Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα.

ειχα αναφερει και σε παλαιοτερο ποστ,ενα προβλημα που αντιμετωπιζα με την καμερα της συκευης μου. καποια στιγμη επαψε να το κανει, οποτε το αγνοσησα, εως τωρα που αρχισε παλι να μου το εμφανιζει. συγκεκριμενα με το που "τραβω' μια φωτογραφια, η συσκευη κανει επανεκκινηση. η ρομ ειναι μαμα και δεν εχω "πειραξει" γενικα το τηλεφωνο

 

καποια βοηθεια??

η λυση να κρατησω μπακ-απ τις επαφες μου, να κανω Reset και μετα να ξανα-εγκαταστησω ολες τις εφαρμογες.. ειναι η εσχατη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

ειχα αναφερει και σε παλαιοτερο ποστ,ενα προβλημα που αντιμετωπιζα με την καμερα της συκευης μου. καποια στιγμη επαψε να το κανει, οποτε το αγνοσησα, εως τωρα που αρχισε παλι να μου το εμφανιζει. συγκεκριμενα με το που "τραβω' μια φωτογραφια, η συσκευη κανει επανεκκινηση. η ρομ ειναι μαμα και δεν εχω "πειραξει" γενικα το τηλεφωνο

 

καποια βοηθεια??

η λυση να κρατησω μπακ-απ τις επαφες μου, να κανω Reset και μετα να ξανα-εγκαταστησω ολες τις εφαρμογες.. ειναι η εσχατη λυση...

 

 

Το ιδιο προβλημα το ειχα κι εγω μεχρι χθες.... Εκανα ρουτ,περασα μια αλλη εκδοση και σταματησε να υπαρχει (αυτο το τοοοσο εκνευριστικο προβλημα που γινοταν σε καθε μα σε καθε φωτογραφια μου).

 

--------

 

Θα ηθελα να ευχαριστησω οσους με βοηθησαν,καθως πλεον ειναι σαν να εχω αλλο κινητο περνωντας την MildWild V-4.7 Based on Oxygen 2.3.2 . Αν και χωρις να κανω partition ,γιατι δεν ηξερα αν η καρτα μου ειναι συμβατη, κερδισα πολυ περισσοτερο ελευθερο χωρο και η αυτονομια της μπαταριας ειναι ΠΟΛΥ ανωτερη απο πριν. Το κινητο τρεχει πιο γρηγορα και ειναι σαν να εχω ενα νεο κινητο.

Μερικα θεματακια:

Η κωδικοποιηση χαρακτηρων, βλεπω οτι χαρακτηρες που δεν αναγνωριζει ,τους εμφανιζει κενους(πχ πολυτονικο στα ελληνικα). Μπορουμε να προσθεσουμε με καποιον τροπο την κωδικοποιηση των χαρακτηρων; Πρεπει να γινεται η ιδια διαδικασια ,για καθε γλωσσα που δεν μπορουμε να διαβασουμε;

Δε βλεπω FM Radio,υπαρχει δυνατοτητα κατεβασματος εξτρα εφαρμογης;

Δε βρισκω καποια ρυθμιση για την κωδικοποιηση των ελληνικων για τα SMS,ακομα κι οταν δοκιμασα να εγκαταστησω ξεχωριστο πληκτρολογιο. Τι εχετε κανει οσοι εγκαταστησατε την εκδοση;

 

Και μια γενικοτερη απορια: Ποια η διαφορα της V-4.7 με την CM-5.8 ;

 

Ευχαριστω και παλι για ολα και Καλα Χριστουγεννα!!!!

Edited by Ginnie
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

ειχα αναφερει και σε παλαιοτερο ποστ,ενα προβλημα που αντιμετωπιζα με την καμερα της συκευης μου. καποια στιγμη επαψε να το κανει, οποτε το αγνοσησα, εως τωρα που αρχισε παλι να μου το εμφανιζει. συγκεκριμενα με το που "τραβω' μια φωτογραφια, η συσκευη κανει επανεκκινηση. η ρομ ειναι μαμα και δεν εχω "πειραξει" γενικα το τηλεφωνο

 

καποια βοηθεια??

η λυση να κρατησω μπακ-απ τις επαφες μου, να κανω Reset και μετα να ξανα-εγκαταστησω ολες τις εφαρμογες.. ειναι η εσχατη λυση...

 

Κάποια βοηθεια-γνωμη καποιος φιλος??

ειμαι σε γενικες γραμμες "ασχετος" με τετοιου ειδους συσκευες..

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα το ειχα κι εγω μεχρι χθες.... Εκανα ρουτ,περασα μια αλλη εκδοση και σταματησε να υπαρχει (αυτο το τοοοσο εκνευριστικο προβλημα που γινοταν σε καθε μα σε καθε φωτογραφια μου).

