Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελεκια εβγαλα τους κοφτες! και μου αλλαξε και ζιγκλερ. δεν ξερω γιατι. 50€ εδωσα τελικα για ολα. η διαφορα ειναι εμφανης μεγαλυτερη επιταχυνση απο τελικη μεχρι 9 στροφες σε ψηλοανηφορα.. δεν εχω παραπονο μονο η εξατμιση σε μια φαση εβγαλε πολυ καπνα αλλα μετα οκ ψαχνω τωρα τα βρω μια πατεντα για να βαλω πισω την πινακιδα.. φοβαμαι μην μου ανοιξει το πλαστικο ομως.. θα δουμε....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μην ξεχνας οτι εχεις αγορασει σκουτερακι 50 κυβικων!! :blink: :cool:

 

Ναι φίλε μου ξέρω τι έχω αγοράσει απλά σε λέω ότι τα συγκεκριμένα scooter βγάζουν καμιά 90km και με μια εξάτμιση βγάζει καμιά 97-100km ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου ξέρω τι έχω αγοράσει απλά σε λέω ότι τα συγκεκριμένα scooter βγάζουν καμιά 90km και με μια εξάτμιση βγάζει καμιά 97-100km ;)

 

τοσο μεγαλη διαφορα με μια εξατμιση μονο???;););)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου ξέρω τι έχω αγοράσει απλά σε λέω ότι τα συγκεκριμένα scooter βγάζουν καμιά 90km και με μια εξάτμιση βγάζει καμιά 97-100km ;)

Βγαζουν αλλα το μηχανακι ειναι ακομη καινουργιο,κατσε να ανοιξει λιγο το μοτερ και να κανει και κανενα χλμ το παιδι.αυτος θελει απο τα 1000 χλμ το μοτερ να αποδωσει τα μεγιστα.παντως η εξατμιση σε μαμα μηχανακι δεν δινει απολυτως τιποτα.μονο θορυβο.

η βελτισωση που μπορεις να κανεις σε μαμα μηχανακι για να πηγαινει καπως καλυτερα χωρις να πειραξεις το μοτερ ειναι μπιλιες-ιμαντα και θα δεις εμφανης διαφορα.

επισης μην ξεχναμε μιλαμε για 50 κυβικα σκουτερ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βγαζουν αλλα το μηχανακι ειναι ακομη καινουργιο,κατσε να ανοιξει λιγο το μοτερ και να κανει και κανενα χλμ το παιδι.αυτος θελει απο τα 1000 χλμ το μοτερ να αποδωσει τα μεγιστα.παντως η εξατμιση σε μαμα μηχανακι δεν δινει απολυτως τιποτα.μονο θορυβο.

η βελτισωση που μπορεις να κανεις σε μαμα μηχανακι για να πηγαινει καπως καλυτερα χωρις να πειραξεις το μοτερ ειναι μπιλιες-ιμαντα και θα δεις εμφανης διαφορα.

επισης μην ξεχναμε μιλαμε για 50 κυβικα σκουτερ.

 

Φιλος μαζί με την εξάτμιση σε δίνουν και μπίλιες οπότε πάνε μαζί ;)

Ιμάντα εγώ δεν θα έβαζα πιστεύω κόβει παρά δίνει,αν μιλάμε για βελτίωση μόνο εξάτμισης και μπίλιες γιατί άμα βάλεις και αλλά πράματα αλλάζει το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μαζί με την εξάτμιση σε δίνουν και μπίλιες οπότε πάνε μαζί ;)

Ιμάντα εγώ δεν θα έβαζα πιστεύω κόβει παρά δίνει,αν μιλάμε για βελτίωση μόνο εξάτμισης και μπίλιες γιατί άμα βάλεις και αλλά πράματα αλλάζει το θέμα..

Με εξατμιση σου δινουν και μπιλιες!!! :wacko:

 

τα μπιλακια πανε σετ με τον ιμαντα και γι'αυτο παιζεις με τα γραμμαρια μετα,αναλογως τι θελεις,τελικες οι ροπες.

αμα βαλεις ιμαντα σετ μαλλοσι.θα δεις αισθητη διαφορα.οπως σου εξηγησα και πριν η εξατμιση σε μαμα μηχανακι δεν δινει τιποτα εκτος απο θορυβο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Raver αν παρεις πχ την leo vince zx καινούρια μέσα στο κουτί θα σε έχουν και μπίλιες αλλά επειδή δεν κάθονται καλά οι πιο πολλοί βάζουν malossi.. :)

 

Εγω με εξάτμιση leo vince zx και μπίλιες 5g malossi και μεγαλύτερο ζιγκλερ βλέπω καμιά 96-98km και οποίος δεν πιστεύει ας έρθει να με μέτρηση ;)

 

http://img49.imageshack.us/img49/6083/pipekit1ag1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να πειραξεις και τις βελονες του καρμπυλατερ τοτε πας σε ενα γενικοτερο φτιαξιμο.εδω μιλαμε για μαμα μηχανακι :!: :cool:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω εγω ο ιμαντας παει μονος του.Τοσους εχω δει να κρεμονται και κανεις δεν εχει μπιλιες μεσα.

