Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire S


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:-) ευχαριστώ για την απάντηση έχει διαφορά governors (η κάπως έτσι:rolleyes:) και είδα ότι ρυθμίζει την συχνότητα ανάλογα πχ είναι πιο κάτω και μόνο όταν χρειαστεί πάει στα 764Hz (έχει max τα 864:eek:)

Oι governors έχουν να κάνουν με το πως μεταβάλλεται η συχνότητα δυναμικά. Δηλαδή αφού πρίν έχουν καθοριστεί οι τιμές της ελάχιστης και της μέγιστης συχνότητας, οι governors ελέγχουν τη συχνότητα του επεξεργαστή ανάλογα με το φόρτο εργασίας του. Δεν ξέρω ποιον governor να διαλέξεις... Καλύτερα να σου προτείνει κάποιος με το ίδιο κινητό και τον ίδιο kernel βασικά. Δες και στο xda τι προτείνει αυτός που έφτιαξε τη rom/τον kernel ;) Μη βάζεις πάντως και τη max συχνότητα. Τουλάχιστον όχι για αρχή :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Oι governors έχουν να κάνουν με το πως μεταβάλλεται η συχνότητα δυναμικά. Δηλαδή αφού πρίν έχουν καθοριστεί οι τιμές της ελάχιστης και της μέγιστης συχνότητας, οι governors ελέγχουν τη συχνότητα του επεξεργαστή ανάλογα με το φόρτο εργασίας του. Δεν ξέρω ποιον governor να διαλέξεις... Καλύτερα να σου προτείνει κάποιος με το ίδιο κινητό και τον ίδιο kernel βασικά. Δες και στο xda τι προτείνει αυτός που έφτιαξε τη rom/τον kernel ;) Μη βάζεις πάντως και τη max συχνότητα. Τουλάχιστον όχι για αρχή :)

 

Πρότεινε την scary από τι εχω δει περισότερο δουλεύει στα 122-480 και μόνο έως ελάχιστες φορές στα 768 που εχω βάλει το max από μπαταρία κρατάει με κανονική χρήση σχεδόν 2 μέρες με κλείσιμο πάντα το βράδι ;)

Αυτό που είδα σε μια εφαρμογή που είχε η ρομ (partition info lite)

Σου δείχνει όλες της μνήμες του κινητού μου δείχνει μια /cashe 34ΜΒ από 35:eek: τι ειναι αυτή και πως την καθαρίζω; αλλά και που την χρειάζεται το κινητο;:confused:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ποστ γράφει πώς να κάνουμε το κινητό root, και σε ένα σημείο γράφει "Επίσης, αν κάνατε την πρόσφατη αναβάθμιση και χάσατε τα δικαιώματα root, το μέλος christ0s_84, τον οποίον ευχαριστούμε θερμά, μας έδωσε τη λύση εδώ!".

Εγώ έκανα την αναβάθμιση (ενώ ήμουν root) και από τότε δε βρίσκω λύση να ξαναγίνω root. Πατώντας το "εδώ" ώστε να βρω την λύση, δε μου βγάζει τίποτα. Απλά μία κενή σελίδα. Ξέρει κανένας άλλος την λύση;

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησα ΤΕΛΕΙΩΣ το Google Play και μέσω του Titanium Backup επανέφερα μια προηγούμενη έκδοσή του. Όταν έκανε update από μόνο του, εμφανίστηκε στις εφαρμογές χρήστη και έτσι μετά απλά το σύνδεσα με το δεύτερο Partition της κάρτας μνήμης και εξοικονόμησα ακόμα περισσότερο χώρο!!

 

φιλε μπορεις να εξηγησεις πως ακριβως γινεται η επαναφορα που λες μεσω του titanium?

Original Against the Machine
Link to comment
Share on other sites

φιλε μπορεις να εξηγησεις πως ακριβως γινεται η επαναφορα που λες μεσω του titanium?

Όταν πρωτοέβαλα το TB είχα κάνει ένα backup να υπάρχει...

