Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι ρε τοσο παραξενο σου φενεται εδω τα 70αρια βγαζουν 130KM/H:p και αν δεν πιστευεις να

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με τι μηχανακι εβγαλες 170km ? με crf ? μην μου πεις με scooter γιατι μαλον το ειδες ονειρο.

Ειχα runner 2T 210 κυβικα με κυλινδρο-πιστονι πολινι,επισης ειχα αλλαξει reed-καρμπυλατερ-και την μεταδοση.

ειχα κανει δυναμομετρηση και ειχα 28 αλογα στον τροχο.τελικη με εμενα πανω (100κιλα) εβγαζε πανω απο 170 αλλα τα 160χλμ τα ειχα αμεσα.

ολα καλα ητανε αλλα δεν μπορεσα να φτιαξω την αεροδυναμικη και το στησιμο.

το μηχανακι δεν σταματαγε πουθενα.ειχα και το (-) της μονου αμορτισερ πισω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοντερ εννοεις 170 σωστα?

οχι δυναμομετρο! τι ειπα παραπανω :rolleyes: τα κοντερ ποτε δεν τα εμπιστευομαι.

επισης το μηχανακι για να εξηγηθω το ειχα μονο για "αλλη φαση"..βολτα εκανα μονο για βενζινα..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι δυναμομετρο! τι ειπα παραπανω :rolleyes: τα κοντερ ποτε δεν τα εμπιστευομαι.

επισης το μηχανακι για να εξηγηθω το ειχα μονο για "αλλη φαση"..βολτα εκανα μονο για βενζινα..:)

 

Απλα παραξενευτηκα.Γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησω λιγο κατι....αμα βγαλω τον κοφτη απο το καρμπυλατερ απο ενα runner 8α 8ελει ρυ8μισμα μετα??
Link to comment
Share on other sites

παιδια να σας ρωτησω λιγο κατι....αμα βγαλω τον κοφτη απο το καρμπυλατερ απο ενα runner 8α 8ελει ρυ8μισμα μετα??

πρωτη φορα ακουω για κοφτη στο καρμπυλατερ :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι ενα δαχτυλιδη που εχει εκει που τραβαει αερα....αμα το βγαλω 8α 8ελει ρυ8μισμα μετα??

Αυτο δεν ειναι κοφτης! ειναι το "τσοκ" κατα 99%.

 

και να το βγαλεις,τι θα κερδισεις??? καλυτερα βαλε ενα σετ ζιγκλερ..η μαζεψε κανα ευρο και βαλε ενα καρμπυλατερ σωστο και ασε τους πειραματισμους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μου εχουνε πει οτι ειναι κοφτης...για αυτο ρωταω!! εβγαλα τους κοφτες απο την ε3ατμηση και εχει και ενα σωληνακι που τραβαει αερα....τι ειναι αυτο??Μηπως 3ερεις raver??
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω για πολλοστή φορά πως η γραφή SMS απαγορεύεται. Κομμένες λέξεις (κ,δν,τ,μ, κλπ.) απαγορεύονται. Χρήση αριθμών στη θέση γραμμάτων, απαγορεύεται. Μηνύματα αυτής της μορφής δύναται να διαγραφούν αμά τη εμφανίσει τους.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

τι επιπτωση?

 

να παιρνει μπρος και να σβηνει,να μην παει πανω απο 20,να ακουγεσαι γυρω στα 500μετρα http://www.youtube.com/watch?v=eXxHFdP-iwk

ετσι θα ακουγετε κ πιο δυνατα.. τον σωληνα που συνδεεται με την εξατμιση κ περιοριζει την εξαγωγη,οπως και τον κοφτη στο βαριατορ και την ροδελα στο καρμπυρατερ,τα βγαζεις στην αντιπροσωπεια,και δωρεαν νομιζω,γιατι μεχρι χρειαζεται ενα νεο σετ απ,να βουλωσει η εξατμιση και να ξαναρυθμισουν το καρμπυρατερ:)

Link to comment
Share on other sites

τι επιπτωση?

