Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρομαι που τα κατάφερες! Να πάρεις το response μόνο δεν αρκεί! Αυτό απλά δείχνει ότι έχεις συνδέσει σωστά το τηλ! Με την άλλη εντολή είναι που ξεκλειδώνεις bootloader! Θα πρέπει να διαγράφουν τα δεδομένα του κινητού μετά από αυτό!

Για σιγουριά μπορείς να πας στο μυστικό μενού του τηλ πατώντας *#*#74 κλπ όπως λέει στις οδηγείές!

Εκεί αντί για bootloader unlock allowed: yes θα πρέπει να λέει bootloader unlocked: yes.

 

Δεν νομίζ οτι τα κατάφερα ακόμα :( Να φανταστείς οτι βρέθηκα σε κάποια φάση πάλι με 2.3.4! :confused: Ξεκινάω απο την αρχή, το 1ο βήμα με τον bootlaoder to κατάλαβα πλέον, απλά δεν καταλαβαίνω πώς θα κάνω install τον kernel. Στο link http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1398910 στα instructions λέει να κάνεις install τους drivers. Πωτς γκένεν αυτό; :wacko:

 

update: το bootloader unlock λεει οτι έγινε fail (remote oem unlock: 0xFFFFFFFFFFFFFFFFFF)

Edited by manchester777

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήγαινε στο μυστικό μενού του τηλ κ βεβαίωσου ότι λέει bootloader unlock allowed: yes, διαφορετικά δε θα μπορείς να κανείς τίποτα! Αφού πήρες response πάει να πει ότι έκανες σωστα τη σύνδεση του κινητού δεν καταλαβαίνω που έχεις κολλήσει κ δεν τα καταφέρνεις... Όσο για τον kernel έχει πολύ απλές οδηγείές στο λινκ που έβαλες! Αν κ θα σου πρότεινα να βάλεις τονkrsh kernel οι xda λένε ότι είναι λίγο καλύτερος! Τέλος πάντων φτιάξε το bootloader κ μετά βάζεις και kernel μη βιάζεσαι!
Link to comment
Share on other sites

Γράφω μετά απο μήνες που έχω σταματήσει το άθλημα εδώ :)

Έχω διαβάσει αρκετα, απο προχθές άρχισα. Το θέμα μου είναι ότι έχω 2 κινητά xperia mini χωρίς root(το ένα κινητό δέν είχε ποτε πρόβλημα ενώ το άλλο είχε το γνωστό πρόβλημα υπερθέρμανσης και μόλις το παρέλαβα απο το σέρβις), όπως είναι εργοστασιακά με την έκδοση 2.3.4 !

Αξίζει να κάνω την επίσημη αναβάθμιση που μου δείχνει το PC Companion (4.1.B.0.431) ? (ξέρω είναι καλύτερα να γίνει με SEUS απλά δεν το έχω ελέξει ακόμα με αυτο τι δίνει)

Έχω διαβάσει απο εσάς τα εξείς :

 

Πλεονεκτήματα :

1)Μεγάφωνο πιο δυνατό

2)Πιο γρήγορο λογισμικό(ενώ άλλοι λένε πιο αργό)

3)Καλύτερο σήμα wifi

4)Σύνδεση wifi γρηγορότερη

5)Εξαφανίζει το πρόβλημα υπερθέρμανσης

6)Σβήνονται εφαρμογές εγκατεστημένες που δεν σβήνονταν

 

Μειονεκτήματα:

1)Κάμερα πιο σκοτείνή

2)Πιο αργό λογισμικό(ενώ άλλοι λένε πιο γρήγορο)

3)Γκρίζα μπάρα στη ''Συλλογή'' στα βίντεο

4)Μονοφωνικός ήχος στα βίντεο

5)Χαμηλότερα frames per second στα βίντεο που τραβάμε με την κάμερα.

 

Ερωτήσεις:

Με την κατανάλωση της μπαταρίας τι παίζει μετα την αναβάθμιση ?

Τι θεωρείτε σοβαρό ώστε να προχωρήσω σε αναβάθμιση ή όχι ?

Τα πιο πάνω πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα ισχύουν όντως ?

Πόσο χάλια είναι η κάμερουλα του με τη αναβάθμιση? Γιατί εντάξει δεν έχει κ την καλύτερη κάμερα το κινητό, άμα είναι πιο χάλια δηλαδή τι να την κάνεις. Όμως καποιος που ανέβασε κάποιες φωτογραφίες που είχε κ ενα γάτο σε μια κουβέρτα, μια άλλη με ηλιοβασίλεμα ήταν πάρα πολυ καλές, αλλα νομίζω είπε ότι ξεφύλισε ενα φιλμ απο το γυαλάκι τις καμερας.

