Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Το κινητό ήταν ενός φίλου μου ο οποίος το είχε στο ράφι διαλυμένο, δεν το χρειαζόταν και μου το έδωσε..

Αρχικά άλλαξα την οθόνη μαζί με το touch και το πλαστικό μπροστά, αφού έγιναν όλα αυτά προσπάθησα να το συναρμολογήσω όπως και έγινε. Αφού η μπαταρία γέμισε δοκίμασα να το ανοίξω, το τηλέφωνο άνοιξε, λειτούργησε πλήρως γα μια ώρα περίπου και το άφησα στο τραπέζι, ΌΤΑΝ το έπιασα ξανά στα χέρια μου όμως ήταν κλειστό. Το άνοιξα κανονικά και μόλις μπήκε στο μενού και πήγα να πάρω τηλέφωνο άρχισε να κάνει επανεκκίνηση, ΜΙΑ έμπαινε στο μενού μια όχι, που και που χτυπούσε η δόνηση συνεχόμενα, μετά κολλούσε σε μια μαύρη οθόνη.

Το άφησα στην άκρη αφού έβγαλα την μπαταρία και την επόμενη μέρα που δοκίμασα να το ανοίξω πάλι, άνοιγε και κολλούσε στην λευκή οθόνη με το λογότυπο της HTC.

Από εκεί και μετά άρχισα να ρωτάω στο forum τι γίνεται, μου είπαν τι να προσπαθήσω να κάνω, κάποια τα έκανα κάποια άλλα δεν με άφηνε το κινητο να προχωρήσω.

Έχει την τελευταία έκδοση android froyo 2.3 γιατί δοκίμασα να την περάσω εκ νέου και μου έδωσε ένδειξη το κινητό ότι το λογισμικό αυτό είναι ήδη περασμένο πάνω στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Το κινητό ήταν ενός φίλου μου ο οποίος το είχε στο ράφι διαλυμένο, δεν το χρειαζόταν και μου το έδωσε..

Αρχικά άλλαξα την οθόνη μαζί με το touch και το πλαστικό μπροστά, αφού έγιναν όλα αυτά προσπάθησα να το συναρμολογήσω όπως και έγινε. Αφού η μπαταρία γέμισε δοκίμασα να το ανοίξω, το τηλέφωνο άνοιξε, λειτούργησε πλήρως γα μια ώρα περίπου και το άφησα στο τραπέζι, ΌΤΑΝ το έπιασα ξανά στα χέρια μου όμως ήταν κλειστό. Το άνοιξα κανονικά και μόλις μπήκε στο μενού και πήγα να πάρω τηλέφωνο άρχισε να κάνει επανεκκίνηση, ΜΙΑ έμπαινε στο μενού μια όχι, που και που χτυπούσε η δόνηση συνεχόμενα, μετά κολλούσε σε μια μαύρη οθόνη.

Το άφησα στην άκρη αφού έβγαλα την μπαταρία και την επόμενη μέρα που δοκίμασα να το ανοίξω πάλι, άνοιγε και κολλούσε στην λευκή οθόνη με το λογότυπο της HTC.

Από εκεί και μετά άρχισα να ρωτάω στο forum τι γίνεται, μου είπαν τι να προσπαθήσω να κάνω, κάποια τα έκανα κάποια άλλα δεν με άφηνε το κινητο να προχωρήσω.

Έχει την τελευταία έκδοση android froyo 2.3 γιατί δοκίμασα να την περάσω εκ νέου και μου έδωσε ένδειξη το κινητό ότι το λογισμικό αυτό είναι ήδη περασμένο πάνω στο κινητό.

 

ωραια αρα λογικα ο φιλος σου δεν εχει πειραξει τιποτα στο λογισμικο αν εκανες οπως ειπες αυτο που γραφει το ποστ το αρχικο και σου προτειναν και τα παιδια για να βαλεις το 2.3 δουλεψες με τον υπολογιστη και το περασες γιατι μονο του δεν γινεται αυτο αλλιως εχεις 2.2 froyo σωστα μεχρι εδω????????αν ναι πες μου αν αντιμετωπισες κανενα προβλημα στην διαδικασια εγκαταστασης στο pc και αν οταν το εκανες ειχες ενημερωμενους τους drivers........... αν εκανες δηλαδη ακριβως οτι γραφει βλεπεις εδω,

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 2.2 froyο update 2 (2.29.405.5), δεν έχω το 2.3 gingerbird.. Το λογισμικό αυτό το πέρασα μέσω υπολογιστή αφού έκανα όλα αυτά που χρειάζονται για να το δει το κινητό ο υπολογιστής.

