Jump to content

[Ποδήλατο] Εμπειρίες / Βόλτες κτλ


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρέπει να κάνουμε παρατήρηση? :rolleyes:

παρακαλώ να σταματήσουν τα πολιτικά-offtopic σχόλια...

ευχαριστώ...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχετε παρει μερος ποτε στη παρεα του freeday με το ποδηλατο? Για οσους δε ξερουν ειναι κατι σαν κινημα ποδηλατων που βολταρουν ολη την αθηνα με αφετηρια το Θησειο καθε παρακευη βραδυ στις 9 το βραδυ. Υπαρχουν βεβαια και αλλες ομαδες ποδηλατων οπως στα δυτικα προαστια,βορεια,κτλ οι οποιοι κανουν πιο λιγα χιλιομετρα και συνηθως πολλοι φερνουν και τα παιδια τους (με τα ποδηλατα τους). Εγω προσωπικα δεν εχω παει ακομα στο freeday καθως δεν νομιζω οτι θα αντεξω να κανω τοσα χιλιομετρα οσα κανουν αυτοι αλλα πηρα μερος σε αλλες ομαδες περιοχων. Δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο πιο πολυ για χαβαλε το κανουν ολοι,ουτε σημαινει οτι θα καψουμε πολλες θερμιδες καθως σπανια ανεβαινουν ανηφορες βουνα,κτλ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια

Καινουριος στο χωρο του ποδηλατου κ αρχαριος θα ηθελα την γνωμη σας για ενα ποδηλατακι με τιμη maximum τα 300 euro (υψος 1,75 κ βαρος 70 κιλα)

Η χρηση που θα του κανω ειναι κυριως βολτες στην ασφαλτο κ ισως καμια φορα σε χωμα (Μενω Α.Ιλισια κοντα στον Υμηττο οποτε κυριως θα εξασκουμε στην ασφαλτο της Πανεπιστημιουπολης αλλα ισως καμια δοση μπω κ σε κανα βατο χωματοδρομο της καλοπουλας)

Μετα απο διαβασμα καταλαβα οτι μαλλον η κατηγορια που μου ταιριαζει ειναι η trekking off road. (διαβασα οτι τα ΜB θα κουρασουν εναν αρχαριο αν τα χρησιμοποιει περισσοτερο σε ασφαλτο)

Μετα απο ψαξιμο ειδα οτι στην κατηγορια αυτη παιζει αυτο που μου αρεσε πιο πολυ

http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2195

Αν οχι το Nergetic τι προτεινετε σε αυτην την κατηγορια τιμης (δεν με πειραζει να ειναι κ προηγουμενης χρονολογικης γκαμας)Αληθεια ξερετε κανα μαγαζι με ατοκες δοσεις (μηπως ανεβω λιγο χρηματικα)

 

Thanks

Πανος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Καινουριος στο χωρο του ποδηλατου κ αρχαριος θα ηθελα την γνωμη σας για ενα ποδηλατακι με τιμη maximum τα 300 euro (υψος 1,75 κ βαρος 70 κιλα)

Η χρηση που θα του κανω ειναι κυριως βολτες στην ασφαλτο κ ισως καμια φορα σε χωμα (Μενω Α.Ιλισια κοντα στον Υμηττο οποτε κυριως θα εξασκουμε στην ασφαλτο της Πανεπιστημιουπολης αλλα ισως καμια δοση μπω κ σε κανα βατο χωματοδρομο της καλοπουλας)

Μετα απο διαβασμα καταλαβα οτι μαλλον η κατηγορια που μου ταιριαζει ειναι η trekking off road. (διαβασα οτι τα ΜB θα κουρασουν εναν αρχαριο αν τα χρησιμοποιει περισσοτερο σε ασφαλτο)

Μετα απο ψαξιμο ειδα οτι στην κατηγορια αυτη παιζει αυτο που μου αρεσε πιο πολυ

http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2195

Αν οχι το Nergetic τι προτεινετε σε αυτην την κατηγορια τιμης (δεν με πειραζει να ειναι κ προηγουμενης χρονολογικης γκαμας)Αληθεια ξερετε κανα μαγαζι με ατοκες δοσεις (μηπως ανεβω λιγο χρηματικα)

 

Thanks

Πανος

μοντελα δεν ξερω αλλα εχω ενα ideal ενα χρονο με δισκοφρενα και 21 ταχυτητες και παει μια χαρα...το ειχα παρει περιπου στα 300 απο οτι θυμαμαι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

η ideal ειναι πολυ καλη επιλογη. εχω και εγω ενα το πηρα περυσι με 400€ κ ειμαι καταευχαριστημενος.κοιτα να παρεις περυσινο ποδηλατο καινουργιο οι τιμες πεφτουν αρκετα
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Έχετε αγοράσει ποτέ ποδήλατο απο εδώ; http://www.houtasbikes.gr/

Αν ναι τις εντυπώσεις σας; Ξέρει κανείς το κατάστημα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Καινουριος στο χωρο του ποδηλατου κ αρχαριος θα ηθελα την γνωμη σας για ενα ποδηλατακι με τιμη maximum τα 300 euro (υψος 1,75 κ βαρος 70 κιλα)

