Jump to content

[ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)


stelios_85_07
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.........Γιατί τίποτα τέτοιο δεν είδα στα δικά μου blade με 7.1 και με nightly

Φίλε kogos πριν κάποιο καιρό ήσουν ο πρώτος που πρότεινες στο forum την GSF. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ήρθε η ώρα της CM για κάποιον που θέλει μια σταθερή rom, με καλή διαχείριση μπαταρίας και υψηλές επιδόσεις; Με άλλα λόγια, υστερεί ακόμα η CM σε σχέση με την GSF σε κάποιο τομέα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 459
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε kogos πριν κάποιο καιρό ήσουν ο πρώτος που πρότεινες στο forum την GSF. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ήρθε η ώρα της CM για κάποιον που θέλει μια σταθερή rom, με καλή διαχείριση μπαταρίας και υψηλές επιδόσεις; Με άλλα λόγια, υστερεί ακόμα η CM σε σχέση με την GSF σε κάποιο τομέα;

 

Δεν υποτίθεται πως στην CM θα ενσωματωνόταν ο Kernel που έδωσε η ZTE και μετά θα γινόταν τόσο σταθερή και καλή σε μπαταρία όσο η GSF? Έγινε αυτό?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

27H συνολο

16m DONT PANIC(με φουλ φωτισμο και ανοιχτο το gps)

2Η wifi

και ειμαι ακομα στο 49%

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά,

 

ποιά ακριβώς βάλατε ;

εγω βάζω nightly, και πήγα στις 7.1 αλλά μπερδεύτηκα.. είχε ..πολλές :)

 

παιδιά,

 

ποιά ακριβώς βάλατε ;

εγω βάζω nightly, και πήγα στις 7.1 αλλά μπερδεύτηκα.. είχε ..πολλές :)

 

τη βρήκα την άκρη..

εδώ έχει και την 7.1 και τα google apps και το talk με βίντεο..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1297776

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

κλείσε και άνοιξε το κινητό, μην φορτώσεις market, αλλά market enabler και κάνε fake provider κάποιον άλλο (verizon πχ) και μετά φόρτωσε market... ψάξε για maps και θα είναι εκεί.

 

 

τελικά βρήκα την 5.6 στο νετ και μετά μου έβγαλε και το update, μόνο που δεν το ενσωματώνει στην rom όπως η GSF να γλυτώσουμε κάποια mb

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kogos πριν κάποιο καιρό ήσουν ο πρώτος που πρότεινες στο forum την GSF. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ήρθε η ώρα της CM για κάποιον που θέλει μια σταθερή rom, με καλή διαχείριση μπαταρίας και υψηλές επιδόσεις; Με άλλα λόγια, υστερεί ακόμα η CM σε σχέση με την GSF σε κάποιο τομέα;

 

δυστυχώς ή ευτυχώς, η GSF (android 2.3.4) έχει πεθάνει... ή τουλάχιστον είναι στα τελευταία της... ο λόγος δεν είναι ότι έγινε τσακωμός με τον developer όπως κάποιοι θα ξέρουν ήδη, αλλά ότι βγήκε επίσημη gingerbread αναβάθμιση για το libra/blade (android 2.3.5) επομένως όλα πλέον πάνε προς τα εκεί. Συγχρόνως, η cm (android 2.3.7 πλέον) έχει δείξει απίστευτη βελτίωση στην μπαταρία, και αν προσθέσει κανείς και όλα τα καλούδια που προσφέρει, είναι πολύ δελεαστική πρόταση.

 

Η Moldovan Mile-High-Mountain-Pie RLS2 (Android 2.3.5) είναι η rom βασισμένη στην official gingerbread για την Μολδαβία (για το λόγο αυτό πήρε και το όνομα) και κάνει μέχρι τώρα μόνο για gen2 συσκευές που τις μετατρέπει σε gen3.