Αφού έκανα την χαζομάρα και έκανα το market εφαρμογή συστήματος για να εξοικονομήσω χώρο στην εσωτερική μνήμη έκανα αναβάθμιση στο Link2SD και έφτιαξα επιτέλους και το 2o partition στην κάρτα μνήμης... Έτσι είπα να επαναφέρω το Market από εφαρμογή συστήματος σε εφαρμογή χρήστη με σκοπό να συνδέσω το market στη κάρτα μνήμης (δεύτερο partition). Έλα που όμως είχε θέμα η έκδοση αυτή και δεν έκανε τίποτα... έτσι πήρα το ρίσκο και έσβησα τελείως το Market και δοκίμασα να το κατεβάσω από κάπου (δεν είχα σώσει το APK του...).

Θυμήθηκα όμως ότι είχα κάνει ένα αντίγραφο από το TB και σκέφτηκα ότι αν το επαναφέρω, θα μπει στην εσωτερική μνήμη του κινητού όπως ήταν όταν το είχα κάνει αντίγραφο και έπειτα αν το τρέξω θα κάνει update και θα γίνει Google Play. Η αλήθεια είναι ότι ενώ μου είπε ότι το έκανε επαναφορά, δεν είδα προκοπή αλλά μόλις έκανα restart επανήλθε... Το έτρεξα και όντως έκανε update και όλα καλά!! Το σύνδεσα με την κάρτα και FINITO!!!

 

Επίσης... το κινητό μου ζήτησε σήμερα update... Το θέμα είναι ότι εγώ έχω ήδη την 2.3.5 και αυτό μου λέει ότι θα βάλει την ίδια... (εκτός αν εγώ δεν διαβάζω σωστά...) μήπως εννοεί ότι έχω την 2.3.5 και θα γίνει update σε ICS;

Edited by dosman

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ποστ γράφει πώς να κάνουμε το κινητό root, και σε ένα σημείο γράφει "Επίσης, αν κάνατε την πρόσφατη αναβάθμιση και χάσατε τα δικαιώματα root, το μέλος christ0s_84, τον οποίον ευχαριστούμε θερμά, μας έδωσε τη λύση εδώ!".

Εγώ έκανα την αναβάθμιση (ενώ ήμουν root) και από τότε δε βρίσκω λύση να ξαναγίνω root. Πατώντας το "εδώ" ώστε να βρω την λύση, δε μου βγάζει τίποτα. Απλά μία κενή σελίδα. Ξέρει κανένας άλλος την λύση;

Πιθανώς μετά από την αναβάθμιση που αναφέρεται στο πρώτο ποστ, να έχουν βγει κι άλλες αναβαθμίσεις, στις οποίες δεν μπορεί να γίνει root...

 

Επίσης... το κινητό μου ζήτησε σήμερα update... Το θέμα είναι ότι εγώ έχω ήδη την 2.3.5 και αυτό μου λέει ότι θα βάλει την ίδια... (εκτός αν εγώ δεν διαβάζω σωστά...) μήπως εννοεί ότι έχω την 2.3.5 και θα γίνει update σε ICS;
ICS δε νομίζω ότι θα πάρει επίσημα η συσκευή και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν πρόκειται για ics. Ωστόσο παρόλο που μπορεί να είναι η ίδια έκδοση (2.3.5) μπορεί να αφορά κάποια bug fixes κλπ ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς μετά από την αναβάθμιση που αναφέρεται στο πρώτο ποστ, να έχουν βγει κι άλλες αναβαθμίσεις, στις οποίες δεν μπορεί να γίνει root...

 

Δε διαφωνώ, αλλά δεν ανοίγει να δω τουλάχιστον τον συγκεκριμένο τρόπο μπας και το φτιάξει. Η σελίδα βγαίνει λευκή τελείως!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω ενα σπαστικο πρόβλημα. Όταν παταω το κάτω αριστερά κουμπί για να πάω στην αρχική οθόνη μου βγάζει την εφαρμογή του ρολογιού και όταν πάρω τηλέφωνο ή με πάρουν η ανοικτή ακρόαση είναι ενεργή . Πως μπορώ να το διορθώσω ώστε όταν το παταω να με βγάζει στην αρχική οθόνη αλλα ουτε η ανοικτη ακροαση να μην εναι ενεργοποιημενη οταν περνω ή με περνουν τηλεφωνο??? Επίσης ο αριθμός που έχει το τηλέφωνο ως δικό μου αριθμό στις ρυθμίσεις είναι λάθος πως μπορώ να των αλλάξω??? Edited by JimmyTrelas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μια ερώτηση, έχω κάνει partition την sd.Τώρα θέλω να αλλάξω rom.Πρέπει να κάνω wipe data μόνο ή πρέπει να κάνω και format την sd-ext?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα.