 

--------

 

Θα ηθελα να ευχαριστησω οσους με βοηθησαν,καθως πλεον ειναι σαν να εχω αλλο κινητο περνωντας την MildWild V-4.7 Based on Oxygen 2.3.2 . Αν και χωρις να κανω partition ,γιατι δεν ηξερα αν η καρτα μου ειναι συμβατη, κερδισα πολυ περισσοτερο ελευθερο χωρο και η αυτονομια της μπαταριας ειναι ΠΟΛΥ ανωτερη απο πριν. Το κινητο τρεχει πιο γρηγορα και ειναι σαν να εχω ενα νεο κινητο.

Μερικα θεματακια:

Η κωδικοποιηση χαρακτηρων, βλεπω οτι χαρακτηρες που δεν αναγνωριζει ,τους εμφανιζει κενους(πχ πολυτονικο στα ελληνικα). Μπορουμε να προσθεσουμε με καποιον τροπο την κωδικοποιηση των χαρακτηρων; Πρεπει να γινεται η ιδια διαδικασια ,για καθε γλωσσα που δεν μπορουμε να διαβασουμε;

Δε βλεπω FM Radio,υπαρχει δυνατοτητα κατεβασματος εξτρα εφαρμογης;

Δε βρισκω καποια ρυθμιση για την κωδικοποιηση των ελληνικων για τα SMS,ακομα κι οταν δοκιμασα να εγκαταστησω ξεχωριστο πληκτρολογιο. Τι εχετε κανει οσοι εγκαταστησατε την εκδοση;

 

Και μια γενικοτερη απορια: Ποια η διαφορα της V-4.7 με την CM-5.8 ;

 

Ευχαριστω και παλι για ολα και Καλα Χριστουγεννα!!!!

 

Όπως σου έγραψε και ο bbbb, για ραδιόφωνο θα χρησιμοποιήσεις το Spirit FM. Για να τρέξει, απλά χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο το Bluetooth.

 

Για τα sms, δεν κατάλαβα ποιο το πρόβλημά σου. Το γνωστό πρόβλημα με τα Android κινητά και το ελληνικό αλφάβητο, όπου δεν μπορείς να γρέψεις sms με 160 χαρακτήρες ή κάτι άλλο; Αν πρόκειται για τους 160 χαρακτήρες, τότε χρησιμοποίησε το GoSMS ή το Handcent SMS.

Θα πας -> Ρυθμίσεις Αποστολής -> Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις -> Υποστηριζόμενες γλώσσες -> επιλέγεις Μέθοδος ελληνικών SMS

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Χρονια πολλα με υγεια πανο απ ολα!!θα ηθελα να ρωτησο αν εχει καποιος σε .apk η καποι λινκ να κατεβασω το adobe flash player για το desire..γιατι δεν το βρισκω πουθενα σας ευχαριστω !!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Χρονια πολλα με υγεια πανο απ ολα!!θα ηθελα να ρωτησο αν εχει καποιος σε .apk η καποι λινκ να κατεβασω το adobe flash player για το desire..γιατι δεν το βρισκω πουθενα σας ευχαριστω !!

 

Χρόνια πολλά.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

αν μπορει καποιος να μου πει αγορασα μια ποιο μεγαλη sd 32gb εχω ομως την μαμισια την οποια την εχω κανει ext3 και εχω φορτωμενη μια rom εαν κανω αντιγραφη ολων των αρχειων στην καινουρια καρτα απο την παλια η rom θα τρεξει κανονικα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

αν μπορει καποιος να μου πει αγορασα μια ποιο μεγαλη sd 32gb εχω ομως την μαμισια την οποια την εχω κανει ext3 και εχω φορτωμενη μια rom εαν κανω αντιγραφη ολων των αρχειων στην καινουρια καρτα απο την παλια η rom θα τρεξει κανονικα??

 

χρησιμοποιουσες και το ext3 στην παλια σου ρομ?

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιουσες και το ext3 στην παλια σου ρομ?

 

ναι την εκανα ext3 για να τρεχει την rom δεν θελω να αλλαξω ρομ απλα να αλλαξω την καρτα να βαλω την καινουρια και να μην αλλαξει τιποτα

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

αν μπορει καποιος να μου πει αγορασα μια ποιο μεγαλη sd 32gb εχω ομως την μαμισια την οποια την εχω κανει ext3 και εχω φορτωμενη μια rom εαν κανω αντιγραφη ολων των αρχειων στην καινουρια καρτα απο την παλια η rom θα τρεξει κανονικα??

 

Συνήθως τα προγράμματα με τα οποία δημιουργείς ext partitions (πχ. EASEUS) έχουν και επιλογή για αντιγραφή των περιεχομένων του partition.

