Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire S


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου κ εγω απο θεσ/νικη για κηφισο δυσκολα ειμαι. το courier ομως κανει 10 ευρω παν ελα κ σιγουρα δε θα δινα 20 για μια διαγνωση που ηδη ξερω,πχ εσπασα το touchscreen, δε δουλευει ενα κουμπι κλπ. ειναι γελοιο να μιλαμε για κσποιες διαγνωσεις...

 

anyway, το ebay θα τους κλεισει η θα βαλουν μυαλο.

φιλε εν μερη εχεις δικιο αλλα και αδικο.

δεν νομιζω να χρειαζεται να στειλεις το κιν και να πληρωσεις την διαγνωση (αφου ξέρεις οτι η εγγυηση εχει πάει περιπατο)αλλά αρκεί ένα τηλ και να ρωτήσεις πόσο κάνει η αντικατάσταση. αν σε ικανοποιεί η τίμη το στέλνεις. η ελάχιστη χρέωση είναι για να αποφεύγουν οι εταιρίες τους πελάτες του "νομίζω οτι κατι δεν πάει καλά γιατι κρατάει το κιν 1.2 μερα κ οχι δύο", και ουτω καθεξης. (άσχετα αν και εγώ θεωρώ υπερβολικά τα 20-30 ευρω, ειδικα οταν σου λένε δικαιολογίες του στυλ "πηρε υγρασια κλπ"για να αποφυγουν την δωρεαν επισκευή)

Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά θα δοκίμαζα μόνος μου την αλλάγη, ή αν δεν πιανουν τα χερια μου θα προτιμούσα κάποιο εναλλακτικο σερβις με πιο λογικές τιμές.

ειναι σαν τις αντιπροσωπιες αυτοκινήτων. εχεις 6-7 χρόνια εγγύηση αλλα με λάδια μόνο από μας (με καπέλο στην τιμή 300%) και "δωρεαν" έλεγχο 559 σημείων (αναβουν τα φωτα, αναβουν τα φλάς, εχουν αέρα τα λάστιχα και ανοιγουν καλα οι πόρτες....ελεος)

 

Να ρωτήσω, ξεκλειδώνοντας τον bootloader δεν σπάει η εγγύηση? αν μετά γίνει κάτι μπορούμε να τον ξανακλειδώσουμε? οριακά είμαι να τον ανοιξω γιατι βαρέθηκα την μαμα ρομ

Edited by dimitris_86
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ακυρώνεται η εγγύηση. ξανακλειδώνει με φλασάρισμα. βρες πρώτα όμως το αρχείο που σου περνάει τη μαμα rom και στον κλειδώνει ΠΡΙΝ τον ξεκλειδώσεις.
Link to comment
Share on other sites

ακυρώνεται η εγγύηση. ξανακλειδώνει με φλασάρισμα. βρες πρώτα όμως το αρχείο που σου περνάει τη μαμα rom και στον κλειδώνει ΠΡΙΝ τον ξεκλειδώσεις.

 

εννοεις το αρχειο της original ρομ για να φλασαρεις και να ξανακλειδωσει?

Απο την στιγμη που είπα να το ξεκλειδωσω δεν κρατιεμαι...θελω την miui πισω!

ασε που ειμαι κ@λοφαρδος και είμαι s-off απο το εργοστασιο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εκδοση 2.19 αλλα το κουμπακι Mount R/W δεν το βλεπω

 

Ευχαριστω.

 

Δεν στο εμφανίζει γιατί δεν είσαι root λογικά!!!

 

Καλησπερα!

Ειχα ενα ατυχημα με το desire s μου και εσπασε το digitizer.Οχι η οθονη αλλα το γυαλι απο μπροστα.Το τηλεφωνο δουλευει κανονικα αλλα επειδη ειναι ασχημο λεω να το αλλαξω.

Βρηκα λοιπον απο ebay ανταλακτικο κοντα στα 20 ευρω αυθεντικο(τουλ. ετσι λεει).Προτεινετε να το αλλαξω εγω;Ή να παω σε καποιο συνεργειο με το δικο μου ανταλλακτικο;

Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια;

 

Να την βάλεις μόνος σου... Εδώ και τα σχετικά βίντεο

και
Αν πιάνουν τα χέρια σου δεν είναι τπτ...