 

Έχω το HTC Wildfire S και θέλω να κάνω αναβάθμιση, αλλά έχω ένα θέμα με τη μνήνη. Μου βγάζει μονίμως μήνυμα πως δεν επαρκεί η μνήμη, ενώ από εφαρμογές, μνμτα, φωτογραφίες και τραγούδια δεν έχω σχεδόν τίποτα. Τα μόνα που έχω αποθηκευμένα στο κινητό μου είναι εφαρμογές και αυτές ελάχιστες. τι μπορώ να κάνω? :(

 

Ευχαριστώ!!!!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω κάτι, όταν δέχομαι κλήση στο κινητό απαντάω και ενεργοποιείται το μεγάφωνο για 1 με 2 δευτερόλεπτα και μετα κλείνει το μεγάφωνο και έχω ήχο στο ακουστικό. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να διορθωθεί αυτό? ευχαριστώ

 

Τελικά το βρήκα τι έφταιγε και το αναφέρω και δω μήπως κάποιος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα. Έκανα βαθμονόμηση του G-sensor. Δηλαδή ρυθμίσεις->προβολή->Βαθμονόμηση G-sensor. Και έτσι δεν ανοίγει το μεγάφωνο ή η ανοιχτή ακρόαση:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοέβαλα το TB είχα κάνει ένα backup να υπάρχει...

Αφού έκανα την χαζομάρα και έκανα το market εφαρμογή συστήματος για να εξοικονομήσω χώρο στην εσωτερική μνήμη έκανα αναβάθμιση στο Link2SD και έφτιαξα επιτέλους και το 2o partition στην κάρτα μνήμης... Έτσι είπα να επαναφέρω το Market από εφαρμογή συστήματος σε εφαρμογή χρήστη με σκοπό να συνδέσω το market στη κάρτα μνήμης (δεύτερο partition). Έλα που όμως είχε θέμα η έκδοση αυτή και δεν έκανε τίποτα... έτσι πήρα το ρίσκο και έσβησα τελείως το Market και δοκίμασα να το κατεβάσω από κάπου (δεν είχα σώσει το APK του...).

Θυμήθηκα όμως ότι είχα κάνει ένα αντίγραφο από το TB και σκέφτηκα ότι αν το επαναφέρω, θα μπει στην εσωτερική μνήμη του κινητού όπως ήταν όταν το είχα κάνει αντίγραφο και έπειτα αν το τρέξω θα κάνει update και θα γίνει Google Play. Η αλήθεια είναι ότι ενώ μου είπε ότι το έκανε επαναφορά, δεν είδα προκοπή αλλά μόλις έκανα restart επανήλθε... Το έτρεξα και όντως έκανε update και όλα καλά!! Το σύνδεσα με την κάρτα και FINITO!!!

 

Επίσης... το κινητό μου ζήτησε σήμερα update... Το θέμα είναι ότι εγώ έχω ήδη την 2.3.5 και αυτό μου λέει ότι θα βάλει την ίδια... (εκτός αν εγώ δεν διαβάζω σωστά...) μήπως εννοεί ότι έχω την 2.3.5 και θα γίνει update σε ICS;

 

όποτε εγώ που δεν είχα κρατήσει αντίγραφο από το titanium backup δεν μπορώ να κάνω κάτι για να επαναφέρω το play store έτσι?

είχα κάνει ένα backup μέσω nandroid κάποια στιγμή πριν χάσω το play store. αν κάνω format και μετά περάσω αυτό το backup θα επανέλθει το play store μαζί με όλα τα υπόλοιπα λέτε?

συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά από μια βλακεία έχω χάσει το πιο σημαντικό application και δεν ξέρω τι να κάνω...

