Jump to content

Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro


itsosse
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδια εχω προβλημα

εχω το μινι το απλο και ειχα κανει ρουτ και αποφασισα σημερα να του κανω με το seus μια αναβαθμιση

ακουλουθησα τις οδηγιες αλλα δν προσεξα οτι ειχα 5% μπαταρια και συνεχισα τα βηματα της αναβαθμισης μωλις ξεκινησε να γινετε η διαδικασε κολισε η μπαρα που φορτωνει και μου εβγαλε μυνημα οτι απετυχε και να ελενξω τη μπαταρια αν ειναι φορτισμενη και να ξαναδοκιμασω. εβγαλα το καλοδιο απο το πι σι και εβαλα το κινητο για φορτιση αλλα πηγα να το ανοιξω και δν ανοιγε, παει να ανοιξει και μου διχνει ενα σηματακι με μια πινακιδα τριγωνη με θαυμαστικο στη μεση και κινητο απο κατω και ξανακλινει και βγαζει παλι το ιδιο σημα και συνεχιζετε αυτο οσο το εχω στη φορτιση, και δν ξερω τωρα αν φορτισε(το λαμπακι απο πανω δν αναβει οταν το εχω στη πριζα). Παρολα αυτα το αφησα καμια ωρα με το καλωδιο στη πιζα και ξαναδοκιμασα αλλα παλι τιποτα.

Με PC companion δν μπορεσα γιατι δεν το ειχα εγκατεστημενο και αφου το κινητο δν ανοιγει δν μπορουσα να το εγκαταστησω απο το κινητο, ετσι το κατεβασα αλλα δν αναγνωριζει το κινητο απλα λεει βρεθηκε συσκευη.

παιδια οποιος μπορει ας βοηθησει

ευχαριστω.

Άφησέ το 1-2 ώρες να φορτίσει και μετά (όπως είναι κλειστό) προσπάθησε με το SEUS να το φλασάρεις ακολουθώντας τις οδηγίες. Τρέξε το SEUS πριν να συνδέσεις το κινητό στο PC και θα σου λέει βήμα βήμα τι πρέπει να κάνεις. Λογικά θα είσαι μια χαρά μετά από αυτό.

Αν έχεις πρόβλημα, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. :D

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λεβεντες εχω μαθει οτι υπαρχει για το iphone μια εφαρμογη που εισαι facebook βλεπεις ποιος ειναι online αλλα εσυ φαινεσε offline , υπαρχει κατι αντιστοιχο για android?????????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω στα χέρια μου δύο μέρες το SE Xperia Mini. Δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να λύσω ένα σημαντικό για εμένα πρόβλημα: Πως επιλέγουμε στις επαφές να δείχνει πρώτα το επώνυμο και μετά το όνομα; Επειδή έχω μεταφέρει τις επαφές μου από το προηγούμενο κινητό γίνεται χαμός!!! Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν θέλω να γίνω root γιατί τι γίνεται με την εγγύηση ... Εάν κολλήσει τίποτα δεν θα μπορέσω να το ξεrootαρω... Με το μικρό μου μυαλό το σκέφτομαι...

Κάτι ακόμα...reset από που κάνει? Μου κόλλησε ξαφνικά σήμερα δεν άκουγε τίποτα από αφή...έβγαλα την μπαταρία...ο μοναδικός τρόπος είναι αυτός?

Πως κλείνω ένα πρόγραμμα μια και έξω?? Δίχως να ξανανοίξει...?

Το λαμπάκια που έχει γιατί γίνεται μια κόκκινο μια πορτοκαλι κατά την διάρκεια της φόρτισης? Δηλαδή το βάζω και εάν το χρησιμοποιώ είναι πορτοκαλί... Ενώ κλειστό το κινητό φορτίζει με κόκκινο...παίζει τίποτα με ταχεια και κανονικη φόρτιση?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :-)

 

Για να κανεις reset (πραγμα που σημαινει οτι θα φερεις το κινητο στην εργοστασιακη του κατασταση) πας ρυθμισεις-απορητο-επαναφορα εργ.ρυθμ.

