Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη κατηγορια.εχω το sony ericsson xperia mini st15i απο οταν το πηρα μου εκανε δυο προβληματα το πηγα στον γερμανο και το εστειλε στο service το ενα προβλημα το εφτιαξαν.το αλλο προβλημα ηταν οτι οπως μιλουσα εχανε το σημα εβγαζε ενα τριγωνακι και η κληση τερματιζε.αυτο το προβλημα παρεμεινε.το εστειλα και δεευτερη φορα μου ειπαν παλι οτι κατι εφτιαξαν και οτι το δοκιμασαν με δικη τους καρτα και ηταν οκ.οταν το πηρα το προβλημα υπηρχε παλι.αυτο που εκανα και δουλεξε ειναι στην επιλογη δικτυου το εκανα μονο gsm και δουλεψε για οσες μερες το ειχα ετσι.μετα το εβαλα οπως ηταν απο προεπιλογη δηλαδη πρωτιμωμενο wcdma/gsm και το προβλημα ξανα εμφανιστηκε.το ξανααλλαξα και παλι δουλευει σωστα.ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?πρεπει να ειναι μονο gsm?Ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι αν στο mini με την αναβάθμιση σε ics σταμάτησε το πρόβλημα με την υπερθέρμανση των πλήκτρων! Αν όχι τότε την βάψαμε είμαστε για να τρέχουμε στο service κάθε τρεις και λίγο!

Όσοι έχετε αναβαθμιστεί σε ics πώς τα βλέπετε τα δύο πλήκτρα όλα καλά;

Λύθηκε το πρόβλημα που ταλαιπωρεί την συσκευή μας;

ακριβως αυτο περιμενουμε ολοι να δουμε. αν το διορθωσαν θα ειναι μια ανακουφιση για ολους.αλλιως μαλλον το μινι μου θα μπει στο συρταρι και παμε για αλλα:)

αλλα κατα τα αλλα οντως τι γινεται με την αναβαθμιση των απλων μινι? το λινκ με τα si μενει οπως ειναι χωρις τιποτα ,και το κομπανιον δεν δινει τιποτα....

τελικα υπαρχει καποιος με μινι απλο που να το αναβαθμισε?

Link to comment
Share on other sites

Το update center το βγάζει πως υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση (έστω μέσω PC) ή πρέπει να μπεις στο PC για να δεις αν έχεις την ενημέρωση έτοιμη;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς τροποποιώ τις συντομεύσεις στην κάτω δεξιά γωνία στο se xperia mini st15i? Δοκίμαζα τη συσκευή και έβαλα στην κάτω γωνία (εκεί που είχε μόνο το εικονίδιο για τις κλήσεις) 2 φορές το ημερολόγιο. Και έτσι τώρα έχει 2 εικονίδια για το ημερ. και ένα για τις κλήσεις. Και από την άλλη μεριά έχω τις επαφές και έβαλα και την αριθμομηχανή αλλά μόνο για δοκιμή, και τώρα δεν μπορώ να βρώ πώς διορθώνεται!!!Το θέμα είναι ότι ενώ σε όλη την οθόνη μπορείς να "πιάσεις" οτιδήποτε και να το πας στον κάδο ανακύκλωσης που εμφανίζεται στο κέντρο, σε αυτές τις 2 γωνιές κάτω αριστερά και δεξιά δεν μπορώ να τα σβήσω.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι εχεις σπασει το τζαμι(digitizer). Δεν βλεπω να παει σετ, μπορεις να το παρεις και σκετο http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C72%253A6406&rt=nc&_nkw=digitizer+SONY+ERICSSON+MINI+PRO&_dmpt=UK_Replacement_Parts_Tools&_ipg=100&_trksid=p3286.c0.m14.l1514

 

Σε ευχαριστω Θαναση.Μαλλον θα τα παρω σετ lcd screen -digitizer ,γιατι στο ifixit λεει οτι αν πας να τα ξεχωρισεις διαλυεται ολο.10 $ διαφορα εχει.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Το update center το βγάζει πως υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση (έστω μέσω PC) ή πρέπει να μπεις στο PC για να δεις αν έχεις την ενημέρωση έτοιμη;

 

Μολις συνδεσεις το κινητο στον υπολογιστη και ανοιξει το Pc Companion σου πεταει μηνυμα οτι υπαρχει αναβαθμιση..

