Jump to content

[Επίσημο] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το κινητό το έχω 3 μέρες τώρα..

Τα πάντα λειτουργούν πολύ καλά σε γενικές γραμμές.

Το μονο μειονέκτημα του είναι η κάμερα η οποια πιστεύω ότι είναι πολύ μέτρια.Κατά τα αλλα πολύ καλά.Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω το πρόβλημα που έχουν οι υπόλοιποι σχετικά με το σήμα.Μένω αθηνα k έχω πάει μέχρι κόρινθο k το σήμα τις κοσμοτέ ήταν τέλειο όπως k τις vodafone για λίγο που άλλαξα sim.Δεν είδα κάποια διαφορα από το προηγούμενο μου κινητό nokia c6(σχετικά με το σήμα).Η μπαταρία αρκετά καλή k όσο αφορά τους χάρτες είναι το μονο που δεν έχω ψάξει ακόμα.Προσωπική μου αξιολόγηση σχετικά με την τιμή του πάντα 9/10.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για σας που δεν εχετε σημα για κοιταξτε στις ρυθμισεις->ασυρματα δικτυα->δικτυα κινητης τηλεφωνιας->λειτουργια δικτυου αν η επιλογη ειναι μονο GSM.Ετσι τα γραφει στο Desire S μου αλλα λιγο πολυ ετσι ειναι σε ολα τα Android.

Αν το εχετε στο αυτοματο ή στο μονο WCDMA ολα τα Android εχουν πιο χαμηλο σημα καθως μονιμως προσπαθει να βρει δικτυο 3G.Επισης στο μονο GSM εχετε και καλυτερη αυτονομια μπαταριας!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

εχουμε τη συσκευη γυρισμενη σε 2G oπως στο 1995
Ναι, γιατί:

1. Δεν κάνεις χρήση της μεταφοράς δεδομένων όλο το 24ωρο και (λογικά) δεν κάνεις βιντεοκλήσεις.

2. Γλιτώνεις μπαταρία και έχεις καλύτερη ποιότητα κλήσεων σε δύσκολες περιοχές.

3. Είναι σπαστικό, αλλά "συμφέρει" να το γυρνάς σε 3g μόνο αν ξέρεις ότι θα χαζέψεις "αρκετή ώρα" και βαριές σελίδες ή πολυμέσα στο ίντερνετ. Για να δεις το email σου ή να ψάξεις κάτι σε μηχανή αναζήτησης δεν χρειάζεσαι μεγάλη ταχύτητα.

4. Τα 14.4kbps που λες, απλά είναι ένα θεωρητικό νούμερο και δεν έχω δει καμία συσκευή να τα πιάνει. Τα περισσότερα sticks 3g συγχρονίζουν σε μικρό μονοψήφιο νούμερο. Και αν θυμάσαι, 14άρια Modem είχαμε με dial-up το 1992... Το 1995 υπήρχαν και 28άρια.

Link to comment
Share on other sites

με παρεξήγησες, δεν ψάχνω αντιπαράθεση, ίσα ίσα που πραγματικά χάρηκα που πόσταρες εντυπώσεις και χρήσιμα πράγματα. Και θα χαρώ πάρα πολύ να διαβάσω και τις επόμενες εντυπώσεις σου. Αν δοκιμάσεις πχ διαφορετικούς browsers και να πεις πως δουλεύουν, αναπαραγωγή πολυμέσων, εντυπώσεις από το παρεχόμενο πρόγραμμα και το gps κλπ.

 

Για το θέμα που άρχισε (και από μεριάς μου κλείνει), ΑΝ οι εταιρίες κινητής στην Ελλάδα δούλευαν σωστά και είχαν... σήμα "καμπάνα" παντού όπως διαφημίζεται, αν είχαν κάλυψη στα ποσοστά που διαφημίζονται, αν μπορούσαν να υποστηρίξουν τις ταχύτητες που λένε, όπως τις λένε, δεν θα είχαμε λόγο να συζητάμε το θέμα. Γεγονός όμως είναι ότι ακόμα και εντός των στενών ορίων της Αθήνας και προαστίων η 3g κάλυψη είναι προβληματική. Άρα το να γυρνάς το τηλέφωνο σε gsm εκτός από τις φάσεις που πραγματικά χρειάζεται ταχύτητα και αν είσαι σε περιοχή που στην παρέχει, είναι απλή λογική. Και το Ν79 που λες ότι έχει καλό σήμα (και δεν αντιλέγω) έχει σοβαρότατο πρόβλημα και εμφανίζει συνέχεια χαμένες κλήσεις όταν το βάζω σε "Αυτόματο". Δεν μιλάμε λοιπόν για τις ταχύτητες του Modem του Χ5, αλλά για τις ταχύτητες που αυτό μπορεί να πιάσει, συνδεόμενο στο υπάρχον δίκτυο (με ευθύνη του δικτύου, όχι της συσκευής). Και από προσωπική εμπειρία, λέω πως είναι χαμηλές, υποδεκαπλάσιες των διαφημιζόμενων στην καλύτερη περίπτωση, σχεδόν ακυρώνουν τον λόγο ύπαρξης του 3g. Στο σπίτι μου με τα παντζούρια κλειστά, τα stick της cosmote έπιαναν 300k ως 700k και δεν έπιαναν 3g. Γιατί να το έχω να ψάχνει, αφού δοκιμασμένα δεν πιάνει; Αυτή είναι η λογική μου... Άλλος που μένει σε περιοχή με καλό 3g σήμα, προφανώς και θα σκέφτεται αλλιώς. edit: (για τη σύγχυση Κ και Μ έχεις δίκιο, δεν ξανακάθομαι στο PC πριν τον πρώτο καφέ...)