 

Δέν έχεις δίκιο φίλε. Αγόρασε το Xperia Neo V με 200 ευρουλάκια και μετά βάλε ένα HTC Desire S/HD κλπ δίπλα και σύγκρινέ τα..

Κ άμα δε το πετάξεις το Desire έλα να μου πείς.

 

Για μένα η υποστήριξη έχει σημασία. Επρόκειτο για ελλατωματικά chip (έχω όντως το συγκεκριμένο). ΔΕΝ είχ ενα κάνει με το λογισμικό. Κόλλησε το τηλέφωνο, έβγαλα τη μπαταρία όπως ήταν λογικό και δε ξαναδούλεψε. Έπρεπε να αλλαχτεί χωρίς ερωτήσεις. Μετά κλείνουνε τα service. Ήδη στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει service HTC. Καθυστερήσεις 2-3 εβδομάδων με τιμές ανώτερες από την τιμή πώλησης του κινητού είναι απαράδεκτες.

 

Άμα βρω πλακέτα από σπασμένο, χαλασμένο κλπ με κανένα 50 ευρώ να το φτιάξω. Αλλιώς δεν αξίζει. 1000 φορές Xperia.

 

Πολύ καλή υπηρεσία αλλά άμα σου πούνε 370 ευρώ για επισκευή και δε θες να το φτιάξεις, στο χουν πάρει για τουλάχιστο μια βδομάδα και αν δε θελήσεις να το φτιάξεις φάε και μια ελάχιστη χρέωση διάγνωσης που καλύπτει σίγουρα τον courier. Τέλεια υπηρεσία παιδιά!

 

Σου έτυχε ρε φίλε και εγώ το έχω και προσέχω... Δεν πρέπει να το ζορίσεις!!! Ότι η HTC δεν έχει σωστή υποστήριξη όλοι το ξέρουμε αλλά σε ποιότητα κατασκευής δεν συγκρίνεται με τις άλλες εταιρίες!!! Μην ξεχνάς τα τηλεφωνάρες που έχει βγάλει!! Συμφωνώ αν βρεις ευκαιρία άλλαξε την μόνος σου....

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

DEVICE :HTC Desire S (S-OFF by Revolutionary)

HBOOT :Revolutionary Hboot 6.98.1002

RADIO :20.44.30.0821U_3821.080024_M

RECOVERY :4EXT Recovery Touch v1.0.0.5 RC6

ROM :Fallout Evolution V5.0.0 (Android 4.0.3 | Sense 4.0A)

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, μετα κόπου είμαι πλεον downgraded to 2.3.3 (με HBOOT 0.98) και ετοιμος να ροοτταρω και να αρχισω το παιχνιδι... για προτεινετε ρομς...
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, μετα κόπου είμαι πλεον downgraded to 2.3.3 (με HBOOT 0.98) και ετοιμος να ροοτταρω και να αρχισω το παιχνιδι... για προτεινετε ρομς...

 

Τι διαφορες εχει ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορες εχει ???

Η διαφορα ειναι οτι πλεον μπορω να ρουταρω και να περασω custom ρομς (τυγχανει να ειμαι s-off απο το εργοστασιο :))! Αυτο δεν μπορουσα να το κανω πριν που ειχα αναβαθμισει σε 2.3.5 και ειχε μπει το hboot 2.00.0002, κλειδώνοντας τον bootloader. Eκει κρυβεται η επιτυχια του εγχειρηματος!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι οτι πλεον μπορω να ρουταρω και να περασω custom ρομς (τυγχανει να ειμαι s-off απο το εργοστασιο :))! Αυτο δεν μπορουσα να το κανω πριν που ειχα αναβαθμισει σε 2.3.5 και ειχε μπει το hboot 2.00.0002, κλειδώνοντας τον bootloader. Eκει κρυβεται η επιτυχια του εγχειρηματος!

