Jump to content

Ίντερνετ με την ημέρα - πρόβλημα με χρέωση


silivas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι , απλά αν αγοράζεις ένα κινητό που στέλνει μόνο του SMS θα θεωρούσες παράνομη την χρέωση επειδή δεν είχες πακέτο SMS . Αν πέσει ο τοίχος από το σπίτι μου και σε πλακωσει έχω ευθήνη. Ακριβώς την ίδια ευθήνη ένιωσα όσες φορές το τηλέφωνο μου τηλεφώνησε μόνο του από την τσέπη μου. Ποτέ δεν βγήκα να πω ότι με χρέωσε η εταιρεία για Τα τηλεφωνήματα που έκανε μόνο του το κινητό
Link to comment
Share on other sites

Βασίλειε, αν και καταλαβαίνω τι λες, εξακολουθώ να επιμένω ότι υπάρχει θέμα.

 

πχ,συγγενής μου έχει android συσκευή η οποία έχει εγκατεστημένο ένα widget για τον καιρό, το οποίο κάθε μέρα, συνδέεται με ένα server, κατεβάζει ελάχιστα kb και -πριν από αυτό νέο μέτρο της εταιρείας- τον χρέωνε στο λογαριασμό ελάχιστα ευρώ.Με τη νέα πρακτική, τη χρέωσε όμως 30 ευρώ παραπάνω.

 

Εν κατακλείδι, ναι μεν είναι θετικό και μπράβο στη Vodafone που με αυτό το μέτρο αποτρέπει παραφουσκωμένους λογαριασμούς εκατοντάδων ή χιλιάδων ευρώ αλλά σε άλλες περιπτώσεις (όπως αυτή που προανέφερα) είναι αρνητικό.

 

Το ιδανικό θα ήταν να σε ενημέρωνε η εταιρεία με ένα sms του τύπου "ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία ίντερνετ με τη μέρα κτλ κτλ" ώστε να γνωρίζει ο καθένας τι συμβαίνει και να μην εκπλαγεί όταν δει το λογαριασμό στο τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό θα ήταν να σε ενημέρωνε η εταιρεία με ένα sms του τύπου "ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία ίντερνετ με τη μέρα κτλ κτλ" ώστε να γνωρίζει ο καθένας τι συμβαίνει και να μην εκπλαγεί όταν δει το λογαριασμό στο τέλος του μήνα.

Μα το μεκανε η vodafone. Πριν ενεργοποιηθει η υπηρεσια μου εστειλαν ενα sms που με ενημερωναν οτι σταδιακα ολοι οι συνδρομητές που δεν εχουν πακετο data θα μπουνε στο 1€/μερα και να καλεσω στο 13830 νομιζω για να ενεργοποιηθει πιο γρηγορα ή να μπω σε καποιο πακετο data. Πιθανολογω οτι αν καποιος δεν το θελει καθολου μπορει να απνεροποιησει τελειως το data ως υπηρεσια ή να σβήσει τις ρυθμισεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμο που ελαβες στην δευτερη σελιδα πρεπει να αναφερει

 

Παγιο Προγραμματος Χρησης : χχχχχχ

Internet ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ (27/4/2011 - 27/04/2011) = 1€

Συνολικο ποσο προ ΦΠΑ

 

Αν αναφερετε κατι τετοιο ναι τοτε ειναι απο την υπηρεσια Internet ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ

 

Επιπλεον το μηλοφωνο πρωτα ζηταει wifi access και μετα απο τον παροχο, αρα η λογικη λεει οτι καποιος αγωνησε το wifi.

 

Συνεχισε το αιτημα αμφισβητησεις για την χρεωση σου, αλλα καλο θα ειναι να βαλεις ενα προγραμμα data στο προγραμμα σου (5€/100μβ)

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Μου ηλθε ο λογαριασμος ο οποιος περιλαμβανει χρεωση ιντερνετ αξιας 77,54+φπα+φορους !!!!

Αφορα μια συνδεση στο ιντερνετ 6 ωρων και καποιων λεπτων !!

 

Εχω ηδη δηλωσει αμφισβητηση της χρεωσης .

Τι κινησεις μπορω να κανω απο εκει και περα .

Μεχρι και για να μου μετατρεψουν το συμβολαιο σε καρτοκινητο ζηταν να εχεις εξωφληση το ποσο σε 5 ημερες !!!!!

 

 

Εχεις κανεις εμπειρια απο παρομοια περιπτωση?

