Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος ΙΙ


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω πόσοι από εδώ μέσα χρησιμοποιήτε screen protector αλλά εγώ το σκέφτομαι....είχα το Diamond πριν από το Desire και το είχα παρατήσει χωρίς προστασία για αρκετό καιρό,με αποτέλεσμα να μου γεμίσει πολύ μικρές γρατσουνίτσες....η οθόνη του Desire είναι πιο ανθεκτική ή συνίσταται και εδώ προστασία?

 

Το εχω από τον Ιούλιο χωρίς προστασία και δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω. 9 ευρώ κάνει και ξεμπέρδεψα με τα πανάκια και όλα τα συναφή!! Μάλιστα το τοποθέτησε ο υπάλληλος τέλεια!!! Ούτε που φαίνεται!!

 

Να υποθέσω ότι δεν είναι γνήσια της HTC έτσι?

Αλλά την δουλειά της θα την κάνει....το καλύτερο αυτό είναι γιατί εγώ δεν έχω καταφέρει ποτέ να βάλω μόνος μου μία χωρίς να μου αφήσει φουσκάλες....όσον αφορά την αφή δεν υπάρχει κάποια διαφορά σε σχέση με πριν την βάλεις??

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω το desire περιπου 1 μηνα και εχω 2 ερωτησεις-απορειες.

1 Οταν παω να κανω 1 κληση την πρωτη φορα

δεν κανει τιποτα παταω τερματισμο κλησης και ξανα κανω κληση

και τοτε ολα οκ το εχει παθει κανεις?

2 Για να βγαλουμε φωτο παταμε

την οθονη η το track ball.

Στο βιντεο ομως οταν παταω την οθονη δεν κανει τιποτα

και τραβαει βιντεο μονο οταν παταω το track ball ειναι φυσιολογικο??

Γιατι εχω την εντυπωση οτι τις πρωτες μερες εκανε

εγγραφη βιντεο πατωντας την οθονη μπορει να κανω

και λαθος.:wacko::wacko:

Edited by alex_vtec

HTC DESIRE

ANDROID : 2.3.7

ROM: MildWild CM-5.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. εχει καποιος στο μυαλο του μια καλη καρτα μνημης 16gb class 6+?

 

εχω ηδη αυτη: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553989 και το τηλεφωνο με data2SD Απλα σερνεται... :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα.. εχει καποιος στο μυαλο του μια καλη καρτα μνημης 16gb class 6+?

 

Οποιαδήποτε επώνυμη και να πάρεις (sandisk, kingston) είναι μια χαρά. Τώρα για την τιμή θα χρειαστεί να κάνεις την σχετική έρευνα αγοράς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. εχει καποιος στο μυαλο του μια καλη καρτα μνημης 16gb class 6+?

 

εχω ηδη αυτη: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553989 και το τηλεφωνο με data2SD Απλα σερνεται... :(

 

Και με Pretec 16GB class 6 τα ίδια. Κάνε μερικές μετρήσεις σε pc και στο τηλέφωνο, με crystal disk mark και SD Tools αντίστοιχα και πες μας τι δίνει.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. εχει καποιος στο μυαλο του μια καλη καρτα μνημης 16gb class 6+?

 

εχω ηδη αυτη: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553989 και το τηλεφωνο με data2SD Απλα σερνεται... :(

 

Και με Pretec 16GB class 6 τα ίδια. Κάνε μερικές μετρήσεις σε pc και στο τηλέφωνο, με crystal disk mark και SD Tools αντίστοιχα και πες μας τι δίνει.

 

Παιδια μπορει να μη φταει η καρτα μνημης αλλα το data2sd!Βαλε καποιο αλλο να δοκιμασεις και μετα πηγαινε για αλλη καρτα...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε επώνυμη και να πάρεις (sandisk, kingston) είναι μια χαρά. Τώρα για την τιμή θα χρειαστεί να κάνεις την σχετική έρευνα αγοράς.

 

Mα και η toshiba επωμυνη δεν θεωρειται? εχω ακουσει για πολλες sandisk, kingston που ειναι fake...

