Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD (Μέρος ΙΙ)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτημα για γερούς λύτες...

 

(...well όχι ακριβώς αλλά μιας και έχουμε και σέφ εδώ ίσως καταφέρετε να μου δώσετε τα φώτα σας...)

 

Αποφάσισα να μεταβώ από την LeeDroid που είμαι τώρα στην ARHD απλά και μόνο για να δοκιμάσω το νέο sense. Nandroid backup της LeeDroid, full wipe, την flashάρω, όλα καλά και ωραία (άριστα θα έλεγα) μέχρι που είπα "χμ, δεν ρίχνω και restore των apps μου μήπως την κρατήσω;".

 

Και εδώ ξεκίνησε ο γολγοθάς που κράτησε λίγες ώρες. Με το πρώτο reboot που έκανα αφού τελείωσε το restore των apps και των data τους μέσω titanium (αγορασμένο) ξεκίνησαν τα reboots. Οκ λέω, είχα κάνει την ταρζανιά να κάνω restore και κάποια system data (sms/contacts/calendar/sync settings) πράσινα μεν, αλλά κάλλιστα μπορούσαν να είχαν σπάσει κάτι ή να είχα κατα λάθος επιλέξει κάποιο κόκκινο.

 

Βγαίνω recovery, ξανά wipe (και μέσω του Android_Revolution_HD_Super_Wipe.zip αυτή τη φορά), ξανά flash, πέρασα και το patch που κατεβάζει τον χρονισμό σε stock, boot, όλα κυριλέ, πάμε παρακάτω. Κατεβάζω και ανοίγω titanium και επιλέγω restore μόνο user apps και τα data τους. Κατάφερε να κάνει restore καμιά 80ριά apps και να το πρώτο reboot πρίν καλά καλά τελειώσει. Ξαναbootάρει, συνεχίζω το restore, ξανά reboot μετά από άλλες 30-40 εφαρμογές. Την επόμενη φορά που bootare δεν πρόλαβα καν να ανοίξω το titanium...

 

Τέλος πάντων, έκανα restore το backup της LeeDroid και όλα καλά. Αυτό που με προβληματίζει είναι το τι μπορεί να έκανε τη ζημιά. Θα μπορούσαν π.χ. τα data κάποιας εφαρμογής να το προκαλέσουν; Ή ακόμα και η ίδια η εφαρμογή; Αφού μιλάμε για εντελώς ξεχωριστή rom το θεωρώ πιθανό, αν και δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν (π.χ. από LeeDroid -> Virtuous) ούτε έχω ακούσει για κάτι παρόμοιο (υπενθυμίζω, μόνο για restore των user apps και των data τους).

 

Το μόνο που με ανησυχεί είναι μην τυχόν χρειαστεί full wipe όταν και αν κυκλοφορήσει η LeeDroid με Sense 3.0 και παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα... άντε να κάνω troubleshoot με 400+ εφαρμογές :p

 

400+ εφαρμογες?????:confused:

Εσυ εισαι το apke market!:p

 

Anyway,Στη πρωτη σου αποπειρα ειναι σιγουρο προβλημα της επαναφορας των user data.

Στην επομενη αποπειρα φαινεται να ειναι προβλημα του titanium.Δοκιμασε να το απεγκαταστησεις,να σβησεις απο τη καρτα σου τον φακελο που εχει μεσα και το backup και να το εγκαταστησεις παλι.Δε ξερω αν εχεις το free,το paid η το...''paid'', αλλα δες μηπως υπαρχει καποια αναβαθμιση.

Νομιζω μετα την επανεγκατασταση δε θα εχεις κανενα προβλημα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

400+ εφαρμογες?????:confused:

Εσυ εισαι το apke market!:p

 

Anyway,Στη πρωτη σου αποπειρα ειναι σιγουρο προβλημα της επαναφορας των user data.

Στην επομενη αποπειρα φαινεται να ειναι προβλημα του titanium.Δοκιμασε να το απεγκαταστησεις,να σβησεις απο τη καρτα σου τον φακελο και να το εγκαταστησεις παλι.Δε ξερω αν εχεις το free,το paid η το...''paid'', αλλα δες μηπως υπαρχει καποια αναβαθμιση.

Νομιζω μετα την επανεγκατασταση δε θα εχεις κανενα προβλημα.

