Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προκειται για κινητο γνωστου μου, το οποιο δεν εχω μπροστα μου για να σας κατατοπισω πληρως.

 

το χρησιμοποιουσε σερφαροντας στο ιντερνετ, οταν ξαφνικα αρχισαν να κολλανε ολα. του εκανε μια επανεκκινηση, αλλα δεν ξανανοιξε ποτε. του εβγαζε τις επιλογες reboot, reboot bootloader, power down, τις οποιες δοκιμασε και δεν εγινε κατι. εβγαλε και ξαναβαλε μπαταρια, πατησε το power button+volume down, αλλα το κινητο πλεον ειναι νεκρο και δεν ανοιγει καν.

 

ειναι unroot και εντελως stock με τη 2.3.3

 

καποια συμβουλη;

 

εγω προσοπικα το ελυσα με reflash stock ruu και ηρθαν ολα οπως πρωτα και ξανα ροοτ και τωρα ειμαι τζιτζι δοκιμασε να κανεις κατι τετοιο μηπως και γινει τιποτα...απλα νομιζω θα πρεπει να βρεις τιν stock ruu 2.3.3 που φορας..

 

το κινητο σταλθηκε για service τελικα, οπου του αλλαχθηκε ολοκληρη η πλακετα. ευτυχως ειναι εντος εγγυησης, για λιγο ακομα. ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καλύτερη, ποιο γρηγορη και ποιο εξελιγμένη custom rom που να λειτουργεί σωστά το κινητο απο αυτή που έχω http://supernova.droidzone.in/. Δηλαδή να μην υπάρχει κανένα προβλημα στο wifi η στην κάμερα κτλ.Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με αυτά που έχω βρει ως τώρα. Η supernova που έχω για παράδειγμα επιτρέπει την αποθήκευση εφαρμογών σε sd κάρτα κάτι το οποίο δεν γινότανε με την original rom. Ευχαριστω εκ των προτέρων :)

 

Έχω την RSK Special Edition odexed και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ ρευστή η λειτουργία του τηλεφώνου. Μόνο στο Quadrant πατώνει για κάποιο λόγο (γύρω στο 600ρι μου βγάζει), αλλά επί της ουσίας μία χαρά. To A2SD λειτουργεί άψογα.

 

Αν μπορούσα να ήξερα και για ποιο λόγο ΠΟΤΕ δεν μου έχει "κάτσει"η Supernova...100 φορές έχω προσπαθήσει και πάντα σέρνεται απαράδεκτα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την RSK Special Edition odexed και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ ρευστή η λειτουργία του τηλεφώνου. Μόνο στο Quadrant πατώνει για κάποιο λόγο (γύρω στο 600ρι μου βγάζει), αλλά επί της ουσίας μία χαρά. To A2SD λειτουργεί άψογα.

 

Αν μπορούσα να ήξερα και για ποιο λόγο ΠΟΤΕ δεν μου έχει "κάτσει"η Supernova...100 φορές έχω προσπαθήσει και πάντα σέρνεται απαράδεκτα...

 

Συμφωνώ και εγώ με την συγκεκριμένη, πραγματικά σπουδαία και με 3.5 sense και amaze camera!! Το μόνο δυστυχώς πρόβλημα που συνάντησα εγώ ήταν ασυμβατότητα με το bluetooth του αυτοκινήτου μου (δεν ήταν πρόβλημα της rom, αλλά της έκδοσης 2.3.5 του android) και έτσι επέστρεψα στη Supernova (2.3.3).

Link to comment
Share on other sites

Έχω την RSK Special Edition odexed και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ ρευστή η λειτουργία του τηλεφώνου. Μόνο στο Quadrant πατώνει για κάποιο λόγο (γύρω στο 600ρι μου βγάζει), αλλά επί της ουσίας μία χαρά. To A2SD λειτουργεί άψογα.

 

Αν μπορούσα να ήξερα και για ποιο λόγο ΠΟΤΕ δεν μου έχει "κάτσει"η Supernova...100 φορές έχω προσπαθήσει και πάντα σέρνεται απαράδεκτα...