 

Οποιος εχει σημα "ισα-ισα" με το Ν79 (που το ειχα και ηταν πολυ καλο σε αυτον τον τομεα) σας το εγγυωμαι οτι με το Χ5 δε θα εχει κ-α-θ-ο-λ-ο-υ!. Η αδυναμια σε αυτον τον τομεα φαινεται βεβαια μονο σε οριακες καταστασεις τυπου "εχω σημα ισα-ισα".

Αλήθεια, αν δεν είναι πρόβλημα για εσένα, θα ήθελες να το δοκιμάσεις σε GSM μόνο στον ίδιο χώρο και να μας πεις αν όντως έχει το ίδιο κακό σήμα; Υποθέτω ότι μιλάς αποκλειστικά για λειτουργία 3G ή "αυτόματη". Δεν το λέω για να σου την πω ή για να σε βγάλω λάθος, απλά ΕΓΩ τα χρησιμοποιώ έτσι τα κινητά, όπως και το Ν79 τώρα, οπότε θα με διαφωτίσεις σχετικά. Εκτός αν το πάρω, το δω ότι δεν μου κάνει λόγω σήματος και... το βγάλω για πούλημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Ντροπή πάντως η huawei που υποτίθεται είναι εταιρεία ειδικευμένη στις τηλεπικοινωνίες,τα σημαντικότερα προβλήματα να τα παρουσιάζει σ αυτόν τον τομέα
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η Huawei αν κάθε φορά που πάει να μπει μιά κεραία γίνεται επανάσταση. Όλοι θέλουν να έχουν τηλέφωνο, κανείς δεν θέλει να έχει κεραίες.
Link to comment
Share on other sites

Haki το κινητο μια χαρα ειναι!Οι εταιριες τηλεπικοινωνιων κι η καλυψη τους στην Ελλαδα δεν ειναι.

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

2 κουβεντες και απο μένα, μιας και το πηρα χτες.

 

Σε σχέση με το Blade, είναι πολυ ποιο ποιοτικο σαν κατασκευη. Σαφεστατα ποιο γρηγορο, μηδενικα κολληματα στα σκρολαρισματα στα μενου. Σαφως καλύτερη κάμερα. Σε σχέση με το Desire, η ποιότητα ακολουθει πολυ κοντά, η κάμερα είναι περίπου στα ίδια... ισως λιγο χειρότερη στο Χ5, ταχυτητα στα menu καλυτερη στο X5.

Δεν χρειαζεται να τονισω ιδιαιτερα οτι σε σχεση με τα Blade και Desire, η περρισεια μνημης και χωρους εγκαταστασης εφαρμογων δίνουν αλλο αερα στο κινητο.

 

Το σημα Wifi, ποιο καλο απο οτι στο Blade... λίγο χειρότερο απο το Desire. Σήμα κινητης στο οποιο γίνεται και πολυς λόγος, σε δύσκολο σημειο του σπιτιου μου (μια μπαρα-καμια μπαρα) δεν παρατήρησα κατι διαφορετικό σε σχεση με τα αλλα 2.

Το touch της οθόνης είναι καλύτερο και απο του Blade, και απο του Desire, πλην όμως παρατήρησα κατι μικρά παγωματάκια οπου χρειαζόταν να ξαναπατήσω... δεν ξέρω αμα έχει να κάνει με το λειτουργικό, επεξεργαστές κλπ... η με την ίδια την capacitive.