 

Έκατσα και έκανα ένα ξεσκαρτάρισμα όσων δεν χρησιμοποιώ συχνά και μέινανε... 350 :p

 

(γενικώς έχω το κακό πως χαζεύω αρκετά στο κινητό και κατα συνέπεια ακόμα και χαζοεφαρμογές που χρησιμοποιώ μια την εβδομάδα δεν μου κάνει καρδιά να τις στείλω)

 

To titanium το έχω αγορασμένο κανονικά και πλήρως αναβαθμισμένο. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να τα προκαλέσει όλα αυτά το ίδιο το πρόγραμμα ή η διαδικασία του restore αφού τα reboots επέμεναν και όταν δεν έτρεχε καν, στην τελευταία προσπάθεια χωρίς να το ανοίξω περίμενα να φορτώσουν όλες οι εφαρμογές, με το που επιχείρησα να ανοίξω τον ES κόλλημα και reboot.

 

Ψυλλιάζομαι κάποιο app ή περισσότερο τα data του να δημιούργησαν πρόβλημα δεδομένου της διαφορετικής βάσης της rom (?!). Τέλος πάντων, σε περίπτωση που αντιμετωπίσω το ίδιο θέμα και στην LeeDroid θα του δώσω να καταλάβει! Στη χειρότερη φαντάζομαι πως θα πρέπει απλά να ρίξω restore μονο στα apps, χωρίς τα data τους.

 

Όταν λες τον φάκελο του titanium εννοείς τον φάκελο που περιέχει τα backups; Δηλαδή αντιγραφή των backups στον δίσκο, διαγραφή φακέλου των backups -> απεγκατάσταση ti -> εγκατάσταση ti -> paste τα backup και ξανά δοκιμή; :)

 

Θένξ!

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και έκανα ένα ξεσκαρτάρισμα όσων δεν χρησιμοποιώ συχνά και μέινανε... 350 :p

 

(γενικώς έχω το κακό πως χαζεύω αρκετά στο κινητό και κατα συνέπεια ακόμα και χαζοεφαρμογές που χρησιμοποιώ μια την εβδομάδα δεν μου κάνει καρδιά να τις στείλω)

 

To titanium το έχω αγορασμένο κανονικά και πλήρως αναβαθμισμένο. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να τα προκαλέσει όλα αυτά το ίδιο το πρόγραμμα ή η διαδικασία του restore αφού τα reboots επέμεναν και όταν δεν έτρεχε καν, στην τελευταία προσπάθεια χωρίς να το ανοίξω περίμενα να φορτώσουν όλες οι εφαρμογές, με το που επιχείρησα να ανοίξω τον ES κόλλημα και reboot.

 

Ψυλλιάζομαι κάποιο app ή περισσότερο τα data του να δημιούργησαν πρόβλημα δεδομένου της διαφορετικής βάσης της rom (?!). Τέλος πάντων, σε περίπτωση που αντιμετωπίσω το ίδιο θέμα και στην LeeDroid θα του δώσω να καταλάβει! Στη χειρότερη φαντάζομαι πως θα πρέπει απλά να ρίξω restore μονο στα apps, χωρίς τα data τους.

 

Όταν λες τον φάκελο του titanium εννοείς τον φάκελο που περιέχει τα backups; Δηλαδή αντιγραφή των backups στον δίσκο, διαγραφή φακέλου των backups -> απεγκατάσταση ti -> εγκατάσταση ti -> paste τα backup και ξανά δοκιμή; :)

 

Θένξ!

 

Πολυ πιθανον να ειναι και καποια εφαρμογη που να προκαλει το προβλημα.Ιδιως αν εχεις αρκετες που επειρεαζουν το συστημα.

Για μενα το καλυτερο ειναι να σβησεις εντελως τον φακελο του tb που βρισκεται στη καρτα σου και το backup,να εγκαταστησεις παλι το titanium και να δημιουργησεις νεο backup.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά...;)

 

Ελπίζουμε το βράδυ να έχουμε desense 2.3.5 sense 3!

 

Δεν έχει καμία σχέση το sense 3 με τα ports που δοκιμάσαμε τόσους μήνες τώρα!

Το κινητό είναι πιο smooth και από sense 2.1!

 

Φαντάσου τη desense 3!!!!!