Ψάχνω τώρα στο htcdev.com μπας και βρω το 2.3 gingerbread αλλά δεν μπορώ να το βρω. Αυτό το αρχείο που δείχνει στο video δεν το βρίσκω για να μπορέσω να συνεχίσω.

 

Λοιπόν, βρήκα τελικά στο htcdev.com δύο εκδόσεις για το desire:

1. σελίδα 201: region:WWE - Kernel:2.6.35 - Android:v2.3 - 88,7MB

2. σελίδα 202: region:N/A - Kernel: N/A - Android:v2.3 - 161 MB - Description: RUU Upgrade

 

Στο video που μου έστειλες, φαίνεται ότι κατεβάζει αυτό με τα 161 MB αυτό κάνω κι εγώ τώρα.. Για να δούμε.

Edited by pavlos04
Link to comment
Share on other sites

Έχω το 2.2 froyο update 2 (2.29.405.5), δεν έχω το 2.3 gingerbird.. Το λογισμικό αυτό το πέρασα μέσω υπολογιστή αφού έκανα όλα αυτά που χρειάζονται για να το δει το κινητό ο υπολογιστής.

Ψάχνω τώρα στο htcdev.com μπας και βρω το 2.3 gingerbread αλλά δεν μπορώ να το βρω. Αυτό το αρχείο που δείχνει στο video δεν το βρίσκω για να μπορέσω να συνεχίσω.

 

Εψαξα και γω λιγο τωρα αλλα δεν μπορω να την βρω αν καποιος εδω στο forum την εχει ας την ανεωασει με ενα λινκ να την παρεις.......δοκιμασε παντως αυτο και αν ξεκολισει εχει καλως αλλιως κανε μια δοκιμη να το πας μηπως για καμια σπασμεπνη πλακετα γιατι λογικα επρεπε να στρωσει με την εργοστασιακη επαναφορα αν καποιος αλλος εδω μεσα εχει να προτεινει κατι εχει καλως αλλιως δεν μπορω να σε βοηθεισω με αυτα τα λιγα που ξερω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω το Update σε 2.3 αλλά στο τέλος μου έβγαλε ένα σφάλμα το εξής:

 

error [152]: image update error

the rom update uility cannot update your android phone. Please get the correct rom update utility and try again.

 

 

Τι ακριβώς να κάνω από την στιγμή που έκανα ότι λέει και το video?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλα όσα προσπάθησα να κάνω, το κινητό δεν ανοίγει καν, ούτε φορτίζει ούτε τίποτα.. Οπότε μάλλον πάει για ανακύκλωση..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το ειδαμε και αυτο.............ειχα ακολουθησει πριν καιρο το reset bettery status απο recovery δεν ξερω αν πεζει ρολο αλλα εδω και 2 μερες οταν εχω αυτη την μπαταρια και κανω reboot απο recovery κολλαει στην αρχικη οθονη και δεν ανοιγει ποτε

σκεφτικα λες ρε Γιαννη να φταιει η μπαταρια????γιατι μια φορα ενω ειχα 57% και το εκλεισα δεν ανοιξε ποτε και εδειχνε οτι η ματαρια ειναι αδεια και επειδη εχω δευτερη μπαταρια δοκιμασα την δευτερη και ανοιγει κανονικα δεν ξερω αν εχει τυχει σε κανενα και αν η μπαταρια πλεον τα εφτησε αλλα μπορω να δοκιμασω την τυχη της καπως αλλιως????μου φανηκε πολυ περιεργο ενω ειναι γεματη να μην ανοιγει το τηλεφωνο με αυτη και να κολλαει και με την αλλη να ανοιγει στο μπαμ.........υπαρχει επιλογη reset battery calibration ωστε να την στρωσω????καμια ιδεα κανεις????

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό battery calibration, ποτέ δεν μου αποδείχτηκε χρήσιμο. Ούτε διόρθωσε κάτι. Αυτό όταν σου το κάνει σε παλιά μπαταρία σημαίνει ότι τα τινάζει ενώ όταν σου το κάνει σε σχετικά καινούρια σημαίνει ότι ήταν μαϊμού.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό battery calibration, ποτέ δεν μου αποδείχτηκε χρήσιμο. Ούτε διόρθωσε κάτι. Αυτό όταν σου το κάνει σε παλιά μπαταρία σημαίνει ότι τα τινάζει ενώ όταν σου το κάνει σε σχετικά καινούρια σημαίνει ότι ήταν μαϊμού.

 

δεν εκανα battery calibration με την εφαρμογη αυτο ειναι το θεμα εκανα reset battery stats στο recovery για αυτο λεω μηπως εχει επιρεασει στην αρχη τρομαξα γιατι λεω κρασαρε η ρομ αλλα με την αλλη μπαταρια δουλευει κανονικα δοκιμασα καποιες εφαρμογες να chechαρουν την αλλη μπαταρια και λενε υγεια μπαταριας καλη.........

