Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eυχαριστω ρε καταλαβα τι γινεται:happy:.

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαι ομος γινεται κοιτα εδω αυτος ο στροφαλος εχει μικος μπιελας 85mm http://www.scooter-center.com/scoweb/pages/productdetail.grid?product=288621639048160&target=productdetail&category1=A%3AA_YAMAHA%3AA_YAMAHA_AEROX5004&category2=CAT%3ACAT_KURBELWELLE (βγαζει και η stage6) enω το κανονικο ειναι 80mm και για να μπει βαζεις αυτο το πραματακι κατω απο τον κυλινδρο και ειναι ΟΚ http://www.scooter-center.com/scoweb/pages/productdetail.grid?product=288825731255216&target=productdetail&category1=A%3AA_YAMAHA%3AA_YAMAHA_AEROX5004&category2=CAT%3ACAT_ZYLINDER. Αλλα το ερωτιμα μου ειναι αν κερδιζεις τιποτα με αυτο. Αν ξερει καπιος ας απαντισει:O.

 

Aν εχεις πιο μακρυα διαδρομη το τοσο ψηλο στροφαρισμα πρεπει να το ξεχασεις και αποκτας ροπη πιο χαμηλα λογω αυξησης κυβικων.

 

Εχω καποιες ερωτησεις για το runner αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Αν ειναι 72cc τι τελικη εχει?

Αν εχει ορισμενα malossi πανω , οχι ομως πιστονι τι επιδοσεις θα εχει (πχ επιταχυνση,τελικη) και το κοστος.

Τελος , σε γενικες γραμες τι ειναι καλυτερο ενα παπι 110cc τετραχρονο ή runner σχεδον μανισιο δηλαδη με καποια πραγματα malossi?

 

Αναλογως το 72αρι και τα αλογα του.

Αν εχεις κυλινδρο Malossi δεν γινεται να μην εχεις πιστονι.Κιτακια ειναι αυτα.Πωλουνται ολα μαζι.Αλλα ακομα και να μην εχεις malossi πιστονι τοτε αναλογα το πιστονι θα εχεις και αναλογες επιδοσεις.

Δεν μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους.Το ενα παπι το αλλο σκουτερ.Για μενα καλυτερα να εχεις το Runner.Τα 50αρια και 110αρια 4χρονα παπια ειναι οτι χειροτερο μπορεις να εχεις.Ενω με το Runner κυριλα η εστω Zip.

Edited by madloufos
Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις πιο μακρυα μπιελα το τοσο ψηλο στροφαρισμα πρεπει να το ξεχασεις και αποκτας ροπη πιο χαμηλα λογω αυξησης κυβικων.

 

Κάτσε αν βάλει μια πλάκα και ανέβει πιο ψηλά η θυρίδα εξαγωγής δεν αυξάνεται το στροφάρισμα?

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε αν βάλει μια πλάκα και ανέβει πιο ψηλά η θυρίδα εξαγωγής δεν αυξάνεται το στροφάρισμα?

 

Ακυρο ακυρο.Μπερδευτηκα με την διαδρομη.Μια χαρα ειναι με πλακα απο κατω στον κυλινδρο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα

Εγω εχω το προηγουμενης γενιας runner κ θα ηθελα να ρωτησω ποσο αερα μπρος/πισω βαζετε στα λαστιχα??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο 'μενα.Μια ερώτιση παιδιά,μετα το τελευταίο service,στο οποίο μεταξύ των αλλων είχα αλλάξει μπίλιες & ιμάντα μετάδοσης,παρατηρώ οτι το μηχανάκι πηγαίνει με 7000rpm περίπου,ενώ πριν πήγαινε με περίπου 8000.Φυσικά στο απότομο ξεκίνημα τις ποιανει τις 8000,αλλα μετα τα 25-30km/h κατεβαίνει στις 7000-7500.Δν έχω παρατηρίσει μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις,αλλα μου δημιούργησε απορία...Ξέρει κανείε γιατι μπορεί να συμβαίνει αυτό?Να σημειώσω οτι το μηχανάκι μου ειναι Runner 50SP(το καινούριο)μαμα...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω runner θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ξέρεις κανείς κάποιο site για να παραγγείλω λάμπες xenon για το μηχανάκι μου (Aprilia Rally)?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι το καρμπυρατερ μου φτυνει βενζινη?Οταν λεω φτυνει εννοω οτι βρισκω το φιλτρο μεσα στον παπα μουσκεμα απο βενζινη και λαδι.....:cry:
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια τελικα κατεληξα να παρω το gilera runner 50 το καινουριο.Αλλα ποιο να παρω το injection ή το κανονικο με καρμπυρατερ???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα κατεληξα να παρω το gilera runner 50 το καινουριο.Αλλα ποιο να παρω το injection ή το κανονικο με καρμπυρατερ???