 

Μάγκα Δημήτρη πες μου πως έκανες το downgrade please, εγώ δεν έχω καταφέρει είτε το downgrade είτε το s-off μολονότι πάρα πάρα πολλές δοκιμές. Απο cooked roms θα σου πρότεινα coredroid από αυτές που έχουν διατηρήσει το sense.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκα Δημήτρη πες μου πως έκανες το downgrade please, εγώ δεν έχω καταφέρει είτε το downgrade είτε το s-off μολονότι πάρα πάρα πολλές δοκιμές. Απο cooked roms θα σου πρότεινα coredroid από αυτές που έχουν διατηρήσει το sense.

Για σένα το έγραψα. Θυμόμουν οτι κάποιος ζήταγε s-off αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ ποιος! :D

 

Λοιπόν, αν η εκδοσή λογισμικού που φοράς είναι μέχρι την 2.10.... ακολουθείς αυτόν τον οδηγό από xda.

Δουλεύει σιγουρα, εγώ αυτόν χρησιμοποίησα, είναι 30seconds διαδικασία για να γίνει το downgrade και 6 ώρες για να καταλάβεις το λάθος που κάνεις και δεν δουλεύει! Το μονο πρόβλημα είναι οτι τα αρχεία που σου δίνουν στο πρώτο ποστ να κατεβάσεις είναι ο κώδικας (αρχείο c) και οχι το σωστό (αρχείο bin). Εγώ βρήκα τα σωστά πολλές σελιδες παρακατω (στο ποστ #34). Αν δεν τα βρεις πες μου να στα στείλω.

 

Αν πήρες αργότερα την αναβάθμιση και έχεις έκδοση 2.11.... και πάνω τότε ακολουθείς αυτόν τον οδηγό. Από οτι διάβασα παντως (καμια 20αριά σελίδες) ολοι λέγανε άτι δουλεύει).

 

Εγώ ήμουν σε 2.3.5 και HBOOT 2.00.0002 locked (και s-off από το εργοστάσιο). Μετά την διαδικασία ήμουν σε 2.3.3 και HBOOT 0.98.0002 πλέον οχι locked. Εκεί έτρεξα το revolutionary (ή μπορείς και με syuperoneclick) για να πάρω root access (και εσυ εκεί θα πάρεις το s-off που εγώ δεν χρειαζόμουνα)... και μετα αρχίζουν τα ωραία. Θέλει πολυ υπομονή, εγω καποια στιγμή νομισα οτι το brickαρα! :rolleyes:

Τωρα τρέχω την endymion v3.4. Καλή είναι αλλά δεν τρελάθηκα... αλλά τώρα αρχίσαμε!! :p Μάλλον θα δοκιμάσω και τιν Virtous Infinity και μετά πάω για miui!

 

Ασχετο, να αυτό που λέγαμε και επιβεβαιωμένο για το ICS στο κινητάκι μας!

Link to comment
Share on other sites

στους xda μολις κυκλοφόρησε η ported rom του one s με ics και sense 4

Την δοκίμασα και ειναι απίστευτα γρηγορη, δεν κολλάει πουθενα. Το δε sense πολυ ομορφο.

Οταν διορθώσουν και καποια μικροπροβλήματα θα ειναι μπομπα!:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια δεν θυμάμαι τι άλλαξα στις ρυθμίσεις και όταν μέσω Google κάνω κλήση επαφής με wi fi παίρνει κανονικά τηλέφωνο όταν βγω εκτός διαδικτύου και πηγαίνω να κάνω κλήση με γράφει πρέπει να είστε συνδεδεμένοι με δίκτυο ενώ μέχρι χθες έπαιρνε κανονικά τηλέφωνο δηλαδή πήγαινα Google εύρισκα επαφή και έκανα κλήση κανονικά χωρίς σύνδεση με wi fi
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρελήφθηκε το Desire S μου από το service, είχε σταλεί με πρόβλημα στο ακουστικό. Εντυπώσεις:

 

+ Επισκευάστηκε μόλις σε 5 εργάσιμες (μαζί με το courier πήγαινε-έλα).

+ Αντικαταστάθηκε το ακουστικό, μια χαρά τώρα πλέον. Καμμία αντίρρηση ή υπόνοια άρνησης/αποφυγής.

