Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να υπάρχει και κάποιο προγραμματάκι που κάνει αυτή τη δουλειά, αλλά δεν θυμάμαι πώς λέγεται και δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Ίσως γνωρίζει γι' αυτό ο Sakis.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=794638 Λυνει χερια αν εισαι s-off..! :happy:

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εδω και περιπου δυο μηνες προσπαθω να συμβιωσω με ενα desire που κανει μονο του επανεκκινήσεις, κολλαει και γενικα δεν δουλευει σωστα...Εχω δοκιμασει 2-3 ρομ χωρις αποτελεσμα. Πηρα ακομα και class10 sdcard, αλλα επισης ματαια (θα την επαιρνα ετσι κι αλλιως, απλα το εκανα γρηγοροτερα).

Ετσι πηρα την αποφαση να παω το κινητο στο σερβις, αλλα πρωτα πρεπει να γυρισει στην εργοστασιακη του κατασταση και η ερωτηση ειναι, ΠΩΣ? χεχε

απλα φλασαρω μια μαμα ρομ? ποια?

χρειαζεται unroot? με το S-off τι γινεται?

πρεπει να γυρισω και στο μαμα recovery?

 

( ολα τα παραπανω μου τα εκανε ενας φιλος, αλλα τωρα θελω να ασχοληθω μοναχος μου)

προκαταβολικα ευχαριστω!

 

edit: μαλλον το βρηκα. ακολουθω αυτο? 10 βήματα για να περάσουμε official ROM

 

κανεις ωρε αδελφια?

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=794638 Λυνει χερια αν εισαι s-off..! :happy:

 

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ... μου έλυσες τα χέρια... έβαλα και το EXT4 recovery και το radio. Οπότε ετοιμάζομαι να φλασάρω rom.:)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

κανεις ωρε αδελφια?

 

Δοκίμασες να flashάρεις κάποια από τις επίσημες rom που υπάρχουν στην 1η σελίδα και δεν τα κατάφερες;

 

 

Swyped from my HTC Desire with Sense 3.5 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις πολύτιμες βοήθειες του tsiftsism αλλά και του sakis697 κατάφερα επιτέλους να περάσω την RSK v7.1 στο desire μου και πραγματικά μου έκανε τρομερή εντύπωση ( ευχάριστη ) που ενώ είμαι με κάρτα μνήμης 8GB class 2 έχει μηδενικό lag !

Μια ερώτηση μονάχα στους κατέχοντες , πόση διαθέσιμη μνήμη για εφαρμογές δίνει η rom μετά την εγκατάσταση ; Έχω κάνει partition ext4 1GB.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις πολύτιμες βοήθειες του tsiftsism αλλά και του sakis697 κατάφερα επιτέλους να περάσω την RSK v7.1 στο desire μου και πραγματικά μου έκανε τρομερή εντύπωση ( ευχάριστη ) που ενώ είμαι με κάρτα μνήμης 8GB class 2 έχει μηδενικό lag !

Μια ερώτηση μονάχα στους κατέχοντες , πόση διαθέσιμη μνήμη για εφαρμογές δίνει η rom μετά την εγκατάσταση ; Έχω κάνει partition ext4 1GB.

 

Well done. :clap:

Mε stock hboot, AD2SDX και 1Gb partition, αν θυμάμαι καλά bootάρει με 560Mb free internal memory.

Δεν μπόρεσες να βρεις πόσα έχει σ' εσένα ή θέλεις να συγκρίνεις:

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να flashάρεις κάποια από τις επίσημες rom που υπάρχουν στην 1η σελίδα και δεν τα κατάφερες;

μα αυτη ειναι και η ερωτηση μου βρε!

να περασω μια επισημη ρομ και τελος? ή πρεπει να κανω και κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

μα αυτη ειναι και η ερωτηση μου βρε!

να περασω μια επισημη ρομ και τελος? ή πρεπει να κανω και κατι αλλο??

 

Διάβασα στο προηγούμενο σου post ότι βρήκες τις οδηγίες εγκατάστασης της official rom και υπέθεσα ότι προσπάθησες να την περάσεις και δεν τα κατάφερες. Κατά καιρούς έχουν γράψει αρκετοί ότι δεν κατάφεραν να την περάσουν (τους έβγαζε μήνυμα ότι το κινητό δεν είναι συμβατό, είναι up to dated ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς) και νόμισα ότι το ίδιο πρόβλημα είχες κι εσύ και ρωτάς τί άλλο να κάνεις.

Δοκίμασε να περάσεις την official και λογικά θα χαθούν όλα τα σημάδια του root & s-off.

