Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευτυχως που σου λεει δεν γινεται.. και για να εχουμε μια σφαιρικη εικονα......... με ποιον τροπο δοκιμασες να την "περασεις " και "σου αρνηθηκε"?
μπαινω στο recovery κανω format,backup και παταω πανω στο zip-file της cyanogen 7.0.2 παει να το τρεξει και μου βγαζει error opening file!!!!!

 

Με μπέρδεψες...

Για να σου δώσω να καταλάβεις, αν:

- απενεργοποιήσεις 3G, GPS, Wi-Fi

- κάνεις kill κάθε αχρείαστη εφαρμογή

- θέσεις το brightness της οθόνης στο low

- βεβαιωθείς ότι η μπαταρία του κινητού έχει ολοκληρώσει μερικούς κύκλους φόρτισης από την πρώτη χρήση

- δεν έχεις το κινητό σε περιοχή με απειροελάχιστη κάλυψη για τεράστιο χρονικό διάστημα

- χρησιμοποιείς κυρίως το mobile "κομμάτι" της συσκευής σε λογικά πλαίσια (δηλαδή OXI games, videos, browsing, ομιλία με τις ώρες κτλ)

τότε θα πρέπει να βγάζεις περίπου τρεις μέρες με μια πλήρη φόρτιση (μιλάω μόνο από προσωπική εμπειρία βάσει του δικού μου mini pro).

 

Αν τώρα εσύ βγάζεις λιγότερο από δύο μέρες, τότε μάλλον έχει πρόβλημα η συσκευή σου.

 

Επίσης πήγαινε Settings -> About phone -> Battery use και δες τι είναι αυτό που καταναλώνει πολλή μπαταρία.

 

Θες να πεις ότι ακολούθησες αυτόν τον οδηγό για Xperia mini ή αυτόν για Xperia mini pro και δεν τα κατάφερες;!

 

Δες κι αυτόν τον οδηγό.

Extract the boot.img from the CyanogenMod update.zip and copy the it to the same folder as fastboot (the /platform-tools folder within the Android SDK folder).

Place the CyanogenMod update.zip file on the root of the SD card.

Optional: Place the Google Apps .zip on the root of the SD card also. ξεκινησα παλι απο την αρχη και δεν βγαζω ακρη σε αυτο το σημειο (ειμαι ετοιμος να το σπασω) πες μου λιγο με απλα λογια τι κανω γτ εχει αρχισει να ποναει το κεφαλι μου!!!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κλησεις ειναι πρωτο και μετα Προβολη.

Χαμηλο φωτισμο εχω

 

Τωρα εχω αλλο προβλημα!

Ανοιγει το κινητο και γραφει

''Η καρτα SIM ειναι κλειδωμενη. Μονο κλησεις εκτατης αναγκης''

Δεν μου ζηταει PIN και ανοιγει κανονικα

Μου βγαζει θαυμαστικο πανω αριστερα για το δικτυο

''Δεν υπαρχει υπηρεσια: Επιλ. δικτυο (GR Cosmote) μη διαθεσιμο''

Δεν μπορει να βρει δικτυο, δοκιμασα και χειροκινητα, τιποτα!

 

(Προχθες εβαλα την εκδοση .62)

 

Και εμένα μου το έκανε αυτό την πρώτη φορά που το άνοιξα μετά από το service.

To έκλεισα, έβγαλα μπαταρία, κάρτα SIM (της Wind είναι η δική μου), τα ξαναέβαλα και όλα δουλεύουν μια χαρά από τότε....

Link to comment
Share on other sites

Κλησεις ειναι πρωτο και μετα Προβολη.

Πόσες ώρες μιλάς τη μέρα; Αν θυμάμαι καλά τα specs της συσκευής, το talk time ήταν περίπου πέντε ώρες, δηλαδή χάνεις κάπου 20% για κάθε ώρα ομιλίας. Δε ξέρω αν αυτός ο συλλογισμός είναι σωστός ή αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αλλά δεδομένου ότι την πιο πολλή μπαταρία σου την "τρώνε" οι κλήσεις, είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ.