 

Προσωπικά, πιστεύω πως το μέλλον είναι η cm πλέον, αφού υπάρχει βελτιωμένος κώδικας με προσθήκες από το source της zte και γίνονται τρομερές βελτιώσεις πλέον πολύ γρήγορα. Τις δοκιμάζω όλες βέβαια, για τυχόν βελτιώσεις, αλλά με την cm τα πράγματα γίνονται πιο ξεκάθαρα.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Για την "Μολδάβικη", όταν λες Gen2, είναι και για τα Gen2 με την μέθοδο TPT ή μόνο για τα γνήσια και γι'αυτά που έγιναν με μέθοδο windows?
Link to comment
Share on other sites

Τα tpt πρέπει να γίνουν gen1 και μετά gen2 από windows, ώστε να είναι σαν αγορασμένα gen2

Μέχρι να απαντήσεις , έριξα μια ματιά στο thread στο modaco και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κάνει για όλα τα Gen2 και το κινητό παραμένει Gen2. Δεν μετατρέπεται δηλ. σε Gen3 ή κάτι διαφορετικό τέλος πάντων.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε όλοι για καλύτερη μπαταρία με την CM7 7.1.0, πόσο καλύτερα δηλαδή; Αν πριν δηλαδή με την επίσημη 2.2 έβγαζε 1,5-2 μέρες τώρα θα φτάνει και 4η;
Link to comment
Share on other sites

Ήρθα σε CM 7.1 από GSF αλλά την πάτησα μου φαίνεται, το WiFi δε λειτουργεί... Το ενεργοποιώ και δε βρίσκει κανένα δίκτυο και όταν πάω στα WiFi settings και πατήσω scan από το menu μου κάνει και FC's.. Ακόμα κι αν το ενεργοποιήσω και δεν το πειράξω κλείνει μόνο του..Βοήθειααααα!:cry:

 

Edit: Σόρρυ για το double posting, ας σβήσει κάποιος mod το προηγούμενο post γιατί δε ξέρω πώς (και αν) γίνεται... :-(

 

Εγω παντως που την εβαλα , δεν ειχα κανενα προβλημα !

Μηπως δεν "εκατσε" καλα η rom ?

 

Επισης , ειχα το ιδιο προβλημα προσφατα με μια nightly (δεν θυμαμαι πια ) και τελικα την εβγαλα και εβαλα αλλη ...

Αλλα στην 7.1 κανενα προβλημα...

 

Ασχετο αλλα μηπως εχεις ανοιγμενω παραλληλα και το bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, πιστεύω πως το μέλλον είναι η cm πλέον, αφού υπάρχει βελτιωμένος κώδικας με προσθήκες από το source της zte και γίνονται τρομερές βελτιώσεις πλέον πολύ γρήγορα. Τις δοκιμάζω όλες βέβαια, για τυχόν βελτιώσεις, αλλά με την cm τα πράγματα γίνονται πιο ξεκάθαρα.

 

Εγώ είμαι στη gsf b14 περιμένοντας εκείνο που λέγαμε το καλοκαίρι, πως κάποτε δλδ η ZTE θα έδινε τον Kernel που έχει μέσα της η GSF και την κάνει τόσο σταθερή κτλ και θα ενσωματονόταν στην CM και θα γινόταν υπεργαμάτη.

 

Έγινε αυτό και απο ποιά έκδοση και μετά ώστε να την βάλω?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να απαντήσεις , έριξα μια ματιά στο thread στο modaco και αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κάνει για όλα τα Gen2 και το κινητό παραμένει Gen2. Δεν μετατρέπεται δηλ. σε Gen3 ή κάτι διαφορετικό τέλος πάντων.:confused:

 

Ναι, εχεις δικιο. Gen3 θα γινει με την επισημη μολδαβικη ρομ

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε στα χέρια μου ένα Blade(GEN2) με official 2.2 από Wind και κλειδωμένο στα 256MB RAM.

Του κάνω root,

του περνάω CWM5

και φλασάρω την τελευταία CyanogenMOD 7.1.0 (2.3.7 Gingerbread).

