Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορώ να κάνω wake up το κινητό απο άλλο hard button πέραν του On/Off? αυτό θα με βοηθούσε μέχρι να το πάω για φτιάξιμο.

και άλλη μια ερώτηση , η συσκευή δεν είναι αγορασμένη απο Wind αλλά απο άλλο κατάστημα λιανικής,έχω βέβαια απόδειξη με σφραγίδα του καταστήματος ...γνωρίζει κανείς που πρέπει να απευθυνθώ? δλδ να το πάω στην Wind? κατευθείαν στην αντιπροσωπεία? υπάρχει περίπτωση αν είναι παραεισαγωγής να έχω θέμα με την εγγύηση και οι σφραγιδες του μαγαζιού να ήταν για το θεαθήναι?

 

Δοκίμασα όλες τις εφαρμογές που λένε ότι κάνει wake up το κινητό με άλλα hard keys πέραν του power button...

Δυστυχώς κανένα δεν δούλεψε το αναφέρω για οποιονδήποτε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο...γιατριά δεν υπάρχει, και στο Modaco λένε ότι όταν το κινητό είναι σε sleep mode δεν δίνει ρεύμα καθόλου οπότε δεν μπορούν να δουλέψουν apps σαν το widgetlocker ή Nolock ή το Buttonremmap, είναι θέμα hardware και έχουν επικοινωνήσει με την ZTE αλλά απάντηση δεν έχουν πάρει...οπότε μόνη λύση πλέον η αποστολή στην αντιπροσωπεία για φτιάξιμο με ότι συνεπάγεται αυτό.

Θα το στείλω βέβαια με την stock rom του κομπλέ αλλά είδωμεν...

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι να το κάνεις ρε αδερφέ το adhoc? Αν θές να συνδέσεις κινητό με pc μέσω wifi ή να δώσεις ίντερνετ στο κινητό πέρνα στο pc το conectify Θα το βρεις με google search είναι δωρεάν και φτιάχνει ένα εικονικό hotspot στο laptop σου.

 

Τα κινητά που δεν έχουν απόδειξη από τη wind δεν καλύπτονται ούτε από εγγύηση ούτε από επισκευές. Οι επισκευές αν χρεωθούν μάλλον θα κοστίζουν ασύμφορες τιμές για να δεχτεί κανείς επισκευή.

 

Αν αγοράστηκε από μεταπωλητή της wind τότε ο μεταπωλητής ευθύνεται για την κάλυψη της εγγύησης. Αν είναι απ το εξωτερικό τόε πρέπει να σταλεί εκεί.

 

Γιατί έχετε φαγωθεί όλοι να κάνετε τα κινητά σας gen2 με αμφίβολο κέρδος και μεγάλο ρίσκο να τα τουβλιάσετε όταν η διαδικασία ακόμα είναι ασταθής και θα σας αφήσει χωρίς εγγύηση?

 

Ωραίο πρόγραμμα. Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Ένα πρόβλημα όμως, δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα στο Internet όταν συνδεθώ στo εικονικο Hot spot profile. Γνωρίζεις γιατί; :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα όλες τις εφαρμογές που λένε ότι κάνει wake up το κινητό με άλλα hard keys πέραν του power button...

Δυστυχώς κανένα δεν δούλεψε το αναφέρω για οποιονδήποτε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο...γιατριά δεν υπάρχει, και στο Modaco λένε ότι όταν το κινητό είναι σε sleep mode δεν δίνει ρεύμα καθόλου οπότε δεν μπορούν να δουλέψουν apps σαν το widgetlocker ή Nolock ή το Buttonremmap, είναι θέμα hardware και έχουν επικοινωνήσει με την ZTE αλλά απάντηση δεν έχουν πάρει...οπότε μόνη λύση πλέον η αποστολή στην αντιπροσωπεία για φτιάξιμο με ότι συνεπάγεται αυτό.

Θα το στείλω βέβαια με την stock rom του κομπλέ αλλά είδωμεν...

 

το Buttonremmap πειραζει ενα αρχειο του λειτουργικου, που μπορεις να το πειραξεις

και με edit απλα δεν θειμαμαι πιο ειναι για αυτο κανει επανεκινηση και δεν χρειαζεται να τρεχει αλλαξα το power με το volume up και εκτελουνται ολες οι λειτουργιες.