 

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

 

Παιδιά έχουμε κανένα νέο ????? :!:

Στο XDA δεν ανέβηκε τίποτα ακόμη :X

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε κανένα νέο ????? :!:

Στο XDA δεν ανέβηκε τίποτα ακόμη :X

 

H Οfficial 2.3.5 με sense 3.0 έχει ανέβει και τα παιδιά την δουλεύουν για να φτιάξουν την rom τους :) Απλά υπομονή κανουμε μέχρι να ετοιμαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις την Rom του Mike;Καλη ειναι;Ειμαι με την ARHD 5.2.1 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...

Η official εχει ανεβει καπου;Μπορουμε να την παρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο πρώτο post.

 

Η rom 2.3.5 με το sense 3.0;Δεν μπορω να την βρω...

Link to comment
Share on other sites

Android Revolution HD 6.1.0.

 

Την εχεις δοκιμασει φιλε μου;Πως παει;

Link to comment
Share on other sites

Την εχεις δοκιμασει φιλε μου;Πως παει;

 

αυτη και του capy ειναι ιδιες,σχεδον stock.Οποια θες βαλε.Ειναι καλες αφου ειναι stock και δεν εχουν μπερδεψει αλλα.

Δεν υπαρχει πουθενα η official,μη τη ψαχνετε.Ηταν μια διαρροη και εξαφανιστηκε.Απ οτι λενε θα βγει over the air σε κανα μηνα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

αυτη και του capy ειναι ιδιες,σχεδον stock.Οποια θες βαλε.Ειναι καλες αφου ειναι stock και δεν εχουν μπερδεψει αλλα.

Δεν υπαρχει πουθενα η official,μη τη ψαχνετε.Ηταν μια διαρροη και εξαφανιστηκε.Απ οτι λενε θα βγει over the air σε κανα μηνα.

 

Ελπίζω να την κατεβάσατε ώστε να βγει η DesenseNG!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να την κατεβάσατε ώστε να βγει η DesenseNG!

 

Την εχουμε κατεβασει ηδη και δουλευουμε πανω της.Το βραδυ θα τη δοκιμασουμε και αν ολα πανε καλα DeSenseNG 3 αυριο.....;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση: στο titanium πως μπορούμε να επιλέξουμε να κάνει restore -μόνο- τις user apps -χωρίς- τα data τους; Δεν το βρίσκω πουθενά στα batch operations :wacko:

 

Άκυρο, το βρήκα, δεν είχα προσέξει τα κουμπάκια στις batch operations. :)

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Φιλε elthis εσυ που την εχεις δει,πως σου φαινεται η rom 6.1.0 του mike;Καλη ειναι;Απο bug,ταχυτητα,lags κτλ τι λεει;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε elthis εσυ που την εχεις δει,πως σου φαινεται η rom 6.1.0 του mike;Καλη ειναι;Απο bug,ταχυτητα,lags κτλ τι λεει;

 

Καλημερα.

Οι 2 πρωτες custom rom που εμφανιστηκαν με τη νεα βαση και το sense 3.0 δεν εχουν σχεδον κανενα tweek.Ειναι παρα πολυ κοντα στη stock.

Σιγουρα δεν ειναι smooth και γρηγορη οπως με το sense 2.1, αλλα ειναι πιο καλη απο τα διαφορα port απο αλλες συσκευες που δοκιμαζαμε τοσο καιρο με sense 3.

Πιστευω ομως οτι οσο περναει ο καιρος και οι devs βαζουν αρχιζουν να τη ''μαγειρευουν'', θα ψαχνουν πολλοι να αγορασουν DHD!:p

Το καλο ειναι οτι για μια base που απλα διερρευσε για να τη δοκιμασουμε πριν βγει στο κοινο,δεν εχει σχεδον καθολου προβληματα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

elthis αν θέλετε κανένα tester για την desenseNG ακόμα, σφύρα!
Link to comment
Share on other sites

elthis αν θέλετε κανένα tester για την desenseNG ακόμα, σφύρα!

