Jump to content

Ενα μπραβο στο Νικο Κακλαμανακη


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενας μεγαλος αθλητης (που εχει δεχτει ΑΠΕΙΡΗ λασπη στην Ελλαδα), απεδειξε το εχει σχεση με το Ολυμπιακο Πνευμα.... :)

 

Απο τη Sportline τα παρακατω:

 

Δείγματα μεγαλοψυχίας και αθλητικής συναδέλφωσης έδειξε ο Νίκος Κακλαμανάκης το απόγευμα της Παρασκευής (22/08) στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά, όπου πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες της δοκιμαστικής διοργάνωσης "Αθήνα 2003, Regatta". O έλληνας ιστιοπλόος την ώρα που ήθελε μόνο λίγα μέτρα για να τερματίσει στην πρώτη θέση της τρίτης ιστιοδρομίας, εγκατέλειψε τον αγώνα για να βοηθήσει την ελβετίδα αθλήτρια Ανια Κέσερ, την οποία χτύπησε -χωρίς να φέρει ευθύνη- με το σκάφος του. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης της Ατλάντα βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας στα Mistral.

 

Περιπετειώδης ήταν η τρίτη μέρα του Test Event για τον Νίκο Κακλαμανάκη. Ο "γιος του ανέμου", όπως αποκαλείται, λίγο πριν το τέλος της τρίτης ιστιοδομίας, της οποίας θα ήταν και νικητής, αρνήθηκε να συνεχίσει. Η αιτία ήταν το γεγονός ότι συγκρούστηκε με την ελβετίδα αθλήτρια, Ανια Κέσερ, της κατηγορίας Mistral γυναικών. Ο Κακλαμανάκης βρήκε στο δρόμο του ένα σύνολο αθλητριών, που είχαν ξεκινήσει τον αγώνα τους 7 λεπτά νωρίτερα από την έναρξη αυτού των ανδρών. Είχε την εσωτερική, κάτι που σημαίνει πως είχε προτεραιότητα και έπρεπε να τον αφήσουν να περάσει. Ομως, αυτό δε συνέβη, με αποτέλεσμα η ιστιοσανίδα του έλληνα αθλητή να συγκρουστεί με αυτή της ευρωπαίας ιστιοπλόου, η οποία έπεσε στη θάλασσα χτυπημένη στην αριστερή ωμοπλάτη. Τότε, ο χρυσός Ολυμπιονίκης της Ατλάντα έσπευσε να την βοηθήσει και έμεινε 10 λεπτά μαζί της, μέχρι να φτάσει κάποιο διασωστικό σκάφος. Στην ιστιοδρομία αυτή ο Κακλαμανάκης βαθμολογήθηκε με 27 βαθμούς ποινής, αφού δεν τερμάτισε, ενώ στη δεύτερη αναδείχτηκε πρώτος. Η γενική κατάταξη τον βρίσκει στην 9η θέση με 41 βαθμούς ποινής.

 

"Προτεραιότητα για μένα δεν είναι η πρωτιά. Ναι, θα μπορούσα να είχα συνεχίσει την κούρσα αλλά, η ανθρώπινη ζωή είναι πιο σημαντική. Δεν έχω μετανιώσει, ήθελα να βουτήξω και να βρεθώ κοντά στην ελβετίδα. Δεν μπορούσε να πάρει ανάσα. Χτύπησε στην πλάτη και είχε πανικοβληθεί. Την βοήθησα να ανεβεί στη σανίδα και έμεινα μαζί της μέχρι να έρθει το σκάφος και να την βγάλει έξω. Το ατύχημα σημειώθηκε περίπου 50 μέτρα πριν από τον τερματισμό. Εφθασα να καλύπτω ένα γκρουπ από τις κοπέλες, που είχαν ξεκινήσει επτά λεπτά πριν από τους άνδρες. Ημουν πρώτος και κάποιες αθλήτριες πάνω στη σημαδούρα πριν από τον τερματισμό, με έκλεισαν. Ημουν το πιο εσωτερικό σκάφος και έπρεπε να μου δώσουν χώρο. Δεν μου έδωσαν, έχασα τον έλεγχο, με ακούμπησαν και έπεσα πάνω στην ελβετίδα, που βρέθηκε χτυπημένη στη θάλασσα. Ευτυχώς, είναι καλά, οι ακτινογραφίες που έβγαλε έδειξαν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό. Προτεραιότητά μου είναι η βοήθεια στον συνάνθρωπο και συναθλητή μου", δήλωσε ο Νίκος Κακλαμανάκης.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κώστα μου, ο τίτλος τα λέει όλα. ΜΠΡΑΒΟ. αυτό για να βλέπουν μερικοί από το Εθελοντισμός 2004... :happy:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από εμένα!

