Jump to content

Samsung Galaxy 551 (i5510)


imr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ενδιαφέρομαι για την αγορά του κινητού.. Υποστηρίζει Flash? Είναι εύχρηστο σε περιήγηση σε sites και youtube? Επίσης, έχει να προτείνει κάποιος από που να το αγοράσω? Για να αποφύγω αυτό που ανέφερε ο rostropol πιο πάνω για τα Vodafone Shortcuts..

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 191
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1)ποση ραμ εχει?

2)επισης διαθετει 3.5 jack για ακουστικα?

 

1)καποιος την πρωτη...

2) απο οτι καταλαβα εχει 3.5 τζακ:happy:

 

3) η μπαταρια του? :worry:

Link to comment
Share on other sites

1)καποιος την πρωτη...

2) απο οτι καταλαβα εχει 3.5 τζακ:happy:

 

3) η μπαταρια του? :worry:

1. 283 MB,συνήθως έχει ελεύθερη 120-130 ΜΒ.

2.Ναι.

3.1200,2 μέρες με σκάλισμα αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θελω να ρωτησω ξανα κατι

αν παρω μια καρτα microsdhc 4 giga μπορω να την χωρισω στα δυο με το MiniTool Partition Wizard Home Edition

και να περαστουν ολες οι εφαρμογες στο ενα μερος πχ στα 400mb η δεν χρειαζεται να την χωρισω επειδη εχει το froyo 2.2

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

3) η μπαταρια του? :worry:

 

κρατάει μια χαρά αρκεί να μην έχεις τα δεδομένα ανοικτά όλη μέρα...!!! με το που τα ενεργοποιήσεις για 3-4 ώρες + μέτρια χρήση του κινητού αποχαιρετάς τη μπαταρία σε μια μέρα!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

πες οτι εχω κλειστα δεδομενα, αλλα χρησιμοποιω το wifi για 2 ωρες τη μερα, σμσ περιπου 15, κλησεις 15 λεπτων. ποσο βγαζει?
Link to comment
Share on other sites

διάβασα κι εγώ με προσοχή τις απόψεις σας, καθώς σκοπεύω να το αγοράσω το πολύ σε 10 μέρες.

 

αυτά που μου τράβηξαν την προσοχή, είναι:

1. οι ανέλπιστα χαμηλές τιμές sar (εύχομαι να μη λένε ψέμματα),

2. ότι πιάνει b/g/n (τα περισσότερα της κατηγορίας τους δεν πιάνουν n)

3. η χαμηλή του τιμή

4. το μέγεθος της οθόνης και τα χρώματα, όχι όμως η ανάλυση,

5. φυσικά, το qwerty, το οποίο μπορεί να το χειριστεί σχετικά εύκολα και ένας χοντροδάκτυλος και

6. η σχετικά μεγάλη αυτονομία (συγκριτικά με το ΜΟ).

 

προβληματίστηκα που έγραψες ότι η ποιότητα κατασκευής δεν είναι καλή. εγώ είχα ένα ipaq 614c και η ποιότητα των υλικών ήταν πολύ καλή. είναι τόσο χάλια η ποιότητα; επίσης ξαφνιάστηκα που ανέφερες για την παλαιότητα του επεξεργαστή & της κάρτας γραφικών. είναι πραγματικά τόσο τραγική η κατάσταση; τα περισσότερα έχουν επεξεργαστή στα 600ΜΗζ, αυτό έχει 667. το περίμενα λίγο πιο γρήγορο από το ΜΟ.

 

το 551 έχει υποστήριξη flash (basic). θεωρητικά έπρεπε να έχει πλήρη υποστήριξη.

 

θα χαιρόμουν αν υποστήριζε bluetooth 3, όχι 2.1 (αν και λογικά δε θα το χρειαστώ).

 

επέλεξα αυτή τη συσκευή (εκτός αν αλλάξω γνώμη εντός των ημερών), συγκρινόμενη με το optimus 500, samaung mini & i5800, nokia c5-03 & htc wildfire. θα ήθελα τη γνώμη σας, αν έκανα καλά που επέλεξα το 551 ή αν έπρεπε να συμπεριλάβω και άλλη συσκευή στην αναζήτηση (μέχρι 210€, ούτε 1 παραπάνω...)

Edited by lambrosbouk
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα απο κοντα στο πλαισιο και επαιξα λιγο, το κινητακι φαινεται παρα πολυ καλο, για καποιον που θελει querty πληκτρολογιο σε αυτα τα λεφτα νομιζω ειναι μονοδρομος, εγω βεβαια τελικα δεν το επελεξα καθως σε γενικη αισθηση μου φανηκε λιγο χειροτερο απο το lg optimus p500 και δεν χρειαζομαι το querty, τζαμπα χωρο θα μου επιανε.

 

Παντως φαινεται να τα αξιζει τα λεφτα του, πολυ γρηγορο και αμεσο

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα απο κοντα στο πλαισιο και επαιξα λιγο, το κινητακι φαινεται παρα πολυ καλο, για καποιον που θελει querty πληκτρολογιο σε αυτα τα λεφτα νομιζω ειναι μονοδρομος, εγω βεβαια τελικα δεν το επελεξα καθως σε γενικη αισθηση μου φανηκε λιγο χειροτερο απο το lg optimus p500 και δεν χρειαζομαι το querty, τζαμπα χωρο θα μου επιανε.

