Jump to content

Intertelecom.gr για δρομολόγηση gsm κλήσεων σε voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν διάβασες τα προηγούμενα ποστ μου, αλλά εμένα δεν είναι συμβατή η εφαρμογή.

Alcatel OT-890D με Froyo 2.2

 

αν δεν τρέχει η εφαρμογή μπορεις να κάνεις το εξής που έκανα στη μανα μου, είναι πολύ απλό.

τροποποιείς τις επαφες που θες, κ βάζεις <αριθμός πρόσβασης>p<αριθμος επαφής># στο πρώτο νούμερο, κ μετά βάζεις και τον αριθμό της επαφής μονο του (υποθετω η συσκευή υποστηρίζει πολλά νουμερα ανά επαφή). άρα και μπορεις να καλείς την επαφή μεσω ιντερτέλεκομ αν θες, αλλά και να βλέπεις ποιος σε καλεί με αναγνώριση κλήσεων εφόσον στην επαφή θα υπάρχει κι ο κανονικός αριθμός

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει έτσι στην προηγουμενη συσκευη και μετα μου έβγαζε λάθος τις κλήσεις.

 

τι εννοείς?

δες ένα παραδειγμα

ονομα:σταύρος

αριθμος1: <αριθμος προσβασης ιντερτελεκομ>p6993122311#

αριθμός2: 6993122311

 

έτσι όταν καλείς την επαφή, επιλέγεις το 1ο ή το 2ο (μεσω ιντερτελεκομ ή όχι)

κι όταν σε καλεί αυτός, σου εμφανίζει σωστά την επαφή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις δημιούργησα ένα λογαριασμό στο Intertelecom και εγκατέστησα την Java εφαρμογή για Windows Mobile συσκευή, περνώντας και τις ρυθμίσεις που αναφέρονται στην ιστοσελίδα της εταιρίας. Έχω F2G χωρίς κάποιο πακέτο ενεργοποιημένο. Αυτό που δεν έχω καταλάβει (παρότι διάβασα τις προηγούμενες σελίδες του θέματος) είναι το εξής:

 

1. Για να μιλήσω με άλλα κινητά/σταθερά στην Ελλάδα (με χρέωση 0,10/λεπτό αν θυμάμαι καλά όπως αναφέρει στον τιμοκατάλογο η εταιρεία) θα πρέπει να ενεργοποιήσω ένα πακέτο προς F2G ή WIND γενικά (κόστος 5+ ευρώ) και να χρεώνομαι επιπλέον τα 10 λεπτά/λεπτό της Intertelecom?

 

2. Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή για Windows Mobile (6.5) εκτός από την άθλια Java που δίνει η Intertelecom? Δυσκολεύομαι να αλλάξω όλες τις καταχωρήσεις που σκοπεύω να καλώ ή να προσθέσω τον επιπλέον αριθμό σε κάθε μία από αυτές...

 

Πριν φορτώσω με χρήματα το λογαριασμό μου θα ήθελα να βεβαιωθω ότι θα πληρώσω για κάτι που θα με βολέψει και θα μπορέσω να κάνω απόσβεση, οπότε εκτιμώ τις απαντήσεις σας!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω το χρησιμοποιω σε κινητο android οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω ως προς το προγραμματακι, αν και συντομα θα το βαλω σε ενα φιλο παλι με java και θα ξερω.

 

τωρα ως προς τη χρεωση, ναι πρεπει να ενεργοποιησεις τα λεπτα προς free2go,cu,whatsup αναλογα και μετα πληρωνεις τα 10 λεπτα προς intertelecom

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο και εγώ παιδιά...ενεργοποίησα αριθμό...θέλω να ρωτήσω από whatsUp, πως καλούμε με 0,10/λεπτό..? Έχω επιλέξει και μου έχει δώσει νούμερο.
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ακριβως? δεν εχεις περασει καποιο προγραμματακι που το κανει αυτοματα? τι κινητο εχεις? διαφορετικα καλεις το νουμερο που σου δωσανε μετα "p" μετα το νουμερο που θελεις να παρεις και μετα "#"

 

πχ. 1234567890p1234567890#

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα τελευταία έχει μεγάλη καθυστέρηση καλώντας στον αριθμό κοσμοτέ, με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα στην επικοινωνία.
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

μαθευτηκε μαλλον :) λογικα θα το παλεψουν γιατι αλλιως θα χασουν τον κοσμο!

 

Ναι γιατί αν συνεχίσουν έτσι, δεν πρόκειται να ξανααγοράσω χρόνο. Τι να το κάνεις το φτηνό όταν πρακτικά δεν μπορείς να επικοινωνήσεις.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

μαθευτηκε μαλλον :) λογικα θα το παλεψουν γιατι αλλιως θα χασουν τον κοσμο!

