Jump to content

[Ποδήλατο] Εμπειρίες / Βόλτες κτλ


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι κανείς άλλος από το forum που να μην ξέρει ποδήλατο, ή είμαι ο μοναδικός;

 

Ειναι κανεις αλλος απο εδω πουνα μην ξερει να κανεις σουζες, ή ειμαι ο μοναδικος?:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειναι κανεις αλλος απο εδω πουνα μην ξερει να κανεις σουζες, ή ειμαι ο μοναδικος?:p

 

κι αλλος ενας εδω ΄) αφου δεν μαθαμε στην ωρα μας, τωρα μου φαινεται ακατορθωτο. 24 χρονων μαντραχαλος, σουζα γιοκ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

κι αλλος ενας εδω ΄) αφου δεν μαθαμε στην ωρα μας, τωρα μου φαινεται ακατορθωτο. 24 χρονων μαντραχαλος, σουζα γιοκ.

 

2 φορες εχω κανει με bmx.... Με βουνου δεν...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω κολλιες...μονο σουζες δεν κανω...γιατι φοβαμε...αμα προσπαθησεις τα μαθαινεις ολα...

για να μην βγαινω εκτος θεματος...φιλε που θες το ποδηλατο οποιο mountain και να παρεις την δουλεια σου την κανεις:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

για να πετυχεις σουζα πρεπει να μαθεις να ελεγχεις το πισω φρενο ;)

 

@Torres10 το ποδηλατο που δειχνεις ειναι 24αρι. δηλαδη κοντουτσικο σχετικα... μηπως να δεις κατι σε 26αρι?

Link to comment
Share on other sites

το θέλω ίσα ίσα για βόλτες στην παραλία της θεσσαλονίκης....για τα φρένα που μου λέτε πως θα καταλάβω τη διαφορά από ποδήλατο σε ποδήλατο;

έχω ένα ποδηλατάδικο κοντά στο σπίτι μου...θα ρωτήσω κ εκεί...αλλίως στην εσχάτη θα καταλήξω μάλλον σε αυτό http://www.praktiker.gr/Product/podilato-outdoor-extreme-shimano-24-mayro-kitrino-9124?catNavId=153

 

επίσης κάτι που μ'ενοχλεί πολύ στα ποδήλατα είναι τα φρένα που τρίζουνε...υπάρχει τρόπος να το αποφύγω;δηλαδή εξαρτάται από τον τύπο/ποιότητα των φρένων;

 

εγω θα σου ελεγα να μην παρεις ποδηλατο με αναρτησεις που δεν κλειδωνουν. ειδικα η αναρτηση στην μεση δυσκολευει πολυ γτ αποροφαει δυναμη και πηγαινεις πανω κατω. παρε κατι μονο με μπροστινη αναρτηση που να κλειδωνει. σαυτο που δειχνεις δεν νομιζω με τιποτα να κλειδωνουν οι αναρτησεις.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

για να πετυχεις σουζα πρεπει να μαθεις να ελεγχεις το πισω φρενο ;)

 

@Torres10 το ποδηλατο που δειχνεις ειναι 24αρι. δηλαδη κοντουτσικο σχετικα... μηπως να δεις κατι σε 26αρι?

 

οταν λες ελεγχεις...??

οταν εισαι στον αερα θες να πεις????

εχει να κανει και με τις κολλιες αυτος ο ελεγχος του φρενου?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποια βοήθεια από όποιον ξέρει. Είμαι 1,73 και θα ήθελα ποδήλατο για χρήση 90% κυρίως σε πόλη αλλά με πολλές ανηφόρες και κατηφόρες σχετικά δύσκολες. Εχω καταλήξει σε αυτο http://www.praktiker.gr/Product/podilato-outdoor-comanche-shimano-26-portokali-9135?catNavId=153

1) Πως σας φαίνεται για τα χρήματά του;

2) Τι να προσέξω για το μέγεθος;

3) Να δω κάτι με 2πλή ανάρτηση;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποια βοήθεια από όποιον ξέρει. Είμαι 1,73 και θα ήθελα ποδήλατο για χρήση 90% κυρίως σε πόλη αλλά με πολλές ανηφόρες και κατηφόρες σχετικά δύσκολες. Εχω καταλήξει σε αυτο http://www.praktiker.gr/Product/podilato-outdoor-comanche-shimano-26-portokali-9135?catNavId=153

1) Πως σας φαίνεται για τα χρήματά του;

2) Τι να προσέξω για το μέγεθος;

3) Να δω κάτι με 2πλή ανάρτηση;

Ευχαριστώ.