 

Παντως φαινεται να τα αξιζει τα λεφτα του, πολυ γρηγορο και αμεσο

Χειρότερο ως προς τί; Στην ταχύτητα;

Το είδα κι εγώ σήμερα, τo lg optimus p500 μου φάνηκε πιο αργό από το 551.

Το πληκτρολόγιο δε νομίζω ότι πιάνει ιδιαίτερο χώρο, θα προτιμούσα να είχε λίγο πιο σκληρά πλήκτρα, όχι μεγαλύτερη πίεση, σκληρότερη επιφάνεια.

 

Υστερεί λίγο το 551 στην ανάλυση αλλά έχει περισσότερα χρώματα.

Η ανάλυση δεν μεγαλώνει με κανένα τρόπο;

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν καίγομαι για qwerty, αλλά μου φάνηκε καλή περίπτωση που είναι συρταρωτό (αν και τα θεωρώ ευαίσθητα και εκτεθιμένα τα συρταράκια στις συσκευές).

 

το qwerty θα έλεγα ότι δε μεγαλώνει ιδιαίτερα το μέγεθος του 551. θα προτιμούσα να ήταν λίγο πιο "γλυκό" στο μπες-βγες.

Link to comment
Share on other sites

απο οπου το βρεις φθηνοτερα :)

 

Απλά από το πλαίσιο ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω ότι έχει Vodafone Shortcuts.

(Επίσης, είναι ύποπτο που το Πλαίσιο το έχει 180 και η Vodafone 290?)

Link to comment
Share on other sites

Απλά από το πλαίσιο ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω ότι έχει Vodafone Shortcuts.

(Επίσης, είναι ύποπτο που το Πλαίσιο το έχει 180 και η Vodafone 290?)

Οντως είχε shortcuts Vodafone(360 updates,360 shop....) αλλά του πέρασα άλλη rom επίσημη με odin οπότε το θέμα λύθηκε.

Στο site της Vodafone το έχει 289 ενώ στο ΠΛΑΙΣΙΟ 179 όντως και μου φαίνεται κάπως αυτό....τι να πω,μην είναι λάθος η τιμή στη Vodafone.

στο skroutz http://www.skroutz.gr/s/300874/Samsung-Galaxy-551.html πάντως η χαμηλότερη είναι 178,σαφέστατα για καλύτερη χρήση DOA είναι το ΠΛΑΙΣΙΟ πάντως αν τύχει και έχει πρόβλημα η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερο ως προς τί; Στην ταχύτητα;

Το είδα κι εγώ σήμερα, τo lg optimus p500 μου φάνηκε πιο αργό από το 551.

Το πληκτρολόγιο δε νομίζω ότι πιάνει ιδιαίτερο χώρο, θα προτιμούσα να είχε λίγο πιο σκληρά πλήκτρα, όχι μεγαλύτερη πίεση, σκληρότερη επιφάνεια.

 

Υστερεί λίγο το 551 στην ανάλυση αλλά έχει περισσότερα χρώματα.

Η ανάλυση δεν μεγαλώνει με κανένα τρόπο;

 

Σε ταχυτητα ιδια μου φανηκαν, λεω πιο πολυ για αισθηση στο χερι, το optimus μου φανηκε ποιο ταιριαστο στο χερι, και ενα κλικ ποιο στιβαρο, πιο λεπτο (το samsung εχει παααρα πολυ καλο μεγεθος βεβαια παρα το querty)

Λεπτομερειες, εαν ηθελα το querty θα το επερνα χωρις σκεψη

Edited by imr
Link to comment
Share on other sites

φίλε lambrosbouk καλό το σαρ στο κεφάλι αλλά στο σώμα μέτριες.

 

ανέλπιστα καλές τιμές έχουν το ομνια 2...0,17

και galaxy s ...0,24....αλλά κάνουν τα διπλά λεφτά:p

 

ναι γενικά το κινητάκι πάντως είναι ανέλπιστα καλό για 180 ευρά:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

πες οτι εχω κλειστα δεδομενα, αλλα χρησιμοποιω το wifi για 2 ωρες τη μερα, σμσ περιπου 15, κλησεις 15 λεπτων. ποσο βγαζει?

 

Πάντα κατά τη γνώμη μου, με τέτοια χρήση τουλάχιστον 2 μέρες (48 ώρες)...!!!

 

....................

Σε αυτά που έγραψες:

3. για το είδος του με συρταρωτό πληκτρολόγιο αρκετά χαμηλή τιμή!!!

4. η ανάλυση είναι μια χαρά για τηλεφωνικές-ιντερνετικές λειτουργίες, για ταινίες η ποιότητα είναι μέτρια

6. αρκετά καλή αυτονομία, το βασικό είναι ότι και με 25% μπαταρία δεν θα σε αφήσει στα κρύα του λουτρού..!!! εμένα π.χ. και με 15% το πρωϊ με πολύ μέτρια χρήση με βγάζει μέχρι το μεσημέρι!!