Μπαταρια δεν μπορω με ασφαλεια να πω... γιατι στο πρωτο τεστ που το ξεκινησα απο χτες... μου εκανε ρισταρτ αργα το βραδυ και το βρηκα σε φαση να ζητα κωδικο... οπότε το τεστ θα επαναληφθει :-p

 

 

Τι με χαλάει: Η 2.2 ως γνωστόν υποστηρίζει WIFI HOTSPOT λειτουργία. Στο Χαβάη την αφαίρεσαν. ΚΛΑΜΠΑΝΟΙ :angry: Αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ 3rd party βλακείες που δεν υποστηρίζουν WPA, αλλα WEP (ξερει κανεις με WPA τιποτα?) Γιατί θα πρεπει να ψαχνω πατέντες και να κυνηγάω ROM οταν κατα τα άλλα το λειτουργικο δουλευει αριστα out of the box.

 

Θα μπορουσε: Κάμερα button, Radio

Link to comment
Share on other sites

haki Αν θέλεις, μην "φωνάζεις" με bold και κεφαλαία.

 

Το συγκριτικό σου είναι πραγματικά χρήσιμο, η εμπειρία σου εκτιμητέα και οι παρατηρήσεις σου ευπρόσδεκτες.

 

Λόγω του ότι δεν χρησιμοποιούν όλοι το κινητό όπως εσύ, ή έστω πες για εντελώς ιδιοτελείς λόγους για να δω αν βολεύει εμένα και μόνο, ρώτησα αν έχεις το χρόνο, τη διάθεση, την δυνατότητα να δοκιμάσεις αν σε gsm mode πιάνει καλύτερα. Πιστεύω αυτό που έγραψες, ότι αν δεν έχει το Ν79 σήμα, δεν θα έχει και το Χ5, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την προειδοποίηση γιατί με προστατεύεις από μια πιθανώς όχι καλή για τις δικές μου συνθήκες κατοικίας και εργασίας αγορά και απλά ζήτησα και κάτι ακόμα. Αφού δεν μπορείς, όλα καλά! Καλημέρα :)

Link to comment
Share on other sites

εψαξα λιγο για το εω λογω κινητο στα αγγλικα ον λαιν καταστηματα που ψωνιζω συνηθως...η ευχαριστη εκπληξη ειναι πως η wind το φερνει πιο εως αρκετα πιο φτηνα απο οτι εχει αγγλια...ΑΛΛΑ.....στην αγγλια τα specs λενε....

4 gb internal memory

2nd camera vga

radio fm yes

μηπως οντως εχει βγει συσκευη κ με τετοια χαρακτηριστικα?http://www.clove.co.uk/huawei-u8800-google-phone

----http://www.handtec.co.uk/product.php/4107/huawei-titan-u8800-smartphone--sim-free-unlocked--black-

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Και μενα ακριβως το ιδιο συμβαινει, και δεν μ εχουν παρει ακομα και μενα.. Μαλλον το κανουν σε ολα ετσι για να τους παιρνεις τηλεφωνο και να τους λες το ιμει να πιστοποιουν ετσι πως το δικαιουσαι, ας περιμενουμε λιγο...

 

οταν το πηρα, Τεταρτη μετα το Πασχα, ειχα το ιδιο προβλημα,

σημερα το ξαναδοκιμασα γιατι ελειπα εξωτερικο και ολα οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι μενα συμβαινει αυτό. Δεν ξέρω αν έχουμε κάνει κάπου λάθος. Ισως φταίει πως όταν φόρτιζε πρώτη φορά το άνοιξα και το χρησιμοποιούσα.

 

τοσο πολυ μεγαλο ρολο παιζει??? ειναι δυνατον???

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει ας τσεκαρει και αυτην την επιλογη αν ειναι ευκολο

Αλήθεια, αν δεν είναι πρόβλημα για εσένα, θα ήθελες να το δοκιμάσεις σε GSM μόνο στον ίδιο χώρο και να μας πεις αν όντως έχει το ίδιο κακό σήμα; Υποθέτω ότι μιλάς αποκλειστικά για λειτουργία 3G ή "αυτόματη". Δεν το λέω για να σου την πω ή για να σε βγάλω λάθος, απλά ΕΓΩ τα χρησιμοποιώ έτσι τα κινητά, όπως και το Ν79 τώρα, οπότε θα με διαφωτίσεις σχετικά. Εκτός αν το πάρω, το δω ότι δεν μου κάνει λόγω σήματος και... το βγάλω για πούλημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

@haki τν περίπτωση ν έχεις ελάττωματικο μοντέλο τν σκεφτηκες;

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms (τπτ, κ, γτ, κλπ)

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Μην το απορρίπτεις τόσο εύκολα. Στη θέση σου θα το πήγαινα πίσω για αντικατάσταση. Ειδικά αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά από τις άλλες συσκευές σου, μάλλον έχεις πέσει σε προβληματική.