Extract the boot.img from the CyanogenMod update.zip and copy the it to the same folder as fastboot (the /platform-tools folder within the Android SDK folder).

Place the CyanogenMod update.zip file on the root of the SD card.

Optional: Place the Google Apps .zip on the root of the SD card also. ξεκινησα παλι απο την αρχη και δεν βγαζω ακρη σε αυτο το σημειο (ειμαι ετοιμος να το σπασω) πες μου λιγο με απλα λογια τι κανω γτ εχει αρχισει να ποναει το κεφαλι μου!!!!!

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με custom roms, ούτε καν root δεν έχω κάνει, οπότε δε νομίζω ότι είμαι ο κατάλληλος για να σου πει τι να κάνεις! Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω, κυρίως μεταφράζοντας στα Ελληνικά το παραπάνω απόσπασμα, και ελπίζω να μην πω αρλούμπες και σε μπερδέψω χειρότερα:

 

Λογικά θα έχεις κάποιο zip αρχείο με όνομα "CyanogenMod update.zip" (ή "update.zip" σκέτο). Πρέπει να το κάνεις αποσυμπίεση (unzip) σε κάποιο προσωρινό φάκελο (έστω ότι τον ονομάζεις temp). Ο temp θα περιέχει, αποσυμπιεσμένα πλέον, τα περιεχόμενα του zip αρχείου και μέσα σ' αυτά θα περιέχεται κι ένα αρχείο με όνομα "boot.img". Κάνεις copy το "boot.img" και paste στο φάκελο "platform-tools" που βρίσκεται μέσα στο φάκελο "Android SDK". Στη συνέχεια θα κάνεις copy το αρχικό zip αρχείο (το "update.zip" ντε, OXI τον temp!) και paste στο root της SD κάρτας μνήμης. Προαιρετικά μπορείς να κάνεις copy και το zip αρχείο με όνομα "Google Apps.zip" και paste επίσης στο root της SD κάρτας μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,πηγα σημερα και πηρα το μινι μου απο το σερβις στην καρδιτσα.εξεαιροντας βεβαια οτι στην αποδειξη εγραφε οτι το γυρισαν πισω στις 23/4 (απο τισ 18/4 που το πηγα )και οτι δεν με ειδοποιησαν καν....

η αποδειξη γραφει

οντως με χρηση 1 ωρας (wifi,ενημερωσεις κτλ)μεχρι τωρα ολα καλα.

παντως εχεις δικαιο απολυτομε τις καθυστερησεις.η σονυ ειναι απαραδεκτη σε πολλα πραγματα.ειμαι ερικσσον εδω και χρονια ,αλλα μαλλον παω για αλλη συσκευη.βαρεθηκα να ζω με την προχειροτητα της εταιριας πλεον.ειχα το χ10 μινι και ποτε δεν με αφησε ετσι εδω και 1μιση χρονο τωρα.η εταιρια βεβαια (και παλι) μας παρατησε και σε αυτο ,στο λογισμικο και αφιερωθηκε στα καινουρια μοντελα.

δυστυχως η πολιτικη και η προχειροτητα της μας εταιρια (βλεπε την πολυποθυτη αναβαθμιση της συσκευης μας με την ελπιδα ,οχι τοσο την νεα εκδοση ,αλλα την επιλυση προβληματων)δειχνει ασχημα και αμαυρωνει οπως και απομακρυνει τους υποψηφιους αγοραστες απο ενα κατα τα αλλα πανεμορφο και με αρκετες δυνατοτητες κινητο...

 

Και με εμένα όλα εντάξει, το εχω εδω και μιαμιση ωρα περίπου και ολα μέχρι στιγμής τέλεια. Αντικατεστησαν και την ελλατωματικη καμερα με μια καινούρια :-) :rolleyes:

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

επειδη το mini παρουσιασε καποια προβληματα και επρεπε να παρω backup παρατηρησα οτι με το pc companion εμφανιζονται τα περιεχομενα της mem card και οχι του τηλεφωνου.

