Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα κάποια πρόταση για κάποιον εναλλακτικό και γενικότερα κοινώς αποδεκτό launcher να δοκιμάσω. Δε με νοιάζει τόσο η εμφάνιση παρά η ταχύτητα/απόκριση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα κάποια πρόταση για κάποιον εναλλακτικό και γενικότερα κοινώς αποδεκτό launcher να δοκιμάσω. Δε με νοιάζει τόσο η εμφάνιση παρά η ταχύτητα/απόκριση.

Δοκίμασε τον "Go Launcher"

Πλήρως παραμετροποιήσιμος και εγώ προσωπικά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με σκαλώματα... Ταχύτητα και απόκριση στο maximum.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα συνδεσης του τηλεφωνου με την τηλεοραση?Μαλλον θα πρεπει να αγοραστει ξεχωριστα το καλωδιο.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τον "Go Launcher"

Πλήρως παραμετροποιήσιμος και εγώ προσωπικά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με σκαλώματα... Ταχύτητα και απόκριση στο maximum.

 

Απ' ό, τι είδα στο Market όντως αυτό πρέπει να είναι ο πιο διαδεδομένος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποια πρόταση για κάποιον εναλλακτικό και γενικότερα κοινώς αποδεκτό launcher να δοκιμάσω. Δε με νοιάζει τόσο η εμφάνιση παρά η ταχύτητα/απόκριση.

360 launcher

Υπαρχει η δυνατοτητα συνδεσης του τηλεφωνου με την τηλεοραση?Μαλλον θα πρεπει να αγοραστει ξεχωριστα το καλωδιο.

Δεν έχει HDMI οπότε μην αγοράσεις τίποτα. Αν η τηλεόρασή σου το υποστηρίζει τότε DLNA

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

360 launcher

 

Δεν έχει HDMI οπότε μην αγοράσεις τίποτα. Αν η τηλεόρασή σου το υποστηρίζει τότε DLNA

Σκεφτομαι κατι απο USB σε RCA (composite) για τη παλια crt που εχω στο χωριο.Μαλλον ομως δεν βγαζει σημα για τιβι

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπω ένα βίντεο από εδώ (εικόνα 1) έχει μια γκρι μπάρα κάτω (εικόνα 2), συμβαίνει και σε άλλους αυτό; όταν το βλέπω από εδώ (εικόνα 3) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... έκανα και clean install με SEUS!

 

Power off + Volume down ταυτόχρονα και παρατεταμένα.

 

ευχαριστώ, έψαχνα και ξανά έψαχνα...:O

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπω ένα βίντεο από εδώ (εικόνα 1) έχει μια γκρι μπάρα κάτω (εικόνα 2), συμβαίνει και σε άλλους αυτό; όταν το βλέπω από εδώ (εικόνα 3) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα... έκανα και clean install με SEUS!

 

Μη σε ανησυχεί, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα. Σε ένα βίντεο μάλιστα έβγαζε δύο γκρι γραμμές δεξιά κι αριστερά, όχι μία μαύρη πάνω και μία γκρι κάτω.

 

Στη "Συλλογή" με το ροζ εικονίδιο δεν βγάζει καμμία γραμμή.:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Μη σε ανησυχεί, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε μένα. Σε ένα βίντεο μάλιστα έβγαζε δύο γκρι γραμμές δεξιά κι αριστερά, όχι μία μαύρη πάνω και μία γκρι κάτω.:)

 

Άρα είναι bug!

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι bug!

Λες; Γιατί έχω την εντύπωση πως υπήρχε και στην Gingerbread 2.3.4 κι υπέθεσα πως είχε να κάνει με το φορμά του βίντεο και ο τρόπος που τα αναπαράγει το "Xperia Συλλογή";:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λες; Γιατί έχω την εντύπωση πως υπήρχε και στην Gingerbread 2.3.4 κι υπέθεσα πως είχε να κάνει με το φορμά του βίντεο και ο τρόπος που τα αναπαράγει το "Xperia Συλλογή";:confused:

 

Μπα το είχα λιώσει το συγκεκριμένο βίντεο και θα το θυμόμουν αν το έδειχνε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Μπα το είχα λιώσει το συγκεκριμένο βίντεο και θα το θυμόμουν αν το έδειχνε έτσι!

 

Eίναι πολύ πιθανό να κάνω εγώ το λάθος, για να δούμε τι θα πούνε και οι άλλοι.. η αλήθεια είναι πως στην ICS το παρατήρησα κι εγώ ενώ στην GB δεν μου τράβηξε ποτέ το βλέμμα, ίσως επειδή πριν το update δεν είδα και πολλά βίντεο στη συσκευή..

 

Δεν με ενοχλεί κι ιδιαίτερα πάντως αλλά σίγουρα θα προτιμούσα να μην υπήρχε.:)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως μου εκλεψαν το κινητακι πριν λιγες μερες και εκμεταλλευομενος μια επιδοτηση που ειχα πηρα σημερα την ιδια συσκευη..αφου περασα τα παντα ξανα μεσα ξεχασα να κανω root το κινητο..μπορει καποιος να μου δωσει λινκ πως γινεται το ρουτ?επισης,αν κανω το ρουτ φανταζομαι δεν σβηνεται τιποτα απ'οσα εχω περασει,ετσι δεν ειναι?συγγνωμη για τις χαζες ερωτησεις,αλλα ειμαι ασχετος..τελος,αν κανω αναβαθμιση στην εκδοση με το παγωτο θα χρειαστει να ξανακανω ρουτ?αξιζει η αναβαθμιση η δεν χανω και τιποτα σπουδαιο?ευχαριστω?
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου δωσει λινκ πως γινεται το ρουτ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

επισης,αν κανω το ρουτ φανταζομαι δεν σβηνεται τιποτα απ'οσα εχω περασει,ετσι δεν ειναι?

