Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά Χρόνια Πολλά. Εδώ και μερικές ημέρες αγόρασα ένα xperia mini από κατάστημα Cosmote. Το έχω κάνει root. Μπαίνω κανονικά στο internet, όλα καλά με εφαρμογές - παιχνίδια κ.λ.π. Τις προηγούμενες ημέρες δεν είχα βάλει καθόλου κάρτα sim στο κινητό. Σήμερα που έβαλα κάρτα sim στο κινητό, μου είναι αδύνατο να κάνω τηλεφωνήματα διότι εντός του χώρου του σπιτιού μου δεν έχει καθόλου σήμα (γράφει ότι δεν υπάρχει υπηρεσία - το δίκτυο δεν είναι διαθέσιμο). Ενώ και όταν βρίσκομαι σε εξωτερικό χώρο, παροδικά εμφανίζει ότι υπάρχει σήμα και μπορώ να πραγματοποιήσω κλήση, ενώ άλοτε το σήμα χάνεται. Τι συμβαίνει. Μήπως φταίει το root ή είναι προβληματική η συσκευή; Πήρα τηλέφωνο στη Sony ericsson και μου είπαν ότι ίσως χρειαστεί αναβάθμιση το κινητό. Μπορώ να κάνω αναβάθμιση μέσω PC companion ενώ το κινητό είναι rootαρισμένο; Τι πρέπει να κάνω; Μία βοήθεια παρακαλώ, σας ευχαριστώ.

 

Παιδιά έχω κάνει unroot και στη συνέχεια αναβάθμιση με το PC companion. Άλλαξα από τις ρυθμίσεις - Ασύρματο και δίκτυα - Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - Λειτουργία δικτύου - Μόνο GSM και το μόνο που κατάφερα είναι να έχω σήμα σε εξωτερικούς χώρους ενώ σε εσωτερικό χώρο το σήμα χάνεται και δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο. Καμία βοήθεια σας παρακαλώ, μήπως και αποφύγω το service από την Sony Ericsson; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειώσω ότι με το που αφαιρεσα την κάρτα σιμ μου σταμάτησαν τα προβλήματα...παίζει κάποιο ρόλο που η κάρτα μου είναι παλιά???

 

Και κάτι τελευταίο...αν κάνω αυτό το seus και μετά χρειαστεί αντικατάσταση,υπάρχει περίπτωση να μην μου το αλλάξουν επειδή είναι "πειραγμενο"?το ξέρω ότι ρωτάω πολλά, αλλά προσπαθώ να προσαρμοστώ! :-):$

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εχμ....υπάρχει πιθανότητα να μου εξηγήσεις τί είναι το παραπάνω!Τυγχανω παντελώς άσχετη!!!!!!

μην εισαι ανυπομονη!!ολα θα απαντηθουν!:)

αυτο ειναι το SEUS

http://www.box.com/s/4n7al2mt91vy7r1f9qr5

το κανεις εγκατασταση στο πισι σου.αυτο το μαραφετακι,λοιπον,το χρησιμοποιεις καθε φορα που εχεις προβλημα με το κινητο σου.Επαναφερει το κινητο στην αρχικη του κατασταση.οπως το πηρες.επισης μεσω αυτου μπορεις να κανεις αναβαθμιση στο κινητο σου.τραβα του λοιπον ενα φλασαρισμα μπας και στρωσει (να παρεις και τις τελευταιες αναβαθμισεις)

 

Επίσης να σημειώσω ότι με το που αφαιρεσα την κάρτα σιμ μου σταμάτησαν τα προβλήματα...παίζει κάποιο ρόλο που η κάρτα μου είναι παλιά???

 

μπορει να φταιει η καρτα.μπορει ναναι και τυχαιο.δεν χανεις κατι να αλλαξεις καρτα.κανα 5ευρω θα σου παρει.

