Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα..μπορει κανεις να μου πει ποια ειναι η πιο καλη rom που μπορω να βαλω στο desire ουτως ωστε να ειναι γρηγορο και να εχει καλη αυτονομια!ειχα τν cyanogen4,2 αλλα μ φαινεται οτι ειναι πολυ βαρια!ευχαριστω εκ των προτερων!

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα..μπορει κανεις να μου πει ποια ειναι η πιο καλη rom που μπορω να βαλω στο desire ουτως ωστε να ειναι γρηγορο και να εχει καλη αυτονομια!ειχα τν cyanogen4,2 αλλα μ φαινεται οτι ειναι πολυ βαρια!ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Η καλύτερη ROM για το Desire, με αυτά που ζητάς: ελαφριά και αυτονομία!

Tip: Βάλε Oxygen HBOOT με τη ROM αυτή για ακόμα περισσότερο εσωτερικό χώρο!

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα προτείνω για μία ακόμη φορά την MIUI 2.3.7. Την έχω πάνω από χρόνο clean install (από τότε που πήρα το SGS3) χωρίς να κολλήσει (συνολικά από το 2011 αν θυμάμαι καλά) και το χρησιμοποιώ σαν 2ο και για δύσκολες αποστολές (runkeeper, μωρά) τα βγάζει μία χαρά πέρα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια.

Εκανα root στο desire ενος φιλου και εβαλα rom την cyanogenmod http://download.cyanogenmod.org/get/jenkins/21395/cm-7-20130301-NIGHTLY-bravo.zip. Αυτο που δεν προσεξα ειναι αν επρεπε να κανω partition στη καρτα ext3, δυστηχως δεν ξερουμε καλα αγγλικα και οι δυο και δεν βγαλαμε ακρη. Αν γινεται partition μπορουμε να το κανουμε τωρα? Εχουν εγκατασταθει καποιες εφαρμογες στο τηλεφωνο και αν χρειαστει να αλλαξει καρτα μνημης πως μπορει να γινει και ποια καρτα θα προτεινατε να βαλει.

Edited by themig
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλη χρονια.

Εκανα root στο desire ενος φιλου και εβαλα rom την cyanogenmod http://download.cyanogenmod.org/get/jenkins/21395/cm-7-20130301-NIGHTLY-bravo.zip. Αυτο που δεν προσεξα ειναι αν επρεπε να κανω partition στη καρτα ext3, δυστηχως δεν ξερουμε καλα αγγλικα και οι δυο και δεν βγαλαμε ακρη. Αν γινεται partition μπορουμε να το κανουμε τωρα? Εχουν εγκατασταθει καποιες εφαρμογες στο τηλεφωνο και αν χρειαστει να αλλαξει καρτα μνημης πως μπορει να γινει και ποια καρτα θα προτεινατε να βαλει.

 

Φίλε μου έχω την εντύπωση πως για να δουλέψει σωστά το παρτίσιον θα πρέπει να το έχεις κάνει ΠΡΩΤΟΥ εγκαταστήσεις την ΡΟΜ, ώστε να το βρει στο σετάρισμα και να το χρησιμοποιήσει.

Άρα μάλλον θα πρέπει να ξαναπεράσετε την ΡΟΜ αφού κάνετε στην κάρτα το παρτίσιον.

Τώρα τι κάρτα έχεις επάνω? εγώ έχω μια 8 γκίγκα και είναι μια χαρά. Και χώρο έχω και τη μουσική μου έχω (γενικά δεν αποθηκεύω πολλά στο τηλ. δεν τραβάω βιντεο ή φωτό από το τηλ.).

 

Τέλος αν δεν θες να χάσις τις εφαρμογές σου, θα μπορούσες με το titanium backup π.χ. να κάνεις μπακάπ των εφαρμογών που θες να κρατήσεις και μόλις ξαναπεράσεις την ΡΟΜ να τις επαναφέρεις χωρίς να χρειαστεί πάλι εγκατάσταση και σετάρισμα από την αρχή για όλες.

 

Τώρα πρόσεξα πως το ποστ σου είναι λίγο παλιό, πάντως αν δεν έχεις λύσει το πρόβλημά σου ελπίζω να σε βοηθήσει.

