Jump to content

Alcatel OT-806/807


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και η δικια μου αρχαία ειναι... ομως δεν δουλευει σωστα.. εβαλα της γυναικας μου που την αλλαξε περυσι, και περασε κανονικα το πιν, και εμφανιστηκε κανονικα η επιλογη για αναφορα στα μηνυματα... τι να πω... μηχανήματα του διαβόλου ! χαχαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τωρα που βρηκα πως θα λυθούν τα προβλήματα που είχα, δεν βρίσκω κανένα λόγω για να το στείλω πίσω... μ' αρεσει !
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με 2 καινουριες 3g sim, το τηλέφωνο ειναι εξαιρετικο! αυτό που λέμε value for money εδώ στο χωριό μου... :-P
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το Sony Ericsson Zylo και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει η ανταλλαγή του με το Alcatel ot-807.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν... ανακάλυψα ωραία πράγματα....

 

το upgrade έγινε, ωστόσο δεν λύθηκε ούτε το πρόβλημα της μη αποδοχής sim καρτών με pin, ούτε το πρόβλημα με την αναφορά μηνυμάτων...

 

ΟΜΩΣ... το πρόβλημα δεν ειναι στο τηλέφωνο... έβαλα μια sim κάρτα, η οποία ειναι από τις σχετικά καινούργιες, 3G της cosmote, και τα παραπάνω προβλήματα δεν εμφανίστηκαν... υπαρχει κανονικά στις ρυθμίσεις η επιλογή "Αναφορά παράδοσης", περασε κανονικά το pin της κάρτας χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.... άρα, πρωι πρωι φύγαμε για oteshop@Ermoupoli

Αυτό με την αναφορά το έχω δει σε πολλά SE κινητά. Με καποιες παλιές καρτες να μην εμφανίζεται η "αναφορά". Το καλό ήταν πως ΑΜΑ βάλεις κάρτα που εμφανίζεις την επιλογή και "ενεργοποιήσεις" την αναφορά όταν βάλεις την προβληματική κάρτα sim η επιλογή παρμένει. Δεν εβλεπες την επιλογή αλλα αναφορά είχες (Σε SE αυτά). Ελπίζω και στο αλκατελ.

 

Για το PIN εχω ενα ένστικτο ότι αν καθαρίσεις τις επαφές της κάρτας σου (τις τρίψεις πχ με σύρμα) ισως λυθεί το πρόβλημα σου (δλδ ειναι θεμα επαφών). Το εχω δει σε αλλα κινητά κατι παρόμοιο. Το λέω απλά σαν ιδέα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Μπορει ενας κατοχος του 806 να μου πει εαν γινεται να καλεσει μεσω ακουστικου bluetooth καποιο νουμερο αποθηκευμενο στις επαφες (δηλαδη να πει το ονομα της επαφης και να γινει η κληση χωρις να ακουμπησει το τηλεφωνο);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το Sony Ericsson Zylo και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει η ανταλλαγή του με το Alcatel ot-807.

Ευχαριστώ.

 

το alcatel δεν εχει 3g και η καμερα του ειναι στα 2mp... γενικά, δυο εντελώς διαφορετικά τηλέφωνα, δύσκολο να τα συγκρίνεις

 

Αυτό με την αναφορά το έχω δει σε πολλά SE κινητά. Με καποιες παλιές καρτες να μην εμφανίζεται η "αναφορά". Το καλό ήταν πως ΑΜΑ βάλεις κάρτα που εμφανίζεις την επιλογή και "ενεργοποιήσεις" την αναφορά όταν βάλεις την προβληματική κάρτα sim η επιλογή παρμένει. Δεν εβλεπες την επιλογή αλλα αναφορά είχες (Σε SE αυτά). Ελπίζω και στο αλκατελ.

 

δεν δουλεψε στο alcatel.. η ρυθμιση αυτη αφορά την κάρτα και οχι το τηλ.. μου κάνει εντύπωση πως λες οτι δουλεψε σε SonyEricsson... anyway, Μικρή σημασία έχει... με upgrade καρτών το τηλεφωνάκι ειναι άριστο για τα λεφτά του !