Αν πάλι δεν χρησιμοποίησες τέτοιου είδους πρόγραμμα ή δεν βρήκες την επιλογή, μπορείς να το κάνεις και ως εξής:

- Δημιουργείς στην καινούρια sdcard ίδιο ext partition με αυτό που έχει η παλιά

- Έχοντας στο κινητό την παλιά sdcard παίρνεις nand backup από το recovery σου.

- Αντιγράφεις όλα τα περιεχόμενα της sdcard κάπου στο pc σου και τ' αντιγράφεις στην καινούρια sdcard.

- Βάζεις την καινούρια sdcard στο κινητό και εκκινείς σε recovery mode.

- Κάνεις nand restore και όταν bootαρεις το κινητό, θα είναι σα να έχει μέσα την παλιά sdcard. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα προγράμματα με τα οποία δημιουργείς ext partitions (πχ. EASEUS) έχουν και επιλογή για αντιγραφή των περιεχομένων του partition.

Αν πάλι δεν χρησιμοποίησες τέτοιου είδους πρόγραμμα ή δεν βρήκες την επιλογή, μπορείς να το κάνεις και ως εξής:

- Δημιουργείς στην καινούρια sdcard ίδιο ext partition με αυτό που έχει η παλιά

- Έχοντας στο κινητό την παλιά sdcard παίρνεις nand backup από το recovery σου.

- Αντιγράφεις όλα τα περιεχόμενα της sdcard κάπου στο pc σου και τ' αντιγράφεις στην καινούρια sdcard.

- Βάζεις την καινούρια sdcard στο κινητό και εκκινείς σε recovery mode.

- Κάνεις nand restore και όταν bootαρεις το κινητό, θα είναι σα να έχει μέσα την παλιά sdcard. ;)

λοιπον εγω την ειχα ext3 με του recovery ενα καταλαβα καλα πρεπει να κανω και την καινουρια ext3 μετα παω σε recovery παω back up/restore παταω back up και μετα βγαινω κανω δηλαδη reboot περνω καβαντζα το back up sto pc το πρεναω στην αλλη καρτα κανω εκκινηση παλι σε recovery και το κανω restore σωστα????σε ολη αυτη την διαδικασια κανω καπου dalvic cache η κατι αλλο καθαρισμο??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό.

 

ωραια!!τελεια!!θα το κατεβασω γιατι εγω εβρισκα μονο το 10.1 απο την adobe!σε ευχαριστω παιζει καλα?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω την ειχα ext3 με του recovery ενα καταλαβα καλα πρεπει να κανω και την καινουρια ext3 μετα παω σε recovery παω back up/restore παταω back up και μετα βγαινω κανω δηλαδη reboot περνω καβαντζα το back up sto pc το πρεναω στην αλλη καρτα κανω εκκινηση παλι σε recovery και το κανω restore σωστα????σε ολη αυτη την διαδικασια κανω καπου dalvic cache η κατι αλλο καθαρισμο??

τα εκανα ολα αδερφε αλλα κολλαει στην αρχικη οθονη που γραφει htc kai thn ξεκιναει συνεχεια χωρις να ανοιγει ΤΩΡΑ??και τωρα δεν ανοιγει ουτε με την παλια καρτα δεν ειναι περιεργο δεν πειραξα κατι σε εκεινη

 

 

oλα οκ εκανα clear dalvick cache και δουλεψαν και οι 2 μαλλον πρεπει να το κανω καθε φορα που θελω να τις αλλαζω!!!!

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ολα αδερφε αλλα κολλαει στην αρχικη οθονη που γραφει htc kai thn ξεκιναει συνεχεια χωρις να ανοιγει ΤΩΡΑ??και τωρα δεν ανοιγει ουτε με την παλια καρτα δεν ειναι περιεργο δεν πειραξα κατι σε εκεινη

 

 

oλα οκ εκανα clear dalvick cache και δουλεψαν και οι 2 μαλλον πρεπει να το κανω καθε φορα που θελω να τις αλλαζω!!!!

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

 

Μία φορά χρειάστηκε να το κάνω και δεν κόλλησα στην splash screen, ούτε φυσικά χρειάστηκε να κάνω clear dalvic cache. Αν διάβαζα το μήνυμά σου πριν βρεις τη λύση, πραγματικά δεν θα σου το πρότεινα, αφού είναι χαζό. Με την παραπάνω διαδικασία, είναι λες και βάζεις στο κινητό την ίδια κάρτα!!!!

Χώρια που θυμάμαι να έχω ξαναγράψει τα βήματα εδώ μέσα όταν είχε ξαναρωτήσει κάποιος, και δεν είχε αναφέρει να έχει κάποιου είδους πρόβλημα...

