Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λες να μην καταλαβα?Το καρμπυρατερ ποιος στο εστειλε??:p

 

χαχα :P Μονο το καρμπυρατερ ε? :p Λεωνιδα εσυ τι λες μπορει να μου τρυπησει πιστονι?? ααα και κατι αλλο....πρωτευον γραναζι με ποσα δοντια να βαλω??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκει που πηγενα βολτα εκανε κατι διακοπες δλδ εδεινε πηγενε να σβησει ξανα εδεινε εως που εσβησε τελειως...

Μπουζι ειχα αλλαξει πριν 20ΚΜ λετε να το λαδοσε??

Το μηχανακι ειναι 06 vx καινουριο μοντελο με 12300ΚΜ

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κοίταξε το μπουζί και αν δίνει ρεύμα. Νομίζω αυτό είναι το Injection αν οχι ρίξε και μια ματιά στο καρμπ.
ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΜΑΓΚΕΣ ΚΡΥΦΤΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας κ απο μενα

Εγω εχω ενα injection του 04 το οποιο μου κανει το εξης:

Αφου κανω καμποσα μετρα (μπορει να αντεξει κ κανα χλμ) σβηνει...Δεν το παρουσιαζει αμεσως δλδ.Στη συνεχεια δεν περνει ευκολα μπρος κ παντα πρεπει να κλεισω εντελως το κλειδι κ μετα ξαναγυριζωντας κ την ωρα που τραβαει βενζινη δινωντας γκαζι απο τα πολλα ξαναπερνει.Επειδη αρχισε να γινεται επικινδυνο κ αρχισε να με αφηνει εν κινηση αποφασισα να το παω στο συνεργειο της γειτονιας μου...

Παρολα αυτα ο μηχανικος ακομα να βρει κατι :mad μιας κ απο οτι λεει το αφηνει να δουλευει κ δεν του σβηνει κ το εχει ελεγξει ολο...

Απογοητευμενος λοιπον οπως ειμαι κ μιας κ θα το παρω το scooter απο τον παραπανω αχρηστο (εξουσιοδοτημενος κιολας τρομαρα του)μηπως ξερετε κανα καλο συνεργειο στην ευρητερη περιοχη Ιλισιων/Ζωγραφου/Βυρωνα/Καισαριανη/Παγκρατι ??

(δεν με παιρνει πιο μακρια μηπως με αφησει παλι)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ρε παιδια ερωτηση σε αυτο το site http://www.scooter-center.com πανε ακριβα τα μεταφορικα οταν παραγκιλω θα με παρουν τηλεφωνο τι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικα με UPS ειναι 13€ για την Ελλαδα.Απο εκει και μετα χρεωνουν 1,8€ ανα κιλο.Αν παραγγειλεις, πληρωνεις οπως εχεις επιλεξει, σου στελνουν εμαιλ οτι ελαβαν την πληρωμη και οταν αποσταλει το δεμα απο αυτους σου ερχεται αλλο ενα email με το tracking number.
Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικα με UPS ειναι 13€ για την Ελλαδα.Απο εκει και μετα χρεωνουν 1,8€ ανα κιλο.Αν παραγγειλεις, πληρωνεις οπως εχεις επιλεξει, σου στελνουν εμαιλ οτι ελαβαν την πληρωμη και οταν αποσταλει το δεμα απο αυτους σου ερχεται αλλο ενα email με το tracking number.

 

στην τιμη 13ευρω μεχρι ποσα κιλα ειναι? δεν γινετε να γινει με αντικαταβολη μολις ερθει δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αποκλειεται να βρεις διεθνη πωληση που να εχει αντικαταβολη.Το κοστος αποστολης σε περιπτωση που για καποιον λογο δεν βρεθει ο παραληπτης ειναι πολυ μεγαλο για να τον επιβαρυνθει το καταστημα....ΠΑΝΤΑ πληρωνεις πρωτος.

 

Αν θυμαμαι καλα μεχρι 2 κιλα ειναι τα 13€.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να φερεις με αντικαταβολη απο εξωτερικο,για αυτο και πολλοι φοβουνται να αγορασουν από εξωτερικο{καλα να παθουν που τα πληρωνουν χρυσαφι από Ελλαντα}

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά καλησπέρα,ξέρετε αν γίνεται να αντικαταστήσω το ηλεκτρικό ckoke με ένα manual σε καρμπιρατέρ dellorto PHVA 17.5mm??Σιγκεκριμένα με αυτό: http://www.dellortodirect.com/index.php?main_page=product_info&cPath=59_28&products_id=629

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το μηχανάκι ενός φίλου.Φαίνεται πως δεν δουλεύει το ηλεκτρικό chocke του,αφού έχει πολύ υψηλή κατανάλωση,τη στιγμή που έχει ελεγχθεί το καρμπ του.Δοκιμάσαμε κ άλλο(μεταχειρισμένο βέβαια)αλλά και πάλι τα ίδια,οπότε υποθέτουμε πως δεν τροφοδοτείται το choke με ρεύμα.Γι αυτό αλλα και για οικονομικούς λόγους σκέφτεται το manual...Εκτός αν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνεται...εκέινος σκέφταιται και για dellorto 19 μια και το μηχανάκι ειναι 72cc mallosi,αλλά πιστεύω πως ακόμα και αν δουλεύει σωστά,η κατανάλωση πάλι θα είναι υψηλή...:wacko:

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παίδες έχετε να προτείνεται λάστιχα εκτός απο michelin pilot sport???Βασικό κριτήριο τα κρατήματα στις στροφές!:rolleyes: Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχετε να προτείνεται λάστιχα εκτός απο michelin pilot sport???Βασικό κριτήριο τα κρατήματα στις στροφές!:rolleyes:

 

εγω παντα εβαζα Pirelli,michellin,Bridgestone.