 

Για το PIN εχω ενα ένστικτο ότι αν καθαρίσεις τις επαφές της κάρτας σου (τις τρίψεις πχ με σύρμα) ισως λυθεί το πρόβλημα σου (δλδ ειναι θεμα επαφών). Το εχω δει σε αλλα κινητά κατι παρόμοιο. Το λέω απλά σαν ιδέα.

 

καμια σχέση αδερφέ! καθαρά θέμα μη συμβατότητας καρτών.. ούτε τριψίματα ούτε λοιπά γιατροσόφια :P

 

 

Καλημερα

 

Μπορει ενας κατοχος του 806 να μου πει εαν γινεται να καλεσει μεσω ακουστικου bluetooth καποιο νουμερο αποθηκευμενο στις επαφες (δηλαδη να πει το ονομα της επαφης και να γινει η κληση χωρις να ακουμπησει το τηλεφωνο);

 

δεν εχω bt ακουστικό για να το δοκιμάσω, ωστόσο έχω την εντύπωση πως δεν υποστηρίζει φωνητικές εντολές, χωρίς να παίρνω και όρκο βέβαια... :rolleyes:

 

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι μιας και πριν 2 μερες αγορασα το 813D,διαβασα οτι καποιοι το αναβαθμισατε επιτυχως.εμενα μου κολλαει συνεχως στο βημα 2,εκει δηλ που κατεβαζει το firmware στην συσκευη και δεν κανει τπτ ουτε και μετα απο 2 ωρες.Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Πλοηγηση στο μενου μπορει να γινει και με τα πληκτρα η μονο με αφη ?

 

και με τα δύο.. Τωρα ομως βγήκε το ΟΤ-813D που ειναι ποιοτικότερο (ειδικά στα πλήκτρα και γενικά σαν αίσθηση) και στην ίδια τιμή... οπότε..

δεν δουλεψε στο alcatel.. η ρυθμιση αυτη αφορά την κάρτα και οχι το τηλ.. μου κάνει εντύπωση πως λες οτι δουλεψε σε SonyEricsson... anyway, Μικρή σημασία έχει... με upgrade καρτών το τηλεφωνάκι ειναι άριστο για τα λεφτά του !

οχι βεβαια.. Αφορά το τηλέφωνο. Ειναι καρατσεκαρισμένο. Μα ΑΝ αφορούσε την κάρτα αλλαζοντας τηλεφωνο με την ιδια καρτα θα λειτουργούσε η αναφορά στο νέο τηλ γιατί θα ήταν ειδη ενεργοποιημένο από το παλιό. Αφορά το τηλεφωνο και ναι το εχω φτιαξει (την αναφορά) σε ΑΡΚΕΤΑ SE που με comsote ή wind καρτα δεν εβλεπαν αυτό το μενού (της αναφοράς) ειναι βεβαιο! ;) Εχω δεί ωστόσο και τηλεφωνο που ΔΕΝ κρατούσε την ρύθμιση όταν αλλαζες την καρτα αλλα αυτό ειχε προβλημα γενικότερα

Παιδια να ρωτησω κατι μιας και πριν 2 μερες αγορασα το 813D,διαβασα οτι καποιοι το αναβαθμισατε επιτυχως.εμενα μου κολλαει συνεχως στο βημα 2,εκει δηλ που κατεβαζει το firmware στην συσκευη και δεν κανει τπτ ουτε και μετα απο 2 ωρες.Καμια ιδεα?

και γιατί δεν ρωτάς στο thread του 813d? :O

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

και με τα δύο.. Τωρα ομως βγήκε το ΟΤ-813D που ειναι ποιοτικότερο (ειδικά στα πλήκτρα και γενικά σαν αίσθηση) και στην ίδια τιμή... οπότε..

 

Ειναι τοσο καλυτερο γενικα ή μονο σαν κατασκευη?