 

Ευχαριστώ πολύ, να'στε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω μετά απο μήνες που έχω σταματήσει το άθλημα εδώ :)

Έχω διαβάσει αρκετα, απο προχθές άρχισα. Το θέμα μου είναι ότι έχω 2 κινητά xperia mini χωρίς root(το ένα κινητό δέν είχε ποτε πρόβλημα ενώ το άλλο είχε το γνωστό πρόβλημα υπερθέρμανσης και μόλις το παρέλαβα απο το σέρβις), όπως είναι εργοστασιακά με την έκδοση 2.3.4 !

Αξίζει να κάνω την επίσημη αναβάθμιση που μου δείχνει το PC Companion (4.1.B.0.431) ? (ξέρω είναι καλύτερα να γίνει με SEUS απλά δεν το έχω ελέξει ακόμα με αυτο τι δίνει)

Έχω διαβάσει απο εσάς τα εξείς :

 

Πλεονεκτήματα :

1)Μεγάφωνο πιο δυνατό

2)Πιο γρήγορο λογισμικό(ενώ άλλοι λένε πιο αργό)

3)Καλύτερο σήμα wifi

4)Σύνδεση wifi γρηγορότερη

5)Εξαφανίζει το πρόβλημα υπερθέρμανσης

6)Σβήνονται εφαρμογές εγκατεστημένες που δεν σβήνονταν

 

Μειονεκτήματα:

1)Κάμερα πιο σκοτείνή

2)Πιο αργό λογισμικό(ενώ άλλοι λένε πιο γρήγορο)

3)Γκρίζα μπάρα στη ''Συλλογή'' στα βίντεο

4)Μονοφωνικός ήχος στα βίντεο

5)Χαμηλότερα frames per second στα βίντεο που τραβάμε με την κάμερα.

 

Ερωτήσεις:

Με την κατανάλωση της μπαταρίας τι παίζει μετα την αναβάθμιση ?

Τι θεωρείτε σοβαρό ώστε να προχωρήσω σε αναβάθμιση ή όχι ?

Τα πιο πάνω πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα ισχύουν όντως ?

Πόσο χάλια είναι η κάμερουλα του με τη αναβάθμιση? Γιατί εντάξει δεν έχει κ την καλύτερη κάμερα το κινητό, άμα είναι πιο χάλια δηλαδή τι να την κάνεις. Όμως καποιος που ανέβασε κάποιες φωτογραφίες που είχε κ ενα γάτο σε μια κουβέρτα, μια άλλη με ηλιοβασίλεμα ήταν πάρα πολυ καλές, αλλα νομίζω είπε ότι ξεφύλισε ενα φιλμ απο το γυαλάκι τις καμερας.

 

Ευχαριστώ πολύ, να'στε καλα.

 

Στα πλεονεκτηματα μπορω να πω με σιγουρια οτι λειτουργει καλυτερα το wifi και εξαφανιζεται το προβλημα υπερθερμανσης.

Αλλα αυτο με την υπερθερμανση απο οτι λενε διορθωνεται και με το σερβις ετσι δεν ειναι?

Η καμερα ιδια μου φαινετα! Ψιλοχαλια ηταν πριν ψιλοχαλια ειναι κ τωρα :p

Κατα τη γνωμη μου αν δεν εχεις σκοπο να κανεις ρουτ και να πειραξεις το κινητο καλυτερα μεινε στο 2.3.4

Η το android 4.0.4 το επισημο της ερικσον εχει το -κατα τη γνωμη μου παντα- πολυ ενοχλητικο ελαττωμα να μη λειτουργει η led φωτεινη ειδοποιηση για το εισερχομενο μηνυμα! Για αυτο το λογο και μονο θα εμενα στη 2.3.4 που λειτουργει τελεια.

Αν βεβαια εχεις σκοπο να κανεις ρουτ και να επεμβεις στο λογισμικο του κινητου εχεις παρα πολλες επιλογες σε ρομ κ οχι μονο!

Link to comment
Share on other sites

Στα πλεονεκτηματα μπορω να πω με σιγουρια οτι λειτουργει καλυτερα το wifi και εξαφανιζεται το προβλημα υπερθερμανσης.

Αλλα αυτο με την υπερθερμανση απο οτι λενε διορθωνεται και με το σερβις ετσι δεν ειναι?

Η καμερα ιδια μου φαινετα! Ψιλοχαλια ηταν πριν ψιλοχαλια ειναι κ τωρα :p

Κατα τη γνωμη μου αν δεν εχεις σκοπο να κανεις ρουτ και να πειραξεις το κινητο καλυτερα μεινε στο 2.3.4

Η το android 4.0.4 το επισημο της ερικσον εχει το -κατα τη γνωμη μου παντα- πολυ ενοχλητικο ελαττωμα να μη λειτουργει η led φωτεινη ειδοποιηση για το εισερχομενο μηνυμα! Για αυτο το λογο και μονο θα εμενα στη 2.3.4 που λειτουργει τελεια.