Η χρηση που θα του κανω ειναι κυριως βολτες στην ασφαλτο κ ισως καμια φορα σε χωμα (Μενω Α.Ιλισια κοντα στον Υμηττο οποτε κυριως θα εξασκουμε στην ασφαλτο της Πανεπιστημιουπολης αλλα ισως καμια δοση μπω κ σε κανα βατο χωματοδρομο της καλοπουλας)

Μετα απο διαβασμα καταλαβα οτι μαλλον η κατηγορια που μου ταιριαζει ειναι η trekking off road. (διαβασα οτι τα ΜB θα κουρασουν εναν αρχαριο αν τα χρησιμοποιει περισσοτερο σε ασφαλτο)

Μετα απο ψαξιμο ειδα οτι στην κατηγορια αυτη παιζει αυτο που μου αρεσε πιο πολυ

http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2195

Αν οχι το Nergetic τι προτεινετε σε αυτην την κατηγορια τιμης (δεν με πειραζει να ειναι κ προηγουμενης χρονολογικης γκαμας)Αληθεια ξερετε κανα μαγαζι με ατοκες δοσεις (μηπως ανεβω λιγο χρηματικα)

 

Thanks

Πανος

 

Αν το θες κυρίως για ασφαλτο τότε αυτό που προτείνεις είναι μια χαρά. Και εγώ πρόσφατα πήρα ένα ideal freeder 300€ που ειναι για χώμα και το έχω καταευχαριστηθεί. Όντως τα MB σε κουράζουν σε άσφαλτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια εχω ενα ideal 1 χρονου σχεδον...οταν βαζω 2ο δισκο και 7η ταχυτητα μου φαινεται στο ποδι μου το πεταλι πιο ελαφρυ απο οτι ηταν...τι φταιει?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα με αναρτησεις μπρος-πισω. αλλα θελει ρεκτιφιε.

θελω να παρω ενα bmx ομως, αλλα φοβαμαι οτι δε θα μπορω να κανω ουτε 100 μετρα.

αυτη η 1 ταχυτητα θα με "σκοτωσει" :(

 

τι να κανω? αξιζει να φτιαξω το mountain ή να παρω bmx?

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται το ένα από τα δυο γρανάζια ( πιθανότατα της 7ης ταχύτητας) να έχει φαγωθεί από τον καιρό ή από κάποιον άλλον άμεσο παράγοντα, με αποτέλεσμα να έχει χαλάρωμα σε αυτή την σχέση η αλυσίδα. Ιδού και το ελαφρύ πετάλι. ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται το ένα από τα δυο γρανάζια ( πιθανότατα της 7ης ταχύτητας) να έχει φαγωθεί από τον καιρό ή από κάποιον άλλον άμεσο παράγοντα, με αποτέλεσμα να έχει χαλάρωμα σε αυτή την σχέση η αλυσίδα. Ιδού και το ελαφρύ πετάλι. ;)

 

και πως το αντιμετωπιζω αυτο?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να έχει χαλαρώσει και η αλυσίδα, σε περίπτωση που έβγαλες την πίσω ρόδα και όταν την ξανατοποθέτησες δεν εφαρμόστηκε στο ίδιο σημείο. Προσπάθησε να τεντώσεις την αλυσίδα. Διαφορετικά, αν οφείλεται στο γρανάζι, θα πρέπει να αλλάξεις το πίσω σετ γραναζιών, γιατί πάνε πακέτο. Νομίζω ξεκινάνε από 30 ευρώ, κάπου εκεί.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να έχει χαλαρώσει και η αλυσίδα, σε περίπτωση που έβγαλες την πίσω ρόδα και όταν την ξανατοποθέτησες δεν εφαρμόστηκε στο ίδιο σημείο. Προσπάθησε να τεντώσεις την αλυσίδα. Διαφορετικά, αν οφείλεται στο γρανάζι, θα πρέπει να αλλάξεις το πίσω σετ γραναζιών, γιατί πάνε πακέτο. Νομίζω ξεκινάνε από 30 ευρώ, κάπου εκεί.

 

οκ φιλε χιλια ευχαριστω:)

στο αλλο μου ποδηλατο γεμισε λαδι και κατι παθανε τα τακακια...θα παω να τα αλλαξω...εβγαλα το λαδι που ειχε η ροδα πανω αλλα δεν γινοταν τιποτα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν το λάδι έμεινε για καιρό στα τακάκια, βρες μια άγρια επιφάνεια και ξύστα λίγο και άστα για καμιά ώρα στον Ήλιο, θα είναι οκ μετά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το λάδι έμεινε για καιρό στα τακάκια, βρες μια άγρια επιφάνεια και ξύστα λίγο και άστα για καμιά ώρα στον Ήλιο, θα είναι οκ μετά.