 

Και κάτι τελευταίο...αν κάνω αυτό το seus και μετά χρειαστεί αντικατάσταση,υπάρχει περίπτωση να μην μου το αλλάξουν επειδή είναι "πειραγμενο"?το ξέρω ότι ρωτάω πολλά, αλλά προσπαθώ να προσαρμοστώ! :-):$

 

μα......το SEUS (Sony Ericsson Update Service) το δινει επισημα η SE. :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα τί καλός που είσαι!!!3υχαριστω για όλες τις απαντήσεις!!θα το κάνω το seus αν κ δεν νομίζω να βοηθήσει...μου το κάνει αυτό από την πρώτη στιγμή που το άνοιξα και το update το έκανα...μου φαίνεται δεν την γλιτωνω την αντικατάσταση... :|:-/:'(
Link to comment
Share on other sites

Μα τί καλός που είσαι!!!3υχαριστω για όλες τις απαντήσεις!!θα το κάνω το seus αν κ δεν νομίζω να βοηθήσει...μου το κάνει αυτό από την πρώτη στιγμή που το άνοιξα και το update το έκανα...μου φαίνεται δεν την γλιτωνω την αντικατάσταση... :|:-/:'(

 

:p

Τελικα τι φταιει πιστευεις;το κινητο ή η καρτα;δοκιμασες αλλη καρτα;

 

Παντως αν το εχεις λιγοτερο απο 7 μερες,στο αλλαζουν αμεσως.

Απο που το πηρες αν επιτρεπεται;

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρωί το πήρα....από το πλαίσιο...τους πήρα τηλ και μου είπα θέλουν καναδυο ώρες να το κοιτάξουν κ μετά θα μου το αντικαταστήσουν....νομίζω ότι φταίει το τηλ...τώρα και χωρίς κάρτα μέσα άρχισε να κάνει επαννεκινησεις πάλι οπότε....και σκέφτομαι Εγω τώρα....κι αν αυτό που μου δώσουν έχει το ίδιο πρόβλημα???αυτή τη δουλειά θα κάνουμε???και το αγαπωωω αυτό το κινητακι... :-(
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρωί το πήρα....από το πλαίσιο...τους πήρα τηλ και μου είπα θέλουν καναδυο ώρες να το κοιτάξουν κ μετά θα μου το αντικαταστήσουν....νομίζω ότι φταίει το τηλ...τώρα και χωρίς κάρτα μέσα άρχισε να κάνει επαννεκινησεις πάλι οπότε....και σκέφτομαι Εγω τώρα....κι αν αυτό που μου δώσουν έχει το ίδιο πρόβλημα???αυτή τη δουλειά θα κάνουμε???και το αγαπωωω αυτό το κινητακι... :-(

 

μην αγχωνεσαι!παντα τυχαινει καποιος να πεσει πανω σε ελλατωματικο κομματι.αυτο γινεται σε ολες τις μαρκες,σε ολα τα ηλεκτρονικα ειδη.αν γινεται το ιδιο και στο αλλο που θα σου δωσουν (πραγμα απιθανο εκτος και αν εισαι μαυρογατα) τοτε παλι πισω.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω να μην είμαι το γκαντεμο!!!χαχαχαχαχα ευζαριστω πάντως!!Θα σου πω αύριο αν τελικά με κηνυγα η γκινια ή όχι!:-P
Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω να μην είμαι το γκαντεμο!!!χαχαχαχαχα ευζαριστω πάντως!!Θα σου πω αύριο αν τελικά με κηνυγα η γκινια ή όχι!:-P

 

καλη τυχη ευχομαι..αντε με το καλο να χαρεις και εσυ αυτο το τουμπανακι..

μια "παρατηρηση" μονο.αν μπορεις μην γραφεις συνεχομενα posts γιατι αντιβαινει τους κανονες του forum.ο,τι θες μπορεις να το προσθαφαιρεσεις/διορθωσεις πατωντας τροποποιηση στο post σου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει unroot και στη συνέχεια αναβάθμιση με το PC companion. Άλλαξα από τις ρυθμίσεις - Ασύρματο και δίκτυα - Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - Λειτουργία δικτύου - Μόνο GSM και το μόνο που κατάφερα είναι να έχω σήμα σε εξωτερικούς χώρους ενώ σε εσωτερικό χώρο το σήμα χάνεται και δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο. Καμία βοήθεια σας παρακαλώ, μήπως και αποφύγω το service από την Sony Ericsson; Σας ευχαριστώ.

