Jump to content

Wind 2in1: Δύο αριθμοί σε μία κάρτα SIM


mobilegr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραθέτω το τελευταίο email προς cs@wind.com.gr

 

«Οι ανάγκες της επικοινωνίας μου, μου επιβάλουν να έχω δύο τηλεφωνικούς αριθμούς σε δύο διαφορετικά πακέτα. 6939XXXXXX στο πακέτο f2go και 6939XXXXXX στο πακέτο νέα καρτοκινητή wind.

 

Η δυνατότητα να μην μεταφέρω μόνιμα δύο τηλεφωνικές συσκευές και να έχω τους δύο αριθμούς σε μία συσκευή θα με διευκόλυνε αφάνταστα.

 

Πήγα σε ένα κατάστημα και το έκανα. Με εφοδίασαν με μία κάρτα 2σε1 και ενεργοποίησαν την υπηρεσία.

 

Κατόπιν διαπίστωσα ότι για την εκτροπές μεταξύ των δύο αριθμών χρεωνόμουν.

 

Όταν πήγα να διαμαρτυρηθώ για τη χρέωση στο 1260 μου είπαν ότι θα το ψάξουν.

 

Μετά μου ήρθε ένα μήνυμα που έλεγε ότι η υπηρεσία 2σε1 ενεργοποιήθηκε.

 

Μετά διαπίστωσα ότι ο δωρεάν χρόνος που είχα στην νέα καρτοκινητή wind δεν υπήρχε και ότι ο αριθμός μεταφέρθηκε χωρίς να ενημερωθώ στο πακέτο F2go.

 

Όταν ξαναπήρα στο 1260 να διαμαρτυρηθώ πάλι για την αλλαγή και ιδιαίτερα επειδή αυτή έγινε χωρίς να ενημερωθώ, μου είπαν ότι τα δύο διαφορετικά πακέτα δεν μπορούν να συνδυαστούν στην υπηρεσία 2σε1. Από τη στιγμή που η υπηρεσία υποστηρίζει σε μία κάρτα δύο καρτοκινητά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούν να συνδυαστούν, αλλά αν πράγματι συμβαίνει αυτό τότε εμένα δεν με βολεύει η υπηρεσία 2σε1. Το να έχω δύο αριθμούς wind σε μία κάρτα είναι απαραίτητο μόνο αν είναι σε διαφορετικά πακέτα τα οποία επιλέγω ανάλογα με τις ανάγκες της επικοινωνίας μου. Οι σημερινές ανάγκες μου επιβάλουν τον ένα αριθμό στο πακέτο F2go και τον άλλο στη νέα καρτοκινητή wind.

 

Μία υπεύθυνη εταιρία όπως η wind θα έπρεπε να ενημερώνει τους συνδρομητές της πιο υπεύθυνα και τουλάχιστον να μην αλλάζει τα οικονομικά πακέτα στους αριθμούς τους χωρίς προηγούμενη ενημέρωση.

 

Επειδή με έχει κουράσει η όλη ιστορία θα ήθελα μία οριστική και υπεύθυνη απάντηση. Μπορώ να έχω τελικά τους δύο αριθμούς μου σε μία κάρτα και στα πακέτα που εγώ επιθυμώ; Αν η υπηρεσία 2σε1 δεν υποστηρίζει το συνδυασμό των οικονομικών πακέτων της καρτοκινητής τότε λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, που θα μπορούσε να μου είναι χρήσιμη.»

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 484
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι κάτοχος Nokia N900 το οποίο ως γνωστόν (ίσως σε κάποιους) δεν έχει υποστήριξη για SIM Toolkit. Επομένως δεν μπορώ να κάνω και την εναλλαγή από το menu.

Ωστόσο είναι προφανές ότι η SIM πρακτικά εκτελεί κάποιο shortcut. Όπως είναι όλοι οι κωδικοί (βλέπε αναμονή #43*, προώθηση *67*xxx# κλπ) έτσι και η επιλογή στο SIM Toolkit στέλνει κάποιο συνδυασμό που περιλαμβάνει αριθμό κινητού και αριθμό τηλεφωνητή.

Το ερώτημα λοιπόν είναι: ποιο είναι αυτό; Το γνωρίζει κανένας; Μπορούμε με κάποιο τρόπο να το διαβάσουμε από τη sim?

 

Αν έχετε κάποια ιδέα θα ήταν ευπρόσδεκτη. :)

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος Nokia N900 το οποίο ως γνωστόν (ίσως σε κάποιους) δεν έχει υποστήριξη για SIM Toolkit. Επομένως δεν μπορώ να κάνω και την εναλλαγή από το menu.

Ωστόσο είναι προφανές ότι η SIM πρακτικά εκτελεί κάποιο shortcut. Όπως είναι όλοι οι κωδικοί (βλέπε αναμονή #43*, προώθηση *67*xxx# κλπ) έτσι και η επιλογή στο SIM Toolkit στέλνει κάποιο συνδυασμό που περιλαμβάνει αριθμό κινητού και αριθμό τηλεφωνητή.