 

Περίεργο αυτό που λες ότι σερνεται.. Τη Supernova την έχω σχεδόν από τότε που βγήκε και τώρα έχει αρχίσει και τρώει τα κολληματάκια της (μετά από άπειρα install/uninstall διάφορων εφαρμογών)

Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω:Ποιά η διαφορα της RSK Special Edition Odexed από την Deodexed? Γιάτι ψήνομαι να την αλλάξω.:D

Φιλικά GN

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο xda που αναφέρθηκε η qiss rom και είπα να την δοκιμάσω. Κινέζικη, κατά βάση MIUI, ics based σε stable έκδοση, jb σε rc έκδοση. Φλάσαρα την ics εγώ. Απλά ευχάριστη έκπληξη. Δουλεύουν τα πάντα όλα όπως πρέπει. :D

 

Στα θετικά:

1. Η μόνη μη-GB ρομ που δουλεύει το βίντεο απροβλημάτιστα στα 30fps (όχι 720p εννοείται). :D Επίσης η μόνη rom που βρήκα (gb ή όχι) που η κάμερα υποστηρίζει touch to focus κατά τη διάρκεια της λήψης του βίντεο. :respect:

2. Μου δίνει το υψηλότερο σκορ σε όλα τα benchmarks που δοκίμασα.

3. Bluetooth-wifi-notification leds, γενικά όλες οι λειτουργίες του τηλεφώνου είναι άψογες.

4. Ομαλότατη λειτουργία.

 

Στα αρνητικά:

1. Μόνο αγγλικά και κινέζικα σαν γλώσσες. :O

2. Το ράδιο θέλει εγκατάσταση του spirit fm για να παίξει.

3. Δεν έχει trackpad to wake/unlock (βασικό για μένα).

4. Δεν υποστηρίζει κανένα γνωστό a2sd script (mount2sd, int2ext κλπ και ότι φλάσαρα απλά δεν αναγνωριζόταν).

 

Ωστόσο, αφαιρώντας πράγματα από το ζιπ (κινέζικες εφαρμογές κατά βάση), κατάφερα και την στρίμωξα στο data++ hboot, που αφήνει αρκετό χώρο για apps οπότε και το 4ο αρνητικό το αντιμετώπισα.

 

Την κρατάω σαν daily rom προς το παρόν και θα τεστάρω και την jb έκδοση της σύντομα. Αυτά σαν ένα μίνι review και αυτό που διαπίστωσα είναι ότι τελικά υπάρχει ζωή και εκτός xda. :p

Edited by coreyhalkis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω:Ποιά η διαφορα της RSK Special Edition Odexed από την Deodexed? Γιάτι ψήνομαι να την αλλάξω.:D

Φιλικά GN

 

Δεν ξέρω να σου το γράψω με όρους, αλλά σε γενικές γραμμές η κύρια διαφορά των deodexed και odexed rom είναι ότι οι πρώτες είναι γενικά ποιο γρήγορες, αλλά δε 'σηκώνουν' τροποποίηση στην εμφάνιση (βλέπε themes).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήθελα να ρωτήσω:Ποιά η διαφορα της RSK Special Edition Odexed από την Deodexed? Γιάτι ψήνομαι να την αλλάξω.:D

Φιλικά GN

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=346652

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

τοσο καιρο ειχα την rom της μανας του απο το κινητο το ειχα κανει μονο root. χθες αποφασισα να βαλω MildWildCM-5.1( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1453287 )(και αφου τα καναμε ολα μια χαρα δεν μου αναγνωριζει την καρτα μνημης. ολα ταλλα δουλευουν κανονικα στο κινητο .μου βγαζει: η καρτα sd παρουσιαζει βλαβη, παταω διαμορφωση και μου λεει καταστραμενη sd. δοκιμασα και αλλη καρτα τα ιδια... το παραλογο ειναι οταν εκανα εγκατασταση του λογισμικου απο την καρτα στην αρχη μου την αναγνωρισε μια χαρα.

Edited by geo84
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

τοσο καιρο ειχα την rom της μανας του απο το κινητο το ειχα κανει μονο root. χθες αποφασισα να βαλω MildWildCM-5.1...

 

Ενημέρωσε μας για τη λύση (αν βρεθεί) γιατί κι εγώ ψήνομαι να την βάλω (έχω την 5.0)...

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, αφαιρώντας πράγματα από το ζιπ (κινέζικες εφαρμογές κατά βάση), κατάφερα και την στρίμωξα στο data++ hboot, που αφήνει αρκετό χώρο για apps οπότε και το 4ο αρνητικό το αντιμετώπισα.

 

 

Καλημερα!

Μπορεις να μου πεις πως κανεις και αφαιρεις πραγματα απο το zip? Υπαρχει καποιος οδηγος ή προγραμμα για να το κανω και γω?

Link to comment
Share on other sites

παδια, σας χαιρετω, ειμαι καινουριος εδω μεσα

εχω ενα προβλημα, εκανα root στο htc desire που εχω, αρχαριος ειμαι βεβαια, μετα εβαλα την mildild 4.4. ολα δουλευουν εκτος απο το play store, κατεβαζει εφαρμογες και μολις φθασει στο 100%βγαζει ενα μηνυμα οτι το πακετο δεν ειναι εγκυρο και δεν γινεται η εγκατασταση. δοκιμασα μεσα πο τη διαχειρηση εφαρμογων να σβησω την cache του playstore και επισης εκανα αναγκαστικη διακοπη του, αλλα τιποτα...καμια ιδεα????????????

