Jump to content

Alcatel OT-806/807


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει ελληνικο μενου το 806 ?? μου αρεσει το κινητο αυτο,η μεγαλη οθονη του ,και η τιμη του.Αν γραφει και σε Ελληνικα ,το αγοραζω χθες
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει ελληνικο μενου το 806 ?? μου αρεσει το κινητο αυτο,η μεγαλη οθονη του ,και η τιμη του.Αν γραφει και σε Ελληνικα ,το αγοραζω χθες

 

Και Ελληνικό μενού έχει και Ελληνικά μπορεις να γράψεις.

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου για το 806:

 

+dual sim

+όμορφη, κόμπακτ σχεδίαση

+βολικότατο πληκτρολόγιο

+προεγκατεστημένες κάποιες χρήσιμες εφαρμογές

+πολύ καλή αυτονομία (4 μέρες)

+μεγάλη οθόνη αφής

+WiFi

+ΤΙΜΗ

 

-χαμηλή ανάλυση (πιξελιάζει λόγω του 320Χ240)

-δύσκολο να περάσεις τις ρυθμίσεις νετ αν έχεις Q

-ο Οpera δεν αναβαθμίζεται εύκολα (4.2 έχει και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη)

 

Για τα 93 του ευρώ είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.

 

ΥΓ. κάποιος ας κάνει το θέμα 806/807 σχεδόν ίδια τηλ είναι μην ανοίγουμε νέο θέμα. Μιλ-Μερσί

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρα το Alcatel OT-807 πριν καμια βδομαδα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη αλλα εχει 2 προβληματακια.

 

Το πρωτο ειναι οτι ενω πριν λιγες μερες δουλευε μια χαρα, τις τελευταιες μερες συνδεομαι κανονικα στο ιντερνετ απο το WiFi, μπαινω στο Opera και μου λεει "Failed to connect to the internet. Verification of server certificate failed. Please check the date setting in your device. Try again.". Ενω οι υπολοιπες εφαρμογες που εχουν να κανουν με το ιντερνετ δουλευουν μια χαρα (Facebook, mTweet, Parlingo).

 

Το δευτερο ειναι οτι δεν φορτωνει βιντεο απ' το Youtube. Υπαρχει καμια εφαρμογη για να βλεπω βιντεο?

 

Ξερει κανεις τι να κανω? Κυριως με το πρωτο.. :help:

Link to comment
Share on other sites

"Failed to connect to the internet. Verification of server certificate failed. Please check the date setting in your device. Try again.".

 

Δεν έχεις περασει σωστα κατι στην ρυθμίση της ημερομηνιας. Πηγαινε στο Ρολόι > Ρυθμιση έδρας βάλε Αθήνα> και βάλε την σωστή ημερομηνία (την τρεχουσα δηλαδη) καθως και το σωστό φορματ (ΗΗ-ΜΜΜ-ΕΕΕ) και θα παιξει και ο Opera.

Για το Youtube δεν το εχω καταφέρει και εγώ, θα ασχοληθώ το ΣΚ και αν βρω κάτι θα το ποσταρω

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα σημερα.. Και να σας πω την αληθεια δεν με ενθουσιασε, μαλλον απογοητευτηκα.. Με απογοητευσε κυριως η οθονη του. Και συγκεκριμενα η απόκριση της οθονης. Για να επιλεξω την πανω μπαρα που τραβιεται προς τα κατω, πρεπει να δωσω μαχη καθε φορα για να τα καταφερω. Γενικα ομως ειναι ενα καλο κινητο αν σκεφτει κανεις οτι ειναι και αρκετα φθηνο. Ημουν αναμεσα σε αυτο και στο

Samsung Ch@t335. Μαλλον εκανα λαθος επιλογη... Περιμενω να ακουσω και τα δικα σας σχολια σχετικα με την οθονη... :rolleyes:

☼ΣΕΡΙΦΟΣ☼
Link to comment
Share on other sites

Resitive είναι η οθόνη αδερφέ. Θέλει και λίιιιγο νυχάκι στο σημείο που λες.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα τηρουμένων των αναλογιών. (τιμή)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν συνηθιζω ν'αφηνω νυχακι :p Περα απ'την πλακα ομως ειναι συνηθεια. Ειχα συνηθισει απ'του iphone και μου κακοφανηκε. Εχω ενα αλλο προβλημα ομως. Θελω να σβησω καποιες εφαρμογες οπως το parlingo και να περασω την τελευταια εκδοση της, ομως δεν τα καταφερνω. Προσπαθησα εγκατασταση μεσω της συσκευης καθως επισης και μεσω υπολογιστη(την κατεβασα δηλαδη και την περασα στο κινητο) αλλα τιποτα. Γενικα η απορια μου ειναι πως μπορω να κανω απεγκατασταση μια εφαρμογη και αν γινεται να κανω καποια αναβαθμιση στο λογισμικο του. Την συσκευη την αγορασα απο τον Γερμανο αν αυτο ισως παιζει καποιο ρολο. Ευχαριστω εκ των προτερων. Edited by nickgrserifos
☼ΣΕΡΙΦΟΣ☼
Link to comment
Share on other sites