 

Αυτά να τα βλέπει η επιτροπή Ολυμπιακών αγώνων, που μόνο το χρήμα σκέφτεται και αρκετοί άλλοι αθλητές που το μόνο που σκέφτονται, είναι το πως θα αγοράσουν την επόμενη ferrari.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και πάλι μπράβο. Γιατί αθλητισμός δεν είναι μόνο η νίκη.

Η ανθρωπιά του αθλητή σε όλο της το μεγαλείο.

Φιλικά

Γιάννης

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα πω τίποτα για το στγκεκριμένο αθλήτη. Απλά χαίρομαι και είμαι περήφανη που είναι Έλληνας.

 

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akatsim

 

image making??????????????

 

 

?????

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akatsim

 

Leo oti me kati tetoia eimai ligo dyspistos. Simera ekane enstasi gia tin koursa pou exase. Kai to image "ethnikos iroas" kai tin koursa den ginetai. Ola mia vitrina einai, min masate.

 

 

Xεχε εδώ ταιριάζει το γνωμικό "όταν λες τη μιση αλήθεια, λες ψέματα" ;)

(προς αποφυγή παρεξηγήσεων: αναφέρομαι στα ΜΜΕ) :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akatsim

 

Leo oti me kati tetoia eimai ligo dyspistos. Simera ekane enstasi gia tin koursa pou exase. Kai to image "ethnikos iroas" kai tin koursa den ginetai. Ola mia vitrina einai, min masate.

 

 

Μαλιστα...

 

Τρομερο σχεδιο ο ατιμος ο Κακλαμανακης! Αραγε να ηταν και η Ελβετιδα στο κολπο? (Με δηλωσεις της τον χαρακτιρισε πολυ καλο ανθρωπο)...

 

Ρε δε παμε καλα, πραγματικα δε παμε καλα... Να θυμισω οτι ο Κακλαμανακης οταν βουτηξε στο νερο ηταν πρωτος, δε προσπαθει λοιπον να κερδισει με πλαγια μεσα μια χαμενη κουρσα, πραγματι εκανε ενσταση, γιατι υπαρχει κανονισμος που λεει οτι αν βοηθησεις αθλητη που κινδυνευει δικαιουσε να παρεις νομιζω το μεσο ορο των βαθμων ποινη στη συγκεκριμενη κουρσα. Αλλιως, καθοτι δε τερματισε θα παρει 27 βαθμους ποινης. (Αν συνεχιζε και τερματιζε πρωτος θα επαιρνε 0 βαθμους ποινης). Που το μεπτο στην ενσταση του λοιπον?

 

Ειλικρινα δε ξερω τι να πω για το τροπο που σκεφτονται καποιοι... :mad:

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον imela

 

Εγώ δε θα πω τίποτα για το στγκεκριμένο αθλήτη. Απλά χαίρομαι και είμαι περήφανη που είναι Έλληνας.

 

*Imela*

 

 

Περίεργη δήλωση.... :confused:

 

Μήπως ξέρεις κάτι; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Μαλιστα...

 

Τρομερο σχεδιο ο ατιμος ο Κακλαμανακης! Αραγε να ηταν και η Ελβετιδα στο κολπο? (Με δηλωσεις της τον χαρακτιρισε πολυ καλο ανθρωπο)...

 

Ρε δε παμε καλα, πραγματικα δε παμε καλα... Να θυμισω οτι ο Κακλαμανακης οταν βουτηξε στο νερο ηταν πρωτος, δε προσπαθει λοιπον να κερδισει με πλαγια μεσα μια χαμενη κουρσα, πραγματι εκανε ενσταση, γιατι υπαρχει κανονισμος που λεει οτι αν βοηθησεις αθλητη που κινδυνευει δικαιουσε να παρεις νομιζω το μεσο ορο των βαθμων ποινη στη συγκεκριμενη κουρσα. Αλλιως, καθοτι δε τερματισε θα παρει 27 βαθμους ποινης. (Αν συνεχιζε και τερματιζε πρωτος θα επαιρνε 0 βαθμους ποινης). Που το μεπτο στην ενσταση του λοιπον?

 

Ειλικρινα δε ξερω τι να πω για το τροπο που σκεφτονται καποιοι... :mad:

 

 

As paei kai aytos kai oi alloi na voithisoune kanena arosto kai aporo. Alla ta ekatomyria ta panteloniazoune kala-kala kai kanoune to iroa tzampa. Exoune xestei sto taliro. Kai kala ta pairnoun afou einai protathlites alla tous "iroismous" allou. Alloi einai file mou oi pragmatikoi iroes alla den tous deixnoun ta MME gia na tous deis.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akatsim

 

As paei kai aytos kai oi alloi na voithisoune kanena arosto kai aporo. Alla ta ekatomyria ta panteloniazoune kala-kala kai kanoune to iroa tzampa. Exoune xestei sto taliro. Kai kala ta pairnoun afou einai protathlites alla tous "iroismous" allou. Alloi einai file mou oi pragmatikoi iroes alla den tous deixnoun ta MME gia na tous deis.