 

:offtopic: Θυμάμαι παλιότερα που είχα ένα αντίστοιχο πρόβλημα με ένα SE x8, το έβαζα 100% το βράδυ, και όταν ξύπναγα η μπαταρία ήταν στο μισό λόγο φτωχού σήματος. Η απάντηση ενός χρήστη στο forum ήταν πως το κινητό είναι μια χαρά, απλά εγώ κοιμάμαι πολλές ώρες:):):)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι η μπαταρια ηταν φορτισμενη πληρως και μεσα σε 2 ωρες εχει ενδειξη 58!Μεσολαβησε χρηση ομιλιας 6 λεπτων και πλοηγηση 5-6 λεπτων.Ειναι φυσιολογικη τετοια καταναλωση μπαταριας;

Με τους χαρτες του Νdrive τι γινεται τελικα;Σε δυο καταστηματα wind που απευθυνθηκα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καμια ενημερωση:-(

Link to comment
Share on other sites

εψαξα λιγο για το εω λογω κινητο στα αγγλικα ον λαιν καταστηματα που ψωνιζω συνηθως...η ευχαριστη εκπληξη ειναι πως η wind το φερνει πιο εως αρκετα πιο φτηνα απο οτι εχει αγγλια...ΑΛΛΑ.....στην αγγλια τα specs λενε....

4 gb internal memory

2nd camera vga

radio fm yes

μηπως οντως εχει βγει συσκευη κ με τετοια χαρακτηριστικα?http://www.clove.co.uk/huawei-u8800-google-phone

----http://www.handtec.co.uk/product.php/4107/huawei-titan-u8800-smartphone--sim-free-unlocked--black-

 

παιδια γι'αυτο ξερει κανενας τιποτα? μηπως εφεραν κατωτερο μοντελο στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη-τουμπα μου ειπαν απο παρασκευη ..απο carrefour μακεδονια μονο ενα εφεραν...εφεραν 1 κομματι το οποιο εξαυλωθηκε....για το θεο τους...1 κομματι !...πως δε φεραν το καπακι της μπαταριας μονο !!

 

στην Πάτρα έρχεται την Πέμπτη. άντε να το πάρω κι εγώ...

 

φέρνουν 2 κομμάτια σε κάθε κατάστημα... φτώχεια καταραμένη!

Edited by lambrosbouk
προσθήκη φράσης
Link to comment
Share on other sites

το δικό μου σήμα είναι πάντως καμπάνα κυριολεκτικά ακόμα και σε σημεία που με το παλαιότερο μου κινητό (lg arena) δεν έπιανα τίποτα...η μπαταρία μετά από πολύ χρήση δεν πέφτει τόσο εύκολα...gps λοκάρει με τη μία, με το wifi δεν έχω κανένα πρόβλημα...το μόνο που δε μπορώ να βρώ είναι αν γίνετα να βάλουμε ήχο μηνυμάτων...
Link to comment
Share on other sites

το μεγαλο προβλημα του ειναι μη υποστηριξη καποιου προγραμματος συνχρονισμου (και σε αυτο φταιει και το android)...το pc suite που συνοδευει το vodafone 845 δε δουλευει...το hi suite δε τρεχει ή εντοπιζετε ως ιος... ενω μεσω google παλι δε γινεται αφου ολα τα .vcf που βγαζει το outlook τα διαβαζει ως "κινεζικα" το google (μοναδικος τροπος αποστολης ειναι μεσω αλλου κινητου απο το vodafone 845...απο το οποιο παρακαλω σταλθηκαν λαθος τα ονομα-επιθετο..παροτι και εκεινο ειναι huawei !!!)
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

το pc suite που συνοδευει το vodafone 845 δε δουλευει...το hi suite δε τρεχει ή εντοπιζετε ως ιος... ενω μεσω google παλι δε γινεται αφου ολα τα .vcf που βγαζει το outlook τα διαβαζει ως "κινεζικα" το google

 

Κάτσε, γιατί αυτό είναι σημαντικό.

 

Εννοείς ότι ούτε αμφίδρομο συγχρονισμό με το Outlook μέσω της σουίτας της Huawei μπορείς να κάνεις, ούτε έστω με τον (όχι αμφίδρομο) τρόπο του Gmail;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε χιλιοαναφερει

 

Πού; (Ειδικά για το συγχρονισμό με Outlook...)

 

Δηλαδή ο άλλος φίλος που γράφει ότι δεν συγχρονίζει τίποτα, ψέματα λέει;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...