αυτο ειναι φυσιολογικο;:worry:

δεν θα επρεπε να εμφανιζονται και αυτα οπως στα παλαιοτερα κινητα;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

επειδη το mini παρουσιασε καποια προβληματα και επρεπε να παρω backup παρατηρησα οτι με το pc companion εμφανιζονται τα περιεχομενα της mem card και οχι του τηλεφωνου.

αυτο ειναι φυσιολογικο;:worry:

δεν θα επρεπε να εμφανιζονται και αυτα οπως στα παλαιοτερα κινητα;:worry:

τι περιεχομενα εχεις στη μνημη του τηλεφωνου? διοτι για πχ φωτος κτλ ειναι απαραιτητη η παρουσια sd καρτας γιατι εκει μονο γινεται η αποθηκευση.

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω λιγο την βοηθεια σας. Τωρα τελευταια μετα απο περιπου 1 ωρα συνεχης χρησης το κινητο αρχιζει να τρελενεται! Παταει τα soft buttons συνεχεια! Μαλλον επειδη ανεβαζει θερμοκρασια, αλλα τωρα τι θα γινει τετοια θα μου κανει καινουριο κινητο; Σε εσας εχει γινει αυτο και αν ναι μετα απο ποση ωρα χρησης;

 

Τι να πω... Μου αρέσει να παιζω παιχνιδια και να βλεπω κανα βιντεακι που και που αλλα φαινεται το xperia mini δεν ειναι και τοσο για τετοια.. Αλλα αυτο που με κανει εντυπωση ειναι οτι μια φιλη μ εχει το ιδιο κινητο και δεν της εχει παθει τπτ τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

τι περιεχομενα εχεις στη μνημη του τηλεφωνου? διοτι για πχ φωτος κτλ ειναι απαραιτητη η παρουσια sd καρτας γιατι εκει μονο γινεται η αποθηκευση.

 

λιγες φωτογραφιες και ελαχιστα βιντεο.

τηλεφωνησα στο σερβις και ειπαν οτι παραδιδουν πισω sim card και microSD.

αυριο θα περασω για να το αφησω.

και κατι ακομα αν γνωριζει καποιος,

επειδη τα 2GB της microSD δειχνουν λιγα ειπα να παρω μια μεγαλυτερης χωρητικοτητας.

τι class να επιλεξω v4,v6,v10 ή δεν εχει νόημα;

εχει μεγαλυτερη συμβατοτητα με καποια class απο αυτες;

Edited by dpa2007
Link to comment
Share on other sites

λιγες φωτογραφιες και ελαχιστα βιντεο.

τηλεφωνησα στο σερβις και ειπαν οτι παραδιδουν πισω sim card και microSD.

αυριο θα περασω για να το αφησω.

και κατι ακομα αν γνωριζει καποιος,

επειδη τα 2GB της microSD δειχνουν λιγα ειπα να παρω μια μεγαλυτερης χωρητικοτητας.

τι class να επιλεξω v4,v6,v10 ή δεν εχει νόημα;

εχει μεγαλυτερη συμβατοτητα με καποια class απο αυτες;

 

οι class εχουν να κανουν με τις ταχυτητες αναγνωσης και γραφης

class 10 ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη αλλα αν παρεις απο ελλαδα (και οχι απο ebay, amazon)

θα σου κοστισει αρκετα ακριβα. απτην αλλη μια καρτουλα 8gb class 4 η 6 πιστευω θα σε βολεψουν απολυτα.

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

οι class εχουν να κανουν με τις ταχυτητες αναγνωσης και γραφης

class 10 ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη αλλα αν παρεις απο ελλαδα (και οχι απο ebay, amazon)

θα σου κοστισει αρκετα ακριβα. απτην αλλη μια καρτουλα 8gb class 4 η 6 πιστευω θα σε βολεψουν απολυτα.