 

Θορυβο και πτωση των επιδοσεων κυριως μεχρι και κολλημα του μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω παρει ενα runner 50 sp καινουργιο και το εστρωσα και εχω βγαλει ολους τους κοφτες(βαριατορ-εξατμηση-καρμπυρατερ) και μολις ειναι κρυο παει σκουπα και ανεβαζει αμεσως φουλ στροφες.....μολις παω κανα 20λεπτο βολτες μετα στις εκκινησεις οταν ειναι ζεστο δεν σηκωνει αμεσως στροφες και παει σαν μπουκωμενο στης 5000 για 3-4 δευτερολεπτα και μετα πεταει κατευθειαν 8000 στροφες!!!Γιατι το κανει αυτο??Οποιος ξερει τι μπορει να φταιει ας μου πει γιατι μου την σπαει που κανει ετσι!!!:(
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω παρει ενα runner 50 sp καινουργιο και το εστρωσα και εχω βγαλει ολους τους κοφτες(βαριατορ-εξατμηση-καρμπυρατερ) και μολις ειναι κρυο παει σκουπα και ανεβαζει αμεσως φουλ στροφες.....μολις παω κανα 20λεπτο βολτες μετα στις εκκινησεις οταν ειναι ζεστο δεν σηκωνει αμεσως στροφες και παει σαν μπουκωμενο στης 5000 για 3-4 δευτερολεπτα και μετα πεταει κατευθειαν 8000 στροφες!!!Γιατι το κανει αυτο??Οποιος ξερει τι μπορει να φταιει ας μου πει γιατι μου την σπαει που κανει ετσι!!!:(

 

πατινιαρει λιγο,δηλαδη οι μπιλιες στο βαριατορ εχουν κανει πατουρα,ειναι λιγο φαγωμενα,οταν φαγωθουν πολυ θα στο κανει απ την αρχη,ετσι ειναι γενικα,ειδικα αν κανεις burn out και παιρνεις 2 καβαλα σε ανηφορες και τετοια

Link to comment
Share on other sites

ρε συ δεν κανω τιποτα απο αυτα.....ουτε παω σε ανηφορες....μου το κανει απο τοτε που ανοιξα το μηχανακι και εβγαλα τους κοφτες στην εξατμηση και στο καρμπυλατερ!!!Να φταιει το καρμπυλατερ? Μηπως θελει ρυθμισμα?
Link to comment
Share on other sites

ρε συ δεν κανω τιποτα απο αυτα.....ουτε παω σε ανηφορες....μου το κανει απο τοτε που ανοιξα το μηχανακι και εβγαλα τους κοφτες στην εξατμηση και στο καρμπυλατερ!!!Να φταιει το καρμπυλατερ? Μηπως θελει ρυθμισμα?

 

λογικα αφου εγινε στην αντιπροσωπεια,δεν εχεις προβλημα,απλα εχει καμια 5-6 αλογα και με φορτιο 70-80 κιλα,λογικο ειναι να δυσκολευεται μεχρι να πιασει χιλιομετρα!:)

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ομως γιατι δεν το κανει και το κανει οταν ζεσταθει? Ο μαστορας μου ειπε οτι 8ελει ρυθμισεις στο καρμπυλατερ αλλα δεν τον πολυ εμπιστευομαι!!! Αυτος μ εβγαλε το δαχτυλιδη στο καρμπυλατερ και μου ανοιξε την βενζινα στο τερμα!!
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη ομως γιατι δεν το κανει και το κανει οταν ζεσταθει? Ο μαστορας μου ειπε οτι 8ελει ρυθμισεις στο καρμπυλατερ αλλα δεν τον πολυ εμπιστευομαι!!! Αυτος μ εβγαλε το δαχτυλιδη στο καρμπυλατερ και μου ανοιξε την βενζινα στο τερμα!!

 

γιατι στην αρχη ειναι κρυα η μεταδοση και αποδιδει καλα,οταν ζεστενεται σε σταματα και ξεκινα και σε φυσιολογικη χρηση,πατινιαρει,ειναι φυσικο,και καινουργιες μπιλιες να βαλεις πρεπει να κανουν καποια χλμ για να πατησουν που λεμε:)

αμα μπορεις παρε και κανενα αλλο σκουτερ βολτα

Link to comment
Share on other sites

αμα βαλω δηλαδη ενα πιο σκληρο ελατηριο στον συμπλεκτη και ενα αλλο βαριατορ και ιμαντα λες να μου το ξανακανει?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια φοραω 47μμ αλουμινιο ΜΗΡ,καρβ 21 μαλοσσι,εισαγωγη απο 180,βαριατορ,σιμπλεκτη,καμπανα,ιμαντα,μπιλιεσ 6,5,εκσατμιση τζιανελι ριβερσε μολις εστρωσα το πιστονι και το κοντερ δεν γραφει πανω απο 100!!!!!!! ελεος τι φτεει???? :twisted: και 100 στο ενα χιλιομετρο!!!!!!!
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...