+ Η υπηρεσία collect & return ήταν σχεδόν άψογη. Σχεδόν λέω γιατί δεν ειδοποίησε κανείς πότε θα έρθει και πότε θα επιστραφεί, με αποτέλεσμα και τις δύο μέρες να έχει τύχει κάτι στο γραφείο και να ταλαιπωριόμαστε, ενώ από το service είχαν δηλώσει ρητά ότι το courier θα ειδοποιούσε. Λεπτομέρεια.

 

Γενικά πολύ ευχαριστημένος. Γλίτωσα μεγάλο πήγαινε-έλα, λίγος χρόνος και το κινητό πλέον σκίζει. Μπράβο.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια δεν θυμάμαι τι άλλαξα στις ρυθμίσεις και όταν μέσω Google κάνω κλήση επαφής με wi fi παίρνει κανονικά τηλέφωνο όταν βγω εκτός διαδικτύου και πηγαίνω να κάνω κλήση με γράφει πρέπει να είστε συνδεδεμένοι με δίκτυο ενώ μέχρι χθες έπαιρνε κανονικά τηλέφωνο δηλαδή πήγαινα Google εύρισκα επαφή και έκανα κλήση κανονικά χωρίς σύνδεση με wi fi

 

Ακυρον το έκανα εργοστασιακες ρυθμήσεις γιατί μετά δεν έκανε καθόλου κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρελήφθηκε το Desire S μου από το service, είχε σταλεί με πρόβλημα στο ακουστικό. Εντυπώσεις:

 

+ Επισκευάστηκε μόλις σε 5 εργάσιμες (μαζί με το courier πήγαινε-έλα).

+ Αντικαταστάθηκε το ακουστικό, μια χαρά τώρα πλέον. Καμμία αντίρρηση ή υπόνοια άρνησης/αποφυγής.

+ Η υπηρεσία collect & return ήταν σχεδόν άψογη. Σχεδόν λέω γιατί δεν ειδοποίησε κανείς πότε θα έρθει και πότε θα επιστραφεί, με αποτέλεσμα και τις δύο μέρες να έχει τύχει κάτι στο γραφείο και να ταλαιπωριόμαστε, ενώ από το service είχαν δηλώσει ρητά ότι το courier θα ειδοποιούσε. Λεπτομέρεια.

 

Γενικά πολύ ευχαριστημένος. Γλίτωσα μεγάλο πήγαινε-έλα, λίγος χρόνος και το κινητό πλέον σκίζει. Μπράβο.

 

Θα συμφωνήσω σε ολα όσα είπε ο φίλος!

Είχε πρόβλημα με το σήμα μετα από μια γερή τούμπα...τελικά μου αλλάξαμε όλη την πλακέτα κανονικά μέσα στην εγγύηση και το παρέλαβα μέσα σε 2 βδομάδες!!!Ενώ το κινητό ήταν root αλλα οταν πηγα να το επαναφερω,κάπου κόλλησε κα8 μετα δεν άνοιγε καν,το πηγα στο service και τελικά δεν ξέρω αν δεν το κατάλαβαν και η εγγύηση μέτρησε κανονικά....

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναρωτησει αλλα λεω μηπως αλλαξε κατι...

Μπορουμε να μεγαλωσουμε την γραμματοσειρα σε μη root συσκευη ?

 

Ουκ γαρ ερχεται μονο....:(:(:(

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θέλει root ή όχι, μιας και δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, αλλά είχε τέτοια επιλογή στην εφαρμογή spare parts :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θέλει root ή όχι, μιας και δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, αλλά είχε τέτοια επιλογή στην εφαρμογή spare parts :)

 

Μου εγκατασταθηκε χωρις root αλλα ενω αλλαζω font size δεν το κρατει στην ρυθμιση που το βαζω.