 

Το λαμπακι απο 0-10% ειναι κοκκινο οταν φορτιζει.απο 10-90% γινεται πορτοκαλι και απο 90-100% γινεται πρασινο

 

 

 

 

 

Καλησπέρα παιδιά. Έχω στα χέρια μου δύο μέρες το SE Xperia Mini. Δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να λύσω ένα σημαντικό για εμένα πρόβλημα: Πως επιλέγουμε στις επαφές να δείχνει πρώτα το επώνυμο και μετά το όνομα; Επειδή έχω μεταφέρει τις επαφές μου από το προηγούμενο κινητό γίνεται χαμός!!! Καμιά ιδέα;

 

Χρησιμοποιησε καποια αλλη εφαρμογη.ο zxr ειναι ο πιο καταλληλος να σου απαντησει σαυτο που το χει ψαξει το θεμα.νομιζω ο dialer one το κανει αυτο και ο ex dialer

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν απεγκαταστησω τη μητρικη εφαρμογη των μηνυματων υπαρχουν συνεπειες?χρησιμοποιω το handcent

 

Ναι. Υπάρχει το ενδεχόμενο να μην μπορείς να στείλεις οπότε μην την πειράζεις.

 

Στο neo v της αδελφης μου και σε ενα ideos x5 την εχω κανει απεγκατασταση χωρις κανενα προβλημα, κρατα ενα backup σε περιπτωση που στο δικο σου παει κατι στραβα να μπορεσεις να την κανεις επαναφορα, και στα δυο εχω βαλει handcent. :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Άφησέ το 1-2 ώρες να φορτίσει και μετά (όπως είναι κλειστό) προσπάθησε με το SEUS να το φλασάρεις ακολουθώντας τις οδηγίες. Τρέξε το SEUS πριν να συνδέσεις το κινητό στο PC και θα σου λέει βήμα βήμα τι πρέπει να κάνεις. Λογικά θα είσαι μια χαρά μετά από αυτό.

Αν έχεις πρόβλημα, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. :D

 

το αφησα στη φορτιση 2-3 ωρες για να ειμαι σιγουρος (αλλα οπως ειπα δν ξερω αν φορτιζει γιατι δν αναβει καν το λεντακι)

και ακολουθησα τα βηματα αλλα και παλι τα ιδια

 

στη πρωτη φοτο κολαει και στην δευτερη ειναι το μυνημα που μου βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω στα χέρια μου δύο μέρες το SE Xperia Mini. Δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να λύσω ένα σημαντικό για εμένα πρόβλημα: Πως επιλέγουμε στις επαφές να δείχνει πρώτα το επώνυμο και μετά το όνομα; Επειδή έχω μεταφέρει τις επαφές μου από το προηγούμενο κινητό γίνεται χαμός!!! Καμιά ιδέα;

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Go Contacts EX που σου δίνει αυτή την επιλογή (settings-->Display Settings --> Contact Sort)

 

YΓ: Εδώ λέει πως γίνεται αλλά ούτε κι εγώ μπορώ να βρω τον τρόπο. Στο δικό μου δε δίνει σχεδόν καμία ρύθμιση για της επαφές...

Edited by besddimo
Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

το αφησα στη φορτιση 2-3 ωρες για να ειμαι σιγουρος (αλλα οπως ειπα δν ξερω αν φορτιζει γιατι δν αναβει καν το λεντακι)

και ακολουθησα τα βηματα αλλα και παλι τα ιδια

στη πρωτη φοτο κολαει και στην δευτερη ειναι το μυνημα που μου βγαζει

Φίλε fragkios, δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να δοκιμάσεις. Και εγώ νέος είμαι στο android... Κάποιος παλιότερος να προτείνει καμιά ιδέα?????