 

Και με Pretec 16GB class 6 τα ίδια. Κάνε μερικές μετρήσεις σε pc και στο τηλέφωνο, με crystal disk mark και SD Tools αντίστοιχα και πες μας τι δίνει.

 

Παιδια μπορει να μη φταει η καρτα μνημης αλλα το data2sd!Βαλε καποιο αλλο να δοκιμασεις και μετα πηγαινε για αλλη καρτα...

 

Δεν φταει το data2sd, εχω δοκιμασει διαφορες rom.. sturbast, insertcoin, Superrom... τα ιδια παντου.. ποιο συγκεκριμενα, κλειδωνω το τηλ. και οταν παταω το power κανει απο 1-4 δευτερολεπτα να ανοιξει η οθονη.. Ας αφησουμε την περιπτωση να κανει Instal καποιο προγραμμα.. Επισης σε εγγραφη βιντεο 720ρ βλεπω κολληματα...

 

Τα τεστ μου βγαζουν:

sd card write: 1.7 MB/s

sd card write: 10.1 MB/s

 

To sd card write Δεν θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 4 ΜΒ/s? me 1.7 ουτε class 2 δεν ειναι..:mad::mad:

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Mα και η toshiba επωμυνη δεν θεωρειται?

 

Μιλάω για επώνυμη στο χώρο.

 

εχω ακουσει για πολλες sandisk, kingston που ειναι fake...

 

Αν την αγοράσεις από το ebay πιθανότατα ναι. Στην ελληνική αγορά και στα γνωστά καταστήματα δεν υπάρχουν τέτοιες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Mα και η toshiba επωμυνη δεν θεωρειται? εχω ακουσει για πολλες sandisk, kingston που ειναι fake...

 

Toshiba 4class εχω βαλει κι οντως δεν ειμαι ευχαριστημενος...Ειχα γραψει παλιοτερα οτι σε διαφορα τεστ μου εβγαζε χαμηλοτερα αποτελεσματα απο τη sandisk 2class που επισης εχω...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσοι από εδώ μέσα χρησιμοποιήτε screen protector αλλά εγώ το σκέφτομαι....είχα το Diamond πριν από το Desire και το είχα παρατήσει χωρίς προστασία για αρκετό καιρό,με αποτέλεσμα να μου γεμίσει πολύ μικρές γρατσουνίτσες....η οθόνη του Desire είναι πιο ανθεκτική ή συνίσταται και εδώ προστασία?

 

Κι εγώ από τον Ιούλιο του '10 το έχω και δεν έχει την παραμικρή γρατσουνιά. Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν το προσέχεις και το έχεις στη θηκούλα του όταν το βάζεις σε τσάντες, τσέπες κτλ, δεν θα πάθει τίποτα. ;)

 

Ακολούθησα την προτροπή δύο παιδιών από το forum και δοκίμασα την insertcoin και gingervillian 1.4 .

Η μεν πρώτη με data2whatever παρουσίασε κάποια κολλήματα και ήταν λίγο αργή στην ανταπόκριση σχεδόν σε όλα, η δεύτερη πάλι με data2whatever και adw launcher λειτουργεί άψογα και τρέχει σαν τρελή σε σημείο που μου θυμίζει την ταχύτητα της oxygen.

Τουλάχιστον σε μένα μετά από δοκιμές θεωρώ την starburst και gingervillian άπαιχτες και συγκεκριμένα την δεύτερη την προτείνω ανεπιφύλαχτα με τον παραπάνω συνδυασμό.

Και ξαναλέω ότι είναι προσωπικές εκτιμήσεις στο δικό μου κινητό χωρίς να αναιρώ καμία άλλη rom και τις δυνατότητες τους.

 

Ginger Villain και ξερό ψωμί. Ταχύτατη, σταθερότατη, λειτουργία απρόσκοπτη.

Σε λίγο περνάω την 1.4 (μιας και έλειπα και δεν πρόλαβα νωρίτερα).

Edited by avesalom

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αν την αγοράσεις από το ebay πιθανότατα ναι. Στην ελληνική αγορά και στα γνωστά καταστήματα δεν υπάρχουν τέτοιες.

 

μπορεις να μου προτεινεις καποιο τετοιο online μαγαζι? γιατι μονο στο e-shop βρισκω μεγαλου μεγεθους..