Original Against the Machine
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Επειδη εχω μεινει καιρο εξω απο το παιχνιδι των custom rom και πριν λιγες μερες εμαθα οτι το wildfire s δεχεται rooting, εχει κανεις να μου προτεινει καμια καλη και σταθερη rom για να του περασω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Χρειαζομαι επειγόντως ΒΟΗΘΕΙΑ. Μολις εγκατεστισα στο κινιτο μου αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1598058 και τωρα το κινητο μου οταν το ανοιγω δεν ζηταει κωδικο pin ουτε λογικα εχει σημα ουτε ανοιγει τo wifi. Μπορει καποιος να μου απαντηση οσο πιο γρηγορα γινεται επειδη ειμαι αυτη την στιγμη με μισο κινητο????
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Χρειαζομαι επειγόντως ΒΟΗΘΕΙΑ. Μολις εγκατεστισα στο κινιτο μου αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1598058 και τωρα το κινητο μου οταν το ανοιγω δεν ζηταει κωδικο pin ουτε λογικα εχει σημα ουτε ανοιγει τo wifi. Μπορει καποιος να μου απαντηση οσο πιο γρηγορα γινεται επειδη ειμαι αυτη την στιγμη με μισο κινητο????

 

Από ότι είδα αυτή είναι rom για marvelc κινητά :eek: το δικό σου όπως και το δικό μου είναι σκέτο marvel χωρίς το c αν έχεις κανείς back up περνά πάλι την παλιά σου rom και άλλη φορά κοιτά και ρωτά τους developers πριν κατεβάσεις την rom τους αν κάνει για το δικό σου.

Εγώ κατεβασα την wildchild v1.1 μέχρι στιγμής όλα οκ

 

Η διάφορα είναι ότι τα marvelc wildfire s είναι χωρίς κάρτα σιμ

Ενώ το marvel έχουν κάρτα σιμ

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα αυτή είναι rom για marvelc κινητά :eek: το δικό σου όπως και το δικό μου είναι σκέτο marvel χωρίς το c αν έχεις κανείς back up περνά πάλι την παλιά σου rom και άλλη φορά κοιτά και ρωτά τους developers πριν κατεβάσεις την rom τους αν κάνει για το δικό σου.

Εγώ κατεβασα την wildchild v1.1 μέχρι στιγμής όλα οκ

 

Η διάφορα είναι ότι τα marvelc wildfire s είναι χωρίς κάρτα σιμ

Ενώ το marvel έχουν κάρτα σιμ

 

Εγω ειχα cyanogenmod7. Να βαλω την ιδια, την wildchild (WC FULL ODEX, WC FULL, WC LITE ODEX ή την WC LITE) ή την cyanogenmod9??? Μπορειτε να μου τις συγκρινεται και να μου πειτε ποια ειναι πιο καλη???

Edited by JimmyTrelas
Link to comment
Share on other sites

όποτε εγώ που δεν είχα κρατήσει αντίγραφο από το titanium backup δεν μπορώ να κάνω κάτι για να επαναφέρω το play store έτσι?

είχα κάνει ένα backup μέσω nandroid κάποια στιγμή πριν χάσω το play store. αν κάνω format και μετά περάσω αυτό το backup θα επανέλθει το play store μαζί με όλα τα υπόλοιπα λέτε?

συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά από μια βλακεία έχω χάσει το πιο σημαντικό application και δεν ξέρω τι να κάνω...

Δοκίμασε αν θέλεις να σβήσεις το PlayStore τελείως από το κινητό και να περάσεις αυτό εδώ που σου δίνω στο DropBox λογικά θα δουλέψει... αλλιώς κάνε αυτό που είπες και κατά 99% θα γίνει όπως πρώτα...

 

Με δικό σου ρίσκο πάντα... ναι;; :p:p

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα cyanogenmod7. Να βαλω την ιδια, την wildchild (WC FULL ODEX, WC FULL, WC LITE ODEX ή την WC LITE) ή την cyanogenmod9??? Μπορειτε να μου τις συγκρινεται και να μου πειτε ποια ειναι πιο καλη???

 

Εγώ έχω βάλει την wc lite odex διάβασε προσεκτικά της διάφορες και διάλεξε αυτή που σου κάνει ακόμα δες της οδηγίες εγκατάστασης (αν και πρωταρης ήταν πολλή εύκολο ;))

Της άλλες που λες δεν της ξέρω για να έχω αποψει.

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα.