Έτσι είναι

τελος,αν κανω αναβαθμιση στην εκδοση με το παγωτο θα χρειαστει να ξανακανω ρουτ?

Ναι

αξιζει η αναβαθμιση η δεν χανω και τιποτα σπουδαιο?ευχαριστω?

Τα παιδιά λένε ότι πάει καλύτερα. Γενικά πιστεύω ότι και με την 2.3 να μείνεις ΟΚ θα είσαι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό βάζοντας όμως τα σωστά αρχεία που αφορούν το mini να κάνεις δουλειά. Πρέπει να ξέρεις όμως τι κάνεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση. Η κοπελα μου εχει .62 χωρις root και λεω να της περασω ics. Στην ICS το root ειναι ευκολοτερο ή πρεπει να ειναι ηδη απο πριν;

Host

Link to comment
Share on other sites

Και να είναι από πρίν θα χαθεί με την αναβάθμιση. Η 4.0.3 έχει εύκολο root. Η 4.0.4 είναι λίγο παίδεμα. Και για να προλάβω την ερώτησή σου, θα πας στην 4.0.4 ;)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το εχω γραψει και παραπανω και θα το γραψω παλι επειδη βλεπω οτι πολλοι ψαχνονται για το ρουτ!

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ROOT (ανεξαρτητα απο το ποια εκδοση λογισμικου εχετε)

1)Ξεκλειδωνετε το bootloader συμφωνα με τις οδηγιες της Sony-Ericsson

http://unlockbootloader.sonymobile.com/

Ειναι πιο ευκολο απο οτι νομιζετε! Επισης να τονισω οτι κανοντας αυτο βγαινετε εκτος εγγυησης και διαγραφονται ολα τα δεδομενα του κινητου!

2)Τωρα μπορειτε να εγκαταστησετε εναν custom kernel κατα προτιμηση εναν απο τους παρακατω:

rage kernel

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1398910

krsh kernel

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1709032

Και παλι ακολουθειτε τις οδηγεις απο τα λινκ! Αναλογα με την εκδοση android που εχετε βαζετε και την καταλληλη εκδοση απο καθε kernel. Τωρα ειστε αυτοματα root και εχετε και τη δυνατοτητα αν θελετε για overclocking.

 

EΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΙΑΣ CUSTOM ROM

Τωρα που εχετε για kernel εναν απο τους παραπανω, στο κινητο σας αυτοματα εγκαθεισταται και το clockwork mod recovery

Για να μπειτε εκει κανετε reboot το κινητο και οταν ανοιγει καποια στιγμη αναβει το μπλε led. Τοτε πατατε το πληκτρο μειωσης εντασης του ηχου και μπαινετε στο μενου του clockwork mod recovery.

Απο εκει μπορειτε να εγκαταστησετε μια custom rom. Εγω θα προτεινα το real ICS 4.1 απο εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1707876

Εχει βγει και η νεοτερη εκδοση 5.2 αλλα κατα τη γνωμη μου το 4.1 ειναι καλυτερο και πιο σταθερο.

Κατεβαζετε το αρχειo .zip το μετακινειτε στην καρτα μνημης του κινητου, μπαινετε στο clockwork mod recovery και ακολουθειτε τις οδηγεις που εχει στη σελιδα με την custom rom.

Μπορειτε να εγκαταστησετε οποια αλλη ρομ θελετε αρκει να ακολουθεισετε πιστα τις οδηγεις και να προσεξετε να ταιριαζει με το κινητο σας! Μην πατε να βαλετε κατα λαθος ρομ για το μινι προ στο μινι δηλαδη!

 

Η δικη μου προταση:

1)Καντε ενα clean install το επισημο android 4.0.4 με το SEUS.

2)Ξεκλειδωστε bootloader

3)Εγκαταστηστε εναν custom kernel για το 4.0.4

4)Ειστε ρουτ! Αν σας αρεσει το επισημο λογισμικο το κρατατε, αλλιως κανετε εγκατασταση οποια ρομ android 4 σας αρεσει! Εγω εχω τη real ICS 4.1 που λεω παραπανω.

 

Δεν ξερω αν εχουν ειπωθει πολλες φορες αυτα αλλα ελπιζω να βοηθησα και να μη σας μπερδεψα!

Αν σας εχει σπασει τα νευρα η sony με τα ελαττωματικα επισημα λογισμικα και εχετε λιγο θαρρος δοκιμαστε το :D

Edited by kostass123
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό πόστ το παραπάνω και νομίζω οτι θα βοηθήσει πάρα πολύ όσους το σκέφτονται για πρώτη φορά! Thanks kostas!!!

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς τραβήξει φωτο με την real ICS 4.1; αν ναι πόσο χώρο πιάνουν;

 

Γυρω στο 1.4Mb για 5ΜΡ μιλαμε παντα..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...