 

αυτο που συμβαινει σε μενα ειναι οτι με GSM εχω σημα καμπανα που λενε ενω εαν το βαλω στο προτεινομενο χανει κατα πολυ μεσα στο σπιτι σε σημειο που να μην εχω και σημα, μαλλον πρεπει να φταιει το σημειο που εισαι (ειμαι) παραξενα πραγματα γινονται :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αυτο που συμβαινει σε μενα ειναι οτι με GSM εχω σημα καμπανα που λενε ενω εαν το βαλω στο προτεινομενο χανει κατα πολυ μεσα στο σπιτι σε σημειο που να μην εχω και σημα, μαλλον πρεπει να φταιει το σημειο που εισαι (ειμαι) παραξενα πραγματα γινονται :wacko:

Το πρόβλημα είναι ότι με GSM σε κανένα κλειστό χώρο δεν έχει σήμα το κινητό. Όχι μόνο μέσα στο σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά, πήρα το mini πριν 3 μέρες. Αυτό που ψάχνω και απ'οτι είδα δεν αναφέρεται κάπου είναι οι φωτογραφίες στις επαφές. Μου κάνει εντύπωση γιατί όταν προσθέσω φωτογραφία σε επαφή στην αρχή η φωτογραφία πίανει σχεδόν τη μισή οθόνη του κινητού όταν είμαι στα στοιχεία της επαφής. Μετά απο λίγη ώρα όταν ξαναμπώ να δω τα στοιχεία της επαφής η εικόνα έχει συρικνωθεί στην πάνω αριστερή γωνία. Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να μείνει σταθερή στην μισή οθόνη; Επίσης η ποιότητα της εικόνας όταν βλέπεις τις αγαπημένες επαφές είναι παραμορφωμένη, πράγμα που δεν γινόταν στο x10. Έχει κανείς παρατηρήσει το ίδιο, ή αν διορθώνεται;

Ακούω κάποιους οτι η μπαταρία κρατάει 2 μέρες; Η δικιά μου μετά απο τρεις φορτίσεις, την μια μέρα τη βγάζει με δυσκολία και χωρίς ιδιαίτερη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι με GSM σε κανένα κλειστό χώρο δεν έχει σήμα το κινητό. Όχι μόνο μέσα στο σπίτι μου.

Το να μην έχεις σήμα σε κανέναν κλειστό χώρο δεν είναι λογικό... Δεν έχει και τον τέλειο δέκτη/κεραία το μικρό μας αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Φλάσαρέ το με το SEUS (http://www.box.com/s/4n7al2mt91vy7r1f9qr5) και αν συνεχίζει το ίδιο πήγαινέ το πίσω να προλάβεις DOA (εντός 7 ημερών από την ημ/νία αγοράς) και να πάρεις καινούριο.

 

EDIT: Τώρα πρόσεξα σε προηγούμενο post σου ότι έχεις κάνει root. Δεν φταίει το root, αλλά αν πας για DOA όπως σου είπα ή αν χρειαστεί να το πας για service, ΜΗΝ ξεχάσεις να το κάνεις πρώτα unroot!!!!!

 

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά, πήρα το mini πριν 3 μέρες. Αυτό που ψάχνω και απ'οτι είδα δεν αναφέρεται κάπου είναι οι φωτογραφίες στις επαφές. Μου κάνει εντύπωση γιατί όταν προσθέσω φωτογραφία σε επαφή στην αρχή η φωτογραφία πίανει σχεδόν τη μισή οθόνη του κινητού όταν είμαι στα στοιχεία της επαφής. Μετά απο λίγη ώρα όταν ξαναμπώ να δω τα στοιχεία της επαφής η εικόνα έχει συρικνωθεί στην πάνω αριστερή γωνία. Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να μείνει σταθερή στην μισή οθόνη; Επίσης η ποιότητα της εικόνας όταν βλέπεις τις αγαπημένες επαφές είναι παραμορφωμένη, πράγμα που δεν γινόταν στο x10. Έχει κανείς παρατηρήσει το ίδιο, ή αν διορθώνεται;

Ακούω κάποιους οτι η μπαταρία κρατάει 2 μέρες; Η δικιά μου μετά απο τρεις φορτίσεις, την μια μέρα τη βγάζει με δυσκολία και χωρίς ιδιαίτερη χρήση.

