Jump to content

Blade : «Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ευχαριστησω και γω τον Kogos για το "τσακ-μπαμ" ξεκλειδωμα της μνημης.

Επιτελους τα angry birds rio "πετανε" καλυτερα :D :up:

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για οσους εχουν blade με την 2.2 απο τη μανα του, ισχυει η διαδικασια που περιγραφεται στο πρωτο ποστ? ή προσπερναμε κανενα βημα?
Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν blade με την 2.2 απο τη μανα του, ισχυει η διαδικασια που περιγραφεται στο πρωτο ποστ? ή προσπερναμε κανενα βημα?

 

αν είναι απείραχτο, πας στο βήμα 2 κατ'ευθείαν

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

μολις τα ακολουθησα και γω τα βηματα(με το σταυρο στο χερι),το τηλεφωνο ανοιξε και ξαναπερναω τα παντα μεσα,δεν ειναι κοπος οκ.ευχαριστουμε για τον ευχρηστο οδηγο

 

48.25ΜB free space μου βγαζει, πως θα ελεγξω αν οντως πετυχε η εγχειρηση?

 

τελικα εκανε restore τα applications μονο του,απλα δεν μπορω να βρω που γραφει ποση μνημη εχει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
www.snowguide.gr/forum/index.php
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kogos ξέρεις κάποιο τρόπο να συνδεθεί το κινητό με wifi σε ad-hoc δίκτυο.Απ`οτι ξέρω τα androit έχουνε πρόβλημα σύνδεσης σε ad-hoc δίκτυα.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανε restore τα applications μονο του,απλα δεν μπορω να βρω που γραφει ποση μνημη εχει

 

Θα το δεις στον task manager στην τελευταία κάρτα... δεν θα δεις 512 συνολική, θα δεις 420ΜΒ περίπου, που είναι φυσιολογικό για android γιατί τα υπόλοιπα είναι δεσμευμένα από το λειτουργικό

 

Φίλε Kogos ξέρεις κάποιο τρόπο να συνδεθεί το κινητό με wifi σε ad-hoc δίκτυο.Απ`οτι ξέρω τα androit έχουνε πρόβλημα σύνδεσης σε ad-hoc δίκτυα.Ευχαριστώ.

 

Σε καμία custom rom που είναι βασισμένη σε leaked ή επίσημο kernel της zte δεν θα βρεις υποστήριξη για ad-hoc. Και δεν ισχύει μόνο για την zte, αλλά για τις περισσότερες εταιρίες... είναι λίγο δύσκολο να βρεις rom με ad-hoc υποστήριξη. Αλλα, η CM7 υποστηρίζει ad-hoc. Οπότε, αν θες ad-hoc και δεν έχεις πρόβλημα να θυσιάσεις την αυτονομία της μπαταρίας, τότε CM7 είναι η μόνη επιλογή. Τουλάχιστον για τώρα

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kogos σε ευχαριστώ πολύ.

Όταν είχα αγοράσει το κινητό είχε την 2.1 και όταν έκανα σύνδεση με το pc με την usb μου εμφάνιζε 2 σκληρούς δίσκους, τη εσώτερικη μνήμη και την sd. Έκανα αναβάθμιση την δική σου έκδοση και τώρα μου εμφανίζει μόνο την sd. Το ρυθμίζω απο κάπου στο κινητό ή χρειάζομαι κάποιο πρόγραμμα. Και κάτι ακόμα. Σύνδεσα το κινητό σε pc με ιούς και η sd μου εμφανίζει μόνο τα μισά αρχεία όταν συνδέω με usb το κινητό. Ξέρεις αν υπάρχει κάποιο antivirus για androit που να μπαίνει στο pc ή στο κινητό.

Edited by REMOCON
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kogos σε ευχαριστώ πολύ.

Όταν είχα αγοράσει το κινητό είχε την 2.1 και όταν έκανα σύνδεση με το pc με την usb μου εμφάνιζε 2 σκληρούς δίσκους, τη εσώτερικη μνήμη και την sd. Έκανα αναβάθμιση την δική σου έκδοση και τώρα μου εμφανίζει μόνο την sd. Το ρυθμίζω απο κάπου στο κινητό ή χρειάζομαι κάποιο πρόγραμμα. Και κάτι ακόμα. Σύνδεσα το κινητό σε pc με ιούς και η sd μου εμφανίζει μόνο τα μισά αρχεία όταν συνδέω με usb το κινητό. Ξέρεις αν υπάρχει κάποιο antivirus για androit που να μπαίνει στο pc ή στο κινητό.

 

Και στην 2.1 μόνο την SD έπρεπε να σου βγάζει στο PC... Για antivirus δεν γνωρίζω

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις καποιο πρόγραμμα για το zte για να βλέπεις τα αρχεία της εσωτερικής μνημης. Έχω το MyPhoneExplorer_1.8.1 αλλά δεν μου συνδέεται το κινητό. Μήπως έκανες κάποια καινούρια αναβάθμιση και μεγάλωσες κι`άλλο την εσωτερική μνήμη. Ευχαριστώ. Edited by REMOCON
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις καποιο πρόγραμμα για το zte για να βλέπεις τα αρχεία της εσωτερικής μνημης. Έχω το MyPhoneExplorer_1.8.1 αλλά δεν μου συνδέεται το κινητό. Μήπως έκανες κάποια καινούρια αναβάθμιση και μεγάλωσες κι`άλλο την εσωτερική μνήμη. Ευχαριστώ.

