Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια επειδη με ενδιαφερει το νεο μινι ι μινι προ θελω να ρωτισω ο προβλημα με τον στατικο ιχο διορθωθηκε στο προ ??? και στο απλο το μινι τι εγινε με την υπερθερμανση? το αγορασε ι αδερφη μου απο την bird phone και ειχε το προβλημα αυτο ,και ι πλακα ειναι οτι στο se της ζητουσαν να πληρωσει για υpdate !!( αν παρω καποιο απο τα 2 να το παρω απο γνωστο καταστημα να μην εχω τετοιο θεμα ?ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μια χαρα με το ics αλλα υπαρχει καποιο εργαλειο με το οποιο να τραβαει screenshot ? δεν το εχω κανει root

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα με το ics αλλα υπαρχει καποιο εργαλειο με το οποιο να τραβαει screenshot ? δεν το εχω κανει root

 

Διαβαστε βρε παιδια και 5 ποστ πιο πανω!!

Volume down και power button

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτό με τη μόνη διαφορά ότι την τελευταία επιδιόρθωση την έκανα με το pc companion. Αν και δεν πιστεύω να έχει κάποια ουσιαστική διαφορά απ'το SEUS σε αυτό το κομμάτι..:)

 

πως να κάνω format την καρτα;

Link to comment
Share on other sites

πως να κάνω format την καρτα;

 

Μέσα από τις Ρυθμίσεις, στις ρυθμίσεις για την μνήμη έχει μια επιλογή για διαμόρφωση κάρτας sd (ή κάπως έτσι το αναφέρει...)

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη με ενδιαφερει το νεο μινι ι μινι προ θελω να ρωτισω ο προβλημα με τον στατικο ιχο διορθωθηκε στο προ ??? και στο απλο το μινι τι εγινε με την υπερθερμανση? το αγορασε ι αδερφη μου απο την bird phone και ειχε το προβλημα αυτο ,και ι πλακα ειναι οτι στο se της ζητουσαν να πληρωσει για υpdate !!( αν παρω καποιο απο τα 2 να το παρω απο γνωστο καταστημα να μην εχω τετοιο θεμα ?ευχαριστω !

 

Για το θέμα του ήχου δεν ξέρω.

Για το θέμα με την υπερθέρμανση λένε ότι με την ics διορθώθηκε.

Ψάξε στο google για Sony update service κατέβασε το και κάνε μόνος σου update αν σου βάλει και ics είσαι αρχηγός.

 

Κωνσταντίνε με το θέμα που λέγαμε χθες το κατάφερες?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από τις Ρυθμίσεις, στις ρυθμίσεις για την μνήμη έχει μια επιλογή για διαμόρφωση κάρτας sd (ή κάπως έτσι το αναφέρει...)

 

Έεεετσι, Ρυθμίσεις - Αποθηκευτικός χώρος - Διαγραφή κάρτας SD (τέρμα κάτω). ;)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν την έχετε κάνει ακόμα (προσωπικά θα το είχα ήδη κάνει κομμάτια..:p) να προτείνω πάντως να κάνετε clear install όταν με το καλό σας έρθει, backup των επαφών και των φωτό/μουσική/βίντεό σας και format στην sd για να καθαρίσει εντελώς απ'την GB, άλλο κινητό.. σας το λέω εγώ που εγκατέστησα την ICS τρείς φορές. (τά'λεγε ο zxr) :lol:

 

-Μία με απλό update (αργό και βαρύ το παγωτό)

-Μία με επιδιόρθωση με SEUS (λίγο έως αρκετά γρηγορότερο)

-Μία με ολοκληρωτικό καθάρισμα συσκευής και κάρτας και επανεγκατάσταση ICS (πάει σφαίρα από χτες το πρωί που την έβαλα) :)

 

Φίλε μου μπορείς να μας πεις αν έχει τελικά θέμα με την κάμερα? Έχουν αναφερθεί από πολλούς μειωμένη ποιότητα των φωτογραφιών, θολά thumbnails στο photo gallery όταν χρησιμοποιείται το image stabilizer στα 5MP, μειωμένα fps (20-25 από 30 στο GB) στη λήψη HD και mono ήχος κατά τη λήψη HD video από stereo που ήταν στο GB.

Σε παρακαλώ, μπορείς να τσεκάρεις τα παραπάνω και να μας πεις? Γιατί ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα...:(

Επίσης όταν λες σφαίρα, ισχύει και σε βαριά 3D παιχνίδια? Όπως ήταν πριν δηλαδή?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορείς να μας πεις αν έχει τελικά θέμα με την κάμερα?.........