Για τις φωτογραφίες επαφών δεν έχω προσέξει αυτό που λες. Όσο για την μπαταρία εμένα με μέτρια προς αρκετή χρήση (αυτό είναι βέβαια σχετικό για τον καθένα) μου βγάζει 2 μέρες άνετα.

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε 2 συσκευες,το μινι και το μοτορολα defy

 

παντα μου αρεσαν τα μικρα κινητα και απεχθανομουν τα κινητα-παντοφλες

 

το ντεφαι μ'εχει βαλει σε πειρασμο γιατι δεν ειναι τοσο μεγαλο σαν τα σαμσουνγκ αιφον κ.α. κι εχει μεγαλη λαμπερη οθονη

 

απ'την αλλη το μινι ειναι τουμπανακι και μπορει ν'αντικατηστησει επαξια το μινι χ10 που ειχα

 

τελος παντων,επειδη μ'ενδιαφερει το θεμα καμερα θα ηθελα να ξερω αν εχει καλη καμερα το μινι...το χ10 ειχε αξιοπρεπη καμερα αλλα ηθελα κατι παραπανω

επισης,αν τυχον εχει χρησιμοποιησει κανεις και τα 2 τηλεφωνα,ας μου πει ποιο εχει καλυτερη καμερα(se mini η motorola defy)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το κινητό αγοράστηκε από ebw.gr, μου είπαν οτι θα το στείλουν στην sony της Ελλάδας και το κινητό στάλθηκε στην Γερμανία!

το κινητό πριν σταλθεί στο μαγαζί παρουσίαζε αυτό το πρόβλημα.. http://youtu.be/51EThHgHqyQ

στάλθηκε πίσω σε εμένα και το πρόβλημα παραμένει..από τρίτη θα πάω και θα γίνει της... ασε μην πω καλύτερα!πειτε μου ποια ειναι η γνώμη σας και τι πρέπει να κάνω!

 

 

ps: οταν ειχα πάει εγώ στην sony στην Ελλάδα μου είπαν οτι δεν καλύπτεται επειδή είναι απο Γερμανία!και το πάω στο ebw.gr στο Μαρούσι και μου λένε ότι έπρεπε να το είχαν δεχτεί και οτι θα το στείλουν αυτοί στην sony στην Ελλάδα!τελικα στάλθηκε στην Γερμανία!

Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτογραφίες επαφών δεν έχω προσέξει αυτό που λες. Όσο για την μπαταρία εμένα με μέτρια προς αρκετή χρήση (αυτό είναι βέβαια σχετικό για τον καθένα) μου βγάζει 2 μέρες άνετα.

 

Ευχαριστώ. Πάντως και η επόμενη φόρτιση του σήμερα, μετά απο μια μέρα έγινε, και με μέτρια χρήση. Δεν ξέρω ίσως μετά απο περισσότερες φορτίσεις μήπως στρώσει η μπαταρία. Θα μπορέσει κανείς να κάνει μια δοκιμή με τις φωτογραφίες των επαφών στον τηλεφωνικό κατάλογο να μου φύγει και εμένα η απορία;;;;

Edited by mmihales
Link to comment
Share on other sites

νομίζω είχα διαβάσει κάπου σε αυτό το θέμα (αλλά δεν είμαι και τελείως σίγουρη γιατί πάω από τον ένα στο άλλο και μετά δε θυμάμαι πού διάβασα το καθένα) ότι αυτό το κάνει στις επαφές που συγχρονίζονται με το μέηλ, gmail. δλδ αν κάποιες από τις επαφές του τηλεφώνου υπάρχουν και στο gmail σου ε μετά οι φωτό βγαίνουν σ εμικρό μέγεθος για τις επαφές αυτές. είναι λέει θέμα του gmail για το οποίο παραπονιούνται χρόνια οι χρήστες. αν πάλι κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που το κατέχει καλύτερα.