Όλα έγιναν χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Δεν υποτίθεται πως φλασάροντας την CM7.1 αυτόματα θα ξεκλειδώναμε και τα 512ΜΒ;

 

Διαθέσιμη RAM(Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Διαχείριση->Σε εκτέλεση) δείχνει μόλις 61MB ελεύθερα.

 

Τί κάνουμε τώρα;

 

 

edit: O οδηγός που μου έδειξε ο navi55 στο κλειδωμένο μου thread δεν δούλεψε. Any idea?

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε στα χέρια μου ένα Blade(GEN2) με official 2.2 από Wind και κλειδωμένο στα 256MB RAM.

Του κάνω root,

του περνάω CWM5

και φλασάρω την τελευταία CyanogenMOD 7.1.0 (2.3.7 Gingerbread).

Όλα έγιναν χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Δεν υποτίθεται πως φλασάροντας την CM7.1 αυτόματα θα ξεκλειδώναμε και τα 512ΜΒ;

 

Διαθέσιμη RAM(Ρυθμίσεις->Εφαρμογές->Διαχείριση->Σε εκτέλεση) δείχνει μόλις 61MB ελεύθερα.

 

Τί κάνουμε τώρα;

 

νομίζω πως πρώτα πρέπει να το κάνεις 512 και μετά βάζεις ότι θέλεις..

έχει έναν αναλυτικό οδηγό κάπου στο σάιτ για το πώς παίρνεις και τα άλλα 256μβ μνήμης...

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως πρώτα πρέπει να το κάνεις 512 και μετά βάζεις ότι θέλεις..

έχει έναν αναλυτικό οδηγό κάπου στο σάιτ για το πώς παίρνεις και τα άλλα 256μβ μνήμης...

 

Βασικά θυμόμουν πως με τις CM γινόταν αυτόματα το ξεκλείδωμα και απλά το μόνο που άλλαζε ήταν ο τρόπος που θα έκανες root

ανάλογα το GEN της συσκευής.

To ανάποδο ψάχνω τώρα λογικά. Ε;

Αυτός ο οδηγός δεν μου δουλεύει.

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Βασικά θυμόμουν πως με τις CM γινόταν αυτόματα το ξεκλείδωμα και απλά το μόνο που άλλαζε ήταν ο τρόπος που θα έκανες root

ανάλογα το GEN της συσκευής.

To ανάποδο ψάχνω τώρα λογικά. Ε;

Αυτός ο οδηγός δεν μου δουλεύει.

Πρέπει να δουλεύει ο οδηγός απλά τώρα πρέπει να ξεκινήσεις απο το βήμα 1.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δουλεύει ο οδηγός απλά τώρα πρέπει να ξεκινήσεις απο το βήμα 1.

 

Θέλει specific drivers;

πχ αυτούς της Motorola που χρησιμοποιούσαμε για GEN1 root μέσω adb console;

Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ εχθές να φύγω από την GSF και να περάσω στην Cyanogenmod (με δελέασε το 2.3.7).

 

Δεν μου δούλευε το A2SDGUI. OK λέω, ίσως να μη λειτουργεί με την CM. Δοκιμάζω να εγκαταστήσω και το Busybox αλλά μου έλεγε πως δεν είμαι root (!). ΟΚ λέω, ας περάσω το z4root. Και όμως μου έλεγε πως είμαι root! Βρίσκω πως χρειάζομαι το S2E για να δουλέψω το ext partition μου (μιας και σκόπευα να μεταφέρω και την dalvik εκεί). ΔΕΝ! Με το που το έτρεχα, έκλεινε! Επίσης δεν μπορούσα να βρω και τα ZTE apps (υπάρχουν για την CM;)

 

Στην τελική επειδή δεν είχα διάθεση να φάω και την σημερινή μέρα μου στο ψάξιμο γύρισα πίσω στην GSF (πάλι καλά που πήρα backup).