 

 

Ps. Δεν έχω γυρίσει σε official rom ποτέ, οπότε δεν γνωρίζω τί ακριβώς χρειάζεται να κάνεις, ούτε αν δεν πετύχει τί άλλο θα πρέπει να δοκιμάσεις.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας χαιρετώ ,μιας και είπατε καλές κριτικές για την RSK v7.0 - AD2SDX ,θέλω να τη δοκιμάσω αλλα στο site δε βρήκα βήματα ούτε τι πρέπει να τηρεί το κινητό.Εχω ext4 s-off me stock hboot να κάνω full wipe και να φλασάρω κανονικα?

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας χαιρετώ ,μιας και είπατε καλές κριτικές για την RSK v7.0 - AD2SDX ,θέλω να τη δοκιμάσω αλλα στο site δε βρήκα βήματα ούτε τι πρέπει να τηρεί το κινητό.Εχω ext4 s-off me stock hboot να κάνω full wipe και να φλασάρω κανονικα?

 

Δυστυχώς το op του thread δεν έχει ενημερωθεί, γιατί λείπει ο Mr.Mefisto.

Το βασικό όμως, ότι δηλαδή η rom flashάρετε και σε CM7R2 και σε STOCK υπάρχει στον τίτλο. ;)

Τώρα για το full wipe... εννοείται ότι όταν έρχεσαι από άλλη rom ΠΑΝΤΑ κάνεις.

 

Αν δεν έχεις γρήγορη sdcard (=> class6), καλό θα είναι να επιλέξεις A2SD στον Aroma Installer και όχι AD2SDX. Δεν χάνεις βέβαια και τίποτα αν πειραματιστείς.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πέρασα κι εγώ την RSK v7.1 AD2SDX με κάρτα 32gb class 10. Χρησιμοποιούσα μέχρι στιγμής την oxygen 2.3.2 και σίγουρα είναι φυσιολογικό η απόκριση της συσκευής να μου φαίνεται πιο ''βαριά''. Θέλω όμως να ρωτήσω όσους την έχουν εγκαταστήσει, εάν είναι φυσιολογικό αρχίζοντας να βάζω εφαρμογές και παιχνίδια να αργεί πιο πολύ να ανταποκριθεί και να μου βγάζει ένα ας πούμε μέτριο lag συνεχώς. Για παράδειγμα όταν επιστρέφω στην αρχική οθόνη από τον es file explorer αργεί αρκετά να την φορτώσει και μετά η απόκριση είναι πιο αργή από την αρχική εγκατάσταση. Μεχρι στιγμής έχω 20 εφαρμογές και παιχνίδια περασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πέρασα κι εγώ την RSK v7.1 AD2SDX με κάρτα 32gb class 10. Χρησιμοποιούσα μέχρι στιγμής την oxygen 2.3.2 και σίγουρα είναι φυσιολογικό η απόκριση της συσκευής να μου φαίνεται πιο ''βαριά''. Θέλω όμως να ρωτήσω όσους την έχουν εγκαταστήσει, εάν είναι φυσιολογικό αρχίζοντας να βάζω εφαρμογές και παιχνίδια να αργεί πιο πολύ να ανταποκριθεί και να μου βγάζει ένα ας πούμε μέτριο lag συνεχώς. Για παράδειγμα όταν επιστρέφω στην αρχική οθόνη από τον es file explorer αργεί αρκετά να την φορτώσει και μετά η απόκριση είναι πιο αργή από την αρχική εγκατάσταση. Μεχρι στιγμής έχω 20 εφαρμογές και παιχνίδια περασμένα.

 

Έχοντας εγκατεστημένες 85 εφαρμογές (τόσες εμφανίζονται στο tab download (υπάρχουν και κάποιες προ-εγκατεστημένες όπως daemon controller, angel camera κτλ.) μέσα στο menu -> applications -> manage applications) και free internal memory 241Mb, αντιμετωπίζω lag MONO όταν κατεβάζω/κάνω updates από το Market και όταν θέλω να δω τί εφαρμογές τρέχουν, από το παραπάνω μενού (menu -> applications -> manage applications). Σ' αυτές τις δύο περιπτώσεις θα έλεγα ότι το lag όχι απλά υπάρχει, αλλά είναι και αρκετό.