 

 

Και να πεις οτι μηλαγαμε για κανα ποδοσφαιριστη ή μπασκετμπολιστα...

 

Καθοτι moderator σε αυτο το site δε μπορω να σου απαντησω ομως θα επρεπε, σε αφηνω λοιπον στις σκεψεις σου, οσοι διαβαζουν ας κρινουν...

 

Καλη σου νυχτα....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ohm nama shivaya...

 

Αξίζει ένα μπράβο στον Κακλαμανάκη, που μας έχει ως τώρα κάνει αρκετές φορές υπερήφανους. That's sportsmanship :)

Brave new worlds...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Και να πεις οτι μηλαγαμε για κανα ποδοσφαιριστη ή μπασκετμπολιστα...

 

Καθοτι moderator σε αυτο το site δε μπορω να σου απαντησω ομως θα επρεπε, σε αφηνω λοιπον στις σκεψεις σου, οσοι διαβαζουν ας κρινουν...

 

Καλη σου νυχτα....

 

 

Οι ποδοσφαιριστες τα φερνουν αυτα που παιρνουν, ειναι επαγγελματιες. Εγω φιλε μου δεν γουσταρω τους ντοπαθλητες στυλ πρωην Ανατολικο μπλοκ και εχω αποψη περι αυτου. Αν δεν σου αρεσει καλως, αλλα δεν καταλαβα τα περι moderator και τα οπως επρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχουν οι "ντοπαθλητες στυλ πρωην Ανατολικο μπλοκ" με τον Νικο Κακλαμανακη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akatsim

 

Οι ποδοσφαιριστες τα φερνουν αυτα που παιρνουν, ειναι επαγγελματιες. Εγω φιλε μου δεν γουσταρω τους ντοπαθλητες στυλ πρωην Ανατολικο μπλοκ και εχω αποψη περι αυτου. Αν δεν σου αρεσει καλως, αλλα δεν καταλαβα τα περι moderator και τα οπως επρεπε.

 

 

Δηλαδή τι σχέση έχει ο Κακλαμανάκης με το "στυλ Ανατολικό μπλοκ"?

Θες να μας πεις ότι δεν είναι Έλληνας???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα! Το κάτα πόσο είναι έλληνες οι εκάστοτε αθλητές που μας εκπροσωπούν στα μεγάλα αθλητικά γεγονότα..

Ξέρετε τίποτα για τον Κακλαμανάκη;;... :confused:

Μήπως λεγόταν Κακλαμάνοφ :p :D

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο περιστατικό ήταν πέρα για πέρα αλήθεια, αν και οι δημοσιογράφοι τα παραφούσκωσαν.

 

η αλήθεια πάντως είναι ότι ο συγκεκριμένος αθλητής ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν έχει προσφύγει σε μαϊμού τέτοιες καταστάσεις (του στιλ πόνεσε η μέση μου, έφταιγε το σκάφος κλπ...), προκειμένου να εκμαιέυσει αποτέλεσμα ή να κερδίσει εντυπώσεις.

 

για την ιστορία να αναφέρω ότι ασχολούμαι αγωνιστικά με την ιστιοπλοϊα 17 χρόνια τώρα, τα 9 τελευταία σε επίπεδο πρωταθλητισμού σε ολυμπιακή κατηγορία, δουλεύω στη διοργάνωση του test event του Αγίου Κοσμά και ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ. Όποιος θέλει λεπτομέρειες PM me.

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bayern7

 

Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα! Το κάτα πόσο είναι έλληνες οι εκάστοτε αθλητές που μας εκπροσωπούν στα μεγάλα αθλητικά γεγονότα..

Ξέρετε τίποτα για τον Κακλαμανάκη;;... :confused:

Μήπως λεγόταν Κακλαμάνοφ :p :D

 

 

φίλε Bayern αυτό είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο. Εγώ προσωπικά τα πήρα άσχημα που ο Κάχι (Ακάκιος χχαχαχαχαχα) Καχιασβίλι το 96 δεν ήξερε να τραγουδήσει τον εθνικό ύμνο στο βάθρο, κι ας είναι αθληταράς, κι ας έχει δηλώσει ότι είναι γεννημένος Γεωργιανός...