 

class 10 υποστηριζεται απ το desire?

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου προτεινεις καποιο τετοιο online μαγαζι? γιατι μονο στο e-shop βρισκω μεγαλου μεγεθους..

 

class 10 υποστηριζεται απ το desire?

 

Ναι μια χαρά υποστηρίζεται αν και όλοι λένε ότι δεν την αξιοποιεί η συσκευή. Δηλαδή δεν επιτυγχάνει την μέγιστη δυνατή ταχύτητα εγγραφής.

Εγώ έχω αυτήν, εδώ και 2-3 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Αν πάντως αποφασίσεις να πάρεις άλλη θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μόνο sandisk γιατί όσο σημαντικό είναι το τι class θα είναι η κάρτα

άλλο τόσο είναι σημαντικό να φοράει και γρήγορο controler κι εδώ η kingston δεν φημίζεται ιδιαίτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά υποστηρίζεται αν και όλοι λένε ότι δεν την αξιοποιεί η συσκευή. Δηλαδή δεν επιτυγχάνει την μέγιστη δυνατή ταχύτητα εγγραφής.

Εγώ έχω αυτήν, εδώ και 2-3 μήνες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Αν πάντως αποφασίσεις να πάρεις άλλη θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μόνο sandisk γιατί όσο σημαντικό είναι το τι class θα είναι η κάρτα

άλλο τόσο είναι σημαντικό να φοράει και γρήγορο controler κι εδώ η kingston δεν φημίζεται ιδιαίτερα.

 

thanks φιλε μου, μηπως εχεις ιδεα αν υπαρχει κατι παρομοιο και σε 32gb? H sandisk νομιζω βγαζει μεχρι class 2..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε μου, μηπως εχεις ιδεα αν υπαρχει κατι παρομοιο και σε 32gb? H sandisk νομιζω βγαζει μεχρι class 2..

 

Καλό θα ειναι να παραθέτει ο καθένας μετρήσεις για την κάρτα που έχει. Ας συμφωνήσουμε σε κοινό τρόπο δοκιμών, με συγκεκριμένα προγραμματα. Αυριο ενας φίλος θα πάρει μια 8GB Class 6 της Transcend και θα κάνουμε δοκιμές.

 

Μην χαίρεστε οταν βλέπετε μεγάλο transfer rate μονο σε sequential read ή write. Το random ειναι αυτό που μετράει στην χρήση του κινητού όταν έχεις Data2SD ή Data2EXT.

 

Σε αυτό παίζει ρολο ο controller της κάρτας και όχι η κλάση. Μια Sandisk Mobile Ultra class 4 ειναι γρηγορότερη απο μια class 6 άλλης μάρκας.

 

Οσοι έχετε μεγάλο lag με Data2SD ή Data2EXT, βάλτε τον OnDemand governor στο setcpu. Με τον Smartass το κινητό σέρνεται.

 

Edit: έβαλα την τελευταια insertCoin 1.9.6 (κατεβαζω και την 2.0.0) με το νεο Data2EXT script του ownhere, και το κινητό φαίνεται να έχει αρκετά καλύτερη αποκριση. Ondemand governor στα 998Μhz.

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε μου, μηπως εχεις ιδεα αν υπαρχει κατι παρομοιο και σε 32gb? H sandisk νομιζω βγαζει μεχρι class 2..

 

Όντως η sandisk μόνο class 2 βγάζει και δεν ξέρω αν θα βρεις και καμία επώνυμη class10 στα 32gb.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε μεγάλο lag με Data2SD ή Data2EXT, βάλτε τον OnDemand governor στο setcpu. Με τον Smartass το κινητό σέρνεται.

Μπορει να ειναι και λαθος ο συλογισμος μου αλλα η ταχυτητα του επεξεργαστη δεν νομιζω οτι εχει σχεση με την ταχυτητα εγγραφης στην καρτα μνημης!

Edit: έβαλα την τελευταια insertCoin 1.9.6 (κατεβαζω και την 2.0.0) με το νεο Data2EXT script του ownhere, και το κινητό φαίνεται να έχει αρκετά καλύτερη αποκριση. Ondemand governor στα 998Μhz.