Παρόλα αυτά μιας και μου άρεσε η συγκεκριμένη rom θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να μεταφέρω την dalvik στο ext μιας και δεν λειτούργησαν τα άνωθεν και πως γίνεται να περάσω τις εφαρμογές της ZTE (αν γίνεται)

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό που ζητάς (να βάλεις εφαρμογές ζτε). Λογικά πρέπει να βρεις κάτι παρόμοιο με αυτό που ζητάς στο μάρκετ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολίγα bugs που διαπίστωσα στην 7.1:

 

 

Κόλησε δυο φορές μετά από εισερχόμενη κλήση. Χρειάστηκε να βγάλω τη μπαταρία

*τρίτη φορά. Παύει να είναι σύμπτωση. Κατέβασα το dialer one για να δω διαφορά. Μέχρι στιγμής φαίνεται να πηγαίνει καλά

 

Επίσης στην κλήση, εξαφανίζεται όλο το interface. Χρειάζεται να πατήσω κάποιο hardware κουμπί για να εμφανιστεί η οθόνη. Και νομίζω πως το έχω φτιάξει από τις ρυθμίσεις να φαίνεται η οθόνη καθόλη τη διάρκεια της κλήσης

 

Κάτι έχει χαλάσει στην αρχική οθόνη. Έχω τον Launcher pro + και όταν σκρολάρω από την τελευταία οθόνη πάλι στην πρώτη, σα να περνάει μια "βόλτα" απ'όλες τις οθόνες. Δεν ξέρω αν με πιάνετε: αν έχω πχ 6 homescreens, έχω στην 5η οθόνη το widget του launcher για το facebook, πηγαίνοντας από την 6η πάλι στην πρώτη (loop enabled) θα δω για λίγο το widget να περνάει από μπροστά μου.

 

Οι φάκελοι στη homescreen έχουν ένα ψιλοπροβληματάκι. "Χαλάει" κάπως η εικόνα. Ορίστε ένα screenshot για να καταλάβετε τι εννοώ

http://img.photobucket.com/albums/v672/Ray_G/tmpshot.jpg

 

Και τέλος: πως βάζω ένα τραγούδι ringtone; Παλιά πήγαινες settings-sounds και το φτιαχνες από κει. Τώρα έχει επιλογή για τα default ringtones αλλά όχι για να διαλέξεις εσύ. Ας είναι καλά ο winamp

 

 

Στα υπέρ να αναφέρω πως το πρόβλημα με το wifi μας άφησε χρόνους, πλέον δουλεύει τέλεια, η μπαταρία όντως κρατάει περισσότερο ενώ είδα και μερικές εφαρμογές να λειτουργούν καλύτερα (ενώ ήταν αργές ή δεν ήταν διαθέσιμες για τη συσκευή πχ το Bro Code :D ).

Edited by St_Petros
Link to comment
Share on other sites

Υπό δοκιμή και για μένα η CM 7.1 stable. Βασικά δεν φαίνεται να έχει ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά ένα με ενοχλεί ιδιαίτερα. Δεν μπορώ να κάνω με τίποτα να δουλέψει το LBE privacy guard. Υπάρχει κάποιος που το χρησιμοποιεί στις τελευταίες CM να μου επιβεβαιώσει αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις τελευταίες cm7 με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.Kαι στο hd2 δε μου λειτουργεί πια.Παρόλα αυτά η cm7 έχει ενσωματώσει λειτουργία για αφαίρεση των δικαιωμάτων από τις εφαρμογές.

Να ρωτήσω και κάτι σχετικά με το blade και την cm7.Ενας φίλος έχει blade gen1 και του έχω ξεκλειδώσει και την ραμ.Προσπάθησα με τον οδηγό του mitsos_the_great http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=304568 να του βάλω την 7.1.0 stable αλλά ενώ εγκαταστάθηκε,το κινητό δε μπούταρε ποτέ.Δοκίμασα αρχικά με recovery 3.0.1.4 και μετά το reboot,το πράσινο ρομποτάκι έμενε για πάντα σε μια μαύρη οθόνη.Μετά δοκίμασα με το 3.0.2.8 και αναβόσβηνε στο πράσινο ρομποτάκι.Τελικά του επανέφερα την jelyfisch rls9.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] CyanogenMod 7 (Android 2.3)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...