Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάνω μια κλήση μιλάω για 15 δευτερόλεπτα κανονικά και μετά αρχίζει ένας θόρυβος σαν ανεμοθυελα και μπουρμπουλήθρες ταυτόχρονα, ξέρω γελοίο... Αναγκάστηκα να διακόψω την κλήση και απ'ότι είδα μετά όταν είναι στη σιγαση ο αέρας που κινείται όταν μιλάω ακούγεται ενισχυμενος, είναι φυσιολογικό αυτό?

Το έκανε και μένα πριν την αναβάθμιση κανά δυο φορές (mini όχι pro) αλλά από τότε δεν το έχει ξανακάνει.

 

Ένα άλλο θέμα τώρα: Όταν πάω στις "εφαρμογές μου" στο Market μου βγάζει ενημέρωση για το Google Maps κι όταν πατάω ενημέρωση βγάζει "η συσκευή σας δεν είναι συμβατή με αυτό το αντικείμενο" Γιατί; Στο παρελθόν έχω κάνει αρκετές ενημερώσεις στο GM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω εγω κατι για τη φωτεινοτητα που αναφέρετε εδω. Εγω δεν έχω τέτοιο θέμα. Καθόλου όμως. Έχω συγκεκριμένη φωτεινότητα στην οθονη που επέλεξα εγω. Από τις ρυθμίσεις > προβολή > φωτεινότητα και επιλέγεις πόση θες να ειναι. Δεν εχει επιλογή αυτόματη ας πούμε και να αλλάζει οπότε νιώθει. Ειναι μονίμως σταθερή. Λέω κατι λάθος? Επίσης δεν ξέρω αν ''φταίει'' γι'αυτό οτι η ζελατίνα που έχω δεν εχει τρύπα στους σενσορες. Για πείτε...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα το τρεμόπαιγμα της οθόνης, υπάρχει κάποια επίσημη απάντηση της Sony Ericsson ?

Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών (801 11 810 810) και δεν γνώριζαν τίποτα για το συγκεκριμένο πρόβλημα !

Πήρα τηλέφωνο στο Service στην Καλλιθέα και επίσης δεν γνώριζαν τίποτα! Μου πρότειναν να το πάω από κει το κινητό να το δουν οι τεχνικοί.

Είναι δυνατόν να είναι μαζικό bug και να μου λένε πως δεν έχουν ξανακούσει το συγκεκριμένο πρόβλημα ?

Το έχει πάει κάποιος από εσάς στο Service ?

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχει τοσο αθλια καμερα το xperia mini το απλο?το συγκρινα με φωτογραφιες που βγαζει το χ10 το απλο της αδερφης μου κ τραβαει απειρως καλυτερες φωτο το δικο της!!!:(

Aν εννοεις σε συγκριση με το x10 mini, δεν υπαρχει περιπτωση, κανεις λαθος. Τα εχω και τα 2. Απλα καμια σχεση,η μερα με νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

ok thanx τοτε κατι τρεχει με το κινητο μου γιατι εμενα παντα ή σχεδον παντα βγαινουν θολες με χρωματα σαν ξεπλυμενα...:wacko:
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και μένα πριν την αναβάθμιση κανά δυο φορές (mini όχι pro) αλλά από τότε δεν το έχει ξανακάνει.

 

Ένα άλλο θέμα τώρα: Όταν πάω στις "εφαρμογές μου" στο Market μου βγάζει ενημέρωση για το Google Maps κι όταν πατάω ενημέρωση βγάζει "η συσκευή σας δεν είναι συμβατή με αυτό το αντικείμενο" Γιατί; Στο παρελθόν έχω κάνει αρκετές ενημερώσεις στο GM

 

οι εφαρμογες της μαμας google για καποιο λογο πλεον δεν αναγνωριζονται στην Ελλαδα.βρες την τελευταια εκδοση και κατεβασε την στο πισι και περνα την χειροκινητα.αυτο που δεν ξερω ειναι αν το market enabler διορθωνει το προβλημα.

