει CID INCORECT
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε οτι το pd98img.zip έχει το σωστό μέγεθος και ότι δεν κατέβηκε ελλιπές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Eχει τα παντα οταν ειναι στην περιοδο HBOOT με την μπλε μπαρα λεει SD CARD CHECKING η LOAD PD98IMG.ZIP και απο κατω NO IMAGE η NO IMAGE OR WRONG IMAGE και στο τελος οταν τελειωνει και η χρυ6ση μπαρα λεει CID incorrect ! Update Fail! το PD98IMG.zip το κατεβασα απο xda και εγραφε How to downgrade 1.7x/1.8x/2.x to 1.32.405.6 Edited by paokyan
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1180639

 

Επίσης δες αν βοηθάει αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424023

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

κανενα αποτελεσμα παιδια... :/ τι να κανω ο ερμος που θελω να το κανω ρουτ και να περασω μια αλλη ρομ;;; κανω την διαδιακασια με το cmd Και οχι με το ΑΗΚ τα κανει ολα κανονικα ολα τελεια μεχρι που στο τελος τελος μου βγαζει αντι για # μου βγαζει $ και μου γραφει error opening input file... Edited by paokyan
Link to comment
Share on other sites

κανενα αποτελεσμα παιδια... :/ τι να κανω ο ερμος που θελω να το κανω ρουτ και να περασω μια αλλη ρομ;;; κανω την διαδιακασια με το cmd Και οχι με το ΑΗΚ τα κανει ολα κανονικα ολα τελεια μεχρι που στο τελος τελος μου βγαζει αντι για # μου βγαζει $ και μου γραφει error opening input file...
οταν δοκιμασες με το ace hack kit ξεχασα να σου πω οτι θελει windows xp.στα 7 εμενα δεν μου δουλεψε !
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καιρό είχα να ασχοληθώ με αναβάθμιση του DHD.

Έτσι σήμερα κάθησα και πέρασα την Jelly Time 11 πάνω από την 6 και τρέχει αέρα. :-)

Επίσης λίγο Ocing για να ανέβει το σύστημα.

Πλέον τρέχει στα 1.4Ghz. :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

πφφ μια βδομαδα περασε και τιποτα νεοταιρο no image και wrong image main version is older СΙD incorrect τι να κανωωωωωωωωω;;;; τοσο επιστημονας πρεπει να εισαι για να κανεις ενα ρουτ;;; και αντε το εκανες μετα την ρομ;;; πως την περνας;;;
Link to comment
Share on other sites

Την Rom απλά την φλασαρεις μέσω του recovery.

Αυτό είναι το πιο εύκολο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! επιτελους το εκανα downgrade ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

 

τωρα σερα εχει το ρουτ;;;

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα...έβαλα την sr2 του mustakosta(κάπως έτσι) όλα καλά αλλά το GPS δεν λέει να πιάσει σήμα...έχετε κάποια λύση?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...