 

ξερεις φιλε ειμαι ποδηλατης των κωλιων...οταν παταω το φρενο αργει να σταματησει τελειως;)

θα κανω αυτο που ειπες

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια, εναν ακτινολογο που μπορω να βρω? ειχα παλιοτερα, μου το εδωσε ενας φιλος.

σε καταστηματα με ποδηλατα δεν πουλανε (σε οσα ρωτησα δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

δεν το χα δει το θεμα... nice :D

 

προσφατα εφερα το ποδηλατο αθηνα απο το χωριο και κανω ολες τις κοντινες μου μετακινησεις... αν και μενω στην χειροτερη περιοχη για ποδηλατα (ανω νεα σμυρνη, ολο ανηφορες...) μπορω να πω οτι με εχει βολεψει τρελα! αποστασει 10-15-20 λεπτων τις κανω πλεον σε 2-3 λεπτακια και χωρις να τρεχω πολυ...

 

δυστυχως στον δρομο υπαρχουν και αρκετοι μακακες (πριν καμια βδομαδα με επιασε μπουρινι στην επιστροφη και οπως πηγαινα καθετα σε μια κατηφορα-ποταμι περναει ενα βλακας με βανακι και γκαζωσε διπλα μου! στην εισοδο της πολυκατοικιας εκανα λιμνουλα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, εναν ακτινολογο που μπορω να βρω? ειχα παλιοτερα, μου το εδωσε ενας φιλος.

σε καταστηματα με ποδηλατα δεν πουλανε (σε οσα ρωτησα δηλαδη)

σου χαλασαν οι ακτινες???σε κανα praktiker ισως...σε τετοια μαγαζια ισως εχει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

εχει ψιλοστραβωσει η ζαντα( αλουμινιου).

για την ακριβεια εγω την στραβωσα, πειραζοντας τις ακτινες.

 

καλα λες, εκει ισως εχει.

καπου αλλου ομως? σε τι αλλα καταστηματα μπορω να βρω αυτο που θελω?

οποιος γνωριζει για Θεσσαλονικη ας προτεινει

 

 

btw, ποσο κοστολογουνται οι ζαντες αλουμινιου? 24αρες ή 26αρες πρεπει να εχω :p (για καινουργιες μιλαω)

Link to comment
Share on other sites

Ακτινολόγο εάν θές ρίξε μια ματιά εδώ http://podilatodromio.gr/el/shop/accessories/tools-multitools

Για αλλαγή ζαντών, τις απλές τις κοινές αλουμινένιες, θα χρειαστείς 40-50 ευρώ για 26άρες, 10 ευρώ πιο φθηνές περίπου, οι 24αρες.

Μην μπαίνεις στην σκέψη να τις πας για επιδιόρθωση, δεν γίνεται σωστή δουλειά και δεν γλιτώνεις και πολλά χρήματα από ότι να πάρεις καινούργιες.

Edited by Nagata

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ολο το ρεκτιφιε που θελω να κανω θα βγει πολλα €. και για ποδηλατο 10ετιας δε τα δινω!

θα παρω ακτινολογο να δω αν μπορεσω να διορθωσω την πισω ροδα. αν ναι, καλως. αλλιως με βλεπω για αγορα νεου ποδηλατου ή το παρατω γενικως το αθλημα :lol:

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα και εγω για ρεκτιφιε σε mountain 15ετιας

 

στα 55ευρω σταματησα και πηγα πηρα ενα φθηνο καινουργιο...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα και εγω για ρεκτιφιε σε mountain 15ετιας

 

στα 55ευρω σταματησα και πηγα πηρα ενα φθηνο καινουργιο...

 

:lol::lol::lol:

 

λογικο... εχεις να φτιαξεις ΠΟΛΛΑ σε παλιο ποδηλατο... απο πιθανο σκουριασμενο σκελετο, ταχυτητες, φρενα, ζαντες... και παει λεγωντας...

 

να ρωτησω... αξιζει να βαλω δισκοφρενα? τι διαφορες εχει ? αν και τα φρενα μου ακομα καλα ειναι :O

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αχ, θελω ενα bmx να παρω αλλα η μοναδικη ταχυτητα που διαθετει, θα με εξουθενωσει!

τα γουσταρω τρελα, ειναι μικρα, βολικα αλλα για τη χρηση που θα κανω δε με βολευουν....

 

ας μου θυμισει καποιος... ολα τα mountain εχουν την ιδια διαμετρο λαιμου?

αν παρω ενα απλο θα μπορεσω να του βαλω την μπροστινη αναρτηση του τωρινου μου ποδηλατου?

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

λογικο... εχεις να φτιαξεις ΠΟΛΛΑ σε παλιο ποδηλατο... απο πιθανο σκουριασμενο σκελετο, ταχυτητες, φρενα, ζαντες... και παει λεγωντας...

 

να ρωτησω... αξιζει να βαλω δισκοφρενα? τι διαφορες εχει ? αν και τα φρενα μου ακομα καλα ειναι :O

εγω που εχω δισκοφρενα πιανει αμεσως το φρενο...νομιζω πως η διαφορα δισκοφρενου με φρενου ειναι το ποσο γρηγορα φρεναρει...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...