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Μου ηλθε ο λογαριασμος ο οποιος περιλαμβανει χρεωση ιντερνετ αξιας 77,54+φπα+φορους !!!!

Αφορα μια συνδεση στο ιντερνετ 6 ωρων και καποιων λεπτων !!

 

Εχω ηδη δηλωσει αμφισβητηση της χρεωσης .

Τι κινησεις μπορω να κανω απο εκει και περα .

Μεχρι και για να μου μετατρεψουν το συμβολαιο σε καρτοκινητο ζηταν να εχεις εξωφληση το ποσο σε 5 ημερες !!!!!

 

 

Εχεις κανεις εμπειρια απο παρομοια περιπτωση?

Η χρεωση δεν μπορει να εγινε με πλοήγηση απο το κινητο. Θα ειχες χρεωθει μονο 1€. Στην περιπτωση ομως που εκανες tethering με τον υπολογιστη, αυτη ειναι η χρεωση και παει 0,02€/mb. Και για να χρεωθηκες τοσο, κατεβασες πολλα mb(gb θα ελεγα...). Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, κοίταξα τις τιμές της Vodafone Ρουμανίας για την ίδια υπηρεσία.

 

0.75 Ευρώ την ημέρα για 75ΜΒ. Συγκρίνετε αυτό με το 1 Ευρώ την ημέρα για 10 που δίνει η Ελλάδας!

Τα υπόλοιπα πακέτα είναι 2 Ευρώ τα 50 MB, και 4 Ευρώ τα 250 MB.

 

Enjoy.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το 1€ την ημέρα ισχύει αυτόματα για όλους τους συνδρομητές χωρίς data plan ή πρέπει να ενεργοποιηθεί με κάποιον τρόπο;
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το 1€ την ημέρα ισχύει αυτόματα για όλους τους συνδρομητές χωρίς data plan ή πρέπει να ενεργοποιηθεί με κάποιον τρόπο;

Για ολους χωρις ενεργοποιηση.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, κοίταξα τις τιμές της Vodafone Ρουμανίας για την ίδια υπηρεσία.

 

0.75 Ευρώ την ημέρα για 75ΜΒ. Συγκρίνετε αυτό με το 1 Ευρώ την ημέρα για 10 που δίνει η Ελλάδας!

Τα υπόλοιπα πακέτα είναι 2 Ευρώ τα 50 MB, και 4 Ευρώ τα 250 MB.

 

Enjoy.

 

Καμμία σχέση οι μισθοί της Ρουμανίας με τους μισθούς στην Ελλάδα.

Πρέπει να είσαι πλούσιος στην Ρουμανία για να μπορείς να ξοδέψεις 0.75 τη μέρα Χ 30 μέρες = 22.5 ευρώ με μισθούς 150-200 ευρώ τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καμμία σχέση οι μισθοί της Ρουμανίας με τους μισθούς στην Ελλάδα.

Πρέπει να είσαι πλούσιος στην Ρουμανία για να μπορείς να ξοδέψεις 0.75 τη μέρα Χ 30 μέρες = 22.5 ευρώ με μισθούς 150-200 ευρώ τον μήνα.

Και λοιπόν;

Τα μηχανήματα υποδομής του δικτύου κάνουν τα ίδια χρήματα και για την vodafone Ελλάδας και για τη vodafone Ρουμανίας.

Είναι άλλη μια απόδειξη ότι οι τιμές είναι αυθαίρετο δημιούργημα κάπου λογιστή που θέλει να του βγουν τα νούμερα και δεν έχουν καμία σχέση με το πραγματικό κόστος της υπηρεσίας + ένα λογικό ποσοστό κέρδους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το 1€ την ημέρα ισχύει αυτόματα για όλους τους συνδρομητές χωρίς data plan ή πρέπει να ενεργοποιηθεί με κάποιον τρόπο;

 

εχει ενεργοποιηθει σε ολους μας αυτοματα και ισχυει απο τις 4 τα ξημερωματα και μετα...αμα εχει καποιος ομως προγραμμα μετα την καταναλωση των 10 mb δωρο χανει απο τον ογκο του προγραμματος του

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εχει ενεργοποιηθει σε ολους μας αυτοματα και ισχυει απο τις 4 τα ξημερωματα και μετα...αμα εχει καποιος ομως προγραμμα μετα την καταναλωση των 10 mb δωρο χανει απο τον ογκο του προγραμματος του
Νομιζα οτι αν εχεις προγραμμα πρωτα καταναλωνεις τα mb του προγραμματος και μετα μπαινεις σε χρεωση ανα mb.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Και λοιπόν;

Τα μηχανήματα υποδομής του δικτύου κάνουν τα ίδια χρήματα και για την vodafone Ελλάδας και για τη vodafone Ρουμανίας.

