Jump to content

Πληκτρολόγια και τηλέφωνα πιο βρώμικα από τις τουαλέτες


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα πληκτρολόγια και οι τηλεφωνικές συσκευές στους εργασιακούς χώρους περιέχουν 400 φορές περισσότερα μικρόβια από τις τουαλέτες, σύμφωνα με αμερικανική μελέτη που αναμεταδίδει το βρετανικό ειδησεογραφικό δίκτυο BBC.

Ερευνητές του Πανεπιστημίου της Αριζόνα με επικεφαλής τον μικροβιολόγο Τσάρλς Γκέρμπα υποστηρίζουν ότι οι εν λόγω συσκευές θα πρέπει να απολυμαίνονται σε συχνή βάση προκειμένου να αποτρέπεται η εξάπλωση των βακτηριδίων που προκαλούν κρυολογήματα και άλλες ασθένειες.

 

Κατά τη διάρκεια της μελέτης οι επιστήμονες εξέτασαν την ύπαρξη μικροβίων σε πλήθος εργασιακών χώρων και διαπίστωσαν ότι ένα κοινό γραφείο αποτελεί φορέα έως και 10 εκατομμυρίων βακτηριδίων, ενώ ο μέσος εργασιακός χώρος περιέχει περίπου 20.961 βλαβερούς μικροοργανισμούς ανά τετραγωνική ίντσα.

 

Βασικές εστίες αποτελούν οι τηλεφωνικές συσκευές, οι οποίες φέρουν 25.127 μικρόβια ανά τετραγωνική ίντσα, τα πληκτρολόγια με 3.925 και τα ποντίκια με 1.676 μικρόβια.

 

Προς μεγάλη έκπληξη των ερευνητών, αποδείχθηκε πως τα καθίσματα των λεκανών στις τουαλέτες των χώρων εργασίας περιείχαν κατά μέσο όρο μόλις 49 μικρόβια ανά τετραγωνική ίντσα.

 

Όσον αφορά τις χρονικές περιόδους κατά τις οποίες παρατηρείται αύξηση των μικροβίων, αυτές αφορούν κατά κύριο λόγο τις πρωινές ώρες, με κορύφωση το διάστημα αμέσως μετά το μεσημεριανό φαγητό.

 

«Διαπιστώσαμε πως σε όσες επιχειρήσεις γινόταν σύσταση στους υπαλλήλους να καθαρίζουν τα γραφεία τους, τα επίπεδα των μικροβίων ελαττώνονταν σε ποσοστό έως και 99%. Γι' αυτό θα πρέπει να δοθεί μεγάλη προσοχή σε αυτόν τον τομέα, ώστε να περιοριστεί η εξάπλωση των παραγόντων που πλήττουν τον ανθρώπινο οργανισμό» επισημαίνει ο Δρ Γκέρμπα.

 

Πηγή: http://www.in.gr

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΕΙΠΩΘΕΙ ΕΕΕ???

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις μερικά πληκτρολόγια στη σχολή μας τι μπίχλα έχουν! :eek:

Εγώ το δικό μου το καθαρίζω μια φορά τη βδομάδα μαζί με το ποντίκι γιατί συνηθίζω να τρώω και ταυτόχρονα να χαζεύω στο PC. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά το χρόνο βγάζω όλα τα πλήκτρα και το καθαρίζω κι απο κάτω απο αυτά.

Μέχρι και φλούδια απο φυστίκια έχω βρει. :lol:

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι το πληκτρολόγιο την έχει την μαυρίλα του! το ποντικί όντας καινούργιο σχετικά είναι οκ ακόμα!
Link to comment
Share on other sites

na rothso kati san asxeth pou eimai..pos mporo na bgalo ta plhktra tou keyboard gia na ta ka8ariso?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (26 Μάρ. 2004 , 17:23)

 

Που να δεις μερικά πληκτρολόγια στη σχολή μας τι μπίχλα έχουν! :eek:

Εγώ το δικό μου το καθαρίζω μια φορά τη βδομάδα μαζί με το ποντίκι γιατί συνηθίζω να τρώω και ταυτόχρονα να χαζεύω στο PC. :p

 

Kala oi perissoteroi afto kanoun..Trone kai einai sto pc.

Mi milisoume gia internet cafe..

 

Pantos mia fora pou eiha anapodogirisei to pliktrologio gia na to kathariso evgala mia merida fai!! :lol:

 

 

 

@freak Me sougia..!