 

Να ρωτήσω εγω κατι για τη φωτεινοτητα που αναφέρετε εδω. Εγω δεν έχω τέτοιο θέμα. Καθόλου όμως. Έχω συγκεκριμένη φωτεινότητα στην οθονη που επέλεξα εγω. Από τις ρυθμίσεις > προβολή > φωτεινότητα και επιλέγεις πόση θες να ειναι. Δεν εχει επιλογή αυτόματη ας πούμε και να αλλάζει οπότε νιώθει. Ειναι μονίμως σταθερή. Λέω κατι λάθος? Επίσης δεν ξέρω αν ''φταίει'' γι'αυτό οτι η ζελατίνα που έχω δεν εχει τρύπα στους σενσορες. Για πείτε...

 

καλα τα λες.οταν εχεις επιλεξει εσυ καποια φωτεινοτητα δεν την ρυθμιζει αυτοματα.αυτο γινεται στο 100%

δεν υπαρχει επιλογη για να διαλεγεις εσυ ποτε θαναι αυτοματη και ποτε οχι στο 100% παρολο που υποτειθεται οτι η 2.3.4 επρεπε να το υποστηριζει αυτο.

 

Όσον αφορα το τρεμόπαιγμα της οθόνης, υπάρχει κάποια επίσημη απάντηση της Sony Ericsson ?

Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών (801 11 810 810) και δεν γνώριζαν τίποτα για το συγκεκριμένο πρόβλημα !

Πήρα τηλέφωνο στο Service στην Καλλιθέα και επίσης δεν γνώριζαν τίποτα! Μου πρότειναν να το πάω από κει το κινητό να το δουν οι τεχνικοί.

Είναι δυνατόν να είναι μαζικό bug και να μου λένε πως δεν έχουν ξανακούσει το συγκεκριμένο πρόβλημα ?

Το έχει πάει κάποιος από εσάς στο Service ?

 

ακομα δεν εχω καταλαβει τι εννοεις τρεμοπαιζει?αλλαζει αυτοματα εννοεις?δοκιμασε να το βαλεις στο 50% να δεις αν γινεται το ιδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ok thanx τοτε κατι τρεχει με το κινητο μου γιατι εμενα παντα ή σχεδον παντα βγαινουν θολες με χρωματα σαν ξεπλυμενα...:wacko:

 

"Χαζή" ερώτηση, αλλά την προστατευτική ζελατίνα που είχε η κάμερα την έβγαλες;

OnePlus One

Xperia Mini Pro 2.3.4 rooted.. :)

LG ARENA KM900 V10F_00 (By Vaggos)

Link to comment
Share on other sites

χαχχαχα!nikaki71 θα σαι θεος αν δεν την εχεις βγαλει.

επισης δες μηπως καταλαθος πειραξες τις ρυθμισεις της καμερας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες δεν ειχε ζελατινα ουτε καν στην οθονη με το κοκκινο πανω πανω..δεν ξερω τι μπορει να φταιει..αυριο θα παω απο κει που το πηρα σκρουτζομαγαζο να δω τι θα μου πουνε...
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

ok thanx τοτε κατι τρεχει με το κινητο μου γιατι εμενα παντα ή σχεδον παντα βγαινουν θολες με χρωματα σαν ξεπλυμενα...:wacko:

 

Καλησπέρα! Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να το πάρω, παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και μερικές μέρες και έτυχε να μιλάω με ένα φίλο μου είπε πως ρώτησε τον κολλητό του που το έχει πάρει πρόσφατα και του μου είπε πως η φωτογραφική είναι άθλια (και πολύ δύσκολο να γράψεις γιατί η οθόνη είναι μικρή- αλλά οκ, τον ξέρω και έχει πολύ μεγάλα χέρια).