 

καλή χρονιά everybody

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρόνια σε όλους.

Καινούριος ιδιοκτήτης (15 ημερών) xperia mini ST15 και ολίγον άσχετος και έχω πρόβλημα στο εξής:

Όταν είναι κλειδωμένο με σβηστή την οθόνη και πατήσω το σπιτάκι για να επανέλθει τότε σαν να κάνει επανεκκίνηση παρουσιάζοντας το σήμα της Sony Ericsson και μετά από περίπου 1 λεπτό ανοίγει και πάνω ψηλά παρουσιάζει μήνυμα για την SD και μετά όλα εντάξει. Έχω κάνει και ενημέρωση λογισμικού με το PC companion και με το SEUS αλλά πάλι τα ίδια. Άμα είναι να περιμένω 1 λεπτό όποτε θέλω να κάνω κάποιο τηλέφωνο την πάτησα.

Επίσης όταν είναι κλειδωμένο με σβηστή την οθόνη, ανά διαστήματα και χωρίς να πατήσω τίποτα, παρουσιάζονται τα σχεδιάκια της επανεκκίνησης. Αυτά πως μπορώ να τα απενεργοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δες αν συνεχίζονται τα προβλήματα χωρίς να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια ευχομαι σε ολους αδερφια..:)

 

Καλη χρονια και σε σενα φιλε ! ευτυχισμενο το 2012 σε ολους ! ( αν και πιστετυω οτι θα ειναι το χειροτερο)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω είχα διαβάσει κάπου σε αυτό το θέμα (αλλά δεν είμαι και τελείως σίγουρη γιατί πάω από τον ένα στο άλλο και μετά δε θυμάμαι πού διάβασα το καθένα) ότι αυτό το κάνει στις επαφές που συγχρονίζονται με το μέηλ, gmail. δλδ αν κάποιες από τις επαφές του τηλεφώνου υπάρχουν και στο gmail σου ε μετά οι φωτό βγαίνουν σ εμικρό μέγεθος για τις επαφές αυτές. είναι λέει θέμα του gmail για το οποίο παραπονιούνται χρόνια οι χρήστες. αν πάλι κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που το κατέχει καλύτερα.

 

καλή χρονιά everybody

 

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους.

Lisa ευχαριστώ, έκανα δοκιμή περνώντας επαφή στον κατάλογο τηλεφώνου και οχι στο gmail και η φωτογραφία της επαφής δεν αλλάζει μέγεθος. 'Αρα είναι όντως θέμα του gmail και δεν νομίζω να αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλή χρονιά.

Ταχεία κλήση πώς δημιουργούμε; Έψαξα στο manual (μετά την ίδια τη συσκευή) και δε μπορώ να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους!!!!

Λοιπόν..όσον αφορά το πρόβλημα που έχω, παρατήρησα το εξής μετά από επαναφορά ρυθμίσεων που έκανα άρχισε να κάνει τα ίδια,αλλά μετά από δοκιμές ακουμπώντας το touch είδα ότι κολλάνε τα 2 κουμπιά αφής!όταν κρατάω πατημένο το πίσω βγάζει συνέχεια το Menu,όταν πατάω το menu πάει συνέχεια πίσω, όταν πατάω και τα 2 και ένας 2ος χρησιμοποιεί την οθόνη τότε όλα(εκτός από το οτι κάποιος πρέπει να πατάει τα κουμπιά) είναι σχεδόν φυσιολογικά!το πρόβλημα όταν τα αφήσω βέβαια συνεχίζετε κανονικά!το τηλέφωνο υποτίθεται οτι στάλθηκε στην sony και περίμενα 20 μέρες περίπου και τελικά το κινητό δεν φτιάχτηκε!να πάω να ζητήσω αντικατάσταση?και αν αρνηθούν και μου λένε να το κρατήσουν πάλι? απογοητευμένος απο την sony όπως και απο το ebw.gr!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...