 

εχεις δικιο

μια καρτα 4 ή 8 GB class 4 ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω λιγο την βοηθεια σας. Τωρα τελευταια μετα απο περιπου 1 ωρα συνεχης χρησης το κινητο αρχιζει να τρελενεται! Παταει τα soft buttons συνεχεια! Μαλλον επειδη ανεβαζει θερμοκρασια, αλλα τωρα τι θα γινει τετοια θα μου κανει καινουριο κινητο; Σε εσας εχει γινει αυτο και αν ναι μετα απο ποση ωρα χρησης;

 

Τι να πω... Μου αρέσει να παιζω παιχνιδια και να βλεπω κανα βιντεακι που και που αλλα φαινεται το xperia mini δεν ειναι και τοσο για τετοια.. Αλλα αυτο που με κανει εντυπωση ειναι οτι μια φιλη μ εχει το ιδιο κινητο και δεν της εχει παθει τπτ τετοιο.

 

φιλε μου,εδω και 3-4 σελιδες μιλανε για αυτο το θεμα.ριξε μια ματια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, αν διαγράψω όλα τα περιοχώμενα της memory card θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Εφαρμογές που έχει μέσα όπως το Games by PopCap θα λειτουργούν; δεν μπορώ να τις απεγκαταστήσω;

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,εδω και 3-4 σελιδες μιλανε για αυτο το θεμα.ριξε μια ματια

 

Όντως. Είδα να αναφέρεται και μια λύση από το xda forum με ένα script. Μήπως το δοκίμασε κανείς;

 

Και κάτι ακόμα, αν κάνω root το κινητό μου (εφόσον αυτό θέλει πρώτα) θα σταματήσει να ισχύει η εγγύηση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Είδα να αναφέρεται και μια λύση από το xda forum με ένα script. Μήπως το δοκίμασε κανείς;

 

Και κάτι ακόμα, αν κάνω root το κινητό μου (εφόσον αυτό θέλει πρώτα) θα σταματήσει να ισχύει η εγγύηση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις :)

 

Αυτό με το script το δοκίμασα εγώ και ήταν κομπλέ. δεν μου είχε κανένα προβλήμα μετά. απλά είναι λίγο μπέρδεμα στην αρχή μέχρι να το φτιάξεις. σου συνιστώ να το πας στην αντιπροσωπεία παρ' όλα αυτα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

λιγες φωτογραφιες και ελαχιστα βιντεο.

τηλεφωνησα στο σερβις και ειπαν οτι παραδιδουν πισω sim card και microSD.

αυριο θα περασω για να το αφησω.

και κατι ακομα αν γνωριζει καποιος,

επειδη τα 2GB της microSD δειχνουν λιγα ειπα να παρω μια μεγαλυτερης χωρητικοτητας.

τι class να επιλεξω v4,v6,v10 ή δεν εχει νόημα;

εχει μεγαλυτερη συμβατοτητα με καποια class απο αυτες;

 

καλησπερα όλα καλά μετα από την αναβαθμιση.σε 1,5-2 ωρες ηταν ετοιμο.

ελπίζω να μην παρουσιασει άλλα προβληματα.

το δοκιμασα και σε εξωτερικο χωρο μεσημερι με την ζεστη ολα καλα.:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα όλα καλά μετα από την αναβαθμιση.σε 1,5-2 ωρες ηταν ετοιμο.

ελπίζω να μην παρουσιασει άλλα προβληματα.

το δοκιμασα και σε εξωτερικο χωρο μεσημερι με την ζεστη ολα καλα.:)

 

μακαρι να μη σου ξαναβγαλει προβλημα, εγω το εδωσα στις αγγελιες..δεν μπορουσα να χω το ανγχος μην ξανατυχει κατι τετοιο.. δεν θα μαρεσε καθολου να μεινω 1+ βδομαδα χωρις συσκευη ξανα..