 

Ενταξει φιλε μου...;)

Χθες βραδυ αφησα τα παιδια να δουλευουν,γιατι επρεπε να φυγω,και περιμενα κι εγω τη beta το πρωι,αλλα προφανως ακομα δεν ειναι ετοιμη.Ειναι νεα base και θελει αρκετη δουλεια να δουμε ποια tweeks δουλευουν και ποια οχι.Δυστυχως πολλοι devs ενω το παιζουν πολλοι φιλικοι και προθυμοι στα posts τους,δε θελουν να βοηθησουν οπου χρειαζεται.Πιστευω ομως οτι θα ειμαστε οι τριτοι μετα τη revo και την rcmix που θα βγαλουμε custom rom με τη νεα base...:p

Θα σου στειλω pm.

Και για να μη κουραζω τα υπολοιπα μελη,οποιος θελει ας μου στειλει pm για τη desense και θα τον ειδοποιησω

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

elthis η DeSense μπορεί να φορέσει και το default sense theme, σωστά (stock rosie flashable); Πραγματικά το μόνο μου δεν μου αρέσει είναι το DarkNight, προτιμώ καθαρό stock :P

 

Anyhow, pm και εμένα όποτε και αν χρειαστείτε testers, αν και ο χρόνος μου είναι κατιτίς περιορισμένος θα ήθελα να την δοκιμάσω :)

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

elthis η DeSense μπορεί να φορέσει και το default sense theme, σωστά (stock rosie flashable); Πραγματικά το μόνο μου δεν μου αρέσει είναι το DarkNight, προτιμώ καθαρό stock :P

 

Anyhow, pm και εμένα όποτε και αν χρειαστείτε testers, αν και ο χρόνος μου είναι κατιτίς περιορισμένος θα ήθελα να την δοκιμάσω :)

 

Υποθέτω ότι έτσι κι αλλιώς η αρχική έκδοση θα είναι πολύ κοντά στη stock.Αλλά επίσης κι όταν βγει με το καλό themed θα υπάρχει δυνατότητα να επανέλθει σε stock όπως υπήρχε και μέχρι τώρα...;)

 

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έτσι κι αλλιώς η αρχική έκδοση θα είναι πολύ κοντά στη stock.Αλλά επίσης κι όταν βγει με το καλό themed θα υπάρχει δυνατότητα να επανέλθει σε stock όπως υπήρχε και μέχρι τώρα...;)

 

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

 

Ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα :

α) Η DeSense NewGen είναι στο ROM MANAGER ?

β) και επίσης γιατί δεν ανοίγουμε ένα καινούργιο Θέμα για DeSense NewGen για να μην ζαλίζουμε και τους υπολοίπους που δεν τους ενδιαφέρει το θέμα ?

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα :

α) Η DeSense NewGen είναι στο ROM MANAGER ?

β) και επίσης γιατί δεν ανοίγουμε ένα καινούργιο Θέμα για DeSense NewGen για να μην ζαλίζουμε και τους υπολοίπους που δεν τους ενδιαφέρει το θέμα ?

 

1.όχι...

2.υπάρχει εδώ thread : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314421

Αλλά και στους xda στην υπογραφή μου...;)

 

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει λίγο γιατί έχω πελαγώσει με το ξεκλείδωμα.

Έχω φτάσει στο σημείο για custom recovery και στην εντολή

fastboot flash recovery recovery-clockwork-3.0.2.6-ace.img

εμφανίζει το μήνυμα όμως

 

sending ‘recovery 4288 kb…ok [0.715s]

Writing ‘recovery’…failed (remote: not allowed)

Finished. Total time 0.717s

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει λίγο γιατί έχω πελαγώσει με το ξεκλείδωμα.

Έχω φτάσει στο σημείο για custom recovery και στην εντολή

fastboot flash recovery recovery-clockwork-3.0.2.6-ace.img

εμφανίζει το μήνυμα όμως

 

sending ‘recovery 4288 kb…ok [0.715s]

Writing ‘recovery’…failed (remote: not allowed)

Finished. Total time 0.717s

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Μπορείς απλά να κατεβάσεις το Rom mamager από market και να επιλέξεις install recovery.

 

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει λίγο γιατί έχω πελαγώσει με το ξεκλείδωμα.

Έχω φτάσει στο σημείο για custom recovery και στην εντολή

fastboot flash recovery recovery-clockwork-3.0.2.6-ace.img

εμφανίζει το μήνυμα όμως

 

sending ‘recovery 4288 kb…ok [0.715s]

Writing ‘recovery’…failed (remote: not allowed)

Finished. Total time 0.717s

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Είσαι σίγουρος ότι στον bootloader λέει s-off?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...