 

Έχω το HTC Wildfire S και θέλω να κάνω αναβάθμιση, αλλά έχω ένα θέμα με τη μνήνη. Μου βγάζει μονίμως μήνυμα πως δεν επαρκεί η μνήμη, ενώ από εφαρμογές, μνμτα, φωτογραφίες και τραγούδια δεν έχω σχεδόν τίποτα. Τα μόνα που έχω αποθηκευμένα στο κινητό μου είναι εφαρμογές και αυτές ελάχιστες. τι μπορώ να κάνω? :(

 

Ευχαριστώ!!!!!!!!! :D

Oι φωτογραφίες και η μουσική δεν καταλαμβάνουν το χώρο των εφαρμογών (είναι ξεχωριστά partitions). Συνεπώς μπορείς να σβήσεις εφαρμογές για να σταματήσει να σου δείχνει αυτό το μήνυμα. Για αρχή βέβαια καθάρισε τις cache εφαρμογών, που μπορεί να καταλαμβάνουν αρκετό χώρο. Αυτό γίνεται είτε από τη διαχείριση εφαρμογών (ρυθμίσεις->εφαρμογές->διαχείριση εφαρμογών) είτε από κάποιο cache cleaner (θα βρείς αρκετά στο store) ;)

 

Καλησπέρα!Μια ερώτηση, έχω κάνει partition την sd.Τώρα θέλω να αλλάξω rom.Πρέπει να κάνω wipe data μόνο ή πρέπει να κάνω και format την sd-ext?

Στην sd-ext αποθηκεύονται οι εφαρμογές. Εγώ προσωπικά κάνω κι εκεί, όταν θέλω να κάνω "καθαρή" εγκατάσταση μιας rom

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μετά όμως αν θέλω να επαναφέρω την προηγούμενη rom κάνω απλά restore απ το nandroid backup που έχω κάνει και όλα εντάξει;;Η πρέπει να κάνω και wipe πάλι και format sd-ext;;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες γνωρίζει κανείς τι γινεται με αυτη την αναβαθμιση;;την εκανα χθες μου λεει δεν μπορω να καλεσω κτλ κτλ παταω οκ κ μετα παγωνει η οθονη με ενα τριγωνο θαυμαστικο κ το ρομποτακι του android διπλα.το αφησα ολη νυχτα το πρωι ειχε κολλησει το τηλεφωνο.το ξανακανω τωρα παλι τα ιδια.ποση ωρα διαρκεια αυτη η αναβαθμιση;3 μερες;:mad:
Not everyone understands house music..it's a spiritual thing..a body thing..a soul thing..
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βρήκα τι έφταιγε και το αναφέρω και δω μήπως κάποιος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα. Έκανα βαθμονόμηση του G-sensor. Δηλαδή ρυθμίσεις->προβολή->Βαθμονόμηση G-sensor. Και έτσι δεν ανοίγει το μεγάφωνο ή η ανοιχτή ακρόαση:)

 

Το εκανα αλλα συνεχιζει να ανοιγει η ανοικτη ακροαση. Μηπως γνωριζεται κατι αλλο???

Link to comment
Share on other sites

Μετά όμως αν θέλω να επαναφέρω την προηγούμενη rom κάνω απλά restore απ το nandroid backup που έχω κάνει και όλα εντάξει;;Η πρέπει να κάνω και wipe πάλι και format sd-ext;;;

Noμίζω ότι με το nandroid backup θα σου επαναφέρει και τις εφαρμογές στο sd-ext. Αλλά αν θες να κρατήσεις τις εφαρμογές σου μετά το φλασάρισμα, δε βλέπω να υπάρχει λόγος να κάνεις wipe το sd-ext!

 

Ρε παίδες γνωρίζει κανείς τι γινεται με αυτη την αναβαθμιση;;την εκανα χθες μου λεει δεν μπορω να καλεσω κτλ κτλ παταω οκ κ μετα παγωνει η οθονη με ενα τριγωνο θαυμαστικο κ το ρομποτακι του android διπλα.το αφησα ολη νυχτα το πρωι ειχε κολλησει το τηλεφωνο.το ξανακανω τωρα παλι τα ιδια.ποση ωρα διαρκεια αυτη η αναβαθμιση;3 μερες;:mad:

Mήπως είχες κάνει root και προσπαθείς να περάσεις την επίσημη αναβάθμιση; :confused:

 

Το εκανα αλλα συνεχιζει να ανοιγει η ανοικτη ακροαση. Μηπως γνωριζεται κατι αλλο???

Δεν ξέρω αν είναι αυτό, αλλά σε κάποιες συσκευές (δεν ξέρω για το wildfire s), γυρνώντας το κινητό ανάποδα κατά τη διάρκεια της κλήσης, ενεργοποιείται το μεγάφωνο.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...