Μόλις βγω στην homescreen μου μετά από τις παραπάνω λειτουργίες, το κινητό δείχνει να συνέρχεται και δεν έχει καθόλου lag.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να την ξαναπεράσω μήπως και ''κάτσει'' καλύτερα. Θα παραμείνω έτσι κι αλλιώς με αυτή γιατί διαπίστωσα ότι πραγματικά μου έλειψε το sense και βλέπουμε. Αν δεν μου παγώνει το τηλέφωνο θα αργήσω να βάλω aosp rom. Μιας και ασχολήθηκες και σε ευχαριστώ, που μπορώ να βρω τον kernel της υπογραφής σου; Επέλεξα από τον aroma τον power saver kernel. Να τον αλλάξω;
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να την ξαναπεράσω μήπως και ''κάτσει'' καλύτερα. Θα παραμείνω έτσι κι αλλιώς με αυτή γιατί διαπίστωσα ότι πραγματικά μου έλειψε το sense και βλέπουμε. Αν δεν μου παγώνει το τηλέφωνο θα αργήσω να βάλω aosp rom. Μιας και ασχολήθηκες και σε ευχαριστώ, που μπορώ να βρω τον kernel της υπογραφής σου; Επέλεξα από τον aroma τον power saver kernel. Να τον αλλάξω;

 

Αν δε κάνω λάθος τον powersaver τον χρησιμοποιεί ο halaros2 (είναι στην RSK Team) και είναι ευχαριστημένος.

Εγώ τον άλλαξα αμέσως, γιατί γενικώς διάβαζα καλά σχόλια για τον #18. Τώρα... ποιος είναι καλύτερος, δεν ξέρω. :p

Τον kernel της υπογραφής μου μπορείς να τον κατεβάσεις από εδώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

διάβασα αρκετές σελίδες από το τοπικ και δυστυχώς δεν έχω καταλάβει τίποτε!Θέλω να αυξήσω την εσωτερική μνήμη της συσκευής,αυτό είναι το κυριότερο μου πρόβλημα.Φοράω μια 8 GB SD και,αν βοηθάει βλέπω αυτές τις πληροφορίες λογισμικού:

 

Έκδοση 2.2.2

Έκδοση βασικού φάσματος: 32.49,00,32U_5.11.05.27

Kernel: 2.6.32.15-gf5a401c

Αριθμός Έκδοσης: 2.29.405.14

Αριθμός Λογισμικού: 2.29.405.14

Έκδοση προγρ.περιήγησης: Webkit 3.1

 

Θα ήθελα να μάθω τι θα πρέπει να κατεβάσω και αν υπάρχει κάποιος οδηγός για τη συγκεκριμένη έκδοση.Έχω διαβάσει στο πρώτο μέρος το κομμάτι για το root αλλά δεν ξέρω αν αλλάζει ή όχι.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα ,έχω το Desire απο πριν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και όλα μέχρι τώρα πολύ καλά,Αλλά αυτό το θέμα με την μνήμη και τις εφαρμογές δεν μπορώ άλλο,σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου δώσει έναν πλήρη οδηγό για το τι πρέπει να κάνω και ποια custom rom να βάλω και πως να φτιάξω extra partition(που αποσκοπούν τα partition?).Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες αλλά έχω χαωθεί Ελπίζω κάποιος να βρεθεί να με βοηθήσει γιατί δεν αντέχω άλλο τις απεγκαταστάσειςςςς... Ευχαριστώ! Edited by philoly
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά καλημέρα ,έχω το Desire απο πριν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και όλα μέχρι τώρα πολύ καλά,Αλλά αυτό το θέμα με την μνήμη και τις εφαρμογές δεν μπορώ άλλο,σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου δώσει έναν πλήρη οδηγό για το τι πρέπει να κάνω και ποια custom rom να βάλω και πως να φτιάξω extra partition(που αποσκοπούν τα partition?).Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες αλλά έχω χαωθεί Ελπίζω κάποιος να βρεθεί να με βοηθήσει γιατί δεν αντέχω άλλο τις απεγκαταστάσειςςςς... Ευχαριστώ!

 

Στο πρώτο post κοίταξες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η καινούργια version της rom rsk v 7.2 είναι έτοιμη οποίος θέλει μπορεί να την κατεβάσει. Το OP του thread είναι πλέον ενημερωμένο κ θα προσπαθήσουμε να το ενημερώσουμε και άλλο. Τώρα δεν μπορω να είμαι κ τελείως αντικειμενικός :D αλλα νομίζω ότι θα είναι η πιο Γρηγόρη sense 3,5 rom που θα έχετε δοκιμάσει. Τα περισσότερα bugs απο τις προηγούμενες versions τα έχουμε φτιάξει κ τώρα εσείς θα μας πείτε αν υπάρχει κάτι άλλο για ¨επισκευη¨ :lol: happy flashing

LG G2 D-802

Rom:RSK team supercharged Eos rom

HTC Desire(retired): RSK supersense Rom

Halaros2:Member of RSK team!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post κοίταξες;

Ναι ρε ****το αλλά όταν πάω να κάνω root μου βγάζει "failed to get root.Is your firmware too new?"

Έχω έκδοση android 2.3.3

Αριθμός λογισμικού 3.14.405.1

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε ****το αλλά όταν πάω να κάνω root μου βγάζει "failed to get root.Is your firmware too new?"