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μολις συνδεσεις το κινητο στον υπολογιστη και ανοιξει το Pc Companion σου πεταει μηνυμα οτι υπαρχει αναβαθμιση..

 

Και ρωτάω (ξανά): το update center (η εφαρμογή της συσκευής) τη βγάζει την ενημέρωση;

Tο ρωτάω αυτό γιατί δεν έχω Windows στο PC μου και θέλω να ξέρω, αν είναι ορθό να περιμένω ενημέρωση από το update center και να μην ψάχνω PC με Windows κάθε τόσο για να ελέγχω.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ray δεν την έβγαζε κ φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι κι εδώ.. Θέλει το PC Companion. Αν έχεις mac, νομίζω έχει έκδοση κ για εκεί.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτάω (ξανά): το update center (η εφαρμογή της συσκευής) τη βγάζει την ενημέρωση;

Tο ρωτάω αυτό γιατί δεν έχω Windows στο PC μου και θέλω να ξέρω, αν είναι ορθό να περιμένω ενημέρωση από το update center και να μην ψάχνω PC με Windows κάθε τόσο για να ελέγχω.

 

Σε εμενα δεν εβγαζε τιποτα το update center της συσκευης...Καθε φορα ελεγε οτι το λογισμικο του τηλεφωνου ειναι ενημερωμενο...Αν δεν κανω λαθος μονο μεσω Pc γινεται η αναβαθμιση..

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη κατηγορια.εχω το sony ericsson xperia mini st15i απο οταν το πηρα μου εκανε δυο προβληματα το πηγα στον γερμανο και το εστειλε στο service το ενα προβλημα το εφτιαξαν.το αλλο προβλημα ηταν οτι οπως μιλουσα εχανε το σημα εβγαζε ενα τριγωνακι και η κληση τερματιζε.αυτο το προβλημα παρεμεινε.το εστειλα και δεευτερη φορα μου ειπαν παλι οτι κατι εφτιαξαν και οτι το δοκιμασαν με δικη τους καρτα και ηταν οκ.οταν το πηρα το προβλημα υπηρχε παλι.αυτο που εκανα και δουλεξε ειναι στην επιλογη δικτυου το εκανα μονο gsm και δουλεψε για οσες μερες το ειχα ετσι.μετα το εβαλα οπως ηταν απο προεπιλογη δηλαδη πρωτιμωμενο wcdma/gsm και το προβλημα ξανα εμφανιστηκε.το ξανααλλαξα και παλι δουλευει σωστα.ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?πρεπει να ειναι μονο gsm?Ευχαριστω πολυ.

 

Τι δίκτυο έχεις (vodafone wind cosmote) ? Αν δεν μπαίνεις στο ίντερνετ από το δίκτυο σου άφησε το στο gsm θα έχεις και καλύτερη αυτονομία στη μπαταρία, αν δεν μπαίνεις δεν υπάρχει λόγος να το έχεις wcdma/gsm.

Σε ευχαριστω Θαναση.Μαλλον θα τα παρω σετ lcd screen -digitizer ,γιατι στο ifixit λεει οτι αν πας να τα ξεχωρισεις διαλυεται ολο.10 $ διαφορα εχει.

Να προτιμήσεις σετ με τα εργαλεία για να το ξεβιδώσεις. αν το πάρεις από πωλητή που είναι από UK θα το έχεις σε 5-7 ημέρες αν το πάρεις από ασία υπολόγισε 15-25 ημέρες.

Χρίστο ψάξε να βρεις και κανένα βιντεακι ή οδηγό για την αποσυναρμολόγηση.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε ΟΤΑ η 4.0.2.Α.0.69 για το xperia mini.

είμαι rooted stock gingerbread .69 γιατί είχα περάσει το script για την υπερθέρμανση.

 

δύο ερωτήσεις.

α. είχε κανείς υπερθέρμανση με τη gb και πέρασε την ics να μας πει αν φτιάχτηκε το θέμα?

β. το Update πως να το κάνω? OTA ή με PcCompanion?

Link to comment
Share on other sites

Στο Ray δεν την έβγαζε κ φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι κι εδώ.. Θέλει το PC Companion. Αν έχεις mac, νομίζω έχει έκδοση κ για εκεί.

Ok. Ευχαριστώ πολύ. Linux έχω (Ubuntu).

 

Σε εμενα δεν εβγαζε τιποτα το update center της συσκευης...Καθε φορα ελεγε οτι το λογισμικο του τηλεφωνου ειναι ενημερωμενο...Αν δεν κανω λαθος μονο μεσω Pc γινεται η αναβαθμιση..