Δεν συνηθιζω ν'αφηνω νυχακι :p Περα απ'την πλακα ομως ειναι συνηθεια. Ειχα συνηθισει απ'του iphone και μου κακοφανηκε. Εχω ενα αλλο προβλημα ομως. Θελω να σβησω καποιες εφαρμογες οπως το parlingo και να περασω την τελευταια εκδοση της, ομως δεν τα καταφερνω. Προσπαθησα εγκατασταση μεσω της συσκευης καθως επισης και μεσω υπολογιστη(την κατεβασα δηλαδη και την περασα στο κινητο) αλλα τιποτα. Γενικα η απορια μου ειναι πως μπορω να κανω απεγκατασταση μια εφαρμογη. Την συσκευη την αγορασα απο τον Γερμανο αν αυτο ισως παιζει καποιο ρολο. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

την parlingo κ εγώ προσπάθησα να την κάνω update αλλά μου βγάζει not authorized. Θέλει πιστοποιητικό αλλά δεν καταλαβαίνω πως να το βγάλω.

την opera mini την αναβάθμισα στην v.6 και αυτό ήθελε πιστοποιητικό αλλά έχει φροντίσει για αυτό η ίδια η opera.

επίσης αναβάθμισα και το mtweet.

από ότι έχω καταλάβει τις εφαρμογές που έχει στο java menu δεν σε αφήνει να τις βγάλεις γιατί τις θεωρεί βασικές.

 

για την οθόνη, ούτε εγώ έχω νύχι αλλά δεν χρειάζεται να έχεις για να το χρησιμοποιήσεις, αν με πιάνεις τι λέω.

η οθόνη είναι τυπική resitive δηλ λειτουργεί με βάση την πίεση που ασκεί το δάχτυλό μας στην επιφάνειά της. Του μηλόφωνου είναι capacitive και σε αντίθεση με τις resistive, λειτουργούν αντιλαμβανόμενες την αγωγιμότητα του δέρματος των δαχτύλων μας. Δεν απαιτείται πίεση για να εντοπίσουν με επιτυχία κάθε άγγιγμά μας.

εγώ την θεωρώ πολύ καλή για τα 90 ευρώ που κοστίζει το τηλ. Το πρόβλημα για μένα είναι η χαμηλή της ανάλυση.

 

μου αρέσει που έχει έτοιμες εφαρμογές όπως το flickr, mtweet, accuweather κτλ κ δεν χρειάζεται να ψάχνεις.

 

πολύ ΤΙΜΙΟ κινητάκι.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.:) Δεν γνωριζω και πολλα απο οθονες κινητων ειναι η αληθεια, και βιαστηκα να το κρινω. Οσο για το parlingo δεν βρηκα καποια λυση, αλλα βρηκα ισως καλυτερο "αντικαταστατη". Εγκατεστησα το e-buddy και δουλευει κομπλε. Ειμαι πλεον αρκετα ευχαριστημενος απ'την συσκευη και την συνιστω και σε αλλους που θελουν να την παρουν.
☼ΣΕΡΙΦΟΣ☼
Link to comment
Share on other sites

θέλω καποιος κάτοχος να μου απαντήσει καταφατικά αν γινεται .:)

-> Στελνει 160 χαρακτήρες/sms (GSM) ή 70 (unicode) όταν γραφεις στα ελληνικά?? Σχεδόν ολα τα alcatel γραφουν μονο 70 και μετά χρεώνουν 2ο μήνυμα μολις του ξεπεράσεις χωρίς αυτό να μπορεί να αλλαξει (να το γραφεις μονο καιφαλάια GSM αντί UNICODE). Σε αυτό τι γινεται?? :confused:

-> τα πληκτρα του ειναι ΛΑΣΤΙΧΈΝΙΑ ή ΠΛΑΣΤΙΚΆ ΣΚΛΗΡΆ (καλύτερη αίσθηση)?

 

Ευχαριστώ.

 

Παντως ενδιαφέρουσα πρόταση.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! νομίζω ειναι σημαντική πληροφορία για αυτό το κινητό (προορίζεται άλλωστε και σε sms-άκιδες, εξου και το qwerty)
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα είμαι κάτοχος του ΟΤ-806D. Άψογο για τα λεφτά του! dual sim μεγάλη οθόνη και καλή απόκριση του touch αλλά μέτριο ηχείο. design που θυμίζει γνήσιο alcatel στους παλιούς fans της εταιρείας, όπως εγώ! Μόλις έκανα και firmware update και έγινε πιο smooth η απόκριση του μενού και του touch.