Είναι άλλη μια απόδειξη ότι οι τιμές είναι αυθαίρετο δημιούργημα κάπου λογιστή που θέλει να του βγουν τα νούμερα και δεν έχουν καμία σχέση με το πραγματικό κόστος της υπηρεσίας + ένα λογικό ποσοστό κέρδους.

Σαν Οικονομολόγος , θα σου απαντήσω ότι στοιχείο του κόστους είναι

α) Το κεφάλαιο ( μηχανήματα κ.τ.λ.

β) Η εργασία

Άρα το κόστος κινητής τηλεφωνίας σίγουρα επηρεάζεται από τους μισθούς που πληρώνει η εταιρεία , στους εργαζομένους της στην Ελλάδά , και στην Ρουμανία .

Πέραν τούτου οι τιμές δεν είναι ποτέ δημιούργημα λογιστή , εξαρτώνται κυρίως από την λεγόμενη ελαστικότητα όταν έχουμε καθεστώς μονοπωλίου ή ολιγοπωλίου

Για να μην επεκταθώ υπερβολικά , καμμία οικονομική θεωρία δεν υποστηρίζει ότι η τιμές έχουν σχέση με το κόστος μίας υπηρεσίας + ένα λογικό κέρδος ( τί ακριβώς σημαίνει λογικό κέρδος ειναι άγνωστο στην οικονομική επιστήμη)

Link to comment
Share on other sites

Σαν Οικονομολόγος , θα σου απαντήσω ότι στοιχείο του κόστους είναι

α) Το κεφάλαιο ( μηχανήματα κ.τ.λ.

β) Η εργασία

Άρα το κόστος κινητής τηλεφωνίας σίγουρα επηρεάζεται από τους μισθούς που πληρώνει η εταιρεία , στους εργαζομένους της στην Ελλάδά , και στην Ρουμανία .

Πέραν τούτου οι τιμές δεν είναι ποτέ δημιούργημα λογιστή , εξαρτώνται κυρίως από την λεγόμενη ελαστικότητα όταν έχουμε καθεστώς μονοπωλίου ή ολιγοπωλίου

Για να μην επεκταθώ υπερβολικά , καμμία οικονομική θεωρία δεν υποστηρίζει ότι η τιμές έχουν σχέση με το κόστος μίας υπηρεσίας + ένα λογικό κέρδος ( τί ακριβώς σημαίνει λογικό κέρδος ειναι άγνωστο στην οικονομική επιστήμη)

Άρα συμφωνούμε :)

Επίσης, σεβόμενος το thread, δεν αναπτύσω τις απόψεις μου για την οικονομική επιστήμη :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως πολυ σημαντικη αυτη η λειτουργεια της vodafone...Εγω σκεφτομαι για τις φορες που δεν εχω ενεργοποιημενο καποιο dataplan (το dataplan στην ουσια το ενεργοποιω σε διακοπες στο χωριο για καμια εβδομαδα) να εχω την καρτουλα μονιμα μεσα στο ipad μου κ οποτε 1 στο τοσο χρειαστω internet να μπορω να μπω χωρις τρελες χρεωσεις...Ειπατε οτι δεν χρειαζετε κατι για ενεργοποιηση...Να ρωτησω κατι αλλο ομως:Αν ξεπερασω τα 10mb χρησης ποσο μου ριχνει την ταχυτητα η vodafone?ή μηπως μετα εχω τρελες χρεωσεις?Επισης το 1€ ισχυει για ολο το 24ωρο ε??οσες φορες κ αν μπω?Τελος σε αυτην την περιπτωση τα apn settings απραμενουν τα γνωστα εε?? sorry για τις πολλες ερωτησεις :O

Thanks

Edited by panos23
Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΑΡΝ είναι τα γνωστά.

Δεν υπάρχει παραπάνω χρέωση από 1 ευρώ την ημέρα.

Η ταχύτητα μειώνεται μετά τα 10ΜΒ σε GPRS.

Στο παρελθόν με άφηνε και κατέβαζα ακόμα και 100 ΜΒ πριν ρίξει την ταχύτητα .