 

τα pirelli ειναι λιγο πιο σκληρα κ αργουν να ζεσταθουν αλλα οταν φθασουν σε θερμοκρασια λειτουργιας βεντουζαρουν.

 

Τα Michellin απο την αλλη ειναι μαλακα λαστιχα,ζεσταινονται γρηγορα αλλα επισης χανουν κ τις ιδιοτητες τους πολυ πιο συντομα.

 

τα συγκεκριμενα που δεν θελεις για μενα ειναι πολυ καλα.τωρα εχω ακουσει καλα λογια για το μπριτζεστον HOOP 02-03,αν θες κρατηματα πας στο Bridgestone ML 50.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Raver,δεν τα θέλω ακριβώς για το λόγο που είπες!Τον πρώτο μήνα είναι τα καλύτερα λάστιχα...μετά ξεκινά η κάτω βόλτα,ειδικά όταν οι δρόμοι στη περιοχή δεν είναι και οι ιδανικοί.Απο τα λεγομενά σου μάλλον σε pirelli θα καταλήξω,αν φυσικά κρατούν παραπάνω τις ιδιότητες τους...Τα ML-50 βγαίνουν στα νούμερα του καινούριου runner? Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια. Εχω το Gilera Runner 50cc το παλιο και επειδη ειναι ακομα μανισιο θελω να το βελτιωσω χωρις να αλλαξω κυλινδροπιστονο. Τι μου προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα βάλεις μια καλή εξατμισούλα,προτείνω τη leovince ZX,μαζί με τις μπίλιες που δίνει,και αν θες κάτι περισσότερο πας σε variator mallossi multivar...Με αυτά θα βγάζεις περίπου 100km και με αρκτετά καλή επιτάχυνση...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα βάλεις μια καλή εξατμισούλα,προτείνω τη leovince ZX,μαζί με τις μπίλιες που δίνει,και αν θες κάτι περισσότερο πας σε variator mallossi multivar...Με αυτά θα βγάζεις περίπου 100km και με αρκτετά καλή επιτάχυνση...

με εξατμιση και (βαρατορ-μπιλιες) δεν πετυχαινεις τιποτα ουσιαστικο.

καλυτερα να βαλει ο honda_supra κιτ κυλινδνδροπιστονο της μαλλοσι..και καρμπυρατερ και να δει διαφορα αμεση.ολα τ'αλλα για μενα..ειναι "μπαλωματα" και δεν προσφερουν τιποτα.

αμα το μοτερ δεν εχει δυναμη..δεν πετυχαινεις τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως τα πάντα σχεδόν είναι το μοτέρ,απλά μίλησα απο προσωπική εμπειρία,οτι με αυτά δηλαδή "ξεκλειδώνεις"τη δύναμη του 50cc κινητήρα.Σε σχέση με την αρχική κατάσταση του runner,με αυτές τις μικρές αλλαγές υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά αφού το μοτέρ ανεβάζει 9,500rpm φορόντας 4,8gr μπίλιες.Πρίν πήγαινε σταθερά με 8.000rpm φορόντας τις δικές του(6.4gr).Οι παραπάνω στροφές σε συνδιαμό με την ελεύθερη εξάτμιση και το βελτιωμένο σύστημα μετάδοσης(multivar),δίνουν λίγα αλογάκια επιπλέον,αλλά φυσικα αν ο honda_supra είναι δiατεθημένος να κάνει τροποποιήσεις και στο μοτέρ,σίγουρα η διαφορά θα είναι μεγάλη... Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

σήμερα έβγαλα το runner 50cc '08 μοντέλο μου μετά απο 6 μήνες ακινησίας και αφού γέμισα λάδι & βενζίνη είδα οτι ο δείκτης λαδιού τρεμόπαιζε στο κοκκινο με τάση να μένει αναμμένο κατα διαστήματα.

 

Είναι φυσιολογικό; Θα στρώσει; Είναι γεμάτο λάδι...

όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έχει κολλήσει το φλοτεράκι στο ντεπόζιτο του λαδιού...αν δείς οτι μετά απο μερικές βόλτες δν στρώσει,θα χρειαστείς λογικά συνεργείο γιατί η ενδειξη του λαδιού είναι σημαντική.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχουν οι βαλβίδες reed "συγκεκριμένο"χρόνο ζωής?Έχω το runner εδώ και 4 χρόνια,με 28,000Km.Δν έχω παρατηρίσει κάτι που να μοιάζει με δυσλειτουργία.Υπάρχει περίπτωση δλδ να εμφανίσουν ξαφνικά πρόβλημα,οπότε να τα κοιτάξω???

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ,αν εχεις τα μανισια reed που ειναι μεταλλικα θεωρω απιθανο να χαλασουν ποτε.Αν ειναι αλλαγμενα η ολη η θηκη με αυτα και ειναι carbon ειχα ακουσει περιπτωσεις που εσπασαν χωρις να ειμαι σιγουρος αν εσπασαν στο χερι η σε λειτουργια...
Link to comment
Share on other sites

Τα μανίσια φοράει.Απλα δν ήξερα αν θεωρούνται "αναλώσημα"με αντοχή κάποια km...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Και μιά άλλη ερώτηση συμφορουμίτες.Υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατεύσω την εισαγηγή(του καρμπ προς τη μηχανή)απο το σκάσιμο,μιάς και είναι λαστιχένια???Προφανώς αυτό γίνεται απο τις θερμοκρασίες...θα βοηθούσε βαζελίνη η σπρέι σιλικόνης?Μια-δυο φορές το χρόνο θέλει άλλαγμα...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...