 

Παναγιώτης

Edited by aboulafia
παλαιό ποστ
Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω την εντύπωση πως για να δουλέψει σωστά το παρτίσιον θα πρέπει να το έχεις κάνει ΠΡΩΤΟΥ εγκαταστήσεις την ΡΟΜ, ώστε να το βρει στο σετάρισμα και να το χρησιμοποιήσει.

Άρα μάλλον θα πρέπει να ξαναπεράσετε την ΡΟΜ αφού κάνετε στην κάρτα το παρτίσιον.

Τώρα τι κάρτα έχεις επάνω? εγώ έχω μια 8 γκίγκα και είναι μια χαρά. Και χώρο έχω και τη μουσική μου έχω (γενικά δεν αποθηκεύω πολλά στο τηλ. δεν τραβάω βιντεο ή φωτό από το τηλ.).

 

Τέλος αν δεν θες να χάσις τις εφαρμογές σου, θα μπορούσες με το titanium backup π.χ. να κάνεις μπακάπ των εφαρμογών που θες να κρατήσεις και μόλις ξαναπεράσεις την ΡΟΜ να τις επαναφέρεις χωρίς να χρειαστεί πάλι εγκατάσταση και σετάρισμα από την αρχή για όλες.

 

Τώρα πρόσεξα πως το ποστ σου είναι λίγο παλιό, πάντως αν δεν έχεις λύσει το πρόβλημά σου ελπίζω να σε βοηθήσει.

 

Παναγιώτης

 

Κατ' αρχην ευχαριστω για την απαντηση.

Το partition εγινε μετα χωρις προβλημα με μια παλια 8αρα καρτα, αν και δεν ειδα τα αναμενομενα αποτελεσματα απο αποψη χωρου.

Το μονο θετικο μετα το root και την νεα rom ειναι οτι το κινητο μεταμορφωθηκε προς το καλυτερο και βελτιωθηκε και η μπαταρια.

Οποτε μεχρι στιγμης ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην ευχαριστω για την απαντηση.

Το partition εγινε μετα χωρις προβλημα με μια παλια 8αρα καρτα, αν και δεν ειδα τα αναμενομενα αποτελεσματα απο αποψη χωρου.

Το μονο θετικο μετα το root και την νεα rom ειναι οτι το κινητο μεταμορφωθηκε προς το καλυτερο και βελτιωθηκε και η μπαταρια.

Οποτε μεχρι στιγμης ολα καλα.

 

Δουλευουν τα παντα και τελεια με την ρομ αυτη;

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Δουλευουν τα παντα και τελεια με την ρομ αυτη;

 

Mεχρι στιγμης τουλαχιστον ολα φαινονται καλα,( σε συγκριση με την αυθεντικη εκδοση) το μονο θεμα ειναι οτι περιμενα περισσοτερο χωρο για τις εφαρμογες, αλλα κι ετσι δεν εχω παραπονο

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι στιγμης τουλαχιστον ολα φαινονται καλα,( σε συγκριση με την αυθεντικη εκδοση) το μονο θεμα ειναι οτι περιμενα περισσοτερο χωρο για τις εφαρμογες, αλλα κι ετσι δεν εχω παραπονο

 

Ευχαριστω για το feedback.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα αδερφια ειχα τοσο καιρο την LeeDrOiD HD V3.3.3-Port-R5 αλλα με κουρασε τρωει σκαλωματα και με σβινει μηνθματα επαφες γενικα κανει τα δικα της βεβαια την εχω σχεδον 1 χρονο αλλα κουρασε.............ερωτηση λοιπον ποια cyanogenmod να βαλω για σταθερη και σε βαθος χρονου να αντεξει?????θελω χωρο για εφαρμογες και μπαταρια να αντεχει τι προτιενεται?????εγω ειδα την 7.2.0.1 ως καλη γιατι ειναι και μικρη σε χωρο μπορει καποιος να δωσει καμια ιδεα ευχαριστω!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ROM για το Desire, με αυτά που ζητάς: ελαφριά και αυτονομία!

Tip: Βάλε Oxygen HBOOT με τη ROM αυτή για ακόμα περισσότερο εσωτερικό χώρο!