 

Η ποίοτητα του είναι αρκετά καλή ειδικά με γνώμονα τα 180 ευρώ που κοστίζει..τα πλασικά του είναι αρκετά ποιοτικά...!!!Απο ταχύτητα μια χαρά αφού τρέχει Android OS 2.2, και το multitouch πολύ γρήγορο (και σε site με πολλές εικόνες), θα μπορούσα να πω ότι δεν είδα διαφορά στη πλοήγηση με το iPod Touch!!!

 

Το bluetooth δε το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου αλλά όντως θα μπορούσε να έχει το 3...

 

Αν δεν θέλεις το πληκτρολόγιο τότε το i5800 (σύντομα και με froyo) και το samsung mini είναι μια χαρά εναλλακτικές επιλογές και απο πλευράς τιμής!!! Το htc wildfire δεν με ξετρέλανε άσε που έχει και χαμηλότερη ανάλυση αισθητά διαφορετική ακόμα και για τα μενού-εφαρμογές!!!

 

Στα σοβαρά σκέφτεσαι να πάρει Nokia αντί για συσκευή με Android??? Στ'αλήθεια σκέφτεσαι το ξεπερασμένο Symbian?? (το λέω επειδή έχω χρησιμοποιήσει αρκετές συσκευές με Symbian!!!)

 

ερώτηση: υποστηρίζει βιντεοκλήσεις;

όχι, καθώς δεν έχει δεύερη καμερούλα μπροστά..:(

 

Απλά από το πλαίσιο ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω ότι έχει Vodafone Shortcuts.

(Επίσης, είναι ύποπτο που το Πλαίσιο το έχει 180 και η Vodafone 290?)

 

έχει τα χ@ζ@ (για μένα που έχω cosmote) vodafone Shortcuts αλλά τα μετέφερα στην τελευταία οθόνη του μενού οπότε δεν εμποδίζουν..

καθόλου ύποπτο, έχει συμβεί και με άλλες συσκευές παλαιότερα!!! είναι θέμα τιμολογιακής πολιτικής του κάθε καταστήματος...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις το πληκτρολόγιο τότε το i5800 (σύντομα και με froyo) και το samsung mini είναι μια χαρά εναλλακτικές επιλογές και απο πλευράς τιμής!!! Το htc wildfire δεν με ξετρέλανε άσε που έχει και χαμηλότερη ανάλυση αισθητά διαφορετική ακόμα και για τα μενού-εφαρμογές!!!

 

Στα σοβαρά σκέφτεσαι να πάρει Nokia αντί για συσκευή με Android??? Στ'αλήθεια σκέφτεσαι το ξεπερασμένο Symbian?? (το λέω επειδή έχω χρησιμοποιήσει αρκετές συσκευές με Symbian!!!)

 

ένας από τους 2 λόγους που τελικά δεν θα ψωνίσω νόκια, είναι το symbian...

το πληκτρολόγιο δεν με χαλάει. δεν θα ήθελα όμως συσκευή που η μισή της πρόσοψη είναι το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .να ρωτησω ξανα θελω να βαλω στο τηλεφωνο μια καρτα sd 4giga

πρεπει να της κανω partition? χρειαζεται να γινει για να μεταφερω στο ενα μερος τις εφαρμογες και να αδειασει η μνημη του τηλεφωνου?

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μερικές εύκολες ερωτήσεις:

 

1. το gps της συσκευής λειτουργεί με χρέωση? Δηλαδή μόνο μέσω internet ή λειτουργεί και μέσω δορυφόρου?

 

2. Οι χάρτες πλοήγησης είναι προεγκατεστημένοι? αν δεν είναι, πόσο εύκολο είναι να εγκατασταθούν?

 

3. Εφόσον εγκατασταθούν χάρτες, υπάρχει φωνητική υποστήριξη κατά την οδήγηση (π.χ. στρίψε εδώ και στρίψε εκεί)

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

αν τρέχει το mls destinator που έχει πχ το galaxy s

τότε ναι έχει κ φωνητικές οδηγίες κ από όλα.

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μερικές εύκολες ερωτήσεις:

 

1. το gps της συσκευής λειτουργεί με χρέωση? Δηλαδή μόνο μέσω internet ή λειτουργεί και μέσω δορυφόρου?

 

2. Οι χάρτες πλοήγησης είναι προεγκατεστημένοι? αν δεν είναι, πόσο εύκολο είναι να εγκατασταθούν?

 

3. Εφόσον εγκατασταθούν χάρτες, υπάρχει φωνητική υποστήριξη κατά την οδήγηση (π.χ. στρίψε εδώ και στρίψε εκεί)

 

Ευχαριστώ!!!

Εχει κανονικά δεκτη GPS ,όλα τα άλλα όπως προγραμμα με φωνητική πλοήγηση παραπέμπουν σε υποψιασμένους χρήστες("μαγαζάκια")-προσωπικά έχω βάλει το Sygic AURA και δουλεύει μια χαρά.....;)

Το που θα βρεις τι ξεκινα με.....:google:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 551 (i5510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...