 

Επισης διαβασα καπου οτι η εξατμιση δε δινει τιποτα παρα μονο θορυβο;;;Ελεος ρε παιδια οπου και να διαβασεις αυτο που αλλαζει πρωτο ο καθενας ειναι η εξατμιση γιατι δινει αυξηση στην ιπποδυναμη και οπως ειναι πασιγνωστο δινει και τελικη.Αν αυτο για μερικους ειναι τιποτα...

 

Σε παλιοτερα ποστ ειχε δειξει αρθρο ο Pantsos οπου εδειχνε ενας κινητηρας αναφορας τις διαφορες που ειχε στην ισχυη με διαφορες εξατμισεις και μονο...Μην τα ισοπεδωσουμε ολα!

 

Επισης με βαριατορ σε typhoon 50 το κοντερ εχει δειξει 85-90.(προσεγγιστικα μεχρι 80 λεει)

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να πειραξεις και τις βελονες του καρμπυλατερ τοτε πας σε ενα γενικοτερο φτιαξιμο.εδω μιλαμε για μαμα μηχανακι :!: :cool:

 

Σε μένα προσωπικά το μεγαλύτερο ζιγκλερ μπήκε όταν έβγαλα τους κοφτές και όχι όταν πέρασα την εξάτμιση και τις μπίλιες.:D

Link to comment
Share on other sites

manosgeo + thomas32 έχετε από μια ποινή ο καθένας,ξέρετε εσείς τον λόγο.Στις τρεις θα σας απαγορευτεί οριστικά η είσοδος στο φόρουμ.Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να στείλετε προσωπικό μήνυμα σε κάποιον από την ομάδα διαχείρισης.

Link to comment
Share on other sites

paides thelo kapoios na m dwsei pliri perigrafi tou runner 2008 tou 2007 k tn palion klasikwn SP '03 klp...

ergostasiaka panta

 

thx anyway

Μπες στην σελιδα της Gilera και :blink: οτι θελεις αναλυτικότατα ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

nai ekei exei mono t 2008 dn exei k t alla p thelo egw...les n mn iksera n mpw??:S

Και τα παλιοτερα ιδια ητανε-μοντελα 06'07' με την διαφορα σε αλλο χρωμα και αλλα αυτοκολλητα.απο μοτερ ειναι ιδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

k pos einai dynato meta n m leei emena enas m....as ap edw ap tn poli m oti epiase 100km m

t neo t runner me tous koftes pano LOLOLOLOLOLOLLLLLLLLLL!!!!

ola mama st runner panta

 

Με τους κόφτες πάνω το μηχανάκι δεν βγάζει πάνω από 55-60 μάλλον αυτός σε δούλευε και το έπαιζε γρήγορος....:X

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι το μαμα μπουζι.Τωρα γιατι θες αυτο και δε βαζεις ενα καλυτερο δεν το καταλαβαινω...
Link to comment
Share on other sites

Απλα διάβασα ότι σε μικρά κυβικά και ειδικότερα μανισια μηχανάκια το BR9ES ιριδίου με είπαν ότι θα με κόψει..:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Απλα διάβασα ότι σε μικρά κυβικά και ειδικότερα μανισια μηχανάκια το BR9ES ιριδίου με είπαν ότι θα με κόψει..:wacko:

 

και εγω το εχω ακουσει αυτο οτι αν βαλεις ενα μπουζι (καλο) και δεν εχεις και το αναλογο ρευμα για να δουλεψει καλα κοβει τωρα αν ειναι ετσι δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Tι λεμε ρε παιδια.Εμενα αντιθετα μου εχουν πει οτι τα μικρα σκουτερ πασχουν απο ρευμα και τα απλα μπουζι κρεμανε στις πολλες στροφες και μπουκωνουν ευκολα.

 

Αντιθετα το ιριδιου ειναι πιο ψυχρο, εχει γρηγοροτερη αναφλεξη και δυνατοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το μηχανάκι δεν έχει πειραχθεί μηχανικά δεν υπάρχει λόγος να βάλεις μπουζί ιριδίου ή γενικώς οποιοδήποτε άλλο μπουζί εκτός του μαμίσιου!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...