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα battery calibration με την εφαρμογη αυτο ειναι το θεμα εκανα reset battery stats στο recovery για αυτο λεω μηπως εχει επιρεασει στην αρχη τρομαξα γιατι λεω κρασαρε η ρομ αλλα με την αλλη μπαταρια δουλευει κανονικα δοκιμασα καποιες εφαρμογες να chechαρουν την αλλη μπαταρια και λενε υγεια μπαταριας καλη.........

 

εκανα απο recovery reset battery stats και ανοιξε τωρα το μελλον θα δειξει..........ισως εχει ερθει ο καιρος να αλλαξουμε τηλεφωνο αλλα δυσκολοι καιροι!!!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχετικά stable KitKat έχουμε;:D

 

Η Beanstalk του Chromium θεωρείται γενικά σταθερή. Ωστόσο το ουσιαστικότερο developing το κάνει μόνο ο LaidbackNikez, πάνω στον οποίο πατάνε όλοι, και δυστυχώς έχει ψιλοχαθεί τον τελευταίο καιρό και άρα είμαστε στάσιμοι. :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Θα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία. Πάντως, και ως εδώ να ήταν από θέμα αναβαθμίσεων, έχει κάνει μακρύ ταξίδι το desire, έχοντας περάσει από τις περισσότερες εκδόσεις του Android. :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τρεχω την Runnymede AIO V6.0.4.3 και εδω και λιγες μερες αντιμετωπιζω προβλημα με τα μηνυματα για την ακριβεια

στελνω κανονικα σε ενα ατομο στην προκειμενη στην κοπελα μου δεχομαι τα πρωτα 1 με 2 μηνυματα που μου στελνει αλλα μετα δεν δεχομαι τα μηνυματα της παρολο που τα στελνει και μετα τσεκαρω το i phone4 της και ειναι κανονικα στην συνομιλια.. επομενος εγω εχω το προβλημα......εκανα απεγκατασταση το viber με την λογικη οτι ισως φταιει αυτο και πριν κανω απεγκατασταση το cleaner master ειπα να το θεσω εδω μηπως και καποιος μπορει να δωσει μια λυση οχι τιποτα αλλο τζαμπα τρωει τα καντυλια η κυρα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια..σημερα βρηκα το site και θα ηθελα αν γινοταν μια βοηθηουλα..εχω το desire 3 χρονια αποφασισα να το rootarw αλλα δεν δουλευε με unrevoked ετσι το εκανα με revolutianary..εγκατεστησα ρομ Supernova latsest version sta 2.3.3 γιατι ειχε μονο του ενα προγραμμα που εκανε αυτοματα την sd σε εσωτερικο χωρο..δλδ αντι 150 mb exw 1gb..θελω ομως ενα καινουργιο rom προσφατο που να ειναι παλι ετσι στον αυτοματο με 1gb εσωτερικη μνημη καμια συμβουλη..??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..σημερα βρηκα το site και θα ηθελα αν γινοταν μια βοηθηουλα..εχω το desire 3 χρονια αποφασισα να το rootarw αλλα δεν δουλευε με unrevoked ετσι το εκανα με revolutianary..εγκατεστησα ρομ Supernova latsest version sta 2.3.3 γιατι ειχε μονο του ενα προγραμμα που εκανε αυτοματα την sd σε εσωτερικο χωρο..δλδ αντι 150 mb exw 1gb..θελω ομως ενα καινουργιο rom προσφατο που να ειναι παλι ετσι στον αυτοματο με 1gb εσωτερικη μνημη καμια συμβουλη..??

 

δοκίμασε απο τις ρομ του MIldwild, είναι ισως οι καλυτερες. αν εχεις ετοιμο το ext partition, που απ'οτι καταλαβα το εχεις, οποια αλλη ρομ βαλεις θα στο αναγνωρισει αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το ειχα εχτες μου το εφτιαξε ενας φιλος το εχτ..απλα το ειχα ρουταρει και η ρομ απο μονη της ειχε 1γκιγκα ιντερναλ..δεν ξερω το πως..μηπως παιζει να μου δωσεις ενα λινκ να κατεβασω με το καλυτερο ρομ κατα την δικη σου αποψη??εχτ=1γκιγκα σε εμενα..κανα 4+ ανδροιντ που να κυλαει ομαλα εχουμε??
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Αν και απ'ότι βλέπω η κίνηση στο thread έχει πέσει πλέον, χρειάζομαι να κάνω μία ερώτηση.

 

Το desire του αδερφού μου έπεσε και έσπασε το τζαμάκι της οθόνης. Η οθόνη και το touch λειτουργούν άψογα, απλά έχει ραγίσει το προστατευτικό τζάμι.

