Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά είπα δεν θέλω να αλλάξω κάτι στο μηχανάκι.

Το ερώτημα είναι σαν βενζίνη μπορώ να του βάλω αμόλυβδη ή όχι;

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά είπα δεν θέλω να αλλάξω κάτι στο μηχανάκι.

Το ερώτημα είναι σαν βενζίνη μπορώ να του βάλω αμόλυβδη ή όχι;

Σουπερ! αστην αμολυβδη! αλλωστε το μηχανακι που εχεις δεν ειναι καταλητικο..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι η κεφαλη μηχανης που χρησιμοποιει αμολυβδη ειναι διαφορετικη απ αυτη που χρησιμοποιει super.Για να χρησιμοποιησεις αμολυβδη αφοβα θα θελει να την αλλαξεις.Αλλα και παλι επειδη ειναι λιγα τα κυβικα σου δεν φαινεται τοσο πολυ η διαφορα της βενζινης.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είπα δεν θέλω να αλλάξω κάτι στο μηχανάκι.

Το ερώτημα είναι σαν βενζίνη μπορώ να του βάλω αμόλυβδη ή όχι;

 

Απο τη μια μας δινεις να καταλαβουμε οτι εχει πεσει η αποδοση του σκουτερ και απο την αλλη θες να μαθεις αν αυτο μπορει να ανατραπει χρησιμοποιωντας αλλη βενζινη.

 

Τα πραγματα εχουν οπως τα ειπαν και τα παιδια.Δωσε 80-100 για αλλαγη πιστονιου φλατζων κλπ και θα δεις οτι το μηχανακι θα γινει οπως ηταν την πρωτη μερα.

 

10.000χλμ ειναι πολλα, πρεπει να κανεις καποια συντηρηση πριν σε προλαβει καποια ζημια.:X

Link to comment
Share on other sites

Σέρβις κάνω κάθε 5000 Km περίπου, τα βασικά, αλλαγή λουρί, μπίλιες, ελατήρια, μπουζί, και ένα γενικό έλεγχο μήπως χρειάζεται κάτι.

Τελικά θα πάω από τον συνεργείο να ρωτήσω αν μπορώ να βάζω άλλη βενζίνη και αν κερδίζω κάτι από αυτό. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

Σέρβις κάνω κάθε 5000 Km περίπου, τα βασικά, αλλαγή λουρί, μπίλιες, ελατήρια, μπουζί, και ένα γενικό έλεγχο μήπως χρειάζεται κάτι.

Τελικά θα πάω από τον συνεργείο να ρωτήσω αν μπορώ να βάζω άλλη βενζίνη και αν κερδίζω κάτι από αυτό. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.

να ξερεις οτι η σουπερ ειναι καλυτερη βενζινη απο την αμολυβδη!

παντως με το να αλλαξεις βενζινη,οπως σου ειπα παραπανω δεν θα πετυχεις τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπερδευτηκα.Με τον ορο Super εννοειται την LRP η την 100αρα αμολυβδη?

 

Την LRP...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλυτερη βενζινη ειναι η αμολυβδη μιας και δεν εχει μολυβδο μεσα ουσια παρα πολυ επικινδυνη για τον οργανισμο.Ασε που το μηχανακι μου δεν περνει super.
Link to comment
Share on other sites

καλυτερη βενζινη ειναι αυτη που περιεχει μολυβδο,δηλαδη η σουπερ

"καλυτερη" σε αποδοση,βεβαια κανει κακο στο περιβαλλον.η σουπερ επισης εχει περισσοτερα οκτανια απο την αμολυβδη!

παντως αν το μηχανακι ειναι αδυναμο,ενα καυσιμο δεν μπορει να κανει την διαφορα..!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

100αρα αμολυβδη πρωτα και μετα super και μετα απλη αμολυβδη ειναι το σωστο και παλι υπο προυποθεσεις.
Link to comment
Share on other sites

100αρα αμολυβδη πρωτα και μετα super και μετα απλη αμολυβδη ειναι το σωστο και παλι υπο προυποθεσεις.

αν η μηχανη δεν εχει δυναμη,οι βενζινη ειναι το ιδιο!

στην περιπτωση μας..καλυτερα να βαζει αυτη που εβαζε..,αλλωστε το σκουτερ που εχει δεν εχει καταλυτη! για ποιο λογο να βαλει βανζινη αμολυβδη :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους . σε κανα δυο βδομαδες θα παρω ενα gilera runner sp 50 . :P σαφως δεν περιμενω πολλα απο το μηχανακι αφοθ ειναι 50 . ειμαι 16 και δεν εχω περιθωρια για πανω απο 50 κιβυκα αφου την αλλη βδομαδα βγαζω το διπλωμα για 50 . εχω φαει κληση 1500 ευρω με 100σταρι αλλιως θα επερνα κανα 125 .... τεσπα . το προβλημα μ ειναι πως δεν ξερω τπτ για το gileraki αν και ακουω καλα λογια . αλλα πειτε μ καθε ποτε να τ κανω σερβις και ποσο θα μ κοστιζει το σερβις ???? και λαδια ποτε αλλαζω ??? (οχι οταν εχουν ηδη τελειωσει βαιβεα) ε προτεινετε κανα λαδακι . λεω για motul 800 (25 ευρω το λιτρο ''ακριβουτσικο ε?'' . αααα . και πειτε μ ρε εσεις παιδες . μια αποσταση αθηνα κορινθο θα την βγαλει το gilera η θα παω με οτοστοπ ???? και ποσο ανετα θα την βγαλει ??? . σορρυ π σασ κουρασα και διαβαζετε οτι γραφω τοση ωρα . ακουω συμβουλες οποιος θελει .
Link to comment
Share on other sites