 

Όλα καλά πάντως, αφού κατάφερες να το κάνεις να bootάρει. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο σχεδον 20 μηνες με το Desire ( Μαιος 2011 ) ηρθε η ωρα της αλλαγης. Διαδοχος του το One X και το Desire με αλλαγη Rom ( RSK_S.E.odex ) περναει στα χερια του μικρου αδελφου για την πρωτη σοβαρη εμπειρια με smartphone Android .

Ελπιζω να λεω ξανα το ιδιο οταν θα ερθει ο καιρος να ξαναλαξω συσκευη αλλα το Desire ηταν η καλυτερη συσκευη που ειχα ποτε .

Καλη συνεχεια σε ολους και καλη χρονια .

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο σχεδον 20 μηνες με το Desire ( Μαιος 2011 ) ηρθε η ωρα της αλλαγης. Διαδοχος του το One X και το Desire με αλλαγη Rom ( RSK_S.E.odex ) περναει στα χερια του μικρου αδελφου για την πρωτη σοβαρη εμπειρια με smartphone Android .

Ελπιζω να λεω ξανα το ιδιο οταν θα ερθει ο καιρος να ξαναλαξω συσκευη αλλα το Desire ηταν η καλυτερη συσκευη που ειχα ποτε .

Καλη συνεχεια σε ολους και καλη χρονια .

Καλοτάξιδο και το One X που είναι τρομερό εργαλείο! Εγώ πάντως αν έδινα το Desire σε κάποιον για πάντα θα του έβαζα τη Mildwild based on Oxygen για να έχει το κεφάλι του ήσυχο και να πετάει!

Καλή χρονιά!

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πήγα στο one s s3 εδω και

1 μηνα αλλα αναπολώ το desire με την ron JB του ινδού Vij..

Edited by m_ziko
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και το One X που είναι τρομερό εργαλείο! Εγώ πάντως αν έδινα το Desire σε κάποιον για πάντα θα του έβαζα τη Mildwild based on Oxygen για να έχει το κεφάλι του ήσυχο και να πετάει!

Καλή χρονιά!

 

Αυτο ακριβως εκανα εγω, και οσο το δουλευα, ειχα την απλη Oxygen. Και αφου ηταν να το δωσω, εψαξα καποια πιο καινουρια rom, και μετα φλασαρα την Mildwild. Δεν πειραζει, θα την χαρει ο επομενος :p

Link to comment
Share on other sites

Το desire ειναι το πρωτο smartphone που ειχα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο μετα απο απειρα φλασαρισματα αλλα περασε ο καιρος απο τον Ιουνιο του 2010 . Μολις μπορεσω να παρω το nexus 4 το desire θα το δωσω στη γυναικα μου. Ετσι του περασα τη stock RUU που υπαρχει στην πρωτη σελιδα. Αναρωτιεμαι μηπως εχει καποιος το link για τη stock 2.3.3 γιατι απο το shipped roms δε βγαζω ακρη
Link to comment
Share on other sites

http://www.shipped-roms.com/download.php?category=android&model=Bravo&file=HTC_Desire_Android_2.3_Upgrade.zip. Μέσα στο ζιπ είναι το exe. Απλά αν είσαι soff πρέπει πρώτα να φλασαρεις το downgrader hboot από alpharev.
Link to comment
Share on other sites

http://www.shipped-roms.com/download.php?category=android&model=Bravo&file=HTC_Desire_Android_2.3_Upgrade.zip. Μέσα στο ζιπ είναι το exe. Απλά αν είσαι soff πρέπει πρώτα να φλασαρεις το downgrader hboot από alpharev.

Ευχαριστώ πολύ πατρίδα. Ήμουν s off και του είχα το cm2 hboot αλλά πριν κανα δίμηνο το brickαρα οπότε ο μόνος τρόπος να το επαναφέρω με χαλασμένη την sd ήταν να κάνω downgrade και να περάσω stock RUU.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ξερει καποιος η αν μπορει να ποσταρει καποιο λινκ με οθονη ηχειο(εξωτερικο)και full case?εχω καποια θεματα με την οθονη και θελω να την αλλαξω εψαξα και δεν βρικα κατι θετικο προς την τσσεπη μου..επισης μπορω να βαλω amoled οθονη?(ειναι με s-lcd)σας ευχαριστω!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ξερει καποιος η αν μπορει να ποσταρει καποιο λινκ με οθονη ηχειο(εξωτερικο)και full case?εχω καποια θεματα με την οθονη και θελω να την αλλαξω εψαξα και δεν βρικα κατι θετικο προς την τσσεπη μου..επισης μπορω να βαλω amoled οθονη?(ειναι με s-lcd)σας ευχαριστω!

 

Αν θέλεις να αλλάξεις όλα αυτά στο Desire σου σε συμφέρει ΠΟΛΥ περισσότερο να αγοράσεις ένα άλλο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και να ξενοιάσεις...

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...