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Σίγουρα η ICS έχει κάποια bugs προς το παρόν στο mini που αν και δεν είχα την ευκαιρία να τα διαπιστώσω, δεν αμφιβάλω και γι'αυτά μιας και για να αναφέρονται, είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και ο λόγος. Παρ'όλα αυτά έχεις δίκιο, θα έπρεπε να ξεκαθαρίσω ότι λέγοντας "σφαίρα" εννοώ αυτά που έκανα πριν στην GB και τώρα στην ICS (κι αφού βέβαια δοκίμασα και το παγωτό κάνοντάς το απλώς update).. αυτά λοιπόν δεν είναι τίποτα περισσότερο από απλές λήψεις φωτό, περιήγηση στο ίντερνετ με wifi και χρήση κάποιων εφαρμογών τύπου skymap αλλά και λίγο παιχνίδι τύπου ungry birds. Μέχρι εκεί λοιπόν τα πάει άψογα, φορτώνει με τη μία τα περιεχόμενα της SD στην έκθεση (μου αργούσε χαρακτηριστικά στην GB, είχα κάνει ποστ παλιότερα), συνδέεται ταχύτατα στο ασύρματο δίκτυο και κυλάει γρήγορα μέσα στο νετ, στα λίγα παιχνίδια που είδα μέχρι στιγμής δεν κόλλησε πουθενά, δεν ήταν όμως κάποιο απ'αυτά βαρύ 3D.

 

Όπως κατάλαβες αυτά που ζητάω εγώ από ένα τέτοιο συσκευάκι είναι πολύ λιγότερα απ'όσα μπορεί να μου δώσει και μέχρι στιγμής με υπέρ-καλύπτει με την καινούργια του rom, ενώ δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να το εξαντλήσω. Εδώ δεν το έκανα στο S2 που είχα πριν, ίσως γι'αυτό τό'δωσα κιόλας..

Μόλις βρω λίγο ελεύθερο χρόνο υπόσχομαι να προσπαθήσω πάντως, αν και φοβάμαι οτι δεν έχω τη δυνατότητα να σε καλύψω σε μεγάλο ποσοστό..:)

Link to comment
Share on other sites

Έεεετσι, Ρυθμίσεις - Αποθηκευτικός χώρος - Διαγραφή κάρτας SD (τέρμα κάτω). ;)

 

Και σκέψου ότι δεν το έχω... Το ξανάστειλα στο service...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα... Τι εγινε ρε παιδια πηρε κανενας ics με 1249-4252.?

Ακόμα τίποτα σαν να είμαστε λοιποί συγγενείς

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η ICS έχει κάποια bugs προς το παρόν στο mini που αν και δεν είχα την ευκαιρία να τα διαπιστώσω, δεν αμφιβάλω και γι'αυτά μιας και για να αναφέρονται, είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και ο λόγος. Παρ'όλα αυτά έχεις δίκιο, θα έπρεπε να ξεκαθαρίσω ότι λέγοντας "σφαίρα" εννοώ αυτά που έκανα πριν στην GB και τώρα στην ICS (κι αφού βέβαια δοκίμασα και το παγωτό κάνοντάς το απλώς update).. αυτά λοιπόν δεν είναι τίποτα περισσότερο από απλές λήψεις φωτό, περιήγηση στο ίντερνετ με wifi και χρήση κάποιων εφαρμογών τύπου skymap αλλά και λίγο παιχνίδι τύπου ungry birds. Μέχρι εκεί λοιπόν τα πάει άψογα, φορτώνει με τη μία τα περιεχόμενα της SD στην έκθεση (μου αργούσε χαρακτηριστικά στην GB, είχα κάνει ποστ παλιότερα), συνδέεται ταχύτατα στο ασύρματο δίκτυο και κυλάει γρήγορα μέσα στο νετ, στα λίγα παιχνίδια που είδα μέχρι στιγμής δεν κόλλησε πουθενά, δεν ήταν όμως κάποιο απ'αυτά βαρύ 3D.

 

Όπως κατάλαβες αυτά που ζητάω εγώ από ένα τέτοιο συσκευάκι είναι πολύ λιγότερα απ'όσα μπορεί να μου δώσει και μέχρι στιγμής με υπέρ-καλύπτει με την καινούργια του rom, ενώ δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να το εξαντλήσω. Εδώ δεν το έκανα στο S2 που είχα πριν, ίσως γι'αυτό τό'δωσα κιόλας..

Μόλις βρω λίγο ελεύθερο χρόνο υπόσχομαι να προσπαθήσω πάντως, αν και φοβάμαι οτι δεν έχω τη δυνατότητα να σε καλύψω σε μεγάλο ποσοστό..:)

 

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να τραβήξεις λίγο βίντεο μιλώντας μια στο αριστερό και μια στο δεξί μικρόφωνο και να το ακούσεις με ακουστικά για να μας πεις για τον ήχο (mono?) και την ποιότητα της εικόνας (σκαλώματα κλπ). Οι φώτο επίσης σου φαίνονται χειρότερες από πριν? Θα μπορούσες να συγκρίνεις μερικές τωρινές με κάποιες παλιές σου? Νομίζω δεν είναι δύσκολο.