 

εγω εχω την insertcoin με Α2sd... Με την καρτα που εχω μονο με Α2sd ειναι λειτουργικο το κινητο μου! :lol::lol:

 

Όντως η sandisk μόνο class 2 βγάζει και δεν ξέρω αν θα βρεις και καμία επώνυμη class10 στα 32gb.

 

Βασικα για class 6 σκεφτομουν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
class 10 υποστηριζεται απ το desire?

 

Ναι, δεν υπάρχει περιορισμός εκεί. Τώρα το κατά πόσο θα μπορεί να τα εκμεταλλευτεί και στην πράξη... αυτό είναι άλλο θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να μην το παρακάνουμε με το θέμα κάρτες και ταχύτητες των. Το thread είναι αφιερωμένο για το desire και σίγουρα είναι κάπως σχετικό, αλλά το συγκεκριμένο κινητό όσο απίστευτο και να είναι, αν του βάλεις class 30 κάρτα δεν θα κάνεις τον επεξεργαστή dual core ούτε θα αυξήσεις τα πολύγωνα 9χ όπως η apple :Ρ

 

Αυτό που θέλω να πω είναι α) μήπως είστε λίγο υπερβολικοί και αγχώνεστε χωρίς λόγο για το τι κάρτα θα βάλετε στο κινητό σας; β) αν έχω δίκιο, τότε το θέμα μας λίγο ξεφεύγει από το desire οπότε καλό θα ήταν να συζητηθεί κάπου αλλού το θέμα κάρτες sd και ταχύτητα τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι και λαθος ο συλογισμος μου αλλα η ταχυτητα του επεξεργαστη δεν νομιζω οτι εχει σχεση με την ταχυτητα εγγραφης στην καρτα μνημης!

 

 

 

O governor δεν εχει να κανει με την μεγιστη ταχυτητα της CPU αλλα με το πως διαχειρίζεται το ανεβοκατεβασμα των MHz ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες. Ο smartass governor εχει την τάση να πηγαινει την cpu συνεχως στα 245 MHz, κάτι που σε συνδυασμό με την αργή κάρτα, κάνει την αποκριση πολυ laggy. Και το δικό μου απο standby κατεβάζοντας την μπαρα ξεκλειδώματος εκανε 1-3 sec να επανέλθει. Με τον ondemand ξεπέραστηκε το πρόβλημα.

 

Οσο για την ταχύτητα Ι/Ο, πρέπει να επηρρεάζεται απο την ταχύτητα της CPU γιατι στο quadrant advanced οταν κανεις OC το Ι/Ο αυξανεται κι αυτό.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Edit: έβαλα την τελευταια insertCoin 1.9.6 (κατεβαζω και την 2.0.0) με το νεο Data2EXT script του ownhere, και το κινητό φαίνεται να έχει αρκετά καλύτερη αποκριση. Ondemand governor στα 998Μhz.

 

Προχθές έβαλα την 1.9.5 κ έβγαλε κ 2.0.0 ? Μπορείς να στείλεις ένα λινκ για το data2ext? Με αυτό δεν εννοείς ότι θα έχεις internal memory 1gb πχ?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να μην το παρακάνουμε με το θέμα κάρτες και ταχύτητες των. Το thread είναι αφιερωμένο για το desire και σίγουρα είναι κάπως σχετικό, αλλά το συγκεκριμένο κινητό όσο απίστευτο και να είναι, αν του βάλεις class 30 κάρτα δεν θα κάνεις τον επεξεργαστή dual core ούτε θα αυξήσεις τα πολύγωνα 9χ όπως η apple :Ρ

:lol::lol::lol::lol::lol:

Αυτό που θέλω να πω είναι α) μήπως είστε λίγο υπερβολικοί και αγχώνεστε χωρίς λόγο για το τι κάρτα θα βάλετε στο κινητό σας; β) αν έχω δίκιο, τότε το θέμα μας λίγο ξεφεύγει από το desire οπότε καλό θα ήταν να συζητηθεί κάπου αλλού το θέμα κάρτες sd και ταχύτητα τους.

