Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα iPad


maxgr26
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά διαβάζουν ή δεν διαβάζουν?

 

Είδες το λινκ που έβαλα; έχει ειδικά usb που είναι μόνο για ipad και iphone.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Το iOS, και κατ' επέκταση το iPad δεν υποστηρίζει USB On the Go ώστε να μπορεί κάποιος να συνδέσει ένα USB flash drive και να έχει πρόσβαση στα αρχεία του. Το iOS δεν έχει καν universal file explorer.

 

Αυτό που υποστηρίζει από προεπιλογή είναι η σύνδεση με εξωτερική κάρτα μνήμης ή ψηφιακή φωτογραφική μηχανή για μεταφορά φωτογραφιών και βίντεο. Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχεις αυτό ή αυτό.

 

Όσο αφορά τα USB flash drives που αναφέρθηκαν πιο πάνω, χρειάζονται να εγκαταστήσεις και την αντίστοιχη εφαρμογή, μέσω της οποίας θα έχεις πρόσβαση στα αρχεία.

 

Φυσικά όλα αυτά αλλάζουν αν πρόκειται για jailbroken συσκευή. Μέσω της εφαρμογής iFile (υπάρχει στο Cydia) και αυτού του αντάπτορα, μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε USB flash drive και να δεις ό,τι αρχείο θέλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Καλησπέρα.θελω να βάλω ένα φάκελο με φωτό ονοματισμενες και όταν ανοίγω το folder photos,να μπορώ να βλέπω τις φωτό με το όνομα τους από κάτω.πως το κάνω;ευχαριστώ.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το ipad. Δεν μου δεχοταν το συνθηματικό! Με τίποτα ομως! Έλεγε οτι ότι είναι λάθος ενώ το έβαζα σωστα! Πήγα λοιπόν κ εγώ Αφού αγανάκτησα και έκανα επαναφορά του apple id Και το άλλαξα κ έβαλα ένα καινουριο id. Δεν μου δεχεται ούτε το καινούριο συνθηματικό όμως Που εβαλα τωρα.... Λέει ότι είναι λάθος κ αυτο ενώ το βάζω σωστά.... Τι άλλο να κανω;;;;;;

 

Δεν ξέρω αν λέω κάτι από αυτά λάθος. Δεν ξέρω και πολλά από ipad

 

 

Εντάξει βρήκα λύση. Ειμαι άσχετη εντελώς. Εκεί που μου ζητούσε συνθηματικό έπρεπε να βάλω τον κωδικό ξεκλειδωματος του ipad. Αχταρμά τα εκανα!!!! Άλλο το συνθηματικό κ άλλο το apple id!!!!!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ipad 2 μεχρι ποιο λογισμικο μπορω να αναβαθμισω;

Εχει το 7 τωρα, αν βαλω το 9 που μου προτεινει θα πηγαινει καλα, ή υπαρχει περιπτωση να σερνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σας

Κατοχος του iPad mini 2(Retina)

Με εγκατεστηνενο το πρόσφατο iOS 9.0.2

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Το εχω κανει Jailbrake, ο λογος που το εκανα ειναι για να βαλω ενα module το οποιο ειναι για να παιρνω δωρεαν χωρις να πληρώσω τις αγορες εντός εφαρμογών (In-app purcshases), σημερα ειπα να παιξω ενα παιχνιδι μιας και ειχα να το ανοιξω καμια βδομαδα, ε και λοιπον ολα μια χαρα μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα πρόβλημα ούτε με το λογισμικο ουτε και με το Jailbrake, αλλα απο την ωρα που το εκλεισα(απλο κλεισιμο οχι Power off) μου εκανε απο μόνο του power off και εχει γινει Brickαρισμα στο logo της Apple. Δοκιμασα να το κανω ενα Reset με τους συνδυασμούς Power + Home Button αλλα απλα σβηνει και ξανα αναβει μονο του, δοκιμασα να το βαλω στο iTunes, το ειδε και του κατεβασε και το iOS 9.1.0 και το εβαλε κι ολας αλλα και παλι δεν ανοιγει, για οσην ωρα το ειχα συνδεδεμένο στον υπολογιστή(δεν το εβλεπε ο υπολογιστης) εκανε Bootloop αλλα μολις το βγαζω απο το καλωδιο ξανακανει Brickαρισμα. Εχετε καποια λυση για το τι να κανω?