 

για να τα βλέπεις από τον υπολογιστή, δεν έχω κάποιο πρόγραμμα πλην το android sdk αλλά και πάλι δεν το προτείνω... πολύ κόπος για το τίποτα.

 

Για να τα βλέπεις από το κινητό, root explorer (με πληρωμή) και Yaffs Explorer (free)... πρέπει να είσαι root... υπάρχουν στο market και άλλες επιλογές.

 

Αναβαθμίσεις έχουν γίνει αλλά καμία stable ώστε να χωράει όλες τις rom μετά το system partition... Ο χώρος μεγαλώνει και άλλο, αλλά θέλει πολύ προσοχή γιατί με bad flash μετά μιας rom που είναι μεγαλύτερη από το system partition μπαίνουμε σε άλλες περιπέτειες. Άλλωστε, με λύσεις τύπου a2sd, s2ext, link2sd, κλπ, ο χώρος της εσωτερικής μνήμης δεν τελειώνει ποτέ.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ μεγάλο μπράβο για το όλο ποστ αναλυτικότατο και ταυτόχρονα περιεκτικό και χρήσιμο.

Ακολούθησα τη διαδικασία απο το βήμα 2 καθώς το κινητό ανοιγε σε ftm και ολοκληρώθηκε όλη κανονικά. Με ένα μικρό προβληματάκι .Από τη στιγμή που άνοιξε πάλι το κινητό δεν λειτουργεί το κινητό σαν τηλέφωνο!Δηλαδή δεν έχει καν σήμα δεν μπορεί να πάρει τηλέφωνο πουθενά και στις σχετικές ρυθμίσεις αναφέρει :Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας :Αποσυνδέθηκε.

Να αναφέρω ότι δοκίμασα τη sim και σε άλλο κινητό και δεν δουλεύει ούτε κι εκεί!

Επίσης να αναφέρω πως κάνοντας δοκιμή να ανοίξω το κινητό με volume (-) για να δώ αν ανοίγει σε ftm Προτού ξεκινήσω , αφού συνηδειτοποίησα πως το κινητό όντως ανοίγει σε ftm προσπάθησα να το σβήσω από το πλήκτρο power.Μάταια όμως, αναγκάστηκα λοιπόν να βγάλω τη μπαταρία για να το ενεργοποιήσω ξανά αφού έιχε κολλήσει στην οθόνη ftm.

Το κινητό άναψε αφού έβαλα ξανά τη μπαταρία και αφού έκανα 5-6 κλήσεις αποφάσισα να ξεκινήσω τη διαδικασία.

Ολοκληρώνοντας κατόρθωσα να μείνω χωρίς τηλέφωνο...H sim δεν λειτουργεί πια...Καμμία ιδέα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

P.s Αν παίζει κανένα ρόλο η sim είναι της cosmote

Link to comment
Share on other sites

αν δεν δουλεύει η sim ούτε σε άλλα κινητά, τότε μάλλον έχεις προβληματική sim... Αν σου βρίσκετε κάποια άλλη sim, δοκίμασέ τη

 

σε FTM απενεργοποιείται το power, οπότε είναι λογικό που δεν σου δούλευε το power και χρειάστηκε να βγάλεις μπαταρία.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χίλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Προφανώς κάτι τέτοιο συμβαίνει επικοινώνησα με την cosmote και ανέφερα ότι υπάρχει πρόβλημα, δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα λέει εκεί η γραμμή μου θα με ενημερώσουν...Χίλια ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το πόσταρα και σε άλλο τοπικ αλλά νομίζω εδώ είναι το σωστό.παραθέτω αυτό που είχα γράψει εκεί...

 

 

παιδιά έχω custom rom από την πρώτη μέρα που πήρα το κινητό και πριν από λίγο καιρό άρχισε να μου χαλάει σιγά σιγά το ηχείο του ακουστικού σε σημείο που πλέον δυσκολεύεσαι να ακούσεις τον άλλο όταν μιλάς.οπότε αναγκαστικά πρέπει να πάω το κινητό στο service.

στο κινητό έχω πειράξει τα partition(είχα περάσει την CM7 μέσω tpt και μετά έβαλα την swedish spring κρατώντας τα ίδια partition).το θέμα είναι τώρα τι κάνω?πως περνάω την εργοστασιακή rom?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kogos προσπαθώ να στείλω με bluetooth ένα φάκελο με διάφορα αρχεία μέσα σε άλλο κινητό αλλά δυστυχώς δεν μπορώ μόνο ένα ένα τα αρχεία. Μάλλον το κινητό δεν εχει αυτή την δυνατότητα. Ξέρεις κάποιο τρόπο. και κάτι ακόμα. Τα βίντεο απο youtube πως μπορώ να τα βλέπω. Έχω το moboplayer. Θέλει codecs ή δεν παίζει ρολο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Πολλα συγχαρητηρια για την δουλεια που γινετε εδω!!!