Έχω έκδοση android 2.3.3

Αριθμός λογισμικού 3.14.405.1

Τι να κάνω?

Για κοίτα και αυτό το ποστ του φίλου darkpain, λογικά θα σε βοηθήσει. Θα πρότεινα μάλιστα να γίνει λίνκ στο ΟΡ, γιατί δεν ισχύει ο οδηγός του unrevoked για όσους έχουν περάσει πρώτα την επίσημη 2.3.3.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ωραία με την rsk. Πραγματικά γρήγορη για sence. Το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι όταν γυρνάω στην home screen μετά από χρήση κάποιας εφαρμογής ή στο ξεκλείδωμα, αργεί κάθε φορά να φορτώσει (περίπου 10 με 15 δεύτερα). Το έχω μόνο εγώ ή είναι χαρακτηριστικό της rom; Το είχα και με την 7.1 και το έχω και με την 7.2
Link to comment
Share on other sites

Όλα ωραία με την rsk. Πραγματικά γρήγορη για sence. Το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι όταν γυρνάω στην home screen μετά από χρήση κάποιας εφαρμογής ή στο ξεκλείδωμα, αργεί κάθε φορά να φορτώσει (περίπου 10 με 15 δεύτερα). Το έχω μόνο εγώ ή είναι χαρακτηριστικό της rom; Το είχα και με την 7.1 και το έχω και με την 7.2

 

10 με 15 δευτερολεπτα??? οχι δεν επρεπε να ειναι ετσι!!! πες μου λιγο τι hboot χρησιμοποιεις τι script a2sd η ad2sdx μηπως περασες το rsk fusion και τι class sd card εχεις να δω μηπως μπορω να σε βοηθησω. Γιατι κανονικα η rom τουλαχιστον οσο την χρησιμοποιω και απο οτι λενε οι περισσοτεροι users ειναι πολυ γρηγορη κ σχεδον χωρις lag τουλαχιστον στο ui γιατι στα υπολοιπα λογω του γνωστου προβληματος της μνημης δεν μπορουμε να κανουμε κατι :) Και μηπως εκανες restore me to titanium εκτος απο ta apps και data?

LG G2 D-802

Rom:RSK team supercharged Eos rom

HTC Desire(retired): RSK supersense Rom

Halaros2:Member of RSK team!!!

Link to comment
Share on other sites

10 με 15 δευτερολεπτα??? οχι δεν επρεπε να ειναι ετσι!!! πες μου λιγο τι hboot χρησιμοποιεις τι script a2sd η ad2sdx μηπως περασες το rsk fusion και τι class sd card εχεις να δω μηπως μπορω να σε βοηθησω. Γιατι κανονικα η rom τουλαχιστον οσο την χρησιμοποιω και απο οτι λενε οι περισσοτεροι users ειναι πολυ γρηγορη κ σχεδον χωρις lag τουλαχιστον στο ui γιατι στα υπολοιπα λογω του γνωστου προβληματος της μνημης δεν μπορουμε να κανουμε κατι :) Και μηπως εκανες restore me to titanium εκτος απο ta apps και data?

 

Έχω hboot cm7r2 , χρησιμοποίησα ad2sdx script, η κάρτα μου είναι μία lexar 32GB class 10 και δεν θυμάμαι αν πέρασα rsk fusion. Σε γενικές γραμμές δεν έχει ούτε σε μένα lag στην περιήγηση, παρά μόνο όταν κλείνω κάποιο πρόγραμμα (πλοήγησης κτλ.) ή παιχνίδι (της gameloft πχ.) και γυρνάω στην αρχική οθόνη έχω αυτή την καθυστέρηση. Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά μόλις τώρα κατάφερα να ξεμπερδέψω από δουλειές. Restore δεν κάνω ποτέ τα περνάω όλα από την αρχή

 

Edit: Δεν πέρασα rsk fusion.

Edited by volaras
Link to comment
Share on other sites

Απο ακουστικα με ενσωματωμενο μικροφωνο τι παιζει ρε παιδια για αυτο το τηλεφωνο? Μονο σε μαμισια κοιταω ή υπαρχει και γενικης χρησης 3ης εταιριας, με καλη ποιοτητα σε καλη τιμη?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Για να ''κλείσω'' το θέμα μου σχετικά με την καθυστέρηση που έχω αναφέρει πιο πάνω με την rsk v7.2 ώστε να μην χρειαστεί να ασχοληθεί κάποιος ή να σχηματίσει κακή εντύπωση για την rom, να πω ότι διαπίστωσα το πρόβλημα και ήταν η χρήση της εφαρμογής magiclocker ως εναλακτική οθόνη κλειδώματος, η οποία μπλοκάριζε προσωρινά το sense. Ευχαριστώ τους tsiftsism και halaros2 που απάντησαν στις ερωτήσεις μου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...