 

η mw δουλευει με stock hboot? αν οχι δεν εχω καταλαβει ακριβως πως να το αλλαξω. ελεγε σε ενα φορουμ στο xda οτι αντιγραφουμε το αρχειο στην sd το μετονομαζουμε σε zip και το φλασαρουμε απο recovery. αλλα δε γινεται. μπορει καποιος να μου δωσει λιγο πιο αναλυτικες οδηγιες;

και κατι αλλο. εχω βρει μεχρι τωρα 3 mw. ποιες ειναι οι διαφορες τους;

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφια ειχα τοσο καιρο την LeeDrOiD HD V3.3.3-Port-R5 αλλα με κουρασε τρωει σκαλωματα και με σβινει μηνθματα επαφες γενικα κανει τα δικα της βεβαια την εχω σχεδον 1 χρονο αλλα κουρασε.............ερωτηση λοιπον ποια cyanogenmod να βαλω για σταθερη και σε βαθος χρονου να αντεξει?????θελω χωρο για εφαρμογες και μπαταρια να αντεχει τι προτιενεται?????εγω ειδα την 7.2.0.1 ως καλη γιατι ειναι και μικρη σε χωρο μπορει καποιος να δωσει καμια ιδεα ευχαριστω!!!

 

τελικα διαλεξα και δοκιμαζω αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1315961 μεχρι τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος ειναι πολυ καλη δεν κολαει και τωρα θα δω πως θα παει και η μπαταρια αλλα αντιμετωπιζω προβλημα με το bootanimation ο δημιουργος δινει καποια extra διαλεξα ενα εκανα αυτο που λεει στις οδηγιες αλλα δεν το βγαζει μπορει καποιος να δωσει τα φωτα του??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μου δώσανε ένα HTC DESIRE ή αλλιώς BRAVO ή αλλιώς Α8181 και αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα τα οποία είναι τα εξής:

1. Είχε σπασμένη οθόνη (η οποία αντικαταστάθηκε)

2. Δεν μπορώ να το ανοίξω...

 

Την πρώτη φορά αφόυ έγινε η αντικατάσταση της οθόνης, το σύνδεσα με τον φορτιστή όπου μου έδειξε πως φορτίζει, όπως και έγινε. προσπάθησα να το ανοίξω μόλις ολοκληρώθηκε η φόρτισή του, άνοιξε κανονικά και μετά από μία ώρα άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις από μόνο του, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μπει ξανά στο μενού.

Αφού δοκίμασα να του κάνω επανεκκίνηση, άρχισε να κολλάει στο logo της HTC εκεί που λέει quietly brilliant. Από αυτό το σημείο και μετά, δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο μένει κολλημένο εκεί.

Μήπως έχει συμβεί σε κάποιον άλλο αυτό;; Γνωρίζεται πως μπορεί να επανέλθει;; Πρέπει να το κάνω unlock, root, flash new rom κάτι οτιδήποτε για να μπορέσει να δουλέψει;; Το μετάνιωσα για να είμαι ειλικρινής που μπήκα στην διαδικασία να του αντικαταστήσω την οθόνη, αλλά τώρα που το έκανα θα ήθελα να βρω την άκρη για να μπορέσω να το λειτουργήσω.

Link to comment
Share on other sites

τελικα διαλεξα και δοκιμαζω αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1315961 μεχρι τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος ειναι πολυ καλη δεν κολαει και τωρα θα δω πως θα παει και η μπαταρια αλλα αντιμετωπιζω προβλημα με το bootanimation ο δημιουργος δινει καποια extra διαλεξα ενα εκανα αυτο που λεει στις οδηγιες αλλα δεν το βγαζει μπορει καποιος να δωσει τα φωτα του??

 

θα προσπαθησω να κανω μια ερωτηση με την ελπιδα να παρω μια απαντηση μιας και σε 3 ποστ μου απαντηση δεν πηρα και εφαγα τα μουτρα μου τοσες μερες και ευτηχως βρηκα λυσεις...........εχω φορτοσει την ρομ που γραφω παραπανο ειχα θεμα μπαταριας αλλαξα ειδη 2 kermel και τωρα εχω αυτο πριν απο λιγο το φορτοσα και το δοκιμαζω kbase_powersaver3_190112_151220_droidzone_Sense3.5+usbmountfix............μια απλη ερωτηση θα κανω εχω ακομα το radio

Radio_32.56.00.32U_5.17.05.08 λογο της παλιας ρομ που ειχα πεζει ρολο για την μπαταρια μου να φορτοσω καλυτερα το τελευταιο (32.56.00.32U_5.17.05.23) γιατι ο δημιουργος δεν γραφει πουθενα για radio και μου φανηκε περιεργο διαβασα σχεδον 1800 σελιδες του ας μου απαντησει καποιος ευχαριστω εκ των προταιρων