Γνωρίζει κανείς πόσο κοστολογείτε η επισκευή, γιατί από HTC/Arvato δεν με ενημερώνουν;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αν και απ'ότι βλέπω η κίνηση στο thread έχει πέσει πλέον, χρειάζομαι να κάνω μία ερώτηση.

 

Το desire του αδερφού μου έπεσε και έσπασε το τζαμάκι της οθόνης. Η οθόνη και το touch λειτουργούν άψογα, απλά έχει ραγίσει το προστατευτικό τζάμι.

Γνωρίζει κανείς πόσο κοστολογείτε η επισκευή, γιατί από HTC/Arvato δεν με ενημερώνουν;

 

Ευχαριστώ!

 

σίγουρα το κόστος στην αντιπροσωπεία θα είναι απαγορευτικό. Το τζαμάκι όπως λες έχει και την λειτουργία αφής, λέγεται digitizer, ρίξε μια ματιά στο eBay για τιμή, δες και κάνα βίντεο και αν θέλεις μπορείς να το προσπαθήσεις

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα το κόστος στην αντιπροσωπεία θα είναι απαγορευτικό. Το τζαμάκι όπως λες έχει και την λειτουργία αφής, λέγεται digitizer, ρίξε μια ματιά στο eBay για τιμή, δες και κάνα βίντεο και αν θέλεις μπορείς να το προσπαθήσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν το πολυκατέχω το άθλημα, γι αυτό νόμιζα πως εφόσον το touch δουλεύει κομπλέ, θα ήθελε μία απλή αλλαγή πρόσοψης... Αλλά αν είναι να μπλέκουμε με digitizers όντως ξεφεύγουμε στην τιμή, άλλο που δεν θα ήθελα να ξαναμπλέξω με Arvato.:X

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δυστηχως το τηλεφωνο ειχε μια πτωση σε θαλασσινο νερο, το ξεπλυνα με νερο και μετα απο δυο μερες το θηριο ανοιξε. Το ανοιξα εσωτερικα και δεν φαινεται καποια υγρασια. Επειδη εκανε κατι τρελα περασα παλι τη cyanogen, αλλα απο τοτε δεν εχει σταθερο σημα δικτυου και οταν παω να κανω κληση μετα κανει επανεκιννησει, σκεφτομαι μηπως φταιει η μπαταρια. Εχεις κανεις παρομια εμπειρια. Το wifi και το bleutooth δουλευουν αψογα. Edited by themig
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα,

Εχω παρατησει καναν χρονο κοντα τη συσκευη αλλα τωρα πρεπει να την δωσω προσωρινά σε φιλο. Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποια σταθερη ρομ για καθημερινη χρηση που να κανει την εμπειρια οσο γινεται πιο καλη (facebook, viber, whats app, κλησεις, μηνυματα).

Θα ηθελα ακομα να υποστιριζει data2ext η καποιον αλλο τροπο ωστε να βλεπει τμημα της καρτας sd ως εσωτερικη μνμημη.

Τελευταια φορα που ειχα βρει κατι τετοιο ηταν μια παλια εκδοση miui αλλα ρωταω και εσας μηπως υπαρχει κατι καλυτερο η πιο φρεσκο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παίδες,

 

Έχω στα χέρια μου ένα Htc Desire το οποίο όταν πατάς το power button για να το ενεργοποιήσεις κολάι στο λογότυπο της “HTC” και δεν κάνει τίποτα. Δοκίμασα να κάνω hard reset κρατώντας πατημένο το Velum Down και power button αλλά δέν μου δίνει την δυνατότητα για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Οπότε λέω να φλασάρω την custom rom της συσκευής μήπως και επανέλθει…. Αλλά δεν το έχω ξανακάνει γενικότερα σε καμία συσκευή!!!Μπορεί κάποιος να μου επισυνάψει κάνα Link με κάποιο οδηγό???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Υ.Γ Αν κάποιος έχει καμιά άλλη ιδέα για να μην μπαίνω στην διαδικασία του φλασαρίσματος δεκτότατη!!!

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μπαταρία, βάλε μπαταρία, κρατά το volume down και άναψε το. Όταν ανάψει θα δεις μια άσπρη οθόνη με τρία μικρά android δύο κάτω μέρος. Εκεί από πάνω έχει ένα μενού από το οποίο μπορείς να κάνεις hard reset...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Ένας φίλος έχει το συγκεκριμένο κινητό με 2.2

Θέλει να το κάνω αναβαθμιση.

Δεν μπορώ να βρω στο επίσημο htcdev.com το official 2.3

Υπάρχει καποιο link για εναλλακτικό κατέβασμα?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποια θεωρείτε καλύτερη custom για 2.3?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...