Jump to content

[MOTO] Gilera Runner: Βελτιώσεις, εμπειρίες κ.α


nikos the great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paizei n rithmiso monos m tis balbides st carb???an nai pos???

 

yparxei kaneis p n xreiazetai gianneli ??

Στα διχρονα οι βαλβιδες δεν εχουν ιδιαιτερη ρυθμιση.ειναι reed.τωρα βαλβιδες στο καρμπυλατερ πρωτη φορα ακουω :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στα διχρονα οι βαλβιδες δεν εχουν ιδιαιτερη ρυθμιση.ειναι reed.τωρα βαλβιδες στο καρμπυλατερ πρωτη φορα ακουω :wacko:

ox belones ithela na grapso anti gia balbides...eleos:blink::blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. ειμαι νεο μελος και θα ηθελα βοηθεια με κατι που με απασχολει με το μηχανακι μου (μου εχει σπασει τα νευρα βασικα).

 

Πριν απο 2 χρονια πηρα ενα Peugeot Speedfight 2. Το θεμα ειναι πως αυτα τα 2 χρονια βλεπω το μηχανακι και δεν τραβαει μια. πιανει γυρω στα 50-55 χλμ μονο με εμενα πανω και γυρω στα 40-45 χλμ με δευτερο ατομο πανω. Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ιδεα απο μηχανακια και θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει τι φταιει κλπ. Το ειχα παει πριν απο κανα χρονο περιπου για service και του ζητησα να μου βγαλει τους κοφτες. Τωρα αν αυτος το εκανε η οχι δεν ξερω. Παντως ειναι λιγο απελπισια η κατασταση και σκαω που εδωσα 2 χιλιαρικα για να πηγαινει ετσι. Απο την αλλη εχω δει παρομοια speedfight 2 που πιανουν γυρω στα 90 χλμ με τα παντα μαμα πανω.

 

Οποτε θα ηθελα λιγη βοηθεια αν γινεται απο εσας που ασχολειστε παραπανω και ξερετε τι μπορει να παιζει, για να ξερω και τι να κανω.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. ειμαι νεο μελος και θα ηθελα βοηθεια με κατι που με απασχολει με το μηχανακι μου (μου εχει σπασει τα νευρα βασικα).

 

Πριν απο 2 χρονια πηρα ενα Peugeot Speedfight 2. Το θεμα ειναι πως αυτα τα 2 χρονια βλεπω το μηχανακι και δεν τραβαει μια. πιανει γυρω στα 50-55 χλμ μονο με εμενα πανω και γυρω στα 40-45 χλμ με δευτερο ατομο πανω. Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ιδεα απο μηχανακια και θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει τι φταιει κλπ. Το ειχα παει πριν απο κανα χρονο περιπου για service και του ζητησα να μου βγαλει τους κοφτες. Τωρα αν αυτος το εκανε η οχι δεν ξερω. Παντως ειναι λιγο απελπισια η κατασταση και σκαω που εδωσα 2 χιλιαρικα για να πηγαινει ετσι. Απο την αλλη εχω δει παρομοια speedfight 2 που πιανουν γυρω στα 90 χλμ με τα παντα μαμα πανω.

 

Οποτε θα ηθελα λιγη βοηθεια αν γινεται απο εσας που ασχολειστε παραπανω και ξερετε τι μπορει να παιζει, για να ξερω και τι να κανω.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

logika tha exeis tous koftes panw! an thes bale kai mia eksatmisi allli gia kaliteri apodwsi!

Link to comment
Share on other sites

Λες να φταιει αυτο? Το ειχα παει πριν κανα χρονο για service σε εναν και του ειπα να βγαλει και τους κοφτες. προφανως δε τους εβγαλε ε? τεσπα θα δειξει, απο βδομαδα θα το παω στην piaggio. Και κατι αλλο, εχετε να μου προτεινετε κατι για να αλλαξω? να το πειραξω να πηγαινει πιο γρηγορα ξερω γω κ ετσι.

 

Ευχαριστω κ παλι.