Link to comment
Share on other sites

το αφησα στη φορτιση 2-3 ωρες για να ειμαι σιγουρος (αλλα οπως ειπα δν ξερω αν φορτιζει γιατι δν αναβει καν το λεντακι)

και ακολουθησα τα βηματα αλλα και παλι τα ιδια

 

στη πρωτη φοτο κολαει και στην δευτερη ειναι το μυνημα που μου βγαζει

Ψάχνοντας για το θέμα μου με το gtalk, έπεσα πάνω σε αυτό. Δες μήπως σε βοηθήσει κάπως.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

το αφησα στη φορτιση 2-3 ωρες για να ειμαι σιγουρος (αλλα οπως ειπα δν ξερω αν φορτιζει γιατι δν αναβει καν το λεντακι)

και ακολουθησα τα βηματα αλλα και παλι τα ιδια

 

στη πρωτη φοτο κολαει και στην δευτερη ειναι το μυνημα που μου βγαζει

 

Πρεπει με καποιο τροπο να φορτισεις τη μπαταρια σου, αυτο μπορεις να το κανεις βαζοντας την σε καποιο κινητο s.e. που να περνει τον ιδιο τυπο μπαταριας ή αν μπορεις να βρεις μπαταρια απο καποιον για να φλασαρεις και να την επιστρεψεις.

ποια μπαταρια εχει BST-38 ? ή EP500?

 

Για τη ν BST-38 ειναι ιδια με τα Sony Ericsson: C510, C901, C902, C905, Jalou, K770i, K850i, R300, SE S500i, T303, T650i, W580i, W902, W980i, W995, XPERIA X10 Mini Pro, Z770i, Z780i

 

και η ΕΡ500 ειναι ιδια με Sony Ericsson: Vivaz, Vivaz pro, Xperia X8, Xperia Mini SK17i .

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε που μπορώ να βρω τη λίστα με τα service centers της SE? στο επίσημο site δεν βρίσκω κάτι.

 

ΥΓ

για να προλάβω τις συμβουλές επιστροφής στο κατάστημα αγοράς, να πω οτι το επιχείρησα ήδη και δεν φαίνεται να βγαίνει άκρη απο εκεί :mad:

Edited by NaGR
Link to comment
Share on other sites

με καλύπτει απλως τετραγωνίζει λίγο. και έχω αυξήσει και το μέγεθος των γραμμάτων γιατί δεν έβλεπα τίποτα

Πως το έκανες αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το big font. Θα το βρεις στο market. Δεν θυμάμαι αν θέλει root.
Ok το εγκατέστησα! Δεν θέλει root. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για το θέμα μου , βρήκα πως με τη νέα αναβάθμιση μπήκαν σε διάφορα SE (ανάλογα με τη χώρα και το μοντέλο) κάποια καινούργια widget και ότι κάνουν και για τα μίνι/μινι προ (και άλλα SE).

 

Εγώ το World clock (δείχνει 3 ρολόγια ταυτόχρονα) ήθελα βασικά αλλά τα κατέβασα και τα δοκίμασα όλα από εδώ.

 

Για screenshots, εδώ- κάπου στη μέση λέει widgets.

 

ΥΓ: Ακόμη δεν έχω βρει άκρη με το google talk. Μπορεί κάποιος που έχει το μίνι να δοκιμάσει αν του δίνει την επιλογή για voice chat;

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ: Ακόμη δεν έχω βρει άκρη με το google talk. Μπορεί κάποιος που έχει το μίνι να δοκιμάσει αν του δίνει την επιλογή για voice chat;

 

Γενικά η google το έχει μπερδέψει πάρα πολύ το θέμα chat, voice call, video call - κάτι που πήγε να μαζέψει με το ενιαίο Google Voice αλλά μάλλον χειρότερα τα έκανε. Χρησιμοποιώ chat και video call από pc σε pc εδώ και 2 χρόνια, από όταν πρωτοβγήκε σχεδόν....

 

Σε επικοινωνία pc-pc υποστηρίζεται γραπτό chat και video call μεταξύ χρηστών, αλλά όχι το google voice (δηλαδή να καλέσεις από το pc σου σε σταθερό ή κινητό αριθμό Ελλάδα ή Εξωτερικό) γιατί δεν σε αφήνει να ανοίξεις account (και να αγοράσεις μονάδες).

 

Στην επικοινωνία από android συσκευή είναι ακόμα πιό μπλεγμένο, μπορείς σίγουρα να κάνεις κλασικό τσατ με γραπτά μυνήματα σε online χρήστες (μέσω της data συνδεσης). Φωνητική κλήση δεν υποστηρίζεται ούτε μέσω της σύνδεσης "δεδομένων" (δηλαδή voip) ούτε μέσω της σύνδεσης "φωνής" (με το να καλέσεις τον αριθμό provider και μετά αριθμό συνδρομητή για σύνδεση), κυρίως γιατί η google δεν σε αφήνει να ανοίξεις account στην Ελλάδα.