Αν βεβαια εχεις σκοπο να κανεις ρουτ και να επεμβεις στο λογισμικο του κινητου εχεις παρα πολλες επιλογες σε ρομ κ οχι μονο!

 

όχι δεν θα κάνω ρουτ. Όσο για το led to ίδιο πρόβλημα έχω και τώρα και εδώ και μήνες έχω το blink που το διορθώνει.

 

Άλλος καμία γνώμη ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πώς κάνουμε print screen στο Xperia Mini με την 4.0.4? Στην 2.3.4 πατούσες το πλήκτρο κλειδώματος και έβγαινε επιλογή. Στην 4.0.4 λένε οτι γίνεται με το πλήκτρο κλειδώματος και το κουμπί χαμήλωσης της έντασης, αλλά δεν δουλεύει :/.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πώς κάνουμε print screen στο Xperia Mini με την 4.0.4? Στην 2.3.4 πατούσες το πλήκτρο κλειδώματος και έβγαινε επιλογή. Στην 4.0.4 λένε οτι γίνεται με το πλήκτρο κλειδώματος και το κουμπί χαμήλωσης της έντασης, αλλά δεν δουλεύει :/.

 

Φυσικα και δουλευει! Πατα τα ταυτοχρονα και κρατα τα πατημενα! Σε εμενα μια χαρα επιανε οταν ειχα την επισημη 4.0.4!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δουλευει! Πατα τα ταυτοχρονα και κρατα τα πατημενα! Σε εμενα μια χαρα επιανε οταν ειχα την επισημη 4.0.4!

 

Δεν τα είχα κρατήσει πατημένα για τόσο όσο χρειαζότανε :/. Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο μυστικό μενού του τηλ κ βεβαίωσου ότι λέει bootloader unlock allowed: yes, διαφορετικά δε θα μπορείς να κανείς τίποτα! Αφού πήρες response πάει να πει ότι έκανες σωστα τη σύνδεση του κινητού δεν καταλαβαίνω που έχεις κολλήσει κ δεν τα καταφέρνεις... Όσο για τον kernel έχει πολύ απλές οδηγείές στο λινκ που έβαλες! Αν κ θα σου πρότεινα να βάλεις τονkrsh kernel οι xda λένε ότι είναι λίγο καλύτερος! Τέλος πάντων φτιάξε το bootloader κ μετά βάζεις και kernel μη βιάζεσαι!

 

Θα το ξανακοιταξω από βδομάδα, γιατί έτσι όπως το έκανα το pc με όλα αυτά που του έβαλα, στο τέλος κατέληξα να του κάνω format (εκεί να δεις δράμα!!). Ίσως μέχρι να τα καταφέρω να έχει βγάλει η Sony update για το led :*)

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που χρειαστουμε σερβις,μπορουμε να κλειδωσουμε παλι τον bootloader;

Ναι, μπορούμε.

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση,κατι ακομα,επειδη τωρα επεσε στα χερια μου και το σκαλιζω,υπαρχει τροπος εστω και με custom rom να ανεβει η ενταση του μεγαφωνου και το σημα του wi-fi;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ρε παιδιά έχω το εξής θέμα. Εδώ και λίγες μέρες το τηλέφωνο κάνει συνεχώς reboot όταν έχω ανοιχτά τα mobile data. Με το WiFi κανένα πρόβλημα. Καμιά ιδέα?

 

κι εμένα ακριβώς το ίδιο έκανε πριν απο μια εβδομάδα, μετα δούλευε μονο στο φορτιστή (εκτος ρευματος εκανε reboot), τώρα πλέον κανει συνεχώς reboot ειναι δεν ειναι στην φορτιση. αναμένω να ανοιξει το σερβις απο δευτερα για επισκεψη...

 

αν εχει κανεις καμια ιδεα ευπροσδεκτη. το mini φοραγε τελευταιο android αναβαθμισμενο απο το pc companion. επανεγκατασταση του and4 εκανα αλλα δουλεψε ελαχιστα και μονο στο ρευμα και μετα παλι reboot...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορούμε.

What? ΔΕΝ μπορούμε. Ξανακλειδώνει αλλά φαίνεται πως έχει ξεκλειδώσει οπότε ουσιαστικά η εγγύηση χάνεται.

Μόνο με testpoint μπορείς να αποφύγεις την απώλεια της εγγύησης που βέβαια είναι κι αρκετά πιο δύσκολο να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

What? ΔΕΝ μπορούμε. Ξανακλειδώνει αλλά φαίνεται πως έχει ξεκλειδώσει οπότε ουσιαστικά η εγγύηση χάνεται.