Link to comment
Share on other sites

Gia sas pedes prin 2 meres apoktisa to kenourgio runner 50 sp kai to strono...Kserei kaneis pws na tou kanw kalo strosimo??dld to exw 2 meres kai exw kanei 41 xiliometra mipws einai pola gia dio meres?Mexri poso na to pigeno?30-40?

 

 

Ty...

Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

Gia sas pedes prin 2 meres apoktisa to kenourgio runner 50 sp kai to strono...Kserei kaneis pws na tou kanw kalo strosimo??dld to exw 2 meres kai exw kanei 41 xiliometra mipws einai pola gia dio meres?Mexri poso na to pigeno?30-40?

 

 

Ty...

30-40 αμα το πας ΜΟΝΟ κακο θα κανεις στο μοτερ!! πηγαινετο κανονικα (στρωμενο) αλλα οχι πολυ ωρα σταθερη ταχυτητα και οχι αποτομα ανοιγμα του γκαζιου! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος ποσο μπορει να στοιχισει(εργατικα&ανταλλακτικα) η επισκευη μπροστινη usd αναρτησης απο runner 180?? ειναι κολλημενη,δηλαδη δεν συμπιεζει σωστα,η μαλλον καθολου...

εχω ακουσει οτι πολλα runner με αναποδο πιρουνι μπροστα βγαζουν αυτο το προβλημα,&οτι&να την φτιαξεις μετα απο λιγο καιρο θα ξανασκληρηνει παλι...

καμια γνωμη??

Link to comment
Share on other sites

Για τους άπιστους θωμαδες :lol:

 

http://img365.imageshack.us/img365/8240/98kmbi4.jpg

:rolleyes:

98 χιλιόμετρα έπιασε το gilera μου 50αρι μόνο με εξάτμιση leovince zx,μπιλακια malossi 4.7gr,φίλτρο αέρος malossi για περισσότερο αέρα,ιμάντα piaggio καινούριο..

 

Ήμουν διπλός και ΟΧΙ σε κατηφόρα..

 

 

Αμα είχε λίγο ακόμα ευθεία θα τα έπιανε τα 100 χιλιόμετρα σίγουρα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και τι μας το :blink: αλλωστε το μηχανακι σου δεν ειναι "μαμα".η κουβεντα που καναμε ειναι για μηχανακι..οπως το πηρες.

 

Υ.Γ παντα τα κοντερ δεν δειχνουν και τα σωστα χιλιομετρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

File RAVEN to mixanaki m (runner 50 sp 2008) exei koftes sta 45 peripou...na to pigeno sinexia koftes diladi?
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

File RAVEN to mixanaki m (runner 50 sp 2008) exei koftes sta 45 peripou...na to pigeno sinexia koftes diladi?

Το μηχανακι σου θα το πας 60-70 χλμ αλλα με προοδευτικο ανοιγμα του γκαζιου.τωρα μου φαινεται παραξενο 50αρι μηχανακι με κοφτες.:cold:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και τι μας το :blink: αλλωστε το μηχανακι σου δεν ειναι "μαμα".η κουβεντα που καναμε ειναι για μηχανακι..οπως το πηρες.

 

Υ.Γ παντα τα κοντερ δεν δειχνουν και τα σωστα χιλιομετρα.

 

Ας βάλουν όλοι μπιλακια εξάτμιση και ας τα θεωρούν πυραγμενα με 140€ :X

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλουν όλοι μπιλακια εξάτμιση και ας τα θεωρούν πυραγμενα με 140€ :X

Τι σχεση εχει αυτο με την κουβεντα που κανουμε??? :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει αυτο με την κουβεντα που κανουμε??? :blink:

 

Na se rotiso kati fle raver sorry kiollas an exi ksanarotithi afto apo alla paidia alla as poume me tin eksatmisi zx otan vazis poli elafria mpilakia giati akougete toso pollis thorivos apo tin eksatmisi se sxesi me ta kanonika mpilakia pou exi?:)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν γίνεται αυτό μόνο με τη ZX,είναι επειδή είναι πιο ελαφριά στροφάρει πιο πολύ και φυσιολογικό είναι να κάνει περισσότερο θόρυβο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ti eksatmisi m protinete na valw se RUNNER 50 SP 2008??