Το ερώτημα λοιπόν είναι: ποιο είναι αυτό; Το γνωρίζει κανένας; Μπορούμε με κάποιο τρόπο να το διαβάσουμε από τη sim?

 

Αν έχετε κάποια ιδέα θα ήταν ευπρόσδεκτη. :)

Για να χρησιμοποιήσεις το STK πρέπει να το υποστηρίζει και το τηλέφωνο.

Το GSM standard δεν προβλέπει κάτι για τα ME που δεν το υποστηρίζουν:

http://www.ttfn.net/techno/smartcards/GSM11-14V5-2-0.pdf

 

Βγήκε όμως μια αναβάθμιση για το N900, μήπως προστέθηκε η δυνατότητα αυτή;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Αγόρασα μία κάρτα 2in1 για να τη χρησιμοποιήσω σε ένα LG GT 505. Το ένα νούμερο είναι συμβολαίου και το άλλο F2G2.

Επειδή δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω και τι όχι, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε εσείς που το έχετε ψάξει το θέμα, ποια είναι η οικονομικότερη και πιο "έξυπνη" λύση ?

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Μόνο το ένα νούμερο μου δουλεύει... είμαι στο ψάξιμο :O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αγόρασα μία κάρτα 2in1 για να τη χρησιμοποιήσω σε ένα LG GT 505. Το ένα νούμερο είναι συμβολαίου και το άλλο F2G2.

Επειδή δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω και τι όχι, μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε εσείς που το έχετε ψάξει το θέμα, ποια είναι η οικονομικότερη και πιο "έξυπνη" λύση ?

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Μόνο το ένα νούμερο μου δουλεύει... είμαι στο ψάξιμο :O

 

και τα δυο νουμερα δουλευουν, απλα το ενα ειναι το κυριο . Αυτο που εχεις επιλεγμενο δηλαδη και το δευτερο οταν σε καλουν κανει αυτοματως προωθηση της κλησης στο πρωτο. Με τις αναλογες χρεωσεις βεβαια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Πάντως αφού διάβασα τις προηγούμενες σελίδες ειλικρινά είμαι ζαλισμένος για το τι ισχύει και το τι πρέπει να κάνω!

Για να μην σας ζαλίζω και εσάς με απορίες προσπαθώ να τηλεφωνήσω στο 1277 χωρίς χρέωση όπως γράφει στο site αλλά αυτό μου λέει να πάρω στο 1260 με χρέωση.

 

Πέρα από αυτό, κατ'αρχήν εμείς εχθές που πληρώσαμε 17,66 ευρώ θα πρέπει σήμερα να επιστρέψουμε στο κατάστημα για επιστροφή χρημάτων?

edit: Η απάντηση είναι ... ναι (μίλησα με μια εξυπηρετικότατη κυρία στο τηλέφωνο)

Edited by vasilik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Πάντως αφού διάβασα τις προηγούμενες σελίδες ειλικρινά είμαι ζαλισμένος για το τι ισχύει και το τι πρέπει να κάνω!

Για να μην σας ζαλίζω και εσάς με απορίες προσπαθώ να τηλεφωνήσω στο 1277 χωρίς χρέωση όπως γράφει στο site αλλά αυτό μου λέει να πάρω στο 1260 με χρέωση.

 

Πέρα από αυτό, κατ'αρχήν εμείς εχθές που πληρώσαμε 17,66 ευρώ θα πρέπει σήμερα να επιστρέψουμε στο κατάστημα για επιστροφή χρημάτων?

edit: Η απάντηση είναι ... ναι (μίλησα με μια εξυπηρετικότατη κυρία στο τηλέφωνο)

 

οι καρτες σιμ εχουν εγγυηση 3 μηνων. Μεσα σε αυτο το διαστημα οποιαδηποτε αλλαγη η αντικατασταση της καρτας σιμ ειναι δωρεαν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά καλησπέρα ... διάβασα όλα τα προηγούμενά post άλλα εχω μια απορία.

Αν εγώ θέλω να πάρω την κάρτα 2in1 (συμβόλαιο + καρτοκινητο) άλλα δεν 8ελω να προωθούσατε οι κλήσεις από την μια στην άλλη γραμμή , αλλά να παίρνω απο το καρτοκινητο μονό όταν 8α αλλάζω γραμμή . γίνεται ??και αν ναι τι θα χρεώνομαι κάθε μήνα??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
η αλλαγη καρτας σιμ εχει πεσει στα 5 ευρω στην cosmote και η 2σε1 γιατι wind και vodafone τις χρεωνουν 15-17 ευρω???
Link to comment
Share on other sites

γιατι στην wind αν παρακαλεσεις η εχεις γνωστο υπαλληλο στο κανει δωρεαν ασχετως αν ειναι η μη στην εγγυηση..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

γιατι στην wind αν παρακαλεσεις η εχεις γνωστο υπαλληλο στο κανει δωρεαν ασχετως αν ειναι η μη στην εγγυηση..