Μου φιανεται καπως μικρη η οθονη σε σχεση με το αλλο

αυτο δε θα ειναι προβλημα στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο καλυτερο γενικα ή μονο σαν κατασκευη?

Μου φιανεται καπως μικρη η οθονη σε σχεση με το αλλο

αυτο δε θα ειναι προβλημα στο ιντερνετ?

 

keysmith που είναι καλύτερο το 813?

 

το 806 έχει 2.8" οθόνη αφής ενώ το 813 2,4" ....:!:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ποιο απο τα 3 ειναι καλυτερο ?

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.007735

http://www.gsmarena.com/alcatel_ot_806-3174.php

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Alcatel-OT-813-Dual-Black-%CE%A4513-000-000.htm

 

με ενδιαφερει να μπορεις να γυρισεις το μενου και με τα κουμπια (το κανει το 890?)

Link to comment
Share on other sites

@adi32 για αναζήτηση συσκευής υπάρχει η ενότητα Επιλογή κινητού. Μπορείς να ανοίξεις εκεί θέμα εφόσον διαβάσεις τους αντίστοιχους κανόνες.

 

Στο παρόν θέμα γίνονται συζητήσεις μόνο για την συσκευή που γράφει ο τίτλος.

Link to comment
Share on other sites

keysmith που είναι καλύτερο το 813?

 

το 806 έχει 2.8" οθόνη αφής ενώ το 813 2,4" ....:!:

ναι σύμφωνοι είναι 2.4 και ιδια αναλυσης ΑΛΛΑ σε οριζόντια διάταξη landscape οχι portret. άρα εχει 320pixels στο οριζόντιο και το 240pixel στο καθετο ενώ το 806 το αναποδο. Κοιτόντας τα γραφικά επειδή ειναι 2.4 εχει μικρότερο βήμα pixel δλδ τα pixel φαινοντα μικρότερα και τα γραφικά μικρότερα μεν με πιο μικρό pixel δε. Επίσης η οθόνη ειναι πιο κοντά στην μεμβράνη αφής (στο 806 ειναι πιο βαθιά η οθόνη) που και αυτό αφίνει καλύτερη αισθηση. Εφόσον το 806 εχει λίγο μεγαλύτερου εμβαδού (οχι σε Pixel αλλα σε cm2) οθόνη ας το πούμε οτι εδω ειναι ισοπαλία..

 

Που υπερέχει το 813d

 

Επειδή τα έπιασα και τα 2 εχω να πώ πως ασφαλώς και το 813d δίνει την εντύπωση του καλύτερου. Κυρίως στο πληκτρολόγιο του που ΔΕΝ ειναι λαστιχένιο αλλα σκληρό πλαστικό. Τα εβαλα ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ (στο mediamarkt) και αν και το 813 ειναι πιο σoυλουπομένο/μικρότερο από το 806 εχει ΦΑΔΡΥΤΕΡΟ πληκτρολόγιο, δλδ τα πλήκτρα του είναι μεγαλύτερα (είπαμε είναι 2.4 αλλα landscape, αυτό δίνει χόρο) και πιο ανετα στην γραφή! Επαναλλαμβανω ειναι και σκληρό πλαστικό. βασικά καμία σχεση η αίσθηση (υπέρ του 813).

 

Σε κινητά qwerty το qwerty μετράει και για αυτό πιστευω αξίζει καλύτερα το 813.

 

Προσωπικά το 813 θα έπαιρνα και αυτό συμβουλεύω και σε εσας. :O

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι 806 έπιασες στα χέρια και τι παραγωγής είναι αλλά το πληκτρολόγιο του δικού μου 806 είναι άριστο και ως αίσθηση και ως κατασκευή.