Από τετάρτη 4/05 έχω παρατηρήσει 10 ΜΒ ακριβώς.

το 24ώρο είναι από 04:00- 03:59:59

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΑΡΝ είναι τα γνωστά.

Δεν υπάρχει παραπάνω χρέωση από 1 ευρώ την ημέρα.

Η ταχύτητα μειώνεται μετά τα 10ΜΒ σε GPRS.

Στο παρελθόν με άφηνε και κατέβαζα ακόμα και 100 ΜΒ πριν ρίξει την ταχύτητα .

Από τετάρτη 4/05 έχω παρατηρήσει 10 ΜΒ ακριβώς.

το 24ώρο είναι από 04:00- 03:59:59

 

λίγο βλακεια το σύστημα. δηλαδή αν μπω από τις 03.00 ως 05.00 θα χρεωθώ για 2 ώρες 2€.

κανονικά έπρεπε να το κάνουν 24 ώρες από τη στιγμή που το ενεργοποιείς.

GPRS ->δηλαδή να υποθέσω γύρω στα 5kb/sec για κατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και τελικα πως απενεργοποιειται ξερουμε?

 

η κοσμοτε εχει αριθμο που στελνεις και το κλεινεις

στη σελίδα η βοντα ομως δε γραφει κατι

:X
Link to comment
Share on other sites

και τελικα πως απενεργοποιειται ξερουμε?

 

η κοσμοτε εχει αριθμο που στελνεις και το κλεινεις

στη σελίδα η βοντα ομως δε γραφει κατι

 

μπορεις να βαλεις λαθος ρυθμισεις στο ιντερνετ και ετσι να μην μπορει να μπει και να σε χρεωσει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

13830 και ζητας να απενεργοποιηθει, μονο ετσι βγαινει

Αλλα αμα το απενεργοποιησεις να κλησεις οποιαδηποτε περιαγωγη δεδομενων μεσω δικτυων κινητης τηλεφωνιας εχεις στο κινητο σου, και να αλλαξεις τα apn για να μην συνδεθει ποτε και χωρις το internet ολη την ημερα Θα πονεσεις με τις χρεωσεις :)

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

η πολύ απλά αγοράζεις ένα κινητό χωρίς internet των 30 ευρώ , όπως έκανα εγώ, και ησυχάζεις μια για πάντα . Ένας γνωστός μου έκανε κάτι άλλο , χρησιμοποιεί ένα voda live σε δίκτυο cosmote και ησύχασε και αυτός , γιατί και στην cosmote τα ίδια έγιναν με το 1 ευρώ τη μέρα .

1.Ote Vdsl 30/2.5 , draytek vdsl router on a Lan with a supermicro server with 7 clients (Nokia 920 -640 , includet).

2.Ipad mini

3. Lenovo Thinkpad Egde

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω το LG GT-500 και συνδεομαι ασυρματα οταν θελω να κανω χρηση ιντερνετ ΠΑΝΤΑ! μια μερα τον αυγουστο κατα λαθος μπηκα χωρις wi-fi και μου ηρθε αμεσως μηνυμα οτι εκανα χρηση του daypass και οτι μεχρι τις 4 το πρωι ειχα χρεωση μονο 1ε/μερα ...

οταν τελος του αυγουστου ηρθε ο λογαριασμος, η χρεωση για το ιντερνετ ηταν 7ε -χωρις φπα-! πηρα τηλ. την κοσμοτε κ μου ειπαν οτι πρεπει να ζητησω αναλυτικο. ο αναλυτικος λογαριασμος ηρθε κ οντως εμφανιζει 7 διαφορετικες μερες κ χρεωση ιντερνετ. για καθε μια απο αυτες τις μερες ομως επρεπε να μου εχει ερθει και αντιστοιχο μηνυμα. εγω ομως ειχα λαβει απο τις 7 χρεωσεις μονο 1 μηνυμα κ το οποιο δυστυχως εχω σβησει... και ολες τις αλλες φορες επαναλαμβανω, η χρηση ηταν μεσω wifi... αλλωστε αν δεν ηταν ΕΠΡΕΠΕ να μου ερθει για καθε χρηση χωρις wifi κ αντιστοιχο μηνυμα!

Θα κανω φυσικα αμφισβητηση λογαριασμου, αλλα ξερει κανεις τι να προσεξω κ τι να κανω ωστε να μην πληρωσω περα απο το 1ε τις υπολοιπες χρεωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...