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Κατοχος του iPad mini 2(Retina)

Με εγκατεστηνενο το πρόσφατο iOS 9.0.2

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Το εχω κανει Jailbrake, ο λογος που το εκανα ειναι για να βαλω ενα module το οποιο ειναι για να παιρνω δωρεαν χωρις να πληρώσω τις αγορες εντός εφαρμογών (In-app purcshases), σημερα ειπα να παιξω ενα παιχνιδι μιας και ειχα να το ανοιξω καμια βδομαδα, ε και λοιπον ολα μια χαρα μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα πρόβλημα ούτε με το λογισμικο ουτε και με το Jailbrake, αλλα απο την ωρα που το εκλεισα(απλο κλεισιμο οχι Power off) μου εκανε απο μόνο του power off και εχει γινει Brickαρισμα στο logo της Apple. Δοκιμασα να το κανω ενα Reset με τους συνδυασμούς Power + Home Button αλλα απλα σβηνει και ξανα αναβει μονο του, δοκιμασα να το βαλω στο iTunes, το ειδε και του κατεβασε και το iOS 9.1.0 και το εβαλε κι ολας αλλα και παλι δεν ανοιγει, για οσην ωρα το ειχα συνδεδεμένο στον υπολογιστή(δεν το εβλεπε ο υπολογιστης) εκανε Bootloop αλλα μολις το βγαζω απο το καλωδιο ξανακανει Brickαρισμα. Εχετε καποια λυση για το τι να κανω?

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό http://www.iphonefaq.org/archives/973277 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα λειτουργήσει. Δεν έχεις όμως να χάσει κάτι με το να δοκιμάσεις.

 

Αν δεν πιάσει τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις να το βάλεις σε dfu mode και να το κάνεις restore. Κάνοντας όμως αυτή την διαδικασία χάνεις όλα όσα έχεις μέσα στο ipad σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Κατοχος του iPad mini 2(Retina)

Με εγκατεστηνενο το πρόσφατο iOS 9.0.2

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Το εχω κανει Jailbrake, ο λογος που το εκανα ειναι για να βαλω ενα module το οποιο ειναι για να παιρνω δωρεαν χωρις να πληρώσω τις αγορες εντός εφαρμογών (In-app purcshases), σημερα ειπα να παιξω ενα παιχνιδι μιας και ειχα να το ανοιξω καμια βδομαδα, ε και λοιπον ολα μια χαρα μεχρι στιγμης δεν ειχα κανενα πρόβλημα ούτε με το λογισμικο ουτε και με το Jailbrake, αλλα απο την ωρα που το εκλεισα(απλο κλεισιμο οχι Power off) μου εκανε απο μόνο του power off και εχει γινει Brickαρισμα στο logo της Apple. Δοκιμασα να το κανω ενα Reset με τους συνδυασμούς Power + Home Button αλλα απλα σβηνει και ξανα αναβει μονο του, δοκιμασα να το βαλω στο iTunes, το ειδε και του κατεβασε και το iOS 9.1.0 και το εβαλε κι ολας αλλα και παλι δεν ανοιγει, για οσην ωρα το ειχα συνδεδεμένο στον υπολογιστή(δεν το εβλεπε ο υπολογιστης) εκανε Bootloop αλλα μολις το βγαζω απο το καλωδιο ξανακανει Brickαρισμα. Εχετε καποια λυση για το τι να κανω?

 

Αν χρειάζεσαι μία ακόμη γνώμη ώστε να προχωρήσεις σε DFU Mode και setup ας new έχεις εκτός του συνονόματου, και τη δική μου πρόταση. Θα διαγραφεί η συσκευή σου, αλλάτα περισσότερα δεδομένα συγχρονίζονται στο iCloud. Ο δρόμς δυστυχώς είναι one way :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και το έβαλα σε DFU Mode, έκανε install το iOS 9.1 και μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά

@DINFUN, @stendor, ευχαριστώ για την βοήθεια

Edited by KILLER146

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και το έβαλα σε DFU Mode, έκανε install το iOS 9.1 και μέχρι στιγμής δουλεύει μια χαρά

@DINFUN, @stendor, ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα, προσοχή με το jailbreak και τι εφαρμογές κατεβάζεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μια βοήθεια από όσους ξέρουν: IPad Air απείραχτο με latest update και πολύ προσεκτική χρήση (από την σήζυγο).

Τώρα τελευταία τερματίζει όλες τις εφαρμογές, ξαφνικά, χωρίς μήνυμα ή προφανή αιτία. Αντε να το χρησιμοποιήσω 2-3 λεπτά (πχ browsing) και τσούπ, ξαφνικά κλείνει τον browser και με πετά στα εικονίδια.

PLEASE HELP ME

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια από όσους ξέρουν: IPad Air απείραχτο με latest update και πολύ προσεκτική χρήση (από την σήζυγο).