Εγώ έχω φύγει εδώ και μήνες γι αυτό τον λόγο. Με το whats up πάντα μα πάντα μίλαγα μπουκωμένα και σαν ασύρματος, δηλαδή όχι ο ένας πάνω στον άλλον γιατί αλλιώς δεν ακουγόταν τίποτα. Αν και εφόσον φτιάξουν την υπηρεσία σωστά τότε το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Από τις πρώτες φορές που δοκίμασα την υπηρεσία με cosmote, ήταν προβληματική.

 

Αν δε προσθέσουν νέα νούμερα, προς αποσυμφόρηση, ποιοτική επικοινωνία δε πρόκειται να υπάρξει...

Link to comment
Share on other sites

εγώ με σύνδεση wind...δεν είχα πρόβλημα...στα whatsup αναφέρουν και οι ίδιο ότι αντιμετωπίζουν προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα είναι καθαρά της κοσμοτέ,αφού το δίκτυο της κοσμοτε είναι ανίκανο να κάνει κανονικες κλήσεις της προκοπής,ειδικά σε πυκνοκατοικημένες περιοχές,τι περιμένετε
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα είναι καθαρά της κοσμοτέ,αφού το δίκτυο της κοσμοτε είναι ανίκανο να κάνει κανονικες κλήσεις της προκοπής,ειδικά σε πυκνοκατοικημένες περιοχές,τι περιμένετε

 

Εγώ με κοσμοτέ παίρνω μια χαρά τηλέφωνο σε πυκνοκατοικημένη περιοχή. Το πρόβλημα είναι της intertelecom που χρειάζεται να αυξήσει τα resources της για να μπορεί να εξυπηρετεί τον κόσμο.

Στην τελική ας βγει και να μας πει με ποια εταιρία είναι ακόμα καλά τα πράγματα να πάμε να κάνουμε μια σύνδεση να μιλάμε σαν άνθρωποι :P

 

Πάντως μέχρι στιγμής, οι κλήσεις με σύνδεση κοσμοτέ ( δηλαδή στον αριθμό κοσμοτέ που δίνει για όλους - όχι μόνο what's up ) το πράγμα είναι δράμα...

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσους συνδρομητές έχει η Intertelecom και πόσοι αριθμοί αναλογούν ανά χρήστη;

Έπαιρνα προχθές και μου έβγαζε συνέχεια κατειλημμένο και αναγκάστηκα να καλέσω από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με κοσμοτέ παίρνω μια χαρά τηλέφωνο σε πυκνοκατοικημένη περιοχή. Το πρόβλημα είναι της intertelecom που χρειάζεται να αυξήσει τα resources της για να μπορεί να εξυπηρετεί τον κόσμο.

(τι να σου πω, στο περιστέρι η κατάσταση είναι άθλια,ενώ υπάρχει σήμα,η ποιότητα κλήσεων είναι τραγικότατη,κ φυσικά ίντερνετ δεν το συζητάμε.σε καρτοκινητά αυτά,εσύ μήπως έχεις συμβόλαιο?)

οι υποδομές της intertelecom δεν έχουν πρόβλημα προς το παρον,εφόσων όταν καλούμε απο αριθμούς πρόσβασης για wind,voda κ σταθερά, δουλεύει μια χαρα,με πολύ καλή ποιότητα. άρα το πρόβλημα είναι της κοσμοτέ

 

Πάντως μέχρι στιγμής, οι κλήσεις με σύνδεση κοσμοτέ ( δηλαδή στον αριθμό κοσμοτέ που δίνει για όλους - όχι μόνο what's up ) το πράγμα είναι δράμα...

ε τότε απλά χρησιμοποίησε άλλο αριθμό πρόσβασης,προς whatsup πχ,τόσους έχει (μετρησα τουλάχιστον 8)

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

(τι να σου πω, στο περιστέρι η κατάσταση είναι άθλια,ενώ υπάρχει σήμα,η ποιότητα κλήσεων είναι τραγικότατη,κ φυσικά ίντερνετ δεν το συζητάμε.σε καρτοκινητά αυτά,εσύ μήπως έχεις συμβόλαιο?)

οι υποδομές της intertelecom δεν έχουν πρόβλημα προς το παρον,εφόσων όταν καλούμε απο αριθμούς πρόσβασης για wind,voda κ σταθερά, δουλεύει μια χαρα,με πολύ καλή ποιότητα. άρα το πρόβλημα είναι της κοσμοτέ

 

Συμφωνώ...και εγώ το ίδιο έχω αντιληφθεί..με wind...κανένα πρόβλημα πάντως.