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα μια sd kingstom και το κινητο μου δουλευε μια χαρα αναγνωριζε μια χαρα την καρτα sd..τωρα θα παραγγειλω μια δικια μου και ο θεος βοηθος....
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μπορεις να μου πεις πως κανεις και αφαιρεις πραγματα απο το zip? Υπαρχει καποιος οδηγος ή προγραμμα για να το κανω και γω?

 

Δεν χρειάζεται κάποιο ειδικό πρόγραμμα. Μιλάμε για .zip αρχείο, οπότε όλο και κάποιο από τα winzip, winrar, 7zip θα έχεις εγκατεστημένα στο pc σου.

Τώρα, για το τί ακριβώς θα σβήσεις, πρέπει να είσαι γνώστης. Το ποιο πιθανό να θέλεις να σβήσεις κάποιες από τις εφαρμογές συστήματος που δε χρησιμοποιείς και βρίσκονται συνήθως στο \system\app.

Η διαδικασία είναι: ανοίγεις το .zip της rom με κάποιο από το προαναφερθέντα προγράμματα (εγώ χρησιμοποιώ το winrar, η δουλειά λογικά γίνεται και με τα υπόλοιπα), μπαίνεις στο folder που σ' ενδιαφέρει και σβήνεις τα αρχεία. Κλείνεις το winrar (ΠΟΤΕ μην κάνεις unrar στο pc σου, έτσι ώστε να σβήσεις από εκεί τα αρχεία και μετά να ξανα-δημιουργήσεις το .rar).

 

Ps. Πρόσεξε μη σβήσεις κάτι που δε γνωρίζες, γιατί είτε δε θα bootάρει το κινητό ή θα σου λείπει η αντίστοιχη εφαρμογή.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω partition ext3

χρησιμοποιω το easy us partition ακολουθω τα βηματα αλλα δεν μου βγαζει delete οταν κανω δεξι κλικ. τι μπορει να κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω partition ext3

χρησιμοποιω το easy us partition ακολουθω τα βηματα αλλα δεν μου βγαζει delete οταν κανω δεξι κλικ. τι μπορει να κανω λαθος;

 

Απόφυγε το Easeus. Χρησιμοποίησε για το partitioning είτε το 4ext touch recovery μέσα από το τηλέφωνο, είτε το Gparted live CD στο pc. Εννοείται προηγουμένως ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΑ backup των δεδομένων της κάρτας.

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες μέρες δοκιμάζω τις 2 updated rom του Mildwild (4.4 based on Oxygen και 5.4. Cm stable) και πραγματικά δεν ξέρω ποια να διαλέξω. Ό,τι καλύτερο έχω δει σε custom rom για το Desire. Η αυτονομία εν τω μεταξύ της 5.4 είναι αλλού!

Θα δοκιμάσω και την RSK σήμερα γιατί είχα καιρό να βάλω Sense να δω σε τι επίπεδο είναι :cool:

Edited by Makinen

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες μέρες δοκιμάζω τις 2 updated rom του Mildwild (4.4 based on Oxygen και 5.4. Cm stable) και πραγματικά δεν ξέρω ποια να διαλέξω. Ό,τι καλύτερο έχω δει σε custom rom για το Desire. Η αυτονομία εν τω μεταξύ της 5.4 είναι αλλού!

Θα δοκιμάσω και την RSK σήμερα γιατί είχα καιρό να βάλω Sense να δω σε τι επίπεδο είναι :o

 

Και η oxygen based πετάει από άποψη αποδοσης. Δεν μου πάει όμως καλά απο μπαταριά. Δυστυχώς ο kernel που χρησιμοποιει δεν υποστηρίζει undevolt.

Είχα βρει ενα μονταρισμενο κερνελ στο xda (mod8 ή κάπως έτσι) αλλά δε μου άνοιγε το GSM σήμα, όποτε δεν είχα τηλέφωνο.

Περιμένω να δοκιμάσω τώρα την τελευταία έκδοση 4.5 που θα ανεβάσει. Αν και με τη CM9 που είμαι τώρα, το κινητό πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

παντως για την οξυτζεν που δοκιμασα δεν εβλεπε τα το παρτισιον μου...ουτε με το τερμιναλ...δεν ξερω ποιο πολυ για την 5.4 θα πηγαινα...πες μας εντυπωσεις απο την cm based..
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η Mildwild 4.5 αλλά έχει θεματάκια. Μην την κατεβάσετε ακόμη γιατί ετοιμάζει και την 4.6 σε 2 μέρες.