Τώρα τελευταία τερματίζει όλες τις εφαρμογές, ξαφνικά, χωρίς μήνυμα ή προφανή αιτία. Αντε να το χρησιμοποιήσω 2-3 λεπτά (πχ browsing) και τσούπ, ξαφνικά κλείνει τον browser και με πετά στα εικονίδια.

PLEASE HELP ME

 

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να ελέγξεις την κατάσταση της μπαταρίας. Ακολούθησε τον οδηγό και πες μου τα ευρήματα.

 

http://www.ired.gr/blog/item/1304-iphone-battery-charge.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στο φόρουμ. Έχω ένα μικρό πρόβλημα με την ανάκτηση του μπακαπ μου από το iTunes. Αντί να εγκαθίστανται οι εφαρμογές μέσω συγχρονισμού κατεβαίνουν με wifi. Δεν είχα αυτό το πρόβλημα παλιότερα και δεν άλλαξα τον τρόπο που έκανα ανάκτηση. Έχω ipad air ios 9.3.2 και iTunes 12.3.3.17. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

edit: μπηκα απο κινητο και καταλαθος εκανα καινουργιο thread. αν μπορουν οι μοντς να το μετακινησουν στα γενικα προβληματα. ευχαριστω και συγγνωμη

Edited by ticker1510
λαθος thread
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ. Έχω ένα μικρό πρόβλημα με την ανάκτηση του μπακαπ μου από το iTunes. Αντί να εγκαθίστανται οι εφαρμογές μέσω συγχρονισμού κατεβαίνουν με wifi. Δεν είχα αυτό το πρόβλημα παλιότερα και δεν άλλαξα τον τρόπο που έκανα ανάκτηση. Έχω ipad air ios 9.3.2 και iTunes 12.3.3.17. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

edit: μπηκα απο κινητο και καταλαθος εκανα καινουργιο thread. αν μπορουν οι μοντς να το μετακινησουν στα γενικα προβληματα. ευχαριστω και συγγνωμη

 

Ετσι γινεται πλεον. Δεν εκανες εσυ κατι λαθος! iOS9 rulez! Κατεβαζει μεσω WiFi οτι ειχε το backup και συγχρονιζει στο τελος (ή στην αρχη) τα saves πχ ενος παιχνιδιου και οταν τελειωσει το downloading ειναι ετοιμο!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα από μένα. Έχω το iPad mini 2. Από προχθές το βράδυ στα παιχνίδια που παίζω δεν έχει ήχο ξαφνικά. Στα βιντεάκια και στο YouTube όλα καλά..... Πως γίνεται αυτό.....; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμά σου εδώ, αρκεί.

Αν κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει, να είσαι σίγουρος πως θα το κάνει στο αντίστοιχο θέμα.

 

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Βασικά καλησπέρα σας ! :)

Έχω ένα iPad 2 το οποίο έχει iOS 4.3.3, ναι καλα διαβάσατε 4.3.3 .δεν έχω κάνει jail brake.

 

Προ ενός έτους προσπάθησα να κάνω update μέσω iTunes και βέβαια κολησε (εάν θυμάμαι έγραφε error2 η κάτι τετοιο το οποίο έδειχνε πρόβλημα με το καλώδιο φόρτισης)). Εμ πάσει περιπτώσει το έδωσα και μου το ξεκολησανε με τη βοηθεια κάποιου software.

Το ερώτημα είναι εάν μπορω να κάνω update? η θα ξανακολησει;

Ευχαριστω προκαταβολικά!

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλησπέρα σας ! :)

Έχω ένα iPad 2 το οποίο έχει iOS 4.3.3, ναι καλα διαβάσατε 4.3.3 .δεν έχω κάνει jail brake.

 

Προ ενός έτους προσπάθησα να κάνω update μέσω iTunes και βέβαια κολησε (εάν θυμάμαι έγραφε error2 η κάτι τετοιο το οποίο έδειχνε πρόβλημα με το καλώδιο φόρτισης)). Εμ πάσει περιπτώσει το έδωσα και μου το ξεκολησανε με τη βοηθεια κάποιου software.

Το ερώτημα είναι εάν μπορω να κάνω update? η θα ξανακολησει;

Ευχαριστω προκαταβολικά!

 

Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα στη μητρική δεν έχει κάποιο λόγο να μην αναβαθμίσει, αν και δεν θα το πρότεινα καθώς η συσκευή θα πάψει να ανταποκρίνεται. Στην έκδοση iOS 9.3.2 καθίσταται προβληματική πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα iPad
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...