Από το xperia mini μου έχω κάνει με επιτυχία κλήσεις voip (μέσω σύνδεσης wifi) σε Ελλάδα και Βέλγιο μέσω λογαριασμού που έχω στην intertelecom.gr , δεν έχω ιδέα αν είναι ευκολότερη και οικονομικότερη λύση από τα άλλα voip όπως skype κτλ αλλά δεν το χρειάζομαι και περισσότερο για να το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το companion μου έβγαλε την 0.62!Τι το διαφορετικό έχει ξερουμε;Αξίζει τον κόπο;;Κι αν κα΄νω ενημέρωση θα χαθεί τίποτα (soz για τις ερωτήσεις αλλα΄είμαι new entry:p )
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το companion μου έβγαλε την 0.62!Τι το διαφορετικό έχει ξερουμε;Αξίζει τον κόπο;;Κι αν κα΄νω ενημέρωση θα χαθεί τίποτα (soz για τις ερωτήσεις αλλα΄είμαι new entry:p )

Το τι διαφορετικό έχει το ρώτησα και εγώ αλλά δεν πήρα απάντηση, ίσως επειδή κανένας δεν είναι σίγουρος...

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει (ακόμα) επειδή χάνεται το root και δεν βγήκε ακόμα οδηγός root για την 0.62

Τα δεδομένα σου ΔΕΝ τα χάνεις... αλλά καλού κακού πάντα κράτα ένα Backup τα βασικά (π.χ επαφές) :)

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

παιδια δοκιμασα ολες τις λυσεις και δεν μπορεσα να βρω ακρη δν μπορω να καταλαβω τι συμβενει

 

Δοκιμασες τις λυσεις του φιλου karthan7;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην επικοινωνία από android συσκευή είναι ακόμα πιό μπλεγμένο, μπορείς σίγουρα να κάνεις κλασικό τσατ με γραπτά μυνήματα σε online χρήστες (μέσω της data συνδεσης). Φωνητική κλήση δεν υποστηρίζεται ούτε μέσω της σύνδεσης "δεδομένων" (δηλαδή voip) ούτε μέσω της σύνδεσης "φωνής" (με το να καλέσεις τον αριθμό provider και μετά αριθμό συνδρομητή για σύνδεση), κυρίως γιατί η google δεν σε αφήνει να ανοίξεις account στην Ελλάδα.

 

Με το google talk και το Xperia Mini Pro έχω κάνει και φωνητική κλήση και βίντεο κλήση και chat (μέσω wifi αλλά μπορείς και με 3G) με άλλους που ήταν στο gmail τους σε υπολογιστή. Αντάλλαξα όμως το Mini Pro με το Mini σκέτο και είδα πως δεν έχει πια επιλογή για φωνητική ή βίντεο κλήση (εννοείται προς άλλους που χρησιμοποιούν την πλατφόρμα της google και όχι σε τηλεφωνικούς αριθμούς). Το chat δουλεύει κανονικά. Πριν δε το είχα ψάξει γιατί δούλευε οπότε δε ξέρω τι έκδοση google talk είχα. Τώρα έχω 1.3 που νομίζω είναι η τελευταία.

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Το τι διαφορετικό έχει το ρώτησα και εγώ αλλά δεν πήρα απάντηση, ίσως επειδή κανένας δεν είναι σίγουρος...

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει (ακόμα) επειδή χάνεται το root και δεν βγήκε ακόμα οδηγός root για την 0.62

Τα δεδομένα σου ΔΕΝ τα χάνεις... αλλά καλού κακού πάντα κράτα ένα Backup τα βασικά (π.χ επαφές) :)

 

Έχει κυρίως bug fixes.

 

Δείτε κι εδώ που λέει πως δεν έχει κάτι καινούργιο και πιο κάτω, πως μπορείς να κάνεις ρουτ "the only way to root it is to flash the KRsH Kernel v2.0,then reboot ,and use doomlord's methods to root ,it works"

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia mini και mini Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...