Ευχαριστω παντως

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στο wildfire που το είχα δοκιμάσει κρατούσε κανονικά... Δε θυμάμαι κιόλας να πατάω κάτι πέραν του back button :O

Ίσως να έπαιζε και η έκδοση, μιας και αυτή που χρησιμοποιούσα ήταν μέσα στη rom και όχι από το market (όπου δεν μπορούσα να βρω την εφαρμογή)!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

 

Αυτο που παρατηρησα μεσα στο σκ...αλλα και παλιοτερα ειναι το εξης...οταν ειμαι πολλη ωρα σε καποια εφαρμογη (whatsapp) ή (messenger) ...οταν παω να μπω καπου αλλου και εχει γκρι background...φαινεται στο βαθος το πληκτρολογιο... λες και εχεις βαλει τσιγαροχαρτο απο πανω και φαινεται απο πισω.... εσεις το εχετε παρατηρισει αυτο?? που μπορει να οφειλεται??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν σερφαρω ή ασχολούμαι με καμια εφαρμογή για ενα διάστημα πχ. 10 λεπτών νιώθω ότι το κινητό θερμαίνεται αρκετά...από το android assistant βλεπω ότι παει στους 32C.Είναι φυσιολογικό;;Δεν εχω την μαμα μπαταρία αλλα μια Mugen1800mah....

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν σερφαρω ή ασχολούμαι με καμια εφαρμογή για ενα διάστημα πχ. 10 λεπτών νιώθω ότι το κινητό θερμαίνεται αρκετά...από το android assistant βλεπω ότι παει στους 32C.Είναι φυσιολογικό;;Δεν εχω την μαμα μπαταρία αλλα μια Mugen1800mah....

 

Το έχω δει ανάλογα με την εφαρμογή. Κάποια "ελαφριά" π.χ. mail, δεν το προκαλεί, αντίθετα κάποια πιό βαριά το προκαλεί, όπως για παράδειγμα τα παιχνίδια. Μην ανησυχείς, φυσιολογικό είναι.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

 

Αυτο που παρατηρησα μεσα στο σκ...αλλα και παλιοτερα ειναι το εξης...οταν ειμαι πολλη ωρα σε καποια εφαρμογη (whatsapp) ή (messenger) ...οταν παω να μπω καπου αλλου και εχει γκρι background...φαινεται στο βαθος το πληκτρολογιο... λες και εχεις βαλει τσιγαροχαρτο απο πανω και φαινεται απο πισω.... εσεις το εχετε παρατηρισει αυτο?? που μπορει να οφειλεται??

 

Το εχω παρατηρησει και εγω αλλα αλλού... Συγκεκριμενα το εβλεπα στην αναζητηση από το fb που έχει σκούρο φόντο και έβλεπα τα γράμματα του night clock που βάζω κατα την διαρκεια της νύχτας (επειδη το κιν φορτίζει μακρυα από μενα και θέλω να βλέπω την ώρα) ή οταν έβγαινα απο κάποιο παιχνίδι που έπαιζα για ώρα και είχε στατικο background (πχ sudoku, samegame κλπ)

Το ειχα αναφέρει παλαιότερα. Μετά από ένα - δυο λεπτά χάνεται οπότε δεν νομιζω να συντρέχει λόγος ανησυχίας.

Αυτό που πιστεύω εγώ είναι πως κάποια pixels υπερθερμένονται λόγω του οτι είναι πολλή ώρα στην ιδια κατάσταση και δημιουργούν αυτή την αποτύπωση. Κάτι σαν τις παλιές οθόνες υπολογιστών (γι αυτότα screensaver δεν είναι ΠΟΤΕ στασιμα). Για τον ιδιο λογο αν σε κάποιο μονιτορ δείχνεις κατι στάσιμο (πχ στην βιτρίνα ενος μαγαζιου να παίζει μονο ενα λογοτυπο επι ώρες) οταν σβήσεις την οθόνη, το logo είναι αποτυπωμενο για κάποια ώρα... θέλω να πιστεύω οτι εχει βάση αυτο που λέω και δεν θα πάρουμε την οθονη στα χέρια απο ένα night clock....:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα!!!Μπορεί κάποιος να μου πει μια εφαρμογή που να διαβάζει ελληνικούς χαρακτήρες στα τραγούδια?Η έστω αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση?
Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμισεις, η επιλογή encrypt internal storage τι ακριβως κανει, και σε τι μας χρησιμεύει? ξερει κανεις?:blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...