Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)


stelios_85_07
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα. αν μπορεί κάποιος να μου πει ειναι σε όλα καλή σε όλα η 7.1 ; απο ράδιο όλα καλά; παραμένει σε 512 η μνήμη ram; και που μπορώ να κατεβάσω τα αρχεία να τα περάσω; ευχαριστώ πολύ :)

Όλα είναι ΟΚ, και εάν είσαι 512 παραμένεις σε αυτά!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1297776

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 459
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσπαθώ να πάρω nandroid backup της cm7.1 μεσω clockwork αλλα στο τέλος της διαδικασιας μου γράφει οτι δεν μπορεί να κανει bacκup το sd-ext partition ,γιατι μου το κάνει αυτο;
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εχω ενα πρόβλημα με το μάρκετ ενώ συνδέεται κανονικά και βλέπω τις εφαρμογές μου όταν πάω να κάνω ενημέρωση η να κατεβάσω μια νέα μου βγάζει error σαν κάτι να εμποδίζει το κατέβασμα καμμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

τελικα λυθηκε το θεμα με φλασαρισμα αλλου gapps το τριτο που δοκιμασα και τελικα δουλεψε οκ
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα με τα κολλήματα του adw launcher, μετά από reboot κολλάει μετά από λίγα λεπτά και επανέρχεται μόνο με αφαίρεση μπαταρίας.

 

ξαναπέρασα την cyanomogen με full wipe/data κτλ, αλλά συνεχίζει.

 

καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

^ δοκίμασες να κατεβάσεις τον adw απο το μάρκετ?

Αυτός που έχει η cm από την αρχή είναι γτπ..

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

ναι, με του market το έχω, τον ex ειδικότερα.

 

μήπως να κάνω τον stock freeze...??

Edited by ANTONIS_V
Link to comment
Share on other sites

ναι, με του market το έχω, τον ex ειδικότερα.

 

μήπως να κάνω τον stock freeze...??

 

Δεν παίζει ρόλο αυτό.

Έχεις κάνει update στην τελευταία έκδοση? Μήπως έχεις κάποια παλιά.

 

Κι εγώ έχω αγορασμένο τον ex και οι 2 τελευταίες εκδόσεις πετάνε.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μετά από 9 μήνες που παρέμεινα σε ss5 και gen 1 αποφάσισα να περάσω σε CyanogenMod 7.1.Πέρασα με TPT την cm7-n257-blade-gen1-to-gen2-tpt 107.8 MB (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1258855) και έβαλα την CM Nightly 257 Version.Στο καπάκι έβαλα την 7.1 (update-cm-7.1.0-Blade-signed.zip ).Παρόλο τον ενθουσιασμό για την ρομ παρατήρησα 2 πράγματα τα οποία με χάλασαν κάπως.Το πρώτο είναι ότι κατα την διάρκεια μίας κλήσης ο σενσορας που κλείνει την οθόνη όταν πάμε να ακουμπήσουμε το αφτί μας τα παίζει.Δηλαδή με το που καλέσω κάπου πριν καλά καλά το ακουμπήσω στο αφτί μου η οθόνη κλείνει.Το αφήνω στον αέρα και παρατηρώ ότι αυτη περιοδικά ανάβει και σβήνει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χειριστώ το κινητό.Και το δεύτερο που παρατήρησα ήταν στον ήχο όταν μιλάω.Που και που ακούω τον άλλο ρομποτικά.Τι λέτε να κάνω?

 

Καλησπέρα παιδιά.Μετά από 9 μήνες που παρέμεινα σε ss5 και gen 1 αποφάσισα να περάσω σε CyanogenMod 7.1.Πέρασα με TPT την cm7-n257-blade-gen1-to-gen2-tpt 107.8 MB (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1258855) και έβαλα την CM Nightly 257 Version.Στο καπάκι έβαλα την 7.1 (update-cm-7.1.0-Blade-signed.zip ).Παρόλο τον ενθουσιασμό για την ρομ παρατήρησα 2 πράγματα τα οποία με χάλασαν κάπως.Το πρώτο είναι ότι κατα την διάρκεια μίας κλήσης ο σενσορας που κλείνει την οθόνη όταν πάμε να ακουμπήσουμε το αφτί μας τα παίζει.Δηλαδή με το που καλέσω κάπου πριν καλά καλά το ακουμπήσω στο αφτί μου η οθόνη κλείνει.Το αφήνω στον αέρα και παρατηρώ ότι αυτη περιοδικά ανάβει και σβήνει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χειριστώ το κινητό.Και το δεύτερο που παρατήρησα ήταν στον ήχο όταν μιλάω.Που και που ακούω τον άλλο ρομποτικά.Τι λέτε να κάνω?