 

Επιτέλους ξύπνησε η Alcatel και έβγαλε κανα δυο μοντέλα σύγχρονα και αποδεκτά. Και το 807 είναι το ίδιο καλό, 806/806D και 807/807D είναι βασικά τα ίδια απλά με μικρές διαφορές στην εμφάνιση. Το D υποδηλώνει την ύπαρξη dual sim (τo 807D δεν έχει έρθει ακόμα ελλάδα)

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

το πήρε ενας φιλος σε λευκό από τον Γερμανό και είχα την ευκαιρία να το πιάσω..

 

Αξίζει τα χρηματά του αλλα να γνωρίζεται ότι (προσθέτω μερικά στα όσα γράφτηκαν).

α) τα πλήκτρα είναι ΟΧΙ πλαστικά αλλά σκληρό λάστιχο (δεν εχουν πλαστικά καπάκια όπως τα nokia, motorola blackberry).

β) τα πλήκτρα ειναι ΜΙΚΡΑ (ακόμα και για qwerty) με σχετική ασάφεια (αλλο θέλεις να πατήσεις αλλο πατάς). Για μεγαλα δάχτυλα μάλλον ειναι ακατάλληλο.

γ) πρέπει οντως να εχει απίστευτη μπαταρία σύμφωνα με δηλώσεις του κατόχου.

δ) το touch ειναι καλό και πολύ χρησιμο και το μενού ευκολο και κατανοητό (συνδιάζεται πολυ΄καλά με το touch).

ε) η οθόνη εχει σχετικά μικρή ανάλυση για το μεγαλο μέγεθός της (φαίνονται τα pixel) και ειναι καπως βαθιά χωμένη μεσα (σαν να παραέχει απόσταση από την touch επιφάνεια ή digitizer).

στ) το Wifi ευκολο στην πρόσβαση με άμεσο πλήκτρο στα πλάγια.

 

Το μεγεθος ειναι ικανοποιητικό (δωθεντως του qwerty) αλλα όχι μικρό. Αλλωστε εχει και καθετη οθόνη 2.8'' που καπου πρέπει να χωρέσει. Κυρίως πλάτος του ειναι εμφανές όχι ομως πολύ μεγάλο. Η άποψη μου ειναι αποτέλεσμα μονο μερικών λεπτών επαφής μαζί του.

 

Καλή ιδέα και εξυπνη αγορά το κινητάκι που θα βολέψει τωρα το καλοκάιρι πολύ κόσμο λόγω του 2sim, wifi, touch+qwerty του και την μεγάλη μπαταρία του.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

παιδιά από σαρ τι λέει το μανιουαλ??:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά από σαρ τι λέει το μανιουαλ??:)

 

Για το 806d το εγχειρίδιο δίνει 0,8 και για το 807d δίνει 1,0.

 

Οι εκδόσεις του 806 και του 807 χωρίς D (dual sim) έχουν παραπάνω sar κοντά στο 1,2.

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ sibi,κάπως πολύ για μενα αλλα για την sister ισως το παρω

που δεν κοιτάει σαρ κ τέτοια

 

πάμε πλαίσιο?:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια. προσπαθω εδς και καιρο να παιξω βιντεακι απο το youtube και δεν παιζει... τι φταει και τι μπορω να κανω?

 

και εγω την ίδια απορία έχω...ότι και να έχω δοκιμάσει είτε μέσω όπερα (εκδόσεις 4.2, 4.3, 6.0) είτε μέσω εφαρμογών java για youtube δεν το έχω καταφέρει ακόμα...

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα για συγχρονισμό με Η/Υ - Alcatel PC Suite 7.0.2:

http://www.alcatel-mobilephones.com/...ite_V7.0.2.rar

 

Πρόγραμμα αναβάθμισης λογισμικού - One Touch Upgrade 4.3.1.12:

http://www.alcatel-mobilephones.com/...204.3.1.12.rar

 

Κωδικοί Alcatel 806/807:

*#06# --> Displays IMEI & Software version

*#364463# --> Enter to Service Menu

###847# --> Reset to Factory Defaults (with SIM)

###765*02# --> Add Barring Groups

###765*05# --> Locking to Network

###765*07# --> Unlocking from Network

###765*08# --> Erase Network

###765*78# --> Deactivate Barring Groups

 

Για αύξηση έντασης ήχου στο ακουστικό του τηλεφώνου:

Μπαίνουμε στο σέρβις μενού *#364463#

Audio-> Speech Enhancement-> Normal Mode-> Parameter 7 βάζουμε τιμή 65000 και πατάμε οκ.