 

Τι να πω...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ΑΡΧΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΜΣΝ, ΚΑΙ YOUTUBE. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΗΧΕΙΟ, ΕΧΕΙ ΕΝΤΑΣΗ? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ ΣΗΜΑ? ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΚΕΡΑΙΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων γραμμάτων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ορισω να μπαινει στο ιντερνετ μονο με wifi ωστε να μη χρεωνομαι χωρις να το ξερω? Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΧΩ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ALCATEL-OT 806 D ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕΣΩ WI-FI..ΕΝΩ ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟς ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ INTERNET ΜΕΣΩ WI-FI...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων γραμμάτων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΧΩ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ALCATEL-OT 806 D ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕΣΩ WI-FI..ΕΝΩ ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟς ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ INTERNET ΜΕΣΩ WI-FI...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Αρχικά

Ρυθμίσεις > Ρυθμίσεις Συνδεσης > web > επεξεργασια προφιλ> wifi > δημιουργια > ονομα προφιλ > δωσε οτι θες > αρχικη σελίδα > οτι θες> ενεργοποιηση

μετα..

Ρυθμίσεις > Ρυθμίσεις Συνδεσης > web > επιλογη προφιλ > βαλε wifi

Επισης

wap > Ρυθμίσεις > επιλογη profil >βαλε wifi

αν εχεις οπερα ή αλλο java browser

java > δικτυο java > επιλεγεις wifi ή προτιμωμενο wifi (δοκιμασε το)

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα! Περιμένω μια επιδότηση αυτόν τον μήνα όπου μπορώ να πάρω το συγκεκριμένο τηλέφωνο δωρεάν. Δεν το έχω δει από κοντά, αλλά από όσα διαβάζω εδώ πρέπει να είναι πολύ καλή συσκευή! Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλή η κατασκευή του, τι φωτογραφίες/βίντεο τραβάει και αν παίρνει "καρφάκι" ακουστικά η έχει μόνο τα δικά του. Σε όλα τα υπόλοιπα έχω καλυφθεί! Ευχαριστώ. :) Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το κινητο παρτο αφοβα

Ακουστικα παιρνει οποια θελεις με καρφακι

Οι φωτο τη μερα ειναι υποφερτες, το βιντεο μετριο χαμηλης αναλυσης

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ.......αμεσως συνδεθηκα..φιλε σ ευχαριστω..Και μια ερωηση εσας ποσο σας κραταει η μπαταρια με πολυ λειτουργεια καθημερινα..γιατι εμενα μονο μιαμιση μερα μου κραταει περιπου
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Μετα απο χρονια απουσιας απο την alcatel ειδα ενα κινητο που μου εκανε κλικ. Φοβερη σχεδιαση λοιπον και απο δυνατοτητες σχεδον οτι μου χρειαζεται σε ενα κινητο. Πηρα λοιπον το 806d και απο την πρωτη στιγμη ειδα οτι η οθονη ηταν ελαφρα ξεκολλημενη κατω δεξια. Με λιγη πιεση επανηρθε στη θεση της αλλα παλι μετα απο 5 περιπου λεπτα ξανασηκωνοταν και προεξειχε στη γωνια. Το επεστρεψα και μου το αντικαταστησαν αμεσως χωρις προβλημα. Η δευτερη συσκευη (σφραγισμενες και οι 2) εμφανιζει το ιδιο προβλημα. Φυσικα δεχτηκανε να μου το αλλαξουν και αυτο και μου προτειναν να παρω κατι αλλο αυτη τη φορα. Τελικα μετα απο πολυωρη σκεψη κατεληξα στο 813 d αν και εμφανισιακα και λογω της μεγαλυτερης οθονης προτιμουσα το 806. Το εδωσα πισω λοιπον με βαρια καρδια. Ευτυχως το 813 δεν φαινεται να εχει προβλημα. Εχει κανενας παρατηρησει κατι αντιστοιχο; Πηγα να δω τη συσκευη και σε αλλα καταστηματα και μου φανηκε οτι ειχαν σχεδον το ιδιο προβλημα. Λειτουργικα ομως δεν ειχε κανενα προβλημα. Παντως μου λειπει η αναζητηση των ονοματων και γενικοτερα η κυλιση με το πληκτρο εντασης, η μεγαλη οθονη και η αριστη εμφανιση και η σχεδιαση.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-806/807

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...