 

ειναι καλο...αν και με διπλη συναρτηση για την χρηση που κανεις θα σε βοηθουσε περισσοτερο στο να μην πονας πεφτωντας απο κατηφορες...ξερεις..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

@gio με το πισω φρενο το ελεγχω σε περιπτωση που παει να μου γυρισει καπακι. ή οταν αυξηθει αρκετα η ταχυτητα.

δεν ειναι κατι δυσκολο. λιγη προσπαθεια χρειαζεται μονο και επιμονη. σπαζομουν ασχημα που δε μπορουσα να το κρατησω πανω απο 5-6 πεταλιες. τελικα τα καταφερα! μονο σε κατηφορα δε μπορεσα να το κρατησω αρκετα.

πλεον εχω "ξεχασει" να κανω σουζα. απολαμβανω μονο τις βολτουλες μου :)

 

@konv ειναι επωνυμο ποδηλατο? αν οχι, θα προτιμουσα να επαιρνα ενα επωνυμο καλυτερα. τουλαχιστον ετσι "δικαιολογουνται" τα χρηματα :p

απανταω στα ερωτηματα σου:

1) μου φαινονται αρκετα (γιατι δε γνωριζω τη μαρκα του ποδηλατου). επισης μπορεις να βρεις και με λιγοτερα χρηματα για να κανεις τη δουλεια σου

2)μια χαρα ειναι το 26αρι

3)εφοσον δε θα βγεις σε βουνο, ουτε κακοτραχαλους δρομους, με μπουκαλες μονο μπροστα εισαι οκ! εγω εχω μπρος-πισω (το χω δεκα χρονια τωρα) και συνηθησα την πισω. αλλα και να μην ειχε δε θα με πειραζε ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποια βοήθεια από όποιον ξέρει. Είμαι 1,73 και θα ήθελα ποδήλατο για χρήση 90% κυρίως σε πόλη αλλά με πολλές ανηφόρες και κατηφόρες σχετικά δύσκολες. Εχω καταλήξει σε αυτο http://www.praktiker.gr/Product/podilato-outdoor-comanche-shimano-26-portokali-9135?catNavId=153

1) Πως σας φαίνεται για τα χρήματά του;

2) Τι να προσέξω για το μέγεθος;

3) Να δω κάτι με 2πλή ανάρτηση;

Ευχαριστώ.

 

Για πόλη και γενικά για δρόμους με ανηφόρες καλύτερα να αναζητήσεις κάποιο ποδήλατο το οποίο θα είναι κυρίως ελαφρύ, εκεί παίζονται όλα. Όσο πιο ελαφρύ και όσο μεγαλύτεροι είναι οι δίσκοι σου μπροστά, τόσο πιο εύκολη η διαδρομή. Για μένα σε αυτά τα χρήματα και λιγάκι πιο πάνω, μπορείς να δείς κάποιο trekking off road της ideal κυρίως. Δες εδώ http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR

Είναι καθαρά για δρόμο αλλά θέλει προσοχή, π.χ να αποφεύγει τις απότομες λακούβες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να μην παρεις ποδηλατο με αναρτησεις που δεν κλειδωνουν. ειδικα η αναρτηση στην μεση δυσκολευει πολυ γτ αποροφαει δυναμη και πηγαινεις πανω κατω. παρε κατι μονο με μπροστινη αναρτηση που να κλειδωνει. σαυτο που δειχνεις δεν νομιζω με τιποτα να κλειδωνουν οι αναρτησεις.

 

Ποδήλατα με ανάρτηση κεντρική (στο σκελετό) λέγονται full suspension bikes και τα αγοράζεις αν κάνεις αποκλειστικά καταβασεις βουνών απο κακοτραχηλα μονοπάτια. Τα εν λόγω ποδήλατα είναι ΕΦΙΆΛΤΗΣ στην άσφαλτο.

 

Με μια ανάρτηση και χοντρά Λαστιχα είναι τα γνωστά μας mountain bikes τα οποία, όπως υποδηλώνει και το όνομα τους, είναι για βουνό, κακοτραχηλα μονοπάτια, και άλματα. Και αυτα δεν είναι για άσφαλτο. Σαφώς καλύτερα απο τα full suspension αλλα παραμένουν πολυ δύσκολα στην κυλιση.

 

Σαν τα mountain με πιο λεπτά Λαστιχα είναι τα trekking, δεν είναι για βουνό ή κακοτραχηλα μονοπάτια αλλα είναι βασιλειαδες στην άσφαλτο, και σε ανώμαλο δρόμο.