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (26 Μάρ. 2004 , 17:29)

 

na rothso kati san asxeth pou eimai..pos mporo na bgalo ta plhktra tou keyboard gia na ta ka8ariso?

 

Με ένα μαχαίρι σαν μοχλό απλά τράβα τα έξω. Για να τα ξαναβάλεις απλά τα πιέζεις μέσα. Προσοχή στο Space και το Enter που έχουν κάποια συρματάκια, μην τα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Se ligo etsi opws exoun ginei ta keyboards mas tha exoume ena alithino pontiki :p :p :p

KILL THE BEST AND F_U_C_K THE REST

 

http://www.bmwworld.com/images/cars/3er/compact/6677_200.jpg

 

BMW COMPACT M/// PACK

AC SCHNITZER

D&W

Link to comment
Share on other sites

καλααα....το δικο μου το πληκτρολογιο μια χαρα ειναι...τουλαχιστον τα πληκτρα καθαρα ειναι (ετσι φαινονται τουλαχιστον τωρα αν τα εξετασω με μικροσκοπιο 1000% θα ειναι φορτομενα με "ποντικακια" και μπολικο αλατι :p )

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

:eek: Εγώ έχω βρει λύση για το πληκτρολόγιο... το αλλάζω κάθε 2 μήνες και είναι πάντα καθαρό σαν... καινούργιο... και το ποντίκι... :p
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

To ποντίκι μου ποτέ δεν ήταν πολύ λερωμένο...

Το πληκτρολόγιο το έχω κάτι χρόνια και απο άσπρο έχει γίνει ολόμαυρο...σκέφτομαι να το αλλάξω αλλά λυπάμαι να το πετάξω αφού δουλεύει μια χαρά :p

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

mia einai i lisi.. agora pliktrologiou (afta me 3.5euro) kathe 6* mines...

IT WORKS FINE WITH ME!

 

*) kai an de lerothei toso grigora 'i lerothei grigorotera prosarmozete ton xrono stis dikies sas anages!!!

 

Mikres simvoules gia kathimerina provlimata apo tin eNeRGy Telemarketing

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος UnReaL (26 Μάρ. 2004 , 21:54)

 

Εμάς που είναι Touchscreen και μαζεύοντε και τόσα... υγρά τι να πούμε;

 

Μπλιαχχχχ :)

 

 

Να μην την χουφτώνουμε και να χρησιμοποιούμε το πενάκι περισσότερο. :whistle:

 

Σε εμένα έχει αποτελέσματα, πίστεψέ με :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήρα καινούριο πληκτρολόγιο και ποντίκι....

 

Τα παλιά μου δεν μπορώ να πώ πως ήταν βρώμικα αλλά ούτε καθαρά....

Να δείς κάτι πληκτρολόγια που έχουμε στο σχολείο....μέσα στην μπίχλα είναι.....όταν τα δεί κάποιος θα αρχίσει να σκεφτεται μ"Μα που τα βάζουν αυτά τα πληκτρολόγια(με πολύ υπονοούμενα...)

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OverClocker (27 Μάρ. 2004 , 22:01)

 

Εγώ που πήρα καινούριο πληκτρολόγιο και ποντίκι....

 

Τα παλιά μου δεν μπορώ να πώ πως ήταν βρώμικα αλλά ούτε καθαρά....

Να δείς κάτι πληκτρολόγια που έχουμε στο σχολείο....μέσα στην μπίχλα είναι.....όταν τα δεί κάποιος θα αρχίσει να σκεφτεται μ"Μα που τα βάζουν αυτά τα πληκτρολόγια(με πολύ υπονοούμενα...)

 

Και συ τί έχεις κάνει γι'αυτό;;; Τίποτα... κλασσικά... απλά καθόμαστε... δεν μας νοιάζει η "μπίχλα" και κάνουμε το μάθημά μας... μπράβο διεκδικήτρια νεολαία... :(
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricsson T610 R4c: SonyEricssonT610/R401 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Se emena itan k einai mayro :p kapoio asimarto pliktrologio tis Microsoft k ena nomame asimi episis me mayra pliktra :p opote cool

Link to comment
Share on other sites

Να πλένετε τα χέρια σας πρίν το χρησιμοποιήσετε και να μην καπνίζετε. :whistle:

Εμένα ειναι πάντα καθαρό. Καμμιά σκονούλα στα πλαινά τους έχουν τα πλήκτρα που και που. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο καθαριστικό θα πρέπει να υπάρχει για αυτά έτσι δεν είναι ? :worry:
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...