 

σε αντίθεση βέβαια με κάποιους άλλους κυρίους της άρσης βαρών, οι οποίοι δηλώνουν Ελληνάρες, ενώ βέβαια δεν έχουν καμία σχέση. Ενδεικτικά αναφέρω Δήμα, Σαπάνη, Τζελίλη, αλλά είναι πολλοί, αν όχι όλοι. Επίσης η κυρία Μιρέλλα Μανιάνη ποιον πάει να πείσει ότι είναι ελληνίδα? Ο κύριος Ιάκωβος-Jack-Alexei-Lebkov-Τσακαλίδης μήπως? Η μήπως η κεχαριτωμένη δεσποινίς Χάιντι (μουάχαχαχχαχαχαχχα) Αντικατζίδη που πρώτη φορά πάτησε το πόδι της στην Ελλάδα για να πάρει μέρος στο test event της Ιππασίας? (για τα ελληνικά της μην πούμε τίποτα, προτιμώ να ακούω τον Κάχι...)

 

το χειρότερο από όλα είναι ότι αυτό είναι σχεδόν παγκόσμιο φαινόμενο. Όπως εμείς, έτσι και οι αυστραλοί στρατολόγησαν αλλοδαπούς ονομάζοντάς τους "γηγενείς" (ναι σιγά μην ήταν και ιθαγενείς Μαορί...), ώστε να μην γίνουν ρεζίλι σε κάποια αγωνίσματα. Στα βήματά τους ακολούθησε και η Ελλάδα. Κρίμα.

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Και να πεις οτι μηλαγαμε για κανα ποδοσφαιριστη ή μπασκετμπολιστα...

 

Καθοτι moderator σε αυτο το site δε μπορω να σου απαντησω ομως θα επρεπε, σε αφηνω λοιπον στις σκεψεις σου, οσοι διαβαζουν ας κρινουν...

 

Καλη σου νυχτα....

 

 

εγώ που δεν είμαι mod μπορώ να πω τι μ******ς είναι αυτές που διαβάζω...??? :whistle:

έλεος ρε παιδιά...έλεος.. :blink: :mad:

τόση κουτοπονηριά πια... :mad: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

επειδή αύριο δουλεύω στο event νωρίς, θα απαντήσω σε όλους όσους έστειλαν pm καθώς και σε εσένα φίλε νίκο αύριο το απόγευμα. Απλά να ξέρετε ότι ο χώρος του πρωταθλητισμού είναι πολύ πιο βρώμικος απ'ότι φάινεται και ακούγεται.

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα με τρελανετε????

 

Τι σχεση εχει ο Κακλαμανακης με το ανατολικο μπλοκ?????

 

 

Σχετικα με αλλα ονοματα που αναφερθηκαν, ο Τσακαλιδης δε ξερω αν εχει ελληνικεσ ριζες, ηρθε ομως 14 -15 χρονων στην Ελλαδα και εμαθε εδω μπασκετ ( δεν ειχε ξαναπαιξει στη ζωη του). Ειναι προιον του ελληνικου αθλητισμου.

 

Η Μανιανη ειναι μια Αλβανιδα που πηρε την ελληνικη υπικοοτητα μετα το γαμο της με τον Τζελιλη. Εχω μαθει πολλα ασχημα γιαυτη απο πρωτο χερι. Δε μπορω να πω οτι με κανει χαρουμενο η παρουσια της με την ελληνικη σημαια.

 

Πολλα απο τα παιδια της αρσησ βαρων ειναι πεντακαθαροι ελληνες και ας μεγαλωσαν στην Αλβανια. Για τον Ακακιο δε θα διαφωνισω ιδιαιτερα στα σχολια που ακουστηκαν.

 

Τελοσ επειδη καπου διαβασα και το ονομα του Πυρρου Δημα...

 

Κυριοι, μονο με την εθνηκη το 87 εχω ξαναδακρυσει οπως τη στιγμη που ο Πυρος με 300 κιλα στα χερια φωναξε "Για την Ελλαδα" και τα σηκωσε.. Εβγαλε απο μεσα του τη κραυγη του ανθρωπου που ολη του τη ζωη επρεπε να κρυβει τη θρησκεια του, τη γλωσσα του και την καταγωγη του ( μη ξεχνατε το 92 ειχε μολισ καταρευσει το ανατολικο μπλοκ).

 

Ειναι αν μη τι αλλο ντροπη να αμφισβητετιτε η ελληνικοτητα αυτου του ανθρωπου. ( ο οποιος BTW ζει στο Λιτοχωρο Πιεριας και οχι σε καμια βιλα των Βορειων Προαστειων).

 

Και βεβαιως να ξαναπω οτι δε καταλαβαινω τι σχεση εχουν ολα αυτα με το Νικο Κακλαμανακη και τη χτεσινη του πραξη....

 

Π.Σ. akatsim ξεχασες βρε να μας πεις και για το Κεντερη που πλακωνεται στα αναβολικα (παρεα με τη Θανου φυσικα)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Η Μανιανη ειναι μια Αλβανιδα

 

ki epidi h leptomereia kanei ton prwtathliti, h en logw albanida legetai maniani ki oxi manianh ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...