 

Για τις κούρσες να μην πω, τα ξέρετε.

 

 

Θα συμφωνήσω λοιπόν, ότι οι αναρτήσεις πρέπει οπωσδήποτε να κλειδώνουν. Αλλιώς θα το μετανοιωσετε στην ανηφόρα.

 

Σίγουρα όμως η αγορά ενός full suspension bike για βόλτες στην πόλη είναι ... καταστροφή :)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ποδήλατα με ανάρτηση κεντρική (στο σκελετό) λέγονται full suspension bikes και τα αγοράζεις αν κάνεις αποκλειστικά καταβασεις βουνών απο κακοτραχηλα μονοπάτια. Τα εν λόγω ποδήλατα είναι ΕΦΙΆΛΤΗΣ στην άσφαλτο.

 

Με μια ανάρτηση και χοντρά Λαστιχα είναι τα γνωστά μας mountain bikes τα οποία, όπως υποδηλώνει και το όνομα τους, είναι για βουνό, κακοτραχηλα μονοπάτια, και άλματα. Και αυτα δεν είναι για άσφαλτο. Σαφώς καλύτερα απο τα full suspension αλλα παραμένουν πολυ δύσκολα στην κυλιση.

 

Σαν τα mountain με πιο λεπτά Λαστιχα είναι τα trekking, δεν είναι για βουνό ή κακοτραχηλα μονοπάτια αλλα είναι βασιλειαδες στην άσφαλτο, και σε ανώμαλο δρόμο.

 

Για τις κούρσες να μην πω, τα ξέρετε.

 

 

Θα συμφωνήσω λοιπόν, ότι οι αναρτήσεις πρέπει οπωσδήποτε να κλειδώνουν. Αλλιώς θα το μετανοιωσετε στην ανηφόρα.

 

Σίγουρα όμως η αγορά ενός full suspension bike για βόλτες στην πόλη είναι ... καταστροφή :)

 

ειναι καλο...αν και με διπλη συναρτηση για την χρηση που κανεις θα σε βοηθουσε περισσοτερο στο να μην πονας πεφτωντας απο κατηφορες...ξερεις..

 

Για πόλη και γενικά για δρόμους με ανηφόρες καλύτερα να αναζητήσεις κάποιο ποδήλατο το οποίο θα είναι κυρίως ελαφρύ, εκεί παίζονται όλα. Όσο πιο ελαφρύ και όσο μεγαλύτεροι είναι οι δίσκοι σου μπροστά, τόσο πιο εύκολη η διαδρομή. Για μένα σε αυτά τα χρήματα και λιγάκι πιο πάνω, μπορείς να δείς κάποιο trekking off road της ideal κυρίως. Δες εδώ http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR

Είναι καθαρά για δρόμο αλλά θέλει προσοχή, π.χ να αποφεύγει τις απότομες λακούβες.

 

Δυστυχώς δεν θέλω να ξεφύγω στα χρήματα...

Κάποια άλλη πρόταση; 16kg Είναι πολλά για ποδήλατο;

Link to comment
Share on other sites

@gio με το πισω φρενο το ελεγχω σε περιπτωση που παει να μου γυρισει καπακι. ή οταν αυξηθει αρκετα η ταχυτητα.

δεν ειναι κατι δυσκολο. λιγη προσπαθεια χρειαζεται μονο και επιμονη. σπαζομουν ασχημα που δε μπορουσα να το κρατησω πανω απο 5-6 πεταλιες. τελικα τα καταφερα! μονο σε κατηφορα δε μπορεσα να το κρατησω αρκετα.

πλεον εχω "ξεχασει" να κανω σουζα. απολαμβανω μονο τις βολτουλες μου :)

 

 

εγω δυσκολευομαι πως να σηκωσω το ποδηλατο...ειμαι ακομα εκει:O:(

 

Δυστυχώς δεν θέλω να ξεφύγω στα χρήματα...

Κάποια άλλη πρόταση; 16kg Είναι πολλά για ποδήλατο;

 

πολυ μου φαινεται...νομιζω ειναι πολλα

και εγω ideal που εχω τα παω καλα σε λακουβες και τρεχω κιολας

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εγω δυσκολευομαι πως να σηκωσω το ποδηλατο...ειμαι ακομα εκει:O:(

 

πολυ μου φαινεται...νομιζω ειναι πολλα

και εγω ideal που εχω τα παω καλα σε λακουβες και τρεχω κιολας

δεν εισαι μονος σου...