 

 

ε τότε απλά χρησιμοποίησε άλλο αριθμό πρόσβασης,προς whatsup πχ,τόσους έχει (μετρησα τουλάχιστον 8)

Θα αλλάξει κάτι αν γίνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

(τι να σου πω, στο περιστέρι η κατάσταση είναι άθλια,ενώ υπάρχει σήμα,η ποιότητα κλήσεων είναι τραγικότατη,κ φυσικά ίντερνετ δεν το συζητάμε.σε καρτοκινητά αυτά,εσύ μήπως έχεις συμβόλαιο?)

οι υποδομές της intertelecom δεν έχουν πρόβλημα προς το παρον,εφόσων όταν καλούμε απο αριθμούς πρόσβασης για wind,voda κ σταθερά, δουλεύει μια χαρα,με πολύ καλή ποιότητα. άρα το πρόβλημα είναι της κοσμοτέ

 

 

ε τότε απλά χρησιμοποίησε άλλο αριθμό πρόσβασης,προς whatsup πχ,τόσους έχει (μετρησα τουλάχιστον 8)

 

Δεν έχει άλλο αριθμό πρόσβασης για cosmote προς όλους. Μόνο για what's up και εκεί φαντάζομαι ότι τα πράγματα θα είναι τρις χειρότερα.

Το ότι μπορούμε να καλέσουμε και δουλεύει δεν έχει σχέση με το διαθέσιμο bandwidth της intertelecom.

Όπως είναι περισσότεροι συνδρομητές whats'up και cosmote συμβολαίου στην Ελλάδα, έτσι και στην intertelecom φαντάζομαι ότι οι αριθμοί που εξυπηρετούν cosmote είναι υπερπλήρης σε αντίθεση με όσους χρησιμοποιούν την υπηρεσία και έχουνε Wind π.χ.

Για αυτό και όσοι καλούν από Wind δεν έχουν καθυστέρηση στην κλήση. Η καθυστέρηση στην κλήση είναι καθαρά θέμα διαθεσιμότητας bandwidth.

Όταν καλούμε 100 άτομα σε έναν αριθμό και στη wind καλούν 30 ( τυχαία νούμερα ) ε έχει διαφορά.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

παρατηρώ καθυστέρηση (με wind) εδώ και αρκετό καιρό..

συμβαίνει και σε άλλους?

συμβαίνει και με wind

πάλι καλά που έχω στήσει το δικό μου gateway :)

 

Με cosmokarta και intertelecom ένας φίλο που το έχει καιρό δεν παρατηρεί καμιά καθυστέρηση!

δεν θυμάμαι τι αριθμό προσβάσεις έχει.

τι να πω....

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άλλο αριθμό πρόσβασης για cosmote προς όλους. Μόνο για what's up και εκεί φαντάζομαι ότι τα πράγματα θα είναι τρις χειρότερα.

Το ότι μπορούμε να καλέσουμε και δουλεύει δεν έχει σχέση με το διαθέσιμο bandwidth της intertelecom.

Όπως είναι περισσότεροι συνδρομητές whats'up και cosmote συμβολαίου στην Ελλάδα, έτσι και στην intertelecom φαντάζομαι ότι οι αριθμοί που εξυπηρετούν cosmote είναι υπερπλήρης σε αντίθεση με όσους χρησιμοποιούν την υπηρεσία και έχουνε Wind π.χ.

Για αυτό και όσοι καλούν από Wind δεν έχουν καθυστέρηση στην κλήση. Η καθυστέρηση στην κλήση είναι καθαρά θέμα διαθεσιμότητας bandwidth.

Όταν καλούμε 100 άτομα σε έναν αριθμό και στη wind καλούν 30 ( τυχαία νούμερα ) ε έχει διαφορά.

ε αφού έχεις δωρεάν προς όλη τη κοσμοτε,μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τους αριθμους προς whatsup,κοσμοτε είναι κι αυτοί!:p

δεν νομίζω να χει διαφορετικο bandwidth για καθε πάροχο,λογικά είναι κοινό,άρα δεν έχει σημασία αν οι περισσότεροι

χρησιμοποιούν τους αριθμούς πρόσβασης για κοσμοτε (καλύτερα να ρωτάγαμε την ίδια την εταιρία βέβαια τι παίζει ρόλο)

 

Θα αλλάξει κάτι αν γίνει αυτό ?
δεν ξέρω,ίσως

 

όσοι έχετε προβλήματα ρωτηστε στην εταιρεία,έχει και πολλή καλή online εξυπηρέτηση στο σάιτ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...