 

Νικακι μπορείς να στείλεις καμιά φωτογραφία να δούμε τι εννοείς; Και ίσως και κανένας άλλος που έχει το μίνι και δεν έχει πρόβλημα η μηχανή του;

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

kyprianou και africa_twin ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

οπότε πρέπει οπωσδήποτε να κάνω το update

επειδή όμως δεν έχω υπολογιστή αυτό το διάστημα θα προσπαθήσω μέσω κινητου με το ίντερνετ που έχω από vodaphone, έχει την ένδειξη H παρόλο που έχω και την επιλογή για 3G και βρίσκομαι Θεσ/νίκη. Από wi-fi εντοπίζει 2 ξεκλείδωτα router στη γειτονιά: ένα ontelecoms που συνδέεται ανάλογα με τα φεγγάρια και ένα thomson που συνδέθηκε λίγες φορές στην αρχή και τώρα τίποτα. Το περίεργο με το wi-fi είναι ότι μπορεί να έχει σ'ένα σημείο ισχύ 2 γραμμές και 1cm πιο δίπλα 1 γραμμή ή καμία. Να περιμένω να έχω αυτό το πρόβλημα και όταν θα έχω δική μου σύνδεση internet?

Και μία ακόμα λεπτομέρεια: αν υποθέσουμε ότι ολοκληρωθεί κανονικά η ενημέρωση λογισμικού μέσω κινητού, θα υστερεί σε κάτι σε σχέση με αυτή που γίνεται μέσω Η/Υ?

Link to comment
Share on other sites

kyprianou και africa_twin ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

οπότε πρέπει οπωσδήποτε να κάνω το update

επειδή όμως δεν έχω υπολογιστή αυτό το διάστημα θα προσπαθήσω μέσω κινητου με το ίντερνετ που έχω από vodaphone, έχει την ένδειξη H παρόλο που έχω και την επιλογή για 3G και βρίσκομαι Θεσ/νίκη. Από wi-fi εντοπίζει 2 ξεκλείδωτα router στη γειτονιά: ένα ontelecoms που συνδέεται ανάλογα με τα φεγγάρια και ένα thomson που συνδέθηκε λίγες φορές στην αρχή και τώρα τίποτα. Το περίεργο με το wi-fi είναι ότι μπορεί να έχει σ'ένα σημείο ισχύ 2 γραμμές και 1cm πιο δίπλα 1 γραμμή ή καμία. Να περιμένω να έχω αυτό το πρόβλημα και όταν θα έχω δική μου σύνδεση internet?

Και μία ακόμα λεπτομέρεια: αν υποθέσουμε ότι ολοκληρωθεί κανονικά η ενημέρωση λογισμικού μέσω κινητού, θα υστερεί σε κάτι σε σχέση με αυτή που γίνεται μέσω Η/Υ?

Όχι δεν θα υστερεί αν γίνει ολοκληρωμένα. ΑΛΛΑ δεν πρέπει να προσπαθήσει να γίνει και μετά να διακοπεί γιατί μετά δεν ξέρω τι πρόβλημα θα έχεις, αλλά σίγουρα θα θες υπολογιστή να κάνεις δοκιμές μπας και φτιαχτεί. Ή περίμενε μέχρι να έχεις υπολογιστή και ίντερνετ, ή αν είναι οκ το 3G ή πηγαινε καμάρα (αν είσαι κέντρο) , έλεξε ότι είναι η ταχύτητα οκ εκεί, γιατί δέν είναι πάντα η ίδια, και κάντην εκεί που είναι το free wifi hotspot.

Γενικά κάνε την πιο σίγουρη κίνηση.

 

Καλησπέρα! Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να το πάρω, παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και μερικές μέρες και έτυχε να μιλάω με ένα φίλο μου είπε πως ρώτησε τον κολλητό του που το έχει πάρει πρόσφατα και του μου είπε πως η φωτογραφική είναι άθλια (και πολύ δύσκολο να γράψεις γιατί η οθόνη είναι μικρή- αλλά οκ, τον ξέρω και έχει πολύ μεγάλα χέρια).