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι; Η τελευταία αναβάθμιση της εφαρμογής του Facebook μου είχε εμφανίσει 3 icons, το κάμερα, τα μηνύματα fb και το Facebook. Κάνοντας επαναφορά του τηλεφώνου έκανα όλες τις ενημερώσεις εφαρμογών απο την αρχή! Το Facebook εμφανίζεται ως ένα εικονίδιο, χάθηκε η Κάμερα fb και τα μηνύματα fb..... είναι φυσιολογικό; συμβαίνει κάτι; Μπορεί κάποιος να κάνει απεγκατάσταση του Facebook και ενημέρωση από την αρχή να μου πει τι του εμφανίζει;
-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μια ερωτηση...Προσπαθωντας να ξεκλειδωσω τον bootloader του μινι προ , ζητησα κωδικο με βαση το ιμει ετσι ωστε να γινει η δουλεια με τον τροπο της SE.Στα μειον αναφερει οτι πιθανον να μην παρει πλεον αναβαθμισεις.Ξεκλειδωμα τελικα δεν εκανα...Δεν χρησιμοποιησα τον κωδικο...Αναβαθμισεις θα παρει η συσκευη ή η Sony θα μπλοκαρει οσες συσκευες πηραν τον κωδικο με βαση το ιμει ασχετα αν χρησιμοποιηθηκε ή οχι;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει το αρχειο build.prop του τηλεφωνου του ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι; Η τελευταία αναβάθμιση της εφαρμογής του Facebook μου είχε εμφανίσει 3 icons, το κάμερα, τα μηνύματα fb και το Facebook. Κάνοντας επαναφορά του τηλεφώνου έκανα όλες τις ενημερώσεις εφαρμογών απο την αρχή! Το Facebook εμφανίζεται ως ένα εικονίδιο, χάθηκε η Κάμερα fb και τα μηνύματα fb..... είναι φυσιολογικό; συμβαίνει κάτι; Μπορεί κάποιος να κάνει απεγκατάσταση του Facebook και ενημέρωση από την αρχή να μου πει τι του εμφανίζει;

 

Βγηκε αλλη μια ενημερωση που τελικα τα χανει τα εικονιδια αυτα

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να μη σου ξαναβγαλει προβλημα, εγω το εδωσα στις αγγελιες..δεν μπορουσα να χω το ανγχος μην ξανατυχει κατι τετοιο.. δεν θα μαρεσε καθολου να μεινω 1+ βδομαδα χωρις συσκευη ξανα..

 

το ελπίζω και εγω.από ότι κατάλαβα, απο το σερβις ηταν και αλλοι με το ιδιο προβλημα και γενικα ειχε κοσμο που δεν ειχε προβλημα μονο με το xperia mini.

τι να πω;θα το προσεχω αν το ξανακάνει βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

το ελπίζω και εγω.από ότι κατάλαβα, απο το σερβις ηταν και αλλοι με το ιδιο προβλημα και γενικα ειχε κοσμο που δεν ειχε προβλημα μονο με το xperia mini.

τι να πω;θα το προσεχω αν το ξανακάνει βλέπουμε.

παντως το δικο μου μινι 4 μερες μετα απο την επιστροφη του απο το σερβις με το γνωστο προβλημα ,πλεον με αρκετη χρηση δουλευει κανονικοτατα.ελπιζω να συνεχισει ετσι

Link to comment
Share on other sites

παντως το δικο μου μινι 4 μερες μετα απο την επιστροφη του απο το σερβις με το γνωστο προβλημα ,πλεον με αρκετη χρηση δουλευει κανονικοτατα.ελπιζω να συνεχισει ετσι

Και το δικό μου μετά από σχεδόν 1 μήνα με έντονη χρήση δεν έχει (ξανα)παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι πολυ ενθαριντικα νεα.να πω μπραβο στο σερβις της σονυ;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι πολυ ενθαριντικα νεα.να πω μπραβο στο σερβις της σονυ;

ενα μεγαλο μπραβο οντως στα σερβις φιλε κωνσταντινε!!!διορθωνουν το λαθος που αμελησε η μαμα εταιρια.καλυτερα να αναλαβουν αυτα τη κεντρικη παραγωγη.λιγοτερα fails θα ειχαμε:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...