 

back to ss5.Σούπερ δεν λέω η ρομ αλλά το πρόβλημα με τον ήχο είναι πολύ σπαστικό.Το άλλο το θέμα το έλυσα

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

...Το πρώτο είναι ότι κατα την διάρκεια μίας κλήσης ο σενσορας που κλείνει την οθόνη όταν πάμε να ακουμπήσουμε το αφτί μας τα παίζει.Δηλαδή με το που καλέσω κάπου πριν καλά καλά το ακουμπήσω στο αφτί μου η οθόνη κλείνει.Το αφήνω στον αέρα και παρατηρώ ότι αυτη περιοδικά ανάβει και σβήνει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χειριστώ το κινητό.Και το δεύτερο που παρατήρησα ήταν στον ήχο όταν μιλάω.Που και που ακούω τον άλλο ρομποτικά.Τι λέτε να κάνω?

Μενού, ρυθμίσεις, προσβασιμότητα, βγάζει καρτέλα, πατάς "ακύρωση" κ τικάρεις (ενεργό) "κατά τη διάρκεια μιας κλήσης..." κ.λ.π - κ.λ.π

εύχρηστο για ταχύ κλείσιμο, έλεγχο από το κουμπί ον-οφ...

Οσο για τον ήχο, κάποιες φορές έτσι, κάποιες αλλιώς, αλλά στο φινάλε σαν όλα τα κινητά συμπεριφέρεται. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω τωρα την 7.1stable αλλα και με τις nightly ειχα το ιδιο προβλημα.. Δεν μπορω να βαλω το google maps με τιποτα. Εβαλα τα gapps εκανα και αυτο που λεει ο kogos παρακατω αλλα δεν μου το εμφανιζει στο market παλι.. Η αλλαγη μου σε gen2 εχει γινει με το tpt του kogos σε official 2.2 με 250mb αν παιζει καποιο ρολο. Με blade_mix δεν εχω προβλημα μονο με τις cm7 :cool:

 

κλείσε και άνοιξε το κινητό, μην φορτώσεις market, αλλά market enabler και κάνε fake provider κάποιον άλλο (verizon πχ) και μετά φόρτωσε market... ψάξε για maps και θα είναι εκεί.
Link to comment
Share on other sites

με το market enabler κάνε fake ένα provider αμερικής. Κάνε search στο market για την λέξη "maps". Δεν θα στο βγάλει, αλλά θα σου βγάλει το "A google Map Navigation Book". Πήγαινε σε αυτό και μετά δες κάτω κάτω στο "Οι χρήστε επίσης είδαν". Εκεί θα έχει το google maps έτοιμο για εγκατάσταση

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.Έχω το wildfire s κι έχω περάσει την CM7 κι έχω τα εξής προβλήματα.

1.Δεν έχω το μάρκετ και κάποιες άλλες εφαρμογές

2.Δεν μου βγάζει τις επαφές ούτε στη sim και

3.Δε μπορώ να το συνδέσω με το htc sync για να κάνω συγχρονισμό.

Το αποτέλεσμα είναι να κάνω restore και να περάσω την αρχική τη stock μιας και σ αυτή είχα κάνει backup. Μπορείτε να με βοηθήσετε όσο μπορείτε πιο αναλυτικά;;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μενού, ρυθμίσεις, προσβασιμότητα, βγάζει καρτέλα, πατάς "ακύρωση" κ τικάρεις (ενεργό) "κατά τη διάρκεια μιας κλήσης..." κ.λ.π - κ.λ.π

εύχρηστο για ταχύ κλείσιμο, έλεγχο από το κουμπί ον-οφ...

Οσο για τον ήχο, κάποιες φορές έτσι, κάποιες αλλιώς, αλλά στο φινάλε σαν όλα τα κινητά συμπεριφέρεται. :rolleyes:

 

Αυτο με τον ηχο μου το εκανε και μενα μολις πατησα Ελλαδα και χρησιμοποιησα καρτα της Wind.:blink:

Κατα τα αλλα το κινητο εκτος Ελλαδος συμπεριφερεται μια χαρα :blink:

Μπορει να εχει να κανει με τις συχνοτητες που χρησημοποιουνται και οχι με το κινητο αυτο καθεαυτο. Αν υπαρχει τροπος να προτιμαει καποιες συχνοτητες απο καποιες αλλες μπορει καποιος να πειραματιστει και να μας πει την εμπειρια του.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.Έχω το wildfire s κι έχω περάσει την CM7 κι έχω τα εξής προβλήματα.