Μόνο με testpoint μπορείς να αποφύγεις την απώλεια της εγγύησης που βέβαια είναι κι αρκετά πιο δύσκολο να γίνει.

 

Βασικα υπαρχει τροπος να κανεις το bootloader να φαινεται κλειδωμενο! Αυτο γινεται φλασαροντας ενα αρχειο με το flashtool.

Οταν πηγα το κινητο μου για σερβις ειχα ξανακλειδωσει τον bootloader και μου το εφτιαξαν μεσα στην εγγυηση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι έναν οδηγό για Root του Mini με 4.1.Β.0431 που να δουλεύει.

Έχεις τόσους στο διαδίκτυο που έχω χάσει την μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι έναν οδηγό για Root του Mini με 4.1.Β.0431 που να δουλεύει.

Έχεις τόσους στο διαδίκτυο που έχω χάσει την μπάλα.

 

Στο διαδικτυο αυτο που λενε οι περισσοτεροι ειναι να γυρισεις πισω στο android 2.3.4 (με το flashtool) και στην εκδοση λογισμικου παλιοτερη απο τη 0.62 για να κανεις root με το superoneclick. Νομιζω ομως οτι οταν πας να αναβαθμισεις παλι σε 4.0.4 το root χανεται!

Ο πιο ευκολος τροπος κατα τη γνωμη μου ειναι να ξεκλειδωσεις bootloader και στη συνεχεια να εγκαταστησεις εναν custom kernel που εχει root απο μονος του!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπαρχει τροπος να κανεις το bootloader να φαινεται κλειδωμενο! Αυτο γινεται φλασαροντας ενα αρχειο με το flashtool.

Οταν πηγα το κινητο μου για σερβις ειχα ξανακλειδωσει τον bootloader και μου το εφτιαξαν μεσα στην εγγυηση :lol:

 

Και εγω το ίδιο:)

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Η οθόνη από το κινητάκι του διαλύθηκε από πέσιμο...ανοίγει κανονικά αλλά δεν φαίνεται τίποτα!

Επειδή θέλω όμως να το κρατήσω και δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά για να μου την αλλάξουν, που μπορώ να βρω ανταλακτικό και να το κάνω μόνος μου? Γνωρίζει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες. μια ερωτησουλα θελω να κανω. στο μινι προ με αριθμο εκδοσης 4.0.2.Α.0.58 μπορουμε να του κανουμε ροοτ με το super one click? το λογισμικο ειναι 2.3.4. δεν σκεφτομαι να αλλα αναβαθμισω σε 4.0.4 απλα θελω να σβισω κατα "αχρηστα" για μενα προγραμματα που εχει..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες. μια ερωτησουλα θελω να κανω. στο μινι προ με αριθμο εκδοσης 4.0.2.Α.0.58 μπορουμε να του κανουμε ροοτ με το super one click? το λογισμικο ειναι 2.3.4. δεν σκεφτομαι να αλλα αναβαθμισω σε 4.0.4 απλα θελω να σβισω κατα "αχρηστα" για μενα προγραμματα που εχει..

 

Η εκδοση λογισμικου που δεν εχει ρουτ ειναι η 0.62

Λογικα συμφωνα με οσα γραφει εδω θα μπορεις να κανεις ρουτ στο κινητο σου ακολουθωντας τις οδηγιες!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω το sony ericsson με Ε10i με SI 1236-7378. Η έκδοση firmaware είναι 2.1 - update 1, με έκδοση kernel 2.6.29 και έκδοση 2.1.1.Α.0.6.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω αναβάθμιση σε παγωτό; Έχετε να προτείνετε ίσως και αλλαγή kernel; Με root δεν έχω ασχοληθεί καθόλου σ'αυτήν την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω το sony ericsson με Ε10i με SI 1236-7378. Η έκδοση firmaware είναι 2.1 - update 1, με έκδοση kernel 2.6.29 και έκδοση 2.1.1.Α.0.6.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω αναβάθμιση σε παγωτό; Έχετε να προτείνετε ίσως και αλλαγή kernel; Με root δεν έχω ασχοληθεί καθόλου σ'αυτήν την συσκευή.

 

Είσαι σε λάθος θέμα. Εδώ είναι για το xperia mini κι όχι για το xperia x10 mini.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι έναν οδηγό για Root του Mini με 4.1.Β.0431 που να δουλεύει.

Έχεις τόσους στο διαδίκτυο που έχω χάσει την μπάλα.

 

και εγω σου προτεινω την μεθοδο να πας απο την 2.3.4 (4.0.2.A.0.42) σε 4.0.4 με αυτη την μεθοδο ροοτ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1695514 την εχω κανει 2 φορες και δουλευει μια χαρα

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...