 

Εμένα δεν μου φαίνετε αθλια η φωτογραφική του. Δεν έχει καλο φλας όμως. Αλλά δεν είναι και τέλεια.

Και εγώ χοντρά δάκτυλα έχω, μια χαρά γράφεις όταν το κάνεις να έχει κάθε κουμπάκι 3 γράμματα. Με το άλλο που είναι QWERTY δύσκολο να γράψεις(μιλάω για αυτό πάνω στην οθόνη), Εγώ το 1ο πάντα χρησιμοποιώ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

μαγκες (που εχετε το μινι προ) μαλλον ειναι θεμα hardware ο ηχος που κανει στα βιντεο.

δειτε εδω τι γραφει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενα παραδειγμα απο τις φωτογραφικες "δυνατοτητες" του κινητου μου

[ATTACH]22671[/ATTACH]

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα υστερεί αν γίνει ολοκληρωμένα. ΑΛΛΑ δεν πρέπει να προσπαθήσει να γίνει και μετά να διακοπεί γιατί μετά δεν ξέρω τι πρόβλημα θα έχεις, αλλά σίγουρα θα θες υπολογιστή να κάνεις δοκιμές μπας και φτιαχτεί. Ή περίμενε μέχρι να έχεις υπολογιστή και ίντερνετ, ή αν είναι οκ το 3G ή πηγαινε καμάρα (αν είσαι κέντρο) , έλεξε ότι είναι η ταχύτητα οκ εκεί, γιατί δέν είναι πάντα η ίδια, και κάντην εκεί που είναι το free wifi hotspot.

Γενικά κάνε την πιο σίγουρη κίνηση.

 

ok κατάλαβα thanks μένω πολύ κοντά στην καμάρα αλλά ίσως να περιμένω ένα δύο μήνες ακόμα να έχω καινούριο υπολογιστή και σύνδεση internet

 

Τελικά το έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα ηλεκτροστατικου θορύβου στο video του mini pro αλλά το κατάλαβα μόνο. ακούγοντας τον ήχο του video με τα ακουστικά Δεν θα το γλυτώσουμε το service απ'ότι φαίνεται...

 

Άσχετο, βρήκα μια θήκη για το pro που μου φαίνεται πολύ καλή σε αγγλικό κατάστημα αλλά δεν το έψαξα περισσότερο: όλα δείχνουν ότι έχει κάποια προβληματάκια το pro μου, που αν δεν λυθούν με τα updates δεν ξέρω αν θα το κρατήσω το κατά τ'άλλα τέλειο πραγματακι :-S

 

http://www.londonmagicstore.co.uk/hybrid+Cases/Hybrid+Mesh+Back+Cases/Sony+Ericsson/Mini+Pro.htm

Edited by peasant
Link to comment
Share on other sites

ενα παραδειγμα απο τις φωτογραφικες "δυνατοτητες" του κινητου μου

[ATTACH]22671[/ATTACH]

 

είναι λόγω φλας, τις κιτρινίζει γιατί δεν είναι δυνατό. Την μέρα δέν κάνει τέτοια ε?

Link to comment
Share on other sites

την μερα βγαλε μια φωτο απο το μπαλκονι σου να δουμε!

 

peasant αν την παραγγειλεις πες μας

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

είναι λόγω φλας, τις κιτρινίζει γιατί δεν είναι δυνατό. Την μέρα δέν κάνει τέτοια ε?

οχι,σε ημερησιες φωτο δεν εχω τετοιο θεμα..αυριο θα ποσταρω να δειτε...

Edited by zxr
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

οχι,σε ημερησιες φωτο δεν εχω τετοιο θεμα..αυριο θα ποσταρω να δειτε...

 

Αυτό είναι που σου λέω τότε. Όλοι πρέπει να το έχουμε αύτο.