 

Για αύξηση έντασης ήχου στο ηχείο του τηλεφώνου (ανοιχτή ακρόαση):

Μπαίνουμε στο σέρβις μενού *#364463#

Audio-> Speech Enhancement-> LoudSp Mode-> Parameter 7 βάζουμε τιμή 65000 και πατάμε οκ.

 

Για να παίξει βίντεο απο youtube (μόνο απο wifi, μερικά routers δεν το υποστηρίζουν) :

Μπαίνουμε στο μενού, πάμε στο εικονίδιο Βίντεο--> επιλογές --> streaming url --> ρυθμίσεις streaming --> προσθήκη --> βάζουμε όνομα προφίλ wireless streaming, λογαριασμό δεδομένων επιλέγουμε wi-fi, τα proxy τα αφήνουμε ως έχουν απενεργοποιημένα και βάζουμε κατώτατη udp θύρα 1024 και ανώτατη 65535. Αν πάλι δεν παίζει streaming βίντεο (όπως σε εμένα) τότε αναγκαστικά βάζουμε το Bolt. Μόλις πάτε να δείτε βίντεο με το bolt θα σας τρέξει αυτόματα το media setting, θα σας βγάλει ένα τεστ βίντεο και θα σας ρωτήσει αν το βλέπετε, πατήστε κατευθείαν No, στο επόμενο βίντεο που θα σας δείξει άν πατήσετε yes θα παίζει τα βίντεο κανονικά αλλά θα κάνει μικροδιακοπές, αν πατήσετε No θα μπει σε ρύθμιση που κατεβάζει το βίντεο στο κινητό (προσωπικά αυτό χρησιμοποιώ για να βλέπω και fullscreen). Επίσης στα preferences στο media quality πατήστε high για να κατεβάζει υψηλότερης ποιότητας βίντεο.

 

Για εγκατάσταση του Ελληνικού Opera Mini 6:

Μπαίνουμε στο site m.opera.com απο τον προεγκατεστημένο browser.

Πηγαίνουμε στο " Άλλες επιλογές λήψης "

Μετά κλικ στο Επιλογές για Opera Mini 6/Επιλογή πιστοποιητικού υπογραφής κώδικα

Μετά κάνουμε κλικ στο Verisign

και τέλος κάνουμε λήψη του opera mini 6 (ελληνικά ή και άλλη γλώσσα αν το επιθυμούμε)

 

Προγράμματα Java συμβατά με Alcatel 806/806D/807/807D:

https://rapidshare.com/files/1138386145/alcatel_java_soft.zip

password: alcatel

Περιλαμβάνει:

*πρόγραμμα ebuddy 2.2.0 για live chat με msn,facebook chat κλπ

*πρόγραμμα bolt browser 2.5 που παίζει και βιντεάκια απο youtube

*παιχνίδια πασιέντζα, πόκερ και puzzle bubble

*μια εφαρμογή που κάνει άσπρη την οθόνη για να το χρησιμοποιείτε σαν φακό

*και μια ακόμα εφαρμογή έκπληξη...

 

αν κάποιος άλλος έχει δοκιμάσει προγράμματα ή παιχνίδια που δουλεύουν 100% σωστά σε αυτό το κινητό ας τα ανεβάσει κάπου ή ας μας δώσει το link για να μπορούμε να τα κατεβάσουμε.

Edited by Sibi
LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

Για εγκατάσταση του Ελληνικού Opera Mini 6:

Μπαίνουμε στο site m.opera.com απο τον προεγκατεστημένο browser.

Πηγαίνουμε στο " Άλλες επιλογές λήψης "

Μετά κλικ στο Επιλογές για Opera Mini 6/Επιλογή πιστοποιητικού υπογραφής κώδικα

Μετά κάνουμε κλικ στο Verisign

και τέλος κάνουμε λήψη του opera mini 6 (ελληνικά ή και άλλη γλώσσα αν το επιθυμούμε)

 

Thanks! Ο νέος Opera δουλεύει μια χαρά!

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Μόνο ο Opera αξίζει. O Bolt δεν απεικονίζει ελληνικούς χαρακτήρες. Τους ρώτησα στο site τους και είπαν ότι ίσως στο μέλλον το διορθώσουν.:blink: Αντε γεια κύριοι.:rolleyes:
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πηρα της εφαρμογες που εστηλε καποιος λιγο πιο πανω.απλα εχω ενα τεραστιο προβλημα.δεν ξερω πως να της βαλω μεσα στο κινητο μου.βαζω το κινητο στο καλωδιο του υπολογιστη αλλα δν ξερω σε ποιον φακελο να της περασω.χρειαζετε καποιο ιδικο προγραμμα μηπως? και επισης δν βρισκω τις αναφορες παραδοσης στα sms μπορει καποιος να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-806/807

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...