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έπεσε στα χέρια μου ένα desire το οποίο είχε πρόβλημα με συνεχή restart...αποφάσισα να του κάνω αναβάθμιση αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να ξεκινάει και να μένει στο logo HTC...Όποτε και ξεκίνησα να το επιδιορθώσω...Από την Htc κατάφερα να ξεκλειδώσω το Hboot χωρίς να πειράξω τον s-on...Οπότε με hboot unlocked ξεκίνησα να κατεβάζω official ruu...Δυστυχώς δεν κατάφερα να φορτώσει καμμία...Τι κάνω λάθος...??? Τι να προσέξω...??? Η όλη διαδικασία γίνετε με usb και fastboot από pc....

Ευχαριστώ...

Μια βοήθεια κάποιος....!!!!!

Apple Iphone 5s , Htc Desire HD , Samsung i780 , Qtek 8310 + GPS BT-74S , Sony Ericsson M600i , Nokia 6670 , Sony Ericsson p900....

 

http://theslavezone.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Με Unlocked bootloader δεν μπορείς να περάσεις επίσημο ruu. Κάνε lock και ξαναδοκίμασε ή βάλε custom recovery και custom rom.. Πρόσεξε μόνο ότι θα πρέπει να περάσεις τον kernel μέσω fastboot με την εντολή: fastboot flash boot boot.img.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αυτή εδώ η μόντα αξίζει η υπάρχει κατι καλύτερο? http://www.ibtimes.co.uk/articles/376575/20120823/upgrade-htc-desire-android-jellybean-cm10-install.htm

 

Θέλω να δώσω το κινητό στη αδερφή μου, αλλά θέλω να της το κάνω λίγο πιο ανθρώπινο απ' ότι είναι τώρα. Χρειάζεται root πρώρα το κινητό για το παραπάνω? Όπως καταλαβαίνετε ήμουν μια ζωή στοκ και πανασχετίδης :)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Ποιος θα το πίστευε τελικά ότι μετά τη MildWild 5.0 θα κατέληγα να χρησιμοποιώ για μόνιμη, καθημερινή χρήση Jelly Bean (4.1.2) στο παλιό καλό Desire!!! Καταλαβαίνετε βέβαια πως η χρήση της MildWild 5.0 θέτει κάποια συγκεκριμένα standards στις απαιτήσεις που έχεις από μια ROM.. :respect:

 

Είπα να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να δοκιμάσω σε μόνιμη χρήση την JB στην οποία κατέληξα μετά από αρκετές δοκιμές και με κριτήρια τη σταθερότητα, έλλειψη σημαντικών bugs και διάρκεια μπαταρίας. Έχω λοιπόν στο κινητό για τρεις περίπου εβδομάδες την CM10 VJ Jelly Bean 4.1.2 από τον κύριο vijendrahs: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1945441

 

Δε μιλάμε καν για σταθερότητα γιατί δεν είχα ποτέ ούτε ένα κόλημα. Έχω απλά εντυπωσιαστεί από τη συγκεκριμένη ROM και την καθημερινή λειτουργικότητά της. Ακόμη περισσότερο δε από τη διάρκεια της μπαταρίας του κινητού. Μιλάμε για διάρκεια μπαταρίας (τουλάχιστο με ONDEMAND scheduler) που είναι ισάξια της MildWild 5.0. Υπόψιν ότι συγκρίνουμε JB/CM10 με GB/CM7!! Πρόκειται για κατόρθωμα!

 

Τα αρνητικά:

1) Λόγω stock hboot έχει (θεωρητικά) λιγότερη μνήμη για εφαρμογές αλλά με a2sd πρακτικά δεν υπαρχει διαφορά.

2) Η RAM είναι περισσότερο φορτωμένη στην εκκίνηση αλλά στην χρήση αυτό δεν φαίνεται να έχει ουσιαστικές επιπτώσεις. Ίσως μια ελαφρά λιγότερο 'αεράτη' λειτουργία γενικά (σε σχέση με τη MildWild!!) αλλά τίποτα περισσότερο.

Τα δύο παρακάτω είναι και τα πιο σημαντικά κατά τη γνώμη μου:

3) Η εφαρμογή της κάμερας βγάζει flickering στο πρώτο άνοιγμα αλλά αν την κλείσεις και την ξανανοίξεις είναι οκ.

4) Δεν αναβοσβήνει (προς το παρόν) το light notification για τις κλήσεις.

 

Αν ξεπεράσεις τα παραπάνω, έχεις μια φανταστική Jelly Bean για το Desire.

Δοκιμάστε την, συστήνεται ανεπιφύλακτα!!

Edited by nikaslan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...