Νεος χρηστης android με το ΖΤΕ μετα απο αναβαθμηση συμβολαιου το πηρα τζαμπα μιας και δεν με ενδιεφερε

κατι αλλο.

Ειμαι χρηστης ενος ομνια απο τα πρωτα πριν 2-3 χρονια και προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργει το ΖΤΕ και

κατ επεκταση και το Android.

Εχω καποιες αποριες και δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος για να με βοηθηση καποιος...

εκανα αναβαθμιση σε 2.2_stock_partition_size με τις οδηγιες του kogos,

ολα καλα εγιναν αλλα περαν του οτι εχει πολες ελειψεις απο βασικα προγραμματα (νομιζω) τα οποια πρεπει να τα

κατεβαζουμε απο μαρκετ (αλλη διαδικασια και αυτη) η βασικοτερη για μενα ειναι να μπορω να βλεπω τις επαφες

οταν πληκτρολογω τα νουμερα στο τηλεφωνο π.χ. που αρχιζουν απο Β ,Ε κλπ αναλογα το νουμερο πληκτρο που πατω

Οταν ειναι καποια επαφη με αγγλικους χαρακτηρες τις βρισκει , οταν ειναι με ελληνικους τιποτα.

εχω προσπαθηση να επιλεξω στο πληκτρολογιο Android σαν γλωσσα τα ελληνικα αλλα δεν τα βρισκω πουθενα

μεσα στην λιστα .

κανω κατι λαθος???

Αν μπορει καποιος να βοηθηση ....

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως σας βρηκα στο forum.

 

Εχω κ εγω το blade και εχω κανει την αναβαθμιση απο την wind.

Υποθετω οτι δεν εχω το ClockWorkMod γιατι δε το εχω εγκαταστησει (προφανως ειμαι ασχετος με το αντικειμενο)

Εχω 2 ερωτήσεις:

1) Ειναι απαραίτητο να εχω το clockworkmod για να κανω το 2ο βημα του οδηγου και να βάλω 2.2 με 512 ram?

2) Αν ναι μπορει καποιος να μου δώσει ένα λινκ με σαφεις οδηγίες για να βάλω μόνο το clockworkmod, μιας και έχω χαθει και στα περισσότερα λινκ η εγκαταστασή του είναι μαζί με διάφορα ROMS.

 

Ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα δεν εχει το froyo keyboard. Αλλαξε σε ΧΤ9 ή καποιο αλλο. Οι επαφες δουλευουν κανονικα και τα προγραμματα ειναι τα standard της ΖΤΕ.

 

Ειμαι διακοπες οποτε οι απαντησεις θα ερχονται αργα.

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εκδοση Android 2.2

εκδοση kernel2.632.9

 

αρχικα θα θελα να ξεκλειδωσω την μνημη απο 256 που εχει...

 

κανωντας τα βηματα...στο παραθυρο δεν κανει τιποτα...0%

ουτε οκ μου βγαζει!

 

τα αρχεια στην sd μου τα διαγραφω?

παρακαλω αν εχει ορεξη καποιος ας βοηθησει οσο ποιο αναλυτικα μπορει!

ευχαριστω...

 

EDIT:

ok!

την ξεκλειδωσα....απλα δεν ειχα τρεξει τους drivers του blade στο λαπτοπ μου για να το αναγνωρισει...

να σαι καλα κογος!

 

τωρα δεν ξερω αν πρεπει να περασω και σε αλλη rom...καθως αυτη της wind εχω την εντυπωση οτι τρωει πολυ μπαταρια!

 

ευχαριστω κ καθε δοκιμασμενη γνωμη κ συμβουλη δεκτη με χαρα!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
samatas
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια. το κινητο μου ειναι 2.2 stock απο τη μανα του. θελω να περασω την 2.2 wind rom συμφωνα με τον οδηγο ωστε να εκμεταλλευτω τα 512mb. πηγα να παρω backup με το titanium (το δωρεαν). προσπαθω να κανω το κινητο root, επειδη το ζηταει, και δεν μπορω. κατεβασα το universal androot. πηγα να το κανω root αλλα μου λεει οτι ειναι ηδη (!). ξαναπαταω ωστε να το ξανακανει αλλα μου βγαζει μηνυμα λαθους. πηγα να κατεβασω το z4root αλλα το blockarei το nod και μου σπαει τα νευρα. υπαρχει καποιο προγραμματακι που να κανει το κινητο ευκολα root? το σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ ειναι root γιατι οταν ξεκιναει το titanium, μου το ζηταει. Edited by vasilisk
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν ειναι ιος. εχω δοκιμασει να το βαλω σε λιστα εξαιρεσης αλλα και παλι μου το χτυπαει μολις κατεβει.

 

υπαρχει μηπως περιπτωση να το ανεβασεις καπου ασυμπιεστο ωστε να το κατεβασω απο το blade? μπας και δουλεψει ετσι.

Edited by vasilisk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...