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως θα κάνω root το desire όταν δεν ανοίγει καν;; Κολλάει στην λευκή οθόνη της HTC και δεν κάνει τίποτα άλλο. Μετά βγάζω μπαταρία πατάω volume down + power on και μου εμφανίζει τα γνωστά, από εκεί και πέρα όμως ότι και να επιλέξω, το κινητό δεν κάνει τίποτα. Έτσι μου το δώσανε το τηλέφωνο δεν έχει πειραχθεί το κινητό ήταν όπως το πήρανε από το κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά πως θα κάνω root το desire όταν δεν ανοίγει καν;; Κολλάει στην λευκή οθόνη της HTC και δεν κάνει τίποτα άλλο. Μετά βγάζω μπαταρία πατάω volume down + power on και μου εμφανίζει τα γνωστά, από εκεί και πέρα όμως ότι και να επιλέξω, το κινητό δεν κάνει τίποτα. Έτσι μου το δώσανε το τηλέφωνο δεν έχει πειραχθεί το κινητό ήταν όπως το πήρανε από το κατάστημα.

 

Στο πρώτο post στο κάτω από μέρος έχει ένα link για επαναφορά του τηλεφώνου όταν δεν bootάρει, το έχεις δοκιμάσει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι στο πρώτο post αυτή η επικεφαλίδα:

-Πως επαναφέρουμε το τηλέφωνο στην εργοστασιακή κατάσταση.

 

Συγγνώμη που ρωτάω απλά είμαι αρκετά νέος στο θέμα πειράγματος των κινητών..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Όχι, μιλάω για αυτό...

10 βήματα για να περάσουμε official ROM (by thanos47)

Σημείωση: αυτός ο οδηγός αφορά κινητά τα οποία για κάποιο λόγο δεν ανάβουν και θέλουμε να τα επαναφέρουμε,

δεν συνίσταται για συσκευές που δουλεύουν σωστά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού κατέβασα την τελευταία Official Froyo 2.2 update2 (2.29.405.5) και έτρεξα το πρόγραμμα, προσπάθησε να συνδεθεί με το κινητό και μου έβγαλε το σφάλμα 170 που αφορά την σύνδεση του κινητού με τον Η/Υ και το καλώδιο. Το θέμα είναι ότι άλλαξα και καλώδιο και θύρα usb και το πρόβλημα παραμένει ίδιο, καμία άλλη ιδέα;; Edited by pavlos04
Λάθος post.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έκανα την τελευταία ενημέρωση λογισμικού όπως λέει στο πρώτο post όταν άνοιξε το θέμα.

Το πρόβλημα όμως που είχα και πριν παραμένει το ίδιο, η λευκή οθόνη με το λογότυπο της htc παραμένει.. Τι πρέπει να κάνω για να ανοίξει το κινητό;; Δεν μπορώ να δω καθόλου το menu του..

Link to comment
Share on other sites

Αφού κατέβασα την τελευταία Official Froyo 2.2 update2 (2.29.405.5) και έτρεξα το πρόγραμμα, προσπάθησε να συνδεθεί με το κινητό και μου έβγαλε το σφάλμα 170 που αφορά την σύνδεση του κινητού με τον Η/Υ και το καλώδιο. Το θέμα είναι ότι άλλαξα και καλώδιο και θύρα usb και το πρόβλημα παραμένει ίδιο, καμία άλλη ιδέα;;

 

Δοκίμασες τις θύρες USB που έχει από πίσω το κουτί (αν είναι desktop)?

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση έγινε αλλά και πάλι κολλάει στην λευκή οθόνη της ΗΤC.. Δεν μπαίνει καθόλου στο menu..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω;;; Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλο;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω;;; Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλο;;

 

επειδη βλεπω οτι βασανιζεσαι και δεν σε απανταει κανενας θα κανω μια προσπαθεια μπας και μπορεσω να βοηθεισω

αρχικα δωσε μας καποιες πληροφοριες το τηλεφωνο ειναι δικο σου απο την αρχη το εχεις πειραξει καθολου να το κανες ροοτ εννοω????αν οχι αρα μιλαμε για ενα εργαστασιακο τηλεφωνο που απλα εσπασε η οθονη και την αλλαξες και απο τοτε δεν ανοιγει σωστα??????

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...