 

ενος φιλου ειναι 15... εμενα ειναι πιο πολλα :lol: αλλα δεν εχω κλασσικο "σωληνατο" σκελετο, ειναι λιγο περιεργο...

Ποδήλατα με ανάρτηση κεντρική (στο σκελετό) λέγονται full suspension bikes και τα αγοράζεις αν κάνεις αποκλειστικά καταβασεις βουνών απο κακοτραχηλα μονοπάτια. Τα εν λόγω ποδήλατα είναι ΕΦΙΆΛΤΗΣ στην άσφαλτο.

 

 

γιατι το λες αυτο? με διπλη αναρτηση εχω αλλα μια χαρα κινουμαι στη πολη...

 

 

 

mol συνηθως οι πισω αναρτησεις ρυθμιζονται πχ πολυ μαλακη και πας τρεις ωρες πανω κατω ή πολυ σκληρη και σε πονα η πλατη σου :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ρυθμιζει ρε... οπως γυρνας τη ροδελα... ενα στρογγυλο πραγμα τελος παντων... οσο το σφιγγεις, τοσο σκληρο γινεται

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε konv τα 16 κιλά είναι αρκετά και σίγουρα θα σε ταλαιπωρήσουν ιδιαίτερα στις ανηφόρες. Καλύτερα να προτιμήσεις Trekking με βάρος maximum τα 14 κιλά, όχι παραπάνω. Από εκεί και πέρα, κάνε καμιά βόλτα από καταστήματα ποδηλάτων (προτείνω τον ποδηλάτη http://www.podilatis.gr/main/content/view/11/43/lang,el/). Εάν πας σε κατάστημα σίγουρα μέχρι 250 ευρώ θα βρεις αυτό που ψάχνεις και θα μείνεις ικανοποιημένος. Για μάρκες προτίμησε Ideal, Beretta, Ballistic.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

α, οκ pgets.

τωρα επιασα τι θελεις να πεις...

το χω κανει πολλες φορες, αλλα ποτε δεν κλειδωνει. οσο και να το εσφιξα. παλι παει πανω κατω

Link to comment
Share on other sites

 

γιατι το λες αυτο? με διπλη αναρτηση εχω αλλα μια χαρα κινουμαι στη πολη...

 

 

Ναι, φυσικά δεν εννοώ ότι το ποδήλατο ... δεν κινείται. Αυτο που εννοώ είναι ότι η ανάρτηση - και ειδικά η πίσω ανάρτηση έχει φτιαχτεί για βουνισια άλματα. Στην πόλη απορροφά την περισσότερη απο την ενέργεια που βάζεις στην κίνηση και κουράζει απίστευτα. Επίσης, τα Λαστιχα είναι εξαιρετικά τρακτερωτά κι έχουν μεγάλη τριβή κυλισης.

 

Κάποια στιγμή καβαλησε κάποιο trekking στην πόλη να δεις τι εννοώ :) θα νομίζεις ότι πετάς.

 

Να το πω λίγο μεταφορικά: κι ένα monster truck μπορεί να κατέβει στο κέντρο της Αθήνας, το θέμα είναι μήπως θα ήσουν καλύτερα με ένα Toyota IQ!

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Να το πω λίγο μεταφορικά: κι ένα monster truck μπορεί να κατέβει στο κέντρο της Αθήνας, το θέμα είναι μήπως θα ήσουν καλύτερα με ένα Toyota IQ!

 

καταλαβα τι εννοεις :)

 

μπα... Καλυτερα το monstertruck :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι εννοεις :)

 

μπα... Καλυτερα το monstertruck :p

 

Σαφώς :) ακόμα κι αν δεν βρεις θέση, φτιαχνεις μια ;)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς :) ακόμα κι αν δεν βρεις θέση, φτιαχνεις μια ;)

 

παντως στη περιοχη μου το βουνου ειναι απαραιτητο :lol: λακουβες, σαμαρακια, πανω-κατω πεζοδρομια :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

παντως στη περιοχη μου το βουνου ειναι απαραιτητο :lol: λακουβες, σαμαρακια, πανω-κατω πεζοδρομια :p

 

Σε αυτα μια χαρά πας και με το trekking είχα την ίδια ανησυχία πριμ αγοράσω.

 

Το μονο κριτήριο για να πάρεις βουνού είναι αν κατεβαινεις πλαγιές άγριες. Αν απλά κατεβινεις πλαγιές παίρνεις mountain.

 

Αλλα γούστα είναι αυτα :)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...