Link to comment
Share on other sites

 

καλα τα λες.οταν εχεις επιλεξει εσυ καποια φωτεινοτητα δεν την ρυθμιζει αυτοματα.αυτο γινεται στο 100%

δεν υπαρχει επιλογη για να διαλεγεις εσυ ποτε θαναι αυτοματη και ποτε οχι στο 100% παρολο που υποτειθεται οτι η 2.3.4 επρεπε να το υποστηριζει αυτο.

 

ακομα δεν εχω καταλαβει τι εννοεις τρεμοπαιζει?αλλαζει αυτοματα εννοεις?δοκιμασε να το βαλεις στο 50% να δεις αν γινεται το ιδιο.

 

Στο δικό μου mini με οποιαδήποτε φωτεινότητα 0% 25% 50% 100% , όταν είμαι σε φως δωματίου κάνει ένα τρεμόπαιγμα η οθόνη. Σαν να προσπαθεί να ρυθμίσει την φωτεινότητα πιο χαμηλά και αμέσως πιο ψηλά και ξανα πιο χαμηλά κ.ο.κ.

Μοιάζει με το τρεμόπαιγμα που έκανε η παλιά οθόνη του υπολογιστή μου (CRT) όταν είχα το Refresh Rate σε χαμηλή τιμή.

Δεν ξέρω αν βοήθησα με το παράδειγμα.

 

Το link που παραθέτω μοιάζει να είναι από επίσημο site της SonyEricsson στο εξωτερικό.

http://talk.sonyericsson.com/message/104208#104208

Άραγε το βλέπει κανείς απο την εταιρεία ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που σου λέω τότε. Όλοι πρέπει να το έχουμε αύτο.

 

εχεις δικιο φιλε..μαλλον δεν εχει προβλημα το κινητο...εγω ζηταω πολλα απο τις φωτογραφικες δυνατοτητες του...παντως κατα τα αλλα ειναι αψογο σαν κινητο..

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου mini με οποιαδήποτε φωτεινότητα 0% 25% 50% 100% , όταν είμαι σε φως δωματίου κάνει ένα τρεμόπαιγμα η οθόνη. Σαν να προσπαθεί να ρυθμίσει την φωτεινότητα πιο χαμηλά και αμέσως πιο ψηλά και ξανα πιο χαμηλά κ.ο.κ.

Αυτο κάνει, το κάνει σταδιακά και λίγο αργά γιαυτο και μοιάζει με τρεμόπαιγμα. Για όσους δεν το προσέχουν , να σας πω ενα παράδειγμα να το κάνετε για να το δείτε. Σε δωμάτιο, ανάψτε την λάμπα γραφίου μονο και να είστε εκει κάτω απο την λάμπα. κάντε λιγες σκιές με το χέρι σας πάνω απο το κινητό να δείτε πώς το κάνει.

 

εχεις δικιο φιλε..μαλλον δεν εχει προβλημα το κινητο...εγω ζηταω πολλα απο τις φωτογραφικες δυνατοτητες του...παντως κατα τα αλλα ειναι αψογο σαν κινητο..

 

Δεν θα το λέγαμε και φωτογραφικό κινητό :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κάνει, το κάνει σταδιακά και λίγο αργά γιαυτο και μοιάζει με τρεμόπαιγμα. Για όσους δεν το προσέχουν , να σας πω ενα παράδειγμα να το κάνετε για να το δείτε. Σε δωμάτιο, ανάψτε την λάμπα γραφίου μονο και να είστε εκει κάτω απο την λάμπα. κάντε λιγες σκιές με το χέρι σας πάνω απο το κινητό να δείτε πώς το κάνει.

 

το παρατηρησα σημερα που πηγα σχολη.με οθονη στο 50% και εκανε autobrightness

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το παρατηρησα σημερα που πηγα σχολη.με οθονη στο 50% και εκανε autobrightness

Άρα παρε πίσω αυτά που είπες πριν, ΤΩΡΑ !:p

Το κάνει, απλά αν το έχεις στο 50% λογικά σε φωτεινότητα το μέγιστο που θα σου δείξει θα είναι το 50%.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...