οχι δεν νομιζω οτι αγχωνομαι χωρις λογο, αφου οταν τραβαω βιντεο σε καποια σημεια το βλεπω σαν να ειναι animated gif file! οσο για αλλο thread ισως εχεις δικιο απλα επειδη αφορουσε το κινητο αυτο γιαυτο ξεκινησε εδω!

 

O governor δεν εχει να κανει με την μεγιστη ταχυτητα της CPU αλλα με το πως διαχειρίζεται το ανεβοκατεβασμα των MHz ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες. Ο smartass governor εχει την τάση να πηγαινει την cpu συνεχως στα 245 MHz, κάτι που σε συνδυασμό με την αργή κάρτα, κάνει την αποκριση πολυ laggy. Και το δικό μου απο standby κατεβάζοντας την μπαρα ξεκλειδώματος εκανε 1-3 sec να επανέλθει. Με τον ondemand ξεπέραστηκε το πρόβλημα.

Οσο για την ταχύτητα Ι/Ο, πρέπει να επηρρεάζεται απο την ταχύτητα της CPU γιατι στο quadrant advanced οταν κανεις OC το Ι/Ο αυξανεται κι αυτό.

 

Καταλαβα, δεν το ηξερα αυτο.. Δεν ξερω ομως κατα ποσο θα δουλευει και καλυτερα η εγγραφη βιντεο.. θα το τσεκαρω να δω πως θα Παει τοτε :)

 

 

Προχθές έβαλα την 1.9.5 κ έβγαλε κ 2.0.0 ? Μπορείς να στείλεις ένα λινκ για το data2ext? Με αυτό δεν εννοείς ότι θα έχεις internal memory 1gb πχ?

 

http://baadnewz.lcdc.sk/Desire_HD_Base/InsertCoin/

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προχθές έβαλα την 1.9.5 κ έβγαλε κ 2.0.0 ? Μπορείς να στείλεις ένα λινκ για το data2ext? Με αυτό δεν εννοείς ότι θα έχεις internal memory 1gb πχ?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ναι κι εγω έβαλα την 1.9.5 και βλέπω σήμερα 1.9.6

 

Την κατεβάζω, την βάζω, και μετα απο λίγη ώρα βλέπω 2.0.0 :lol:

 

Η διαφορά απο 1.9.5 σε 1.9.6 ειναι μεγάλη!!! Βάλε το γκάλερι να δεις πως φορτώνουν οι φωτος. Τρέξε καποιο πρόγραμμα που θέλει ώρα να φορτώσει να δεις διαφορά. Το sygic Aura φορτώνει σε 1.5 δευτερολεπτο!! Μαγικά έκανε αυτός ο ownhere???

 

Μιλάω πάντα για partition layout Fat32+Ext4+Ext4+Swap. Data2EXT, και ναι θα εχεις 1 GB ιντερναλ μέμορυ. Το quadrant δε, για όσους γουστάρουν να το βλεπουν μεγάλο, μου έφτασε μεχρι 2950

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγω έβαλα την 1.9.5 και βλέπω σήμερα 1.9.6

 

Την κατεβάζω, την βάζω, και μετα απο λίγη ώρα βλέπω 2.0.0 :lol:

 

Η διαφορά απο 1.9.5 σε 1.9.6 ειναι μεγάλη!!! Βάλε το γκάλερι να δεις πως φορτώνουν οι φωτος. Τρέξε καποιο πρόγραμμα που θέλει ώρα να φορτώσει να δεις διαφορά. Το sygic Aura φορτώνει σε 1.5 δευτερολεπτο!! Μαγικά έκανε αυτός ο ownhere???

 

Μιλάω πάντα για partition layout Fat32+Ext4+Ext4+Swap. Data2EXT, και ναι θα εχεις 1 GB ιντερναλ μέμορυ.

 

Ωραία έχεις να μου πεις πολλά το βράδυ... ! Για τα partition βασικα! Γιατί η ρομ είναι από τις καλύτερες με sense που εχω βάλει.. αλλά μου κάθεται στον λαιμό που εχω 47mb free... δεν μπορώ να το βλέπω τόσο λίγο...!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας εβαλα και εγω την auratsense alla μου τα σωνει ολα στην μνημη του κινητου και οχι στην καρτα πρεπει να κανω κατι extra? εχω partition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...