Service θα κανεις οποτε σου λεει ο κατασκευαστης.Τιμες διαφερουν καθως δεν γινονται παντα τα ιδια service.To 1o π.χ ειναι λαδια μπουζι και ρυθμισμα συνηθως.Λαδια μιξης θα προσθετεις μονο εσυ οποτε κοντευει να αδειαζει το δοχειο.Καλο λαδι για μενα ειναι το Castrol TTS(Power Racing γραφει απ εξω).Σαν γνησιο που θα ναι δεν παθαινει τιποτα.Απλα να το φροντιζεις για να σε φροντιζει και εκεινο.
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους . σε κανα δυο βδομαδες θα παρω ενα gilera runner sp 50 . :P σαφως δεν περιμενω πολλα απο το μηχανακι αφοθ ειναι 50 . ειμαι 16 και δεν εχω περιθωρια για πανω απο 50 κιβυκα αφου την αλλη βδομαδα βγαζω το διπλωμα για 50 . εχω φαει κληση 1500 ευρω με 100σταρι αλλιως θα επερνα κανα 125 .... τεσπα . το προβλημα μ ειναι πως δεν ξερω τπτ για το gileraki αν και ακουω καλα λογια . αλλα πειτε μ καθε ποτε να τ κανω σερβις και ποσο θα μ κοστιζει το σερβις ???? και λαδια ποτε αλλαζω ??? (οχι οταν εχουν ηδη τελειωσει βαιβεα) ε προτεινετε κανα λαδακι . λεω για motul 800 (25 ευρω το λιτρο ''ακριβουτσικο ε?'' . αααα . και πειτε μ ρε εσεις παιδες . μια αποσταση αθηνα κορινθο θα την βγαλει το gilera η θα παω με οτοστοπ ???? και ποσο ανετα θα την βγαλει ??? . σορρυ π σασ κουρασα και διαβαζετε οτι γραφω τοση ωρα . ακουω συμβουλες οποιος θελει .

 

Service θα κανεις οποτε σου λεει το manual!

γραφει εκει μεσα...και θα το κανεις σε εξουσιοδοτημενο για να μπαινει και η σφραγιδα της εγγυησης.το κοστος διαφερει απο συνεργειο σε συνεργειο.

λαδι δεν αξιζει να βαλεις αυτο που λες,γιατι αυτο ειναι για μοτοσυκλετες με "αλογα",εσυ αμα το βαλεις μονο κακο θα κανεις στο μηχανακι.

θα βαζεις ειναι Συνθετικο για σκουτερ.η motul εχει πολυ καλο λαδι με το λογοτυπο scooter πανω στο μουκαλι.

τωρα την αποσταση αυτη που θελεις να κανεις,θα την βγαλει ανετα..αλλωστε το μηχανακι ειναι Υγροψυκτο,αλλα θα το πηγαινεις χαλαρα 60-70 χλμ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@ RAVER δεν ξερω αν εχεις ρανερ,εγω που ειχα παντως 60-70 πηγαινα χαλαρα αλλα ηταν 80κυβ. Υπολογισε γυρω στα 45-55 χλμ/ω και σταση που κ που...
Link to comment
Share on other sites

@ RAVER δεν ξερω αν εχεις ρανερ,εγω που ειχα παντως 60-70 πηγαινα χαλαρα αλλα ηταν 80κυβ. Υπολογισε γυρω στα 45-55 χλμ/ω και σταση που κ που...

ειχα 2 μηχανακια! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

gia sas....enas filos m exei ena piaggio typhoon kai to mixanaki exei pl xiliometra einai mamisio pote dn t exei vgalei problem kai 8elei na to veltiosi ligo dld 8elei na valei exatmisei kai mpilies kai elatirio variator esei ti protinete gia mpilies kai elatirio kai ti exatmisei ego gia mpilies lew 4.7gramaria:)pite tin idea sas:happy:
honda power;)
Link to comment
Share on other sites

gia sas....enas filos m exei ena piaggio typhoon kai to mixanaki exei pl xiliometra einai mamisio pote dn t exei vgalei problem kai 8elei na to veltiosi ligo dld 8elei na valei exatmisei kai mpilies kai elatirio variator esei ti protinete gia mpilies kai elatirio kai ti exatmisei ego gia mpilies lew 4.7gramaria:)pite tin idea sas:happy:

 

to typhoon apo tin mana tou einai ligo pio konto apo ta runner-nrg! alla kalitera na balei 4-4.5 kapou ekei bebaia an iparxoun polles anifores! apo eksatmisi analoga tin tsepi! technigas i gianneli! kata protimisi gianneli reverse

Link to comment
Share on other sites

to typhoon apo tin mana tou einai ligo pio konto apo ta runner-nrg! alla kalitera na balei 4-4.5 kapou ekei bebaia an iparxoun polles anifores! apo eksatmisi analoga tin tsepi! technigas i gianneli! kata protimisi gianneli reverse

 

ok ty esei apo mpilies les na einai kaliteres 4.5 i 4 gramaria:)

honda power;)
Link to comment
Share on other sites

to typhoon apo tin mana tou einai ligo pio konto apo ta runner-nrg! alla kalitera na balei 4-4.5 kapou ekei bebaia an iparxoun polles anifores! apo eksatmisi analoga tin tsepi! technigas i gianneli! kata protimisi gianneli reverse

 

i zx einai kalliteri gia 50cc meta einai i gianneli apo osa mou exoun poi exo odigeisi kai apo emfanisi einai sta idia peripou:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...