Πολύ χαλαρά :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά βασικά σε ιδιόκτητα ........:innocent:

 

Σωστό!

 

Διαφορετικά θα πρέπει ο "γνωστός" να βάλει το χέρι στη τσέπη!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
εχω ενα f2g2 αν το βαλω σε καρτα 2in1 λεει οτι αλλαζει προγραμμα και γινεται 2in1 f2g αυτο σημαινει πως θα χασω και τις προνομιακες χρεωσεις και θα με βαλουν στο κανονικο f2g;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα f2g2 αν το βαλω σε καρτα 2in1 λεει οτι αλλαζει προγραμμα και γινεται 2in1 f2g αυτο σημαινει πως θα χασω και τις προνομιακες χρεωσεις και θα με βαλουν στο κανονικο f2g;

Ακριβώς, μην το επιχειρήσεις ούτε για αστείο, πολλοί την πατήσανε και έχασαν το F2G2 και μετά τρέχαν να βρούνε το δίκιο τους, μείνε όπως είσαι.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα f2g2 αν το βαλω σε καρτα 2in1 λεει οτι αλλαζει προγραμμα και γινεται 2in1 f2g αυτο σημαινει πως θα χασω και τις προνομιακες χρεωσεις και θα με βαλουν στο κανονικο f2g;

Βάλτο σε SIM MAX 16in1. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, μην το επιχειρήσεις ούτε για αστείο, πολλοί την πατήσανε και έχασαν το F2G2 και μετά τρέχαν να βρούνε το δίκιο τους, μείνε όπως είσαι.

 

Βάλτο σε SIM MAX 16in1. ;)

 

ευχαριστω παιδια.. αυτη η wind ολο χαζομαρες!! μαλλον λεω να παρω dual-sim κινητο...:)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα

Σκεφτομαι κ εγω να χρησιμοποιησω αυτη την υπηρεσια αλλα δεν ξερω αν το htc υποστηριζει sim toolkit. Επισης θα μπορω να καλω κ απο τα 2 νουμερα οποτε θελω;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα

Σκεφτομαι κ εγω να χρησιμοποιησω αυτη την υπηρεσια αλλα δεν ξερω αν το htc υποστηριζει sim toolkit. Επισης θα μπορω να καλω κ απο τα 2 νουμερα οποτε θελω;

πως ακριβως χρησιμοποιειται αυτη η υπηρεσια?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η υπηρεσία 2 in 1 υπάρχει ακόμη; Μπορεί να συνδυαστούν ένας αριθμός F2G και ένας αριθμός wind for all;

Δε με ενδιαφέρει τόσο να υπάρχει προώθηση από αριθμό σε αριθμό όσο να μπορώ κάποιες κλίσεις να τις κάνω μέσα από ένα "Extra" αριθμό F2G.

Link to comment
Share on other sites

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία 2 in 1 υπάρχει ακόμη; Μπορεί να συνδυαστούν ένας αριθμός F2G και ένας αριθμός wind for all;

Δε με ενδιαφέρει τόσο να υπάρχει προώθηση από αριθμό σε αριθμό όσο να μπορώ κάποιες κλίσεις να τις κάνω μέσα από ένα "Extra" αριθμό F2G.

 

ισχυει κανονικα η υπηρεσια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπερα και καλη χρονια.Εχω στην κατοχη μου δυο νουμερα f2go τα οποια θα ηθελα να μεταφερω στην υπηρεσια 2in1.Θα ηθελα να με ενημερωσετε αν προβω σε μια τετοια αλλαγη ποιες θα ειναι οι χρεωσεις που προκυπτουν καθως και αν οι καρτες θα υποστηριζουν κανονικα 3g δικτυο .Δεν με ενδιαφερει τοσο να γινεται προωθηση απο το ενα νουμερο στο αλλο οσο κυριως να μπορω να επιλεξω εγω ανα πασα στιγμη απο ποιον αριθμο θα θελω να εποικοινωνησω για να αποφευγω την διαδικασια αλλαγης καρτων.Ευχαριστω,θα περινενω την ενημερωση σας.
Samsung Galaxy SΙΙΙ i9300
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια.Εχω στην κατοχη μου δυο νουμερα f2go τα οποια θα ηθελα να μεταφερω στην υπηρεσια 2in1.Θα ηθελα να με ενημερωσετε αν προβω σε μια τετοια αλλαγη ποιες θα ειναι οι χρεωσεις που προκυπτουν καθως και αν οι καρτες θα υποστηριζουν κανονικα 3g δικτυο .Δεν με ενδιαφερει τοσο να γινεται προωθηση απο το ενα νουμερο στο αλλο οσο κυριως να μπορω να επιλεξω εγω ανα πασα στιγμη απο ποιον αριθμο θα θελω να εποικοινωνησω για να αποφευγω την διαδικασια αλλαγης καρτων.Ευχαριστω,θα περινενω την ενημερωση σας.

 

καλή χρονιά.

οι κάρτες θα υποστηρίζουν 3G και το πακέτο που θα ανήκεις με το 2in1 θα είναι το νέο f2g.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...