 

Ευχαριστώ!:)

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τίποτα σαν να είμαστε λοιποί συγγενείς

 

Γιατι ομως αργει,νομιζω οτι το κινητο μας δεν εχει καποιο customization τυπου vodaphone κλπ. μηπως καποιος μας ξεχασε εδω στην Ελλαδα οσο αναφορα το cda .Εγω εχω CUSTOMIZED GR WORLD I 1249-7702 R4D αγορασμενο απο media markt

Προφανως αυτο φταιει

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να τραβήξεις λίγο βίντεο μιλώντας μια στο αριστερό και μια στο δεξί μικρόφωνο και να το ακούσεις με ακουστικά για να μας πεις για τον ήχο (mono?) και την ποιότητα της εικόνας (σκαλώματα κλπ). Οι φώτο επίσης σου φαίνονται χειρότερες από πριν? Θα μπορούσες να συγκρίνεις μερικές τωρινές με κάποιες παλιές σου? Νομίζω δεν είναι δύσκολο.

 

Ευχαριστώ!:)

 

Τράβηξα εγώ ένα βιντεάκι, μίλησα και γύρω γύρω από τη συσκευή, με ακουστικά το ακούω κανονικά και από τα δύο. Τώρα για την εικόνα, την βρίσκω στα ίδια επίπεδα. Κι εδώ πιάνει και περισσότερα ΜΒ που είναι δείγμα καλυτέρευσης κι όχι χειροτέρευσης. Εγώ πέρασα δύο φωτό στο pc και μου φάνηκαν ίδιες..

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να τραβήξεις λίγο βίντεο μιλώντας μια στο αριστερό και μια στο δεξί μικρόφωνο και να το ακούσεις με ακουστικά για να μας πεις για τον ήχο (mono?) και την ποιότητα της εικόνας (σκαλώματα κλπ). Οι φώτο επίσης σου φαίνονται χειρότερες από πριν? Θα μπορούσες να συγκρίνεις μερικές τωρινές με κάποιες παλιές σου? Νομίζω δεν είναι δύσκολο.

Ευχαριστώ!:)

 

Όπως και ο φίλος/φίλη; eltsele το προσπάθησα και μέχρι στιγμής έχω αυτά. Όσον αφορά το βίντεο, έγραψα ένα απόσπασμα μιλώντας δεξιά και αριστερά στο τηλέφωνο (αλήθεια, ένα μικρόφωνο δεν έχει όλο κι όλο; ) και το άκουσα με το handsfree, δεν ξέρω και πολλά από ήχο αλλά αυτό που έχω να πω είναι ότι όντως, δεν άκουσα διαφορές απ'το ένα αυτί στο άλλο. Όλη η ομιλία μου δηλαδή είχε ακριβώς την ίδια ένταση και στα δύο αυτά απ'την αρχή μέχρι το τέλος, αυτό φαντάζομαι εννοείς..:O

 

Όσον αφορά τις φωτό, τράβηξα δυο τρεις στα 5MP με το image stabilizer ενεργοποιημένο αλλά μέσα στην έκθεση φαίνονταν το ίδιο ακριβώς με τις προηγούμενες που είχα ήδη μέσα στην κάρτα, τις ζούμαρα, καμμία διαφορά κατ'εμέ. Όπως τις πιάνει το μάτι μου τουλάχιστον..

Πάρε και μια απ'τον δυόσμο που διάλεξα επίτηδες μιας και τα φύλλα του είχαν και μια μικρή κίνηση απ'τον αέρα (και για να σας δροσίσω λίγο :D), ίσως η φωτό κατατοπίσει περισσότερο εσένα γιατί εγώ...η ελαφριά σκοτεινιά οφείλεται στο ότι τραβήχτηκε κάπου στις 6:30 το πρωί υπό σκιάν..:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν δε μασ αρεσει ι ics στο μινι μπορουμε με ρεσετ απο καποιο κουμπι να επιστρεψουμε σε 2.3.4 στα εργοστασιακα ?το λεω κυριως γτ χρησιμοποιω livi view με το κινητο το οποιο φοβαμε πως δε θα μου το αναγνωριζει !
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν δε μασ αρεσει ι ics στο μινι μπορουμε με ρεσετ απο καποιο κουμπι να επιστρεψουμε σε 2.3.4 στα εργοστασιακα ?το λεω κυριως γτ χρησιμοποιω livi view με το κινητο το οποιο φοβαμε πως δε θα μου το αναγνωριζει !

 

Εδώ είσαι..:)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στο Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Sony xperia (2106896200) να ρωτήσω για την απαράδεκτη καθυστέρηση σε μερικούς SI αριθμούς αλλά η κοπελίτσα μου είπε το γνωστό παραμύθι ότι δεν έχει έρθει ακόμα η σειρά μας... :X

Στο ερώτημά μου γιατί έχει ανακοινώσει η Sony το SI της συσκευής μου (4252) από την παρασκευή 15/6/2012 αφού ακόμα δεν είναι διαθέσιμο, φυσικά δεν απάντησε λέγοντάς μου ότι το μόνο που έχω να κάνω είναι να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επιασα στα χερια μου μινι προ με καθαρο install ics και οντως rollari καλυτερα απο το δικο μου..

το θεμα ειναι ..αν κανω format την sd θα χασω λογικα και τα "save" των παιχνιδιων που εχω μεσα.

Αν κανω backup τα files και τα ριξω μεσα μετα το format λετε να τα αναγνωριζει κανονικα?

Δεν θελω να τα χασω με τιποτα γιατι θα με σκοτωσει η δικια μου αν εξαφανιστουν οι φαρμες της :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...