1.Δεν έχω το μάρκετ και κάποιες άλλες εφαρμογές

2.Δεν μου βγάζει τις επαφές ούτε στη sim και

3.Δε μπορώ να το συνδέσω με το htc sync για να κάνω συγχρονισμό.

Το αποτέλεσμα είναι να κάνω restore και να περάσω την αρχική τη stock μιας και σ αυτή είχα κάνει backup. Μπορείτε να με βοηθήσετε όσο μπορείτε πιο αναλυτικά;;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σε λάθος forum ζητάς απάντηση στο πρόβλημά σου. Εδώ οι συζητήσεις αφορούν το ZTE blade και όχι το HTC Wildefire S!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για πείτε μου αν τα λέω σωστά:

1). Root the device and install ClockworkMod Recovery. Instructions are available here.

Το blade Μου έχει ClockworkMod άρα είναι και rooted σωστά;

 

2). Perform a NANDroid backup of your current ROM.

backup and restore από clockwork?

 

3).Format the system, data & cache partitions of your device.

4).Perform a factory reset.

 

wipe data/factory reset &

wipe cache partition από clockwork?

 

5).Flash CyanogenMod.

 

install zip from sdcard?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες είναι !

Είναι σωτήρας το ClockworkMod, άσχετα αν όλα αυτά που περιέγραψες τα κάνεις και "παραθυρικά" μέσω ρομ μάνατζερ.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου αν τα λέω σωστά:

 

Το blade Μου έχει ClockworkMod άρα είναι και rooted σωστά;

 

 

backup and restore από clockwork?

 

 

 

wipe data/factory reset &

wipe cache partition από clockwork?

 

 

 

install zip from sdcard?

 

Να προσθέσω ότι πριν το 5 προτείνεται να κάνεις και wipe dalvik cache.

Ακόμα μια διόρθωση στο 1: Μπορεί να έχεις βάλει το clockwork μέσω fastboot και η Rom σου να μην είναι root;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα αρνητικό στο dialer. Στο Original rom όταν ήθελα να κάνω κλήση σε κάποιον και δε θυμόμουν το νούμερο πληκτρολογούσα στο dial pad τα νούμερα που αντιστοιχούσαν στο όνομά του. Δηλαδή αν ήθελα κάποιο Νίκο πληκτρολογούσα 64561 και αμέσως μου εμφάνιζε όσα contacts ξεκινούσαν με Νίκος. Πως μπορώ να το κάνω αυτό στο cm7?
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα αρνητικό στο dialer. Στο Original rom όταν ήθελα να κάνω κλήση σε κάποιον και δε θυμόμουν το νούμερο πληκτρολογούσα στο dial pad τα νούμερα που αντιστοιχούσαν στο όνομά του. Δηλαδή αν ήθελα κάποιο Νίκο πληκτρολογούσα 64561 και αμέσως μου εμφάνιζε όσα contacts ξεκινούσαν με Νίκος. Πως μπορώ να το κάνω αυτό στο cm7?

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το contapp

αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες καλημέρα και συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια που γίνεται εδώ για την υποστήριξη της συσκευής μας! Εχω κάποιες απορίες και θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.

 

Πριν 6 μήνες περίπου πήρα κι εγώ το λεπιδι με την 2.1 .Μια 2 μέρες αργότερα ξεκλείδωσα την τότε 256 ραμ περνώντας την 2.2 της wind. Μετά από 6 μήνες χρήσης το κινητό φαίνεται να χρειάζεται μια `αναβάθμιση` και γι'αυτό σκέφτομαι να περάσω σε μια άλλη έκδοση android.

Διάβασα πολλά στο φόρουμ για τις Rom που υπάρχουν αυτή τι στιγμή και κατέληξα στην 2.3 η οποία φαίνεται να κάνει πιο σφαίρα το κινητό και έχει απ'ότι διάβασα τα λιγότερα bugs πλέον.

 

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

Υπάρχει κάποια έκδοση που να έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών? Σε μενού κτλ?

Αν περάσω cyanogedmod θα χρειαστεί wipe για να περάσω σε 2.3?

Όσον αφορά ραδιόφωνο φωτογραφική Bluetooth wi-fi κτλ bugs που υπήρχαν υπάρχει κάποια βελτίωση?

Και μια τελευταία η μνήμη θα κλειδώσει πάλι σε 256?

 

Υπάρχει κανένας οδηγός στο φόρουμ για εγκατάσταση της 2.3 σε blade gen2? γιατί δεν μπόρεσα να βρω κάποιον..

Σας ευχαριστώ παρά πολύ όλους προκαταβολικά

Edited by ildrosos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...