Kalh kai ftinh na einai...

Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μαστορας μου ειπε για στρωσιμο το εξης : (σε typhoon 50 μπηκε κυλινδροπιστονο DR μαντεμενιο ,καρμπ 21 και εξατμιση lazer) .Οσο ειναι εφικτο να δινω τερμα γκαζι αλλα να μην το παω πανω απο 80.Αλλα ουτε και 40.Για δικαβαλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Αλλωστε εχω κανει αρκετα και το γκαζι παραμενει τερμα.

 

Δεν συνιστω κατι τετοιο, αλλα ακουγονται αρκετες εκδοχες πανω στο στρωσιμο...:)

Link to comment
Share on other sites

Thomas mpravo gia ti toso kali apodosi pou vgazei to mxnki sou!kai gia na xei mono eksatmisi kai 4.7gr mpilies paei poli kala kata ti gnwmi mou... episis to filtro malossi mporei anti gia na sou dinei na sou kovei km...ama thes na tou valeis malossi filtro prepei na to xeis ziglerwmeno i na xeis terma katw ti velona sto karmp(pragma pou simenei oti tha kaiei poli) gia na doulevei kala alliws pernei parapanw aera apo oti xreiazete...

Pantos egw me:

kompler malossi mutivar 2000

6.2gr mpilies

imanta piaggio (statheres aksies kai pistevw pws o malossi einai petamena lefta)

elatirio prasino malossi stous siagones

eksatmisi giannelli me to megalo kazanaki

kai me emena panw 98+ kila

 

 

105 parakalw se 600 metra kai akoma pigene...

 

kai mi ksexname pws ta kilindropistona mou einai apo to 2001 panw sto gilera kai exoun faei gero kapsimo apo to proigoumeno katoxo tou gilera mou

outos i allos kai o mastoras mou to pe pws einai liwmeno alla an o mastoras kserei ginonte kai thavmata...

[/sIGPIC]To XrEpI mOu!!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε runnersp1 εμένα το μηχανάκι όταν έβγαλα τους κόφτες με έβαλε πιο μεγάλο ζιγκλερ δεν ξέρω άμα αυτό το κάνουν σε όλους και απο όσα ξέρω σε λίγα για τα μηχανάκια κατάλαβα ότι δεν μπουκονι..

 

Μα και κάτι άλλο το μηχανάκι το προσέχω πολύ και σχεδόν καθε 1,5-2 μήνες η το κάνω service γενικό ή αλλάζω τα μπιλακια γιατί όταν φαγωθεί κάτι τρώει και αλλά μαζί του ;) ΝΟΜΟΣ :p

 

Μα εκκίνηση που έχει είναι τρέλα..:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Re pedia 8a apantisei kaneis sto 8ema m...ti eksatmisi na valw sto runner m 50 2008...??Kai poso peripou 8a kostizei...ty :worry:
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αμα το κρατήσεις 50αρι βάλε leovince zx άμα θες να το κάνεις αργότερα απλό 72 βαλέ giannelli reverse..

 

Και οι δυο κυμαίνονται από 140€ έως 160€ ανάλογα το μαγαζί..

Link to comment
Share on other sites

Geia sas kai pali :P mporei kapios na m pei poso kanei Multivar 2000 Malossi????ty :)
Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

Katarxhn tnx gia tis apantiseis s file....mporeis na m peis gia to ka8ena times? :P

Kulyndrompistona Malossi MHR Replica Nikasil

Strofalompiela Malossi

Rouleman strofalou Malossi

Imantas Kevlar Malossi

Mpilies Malossi

Multivar 2000 Malossi

E3atmish Malossi

Filtro Malossi

Symplekths(siagones) Malossi rithmizomenos

 

Tnx kai pali...

Πωλειτε Kαρμπυρατερ Malossi 21 (60 ευρο) Και Εξατμιση Giannelli Reverse (60 ευρο) Σε Πολυ Καλη Κατασταση!!!!π.μ για πληροφοριες!;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...