Ε όταν δω πως έχουν αρχίσει να ενημερώνονται τα τηλέφωνα των συμφορουμιτών θα βρω κάποιο PC να checkάρω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το μεσημέρι έκανα ics se xperia mini pro.

Ωραίο interface ΠΟΛΥ lag και το σημαντικότερο (για εμένα) άθλιο από πλευράς σπασίματος video...

Εχει αποκτήσει πολύ παραπάνω όγκο δεδομένων η φωτογραφία σε kb,σε μία τυπική φωτό ασ πούμε έφτανε τα περίπου 600-750 kb ε μετά την αναβάθμιση πήγε για πλάκα 1,5

Ισως και για αυτό υπάρχει τόσο σπάσιμο στο video.

Το τηλέφωνο το δοκίμασα ΑΔΕΙΟ οπότε δεν δικαιολογείται με τίποτα...

Τέλος πάντων πήγα πίσω 2.3.4 και προσωρινά το ξεχνάω...

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε ΟΤΑ η 4.0.2.Α.0.69 για το xperia mini.

είμαι rooted stock gingerbread .69 γιατί είχα περάσει το script για την υπερθέρμανση.

 

δύο ερωτήσεις.

α. είχε κανείς υπερθέρμανση με τη gb και πέρασε την ics να μας πει αν φτιάχτηκε το θέμα?

β. το Update πως να το κάνω? OTA ή με PcCompanion?

 

Η 4.0.2.Α.0.69 δεν είναι το παγωτό, μη χαίρεσαι άδικα...

Είναι προτιμότερο να κάνεις μέσω PC την αναβάθμιση πιστεύω, αν και η συγκεκριμένη δεν είναι απαραίτητη, αφού σε 1-2-3-4 μέρες θα έχουμε διαθέσιμο το παγωτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι Έχω ένα Mini Pro sk17i. Προσπαθώ να αναβαθμίσω σε ICS αλλά όταν προσπαθεί το PC Companion λέει " προετοιμασία του υπολογιστή για ενημέρωση" και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα εμφανίζεται ένα παράθυρο που λέει "υπάρχει υπερφόρτωση του διακομιστή. Δοκιμάστε Ξανά σε λίγο". Ξέρετε γιατί;

 

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές από σύνδεση otenet και από mifi wind. Το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε με sus (sony update service) θα γινει σιγουρα

 

Όλα καλά σε ευχαριστώ

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

παιδια, παρατηρω (ιδιαιτερα τον τελευταιο καιρο) οτι το κινητο μου (xperia mini pro) ενω καθεται, αναβει ξαφνικα η οθονη σαν να πατησα το πληκτρο της ενεργοποιησης ή το home... απλα αναβει η οθονη και μου δειχνει την ωρα και αυτο που ειναι για να το ξεκλειδωσω... ξερει κανεις για τι προκειται..? Edited by MrPanozzz
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς τροποποιώ τις συντομεύσεις στην κάτω δεξιά γωνία στο se xperia mini st15i? Δοκίμαζα τη συσκευή και έβαλα στην κάτω γωνία (εκεί που είχε μόνο το εικονίδιο για τις κλήσεις) 2 φορές το ημερολόγιο. Και έτσι τώρα έχει 2 εικονίδια για το ημερ. και ένα για τις κλήσεις. Και από την άλλη μεριά έχω τις επαφές και έβαλα και την αριθμομηχανή αλλά μόνο για δοκιμή, και τώρα δεν μπορώ να βρώ πώς διορθώνεται!!!Το θέμα είναι ότι ενώ σε όλη την οθόνη μπορείς να "πιάσεις" οτιδήποτε και να το πας στον κάδο ανακύκλωσης που εμφανίζεται στο κέντρο, σε αυτές τις 2 γωνιές κάτω αριστερά και δεξιά δεν μπορώ να τα σβήσω.

Πατάς μια φορά το εικονίδιο για να σου ανοίξει τις εφαρμογές που έχει μέσα και μετά πατα κ κράτα πατημενη την εφαρμογή που θέλεις να βγάλεις από εκεί. Πήγαινε την λίγο προς το κέντρο της οθόνης ώστε να φύγει από εκεί που ήταν και έπειτα πήγαινε την στον καδο για διαγραφή!

Ελπίζω να βοηθησα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...