 

αν έχεις σκοπό να το βελτιώσεις πάρε αυτό με το καρμπυρατέρ

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις σκοπό να το βελτιώσεις πάρε αυτό με το καρμπυρατέρ

 

Οχι δεν εχω σκοπο να το βελτιωσω μανισιο θα το αφησω εγω θελω να μαθω απλα ποιο ειναι ποιο αξιοπιστο και ποιο απο τα 2 εχει την καλητερη τελικη .

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω σκοπο να το βελτιωσω μανισιο θα το αφησω εγω θελω να μαθω απλα ποιο ειναι ποιο αξιοπιστο και ποιο απο τα 2 εχει την καλητερη τελικη .

ιδιες τελικες εχουν.πιο αξιοπιστο ειναι με ψεκασμο γιατι εχει καταναλωση μικροτερη απο το απλο με καρμπυλατερ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ιδιες τελικες εχουν.πιο αξιοπιστο ειναι με ψεκασμο γιατι εχει καταναλωση μικροτερη απο το απλο με καρμπυλατερ.

 

Ποσο τελικη δηλαδη καμια 90 k/mh ???

Link to comment
Share on other sites

Ποσο τελικη δηλαδη καμια 90 k/mh ???

80 χλμ τα εχεις ανετα.απο κει και περα μεχρι τα 90 χλμ περιπου αργει..με λιγη κατηφοριτσα εχεις και 100.παντως στα ανοιγματα επειδη εχω οδηγησει πολλα 50ρια θεωρω για τα κιλα του..οτι ειναι γρηγορο.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γίνετε να βάλω 180 2τ στο 50αρακι μου με τις κατάλληλες βάσεις ? και πόσο θα κοστίσει όχι το μοτέρ η δουλειά ?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κώστα αυτο το είχα σκεφτεί κάποτε κ εγώ,αλλά σκέψου οτι θα πρέπει να αλλάξεις καρμπ.,λογικά το ψυγείο + τις βάσεις.Το κόστος είναι αρκετά μεγάλο και σκέψου και τη τρελή κατανάλωση που έχει ενα 180 2T...Φιλαράκια μου που το είχαν,τα έχουν πουλήσει εδώ και καιρό και έχουν καταλήξει σε κάτι 4T με πεεισσότερα κυβικά...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μετρήσει την απόσταση μετάξι των μπουζουνιών του runner 50?:O:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε να βάλω 180 2τ στο 50αρακι μου με τις κατάλληλες βάσεις ? και πόσο θα κοστίσει όχι το μοτέρ η δουλειά ?:wacko:

Δεν μπαινει σε αυτο το σκελετο αυτο το μοτερ που θελεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παίδες!Μια ερωτησούλα για το runner μου το 50άρι...Είχε μπουκώσει η μαμά εξάτμιση(στις 23,000km),και την αντικατέστησα με μια leovince zx.Φυσικά με τις μαμα μπίλιες δν πήγαινε καλά σε ανηφόρες,και έβαλα αυτες που έδινε η εξάτμιση(4,8gr)Το μηχανάκι πηγαίνει βέβαια φοβερά καλά,μονοκάβαλο περιπου 90-93km και με μια επιτάχυνση λίγο χριρότερη απο malossi 68cc!!Πραγματικα δν πίστευα οτι οδηγούσα 50άρι...Προς το παρόν δηλαδή δε βρήσκω το λόγο για αναβάθμιση με κάποιο kitακι...το Θέμα όμως είναι οι στροφές του κινητήρα.Στην απότομη εκκίνηση μπορεί να βγάλει και 9500+,ενώ αργότερα με τέρμα γκάζι περίπου 9000.Με τη παλία εξάτμιση και τις παλιές μπίλιες,πηγαινε το πολύ μέχρι 8000.Θα ήθελα να μe πληροφορίσει κάποιο παλικάρι αν θα πρέπει να ανησυχώ για πιο γρήγορη πτώση της απόδοσης,αλλά και αν αξίζει να βάλω multivar στο 50άρι όπως μου πρότεινε ο μάστοράς μου,Αν δηλάδή με το multivar θα δίνει ο κινητήρας και σε πιο χαμηλές στροφές.Σας ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές post μου.Αν γνωρίζει κάποιος,παρακαλώ να απαντήσει γιατί όταν βλέπω 9000+rpm,ανησυχώ λιγο.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...