Ενοειται βεβαια οτι δεν μπορει να ξεκινησει το κινητο απο κλιστο

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το rom manager απο το market και κανε εγκατασταση του clockworkmode απο το rom manager εινα η πρωτη επιλογη που σου βγαζει οταν ανοιγεις το προγραμμα.

το ξερω αλλα παλι τιποτα κανω instal μεσα απο το rom manager το clockworkmod 3.0.1.4(τελευταια εκδοση) και τζιφος το προβλημα ειναι οτι το wifi δεν συνδεεται αλλιως θα εμενα με αυτην, εβαλα ιντερνετ της cosmote και δεν μπορω να κατεβασω τιποτα απο το android market ενω μπαινω κανονικα σε διαφορα site

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αλλα παλι τιποτα κανω instal μεσα απο το rom manager το clockworkmod 3.0.1.4(τελευταια εκδοση) και τζιφος το προβλημα ειναι οτι το wifi δεν συνδεεται αλλιως θα εμενα με αυτην, εβαλα ιντερνετ της cosmote και δεν μπορω να κατεβασω τιποτα απο το android market ενω μπαινω κανονικα σε διαφορα site

Υπάρχει ένα bug με τις τελευταία ενημέρωση του market. Μπες titanium backup και κάνε πάγωμα στην εφαρμογή "Προγραμμα ενημέρωσης Market 1.0" και μετά πήγαινε στην διαχείρηση εφαρμογών επέλεξε την εφαρμογή Market και κάνε απεγκατάσταση ενημερώσεων . Μετά δοκίμασε να ξαναμπείς στο Market να δεις αν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τηλ στην wind που εκανα για αλλο λογο,ρωτησα και για τη ναναβαθμιση για το blade και μου ειπαν πως εντος της εβδομαδας θα την εχουμε! αμην και ποτε:p
Link to comment
Share on other sites

το Buttonremmap πειραζει ενα αρχειο του λειτουργικου, που μπορεις να το πειραξεις

και με edit απλα δεν θειμαμαι πιο ειναι για αυτο κανει επανεκινηση και δεν χρειαζεται να τρεχει αλλαξα το power με το volume up και εκτελουνται ολες οι λειτουργιες.

Ενοειται βεβαια οτι δεν μπορει να ξεκινησει το κινητο απο κλιστο

 

Εννοείς ότι κάνει wAKE UP το κινητό απο sleep mode?

δλδ αφήνεις το κινητό για ένα τέταρτο στην άκρη και όταν πατήσεις το Vol up ανάβει η οθόνη σαν να πατούσες to power button?

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα πριν από λίγο το Clockwork Recovery στην 3.0.2.7 μέσα από το Rom Manager αλλά πλέον δεν μπαίνει είτε επιλέγοντας μέσα από το Rom Manager->Reboot into Recovery είτε με συνδυασμό Power+Volume Down.Όλα αυτά σε Gen1 blade. Άλλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα;

εμενα το ρομ manager μου λει οτι η τελευταια εκδοση του clockworkmod ειναι η 3.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

εμενα το ρομ manager μου λει οτι η τελευταια εκδοση του clockworkmod ειναι η 3.0.1.4

Για να δεις ποια έκδοση clockworkmod έχεις εγκατεστημένη , μπες στο clockworkmod και δες ποια version γράφει. Το rom manager δεν βγάζει σωστή version.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις ποια έκδοση clockworkmod έχεις εγκατεστημένη , μπες στο clockworkmod και δες ποια version γράφει. Το rom manager δεν βγάζει σωστή version.
μα αυτο ειναι το προβλημα δεν με βαζει στο clockworkmod
Link to comment
Share on other sites

μα αυτο ειναι το προβλημα δεν με βαζει στο clockworkmod

Κατέβασε αυτό και αποθύκευσέ το στην κάρτα SD και μετά μπες στο recovery manager (αν δεν το έχεις υπάρχει εδώ) και πήγαινε στην καρτέλα recovery και πάτα Install Recovery, περίμενε λίγο να το βρει, όταν το βρει επέλεξε το και πάτα ΟΚ. Μετά δοκίμασε να μπεις στο clockworkmod

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό και αποθύκευσέ το στην κάρτα SD και μετά μπες στο recovery manager (αν δεν το έχεις υπάρχει εδώ) και πήγαινε στην καρτέλα recovery και πάτα Install Recovery, περίμενε λίγο να το βρει, όταν το βρει επέλεξε το και πάτα ΟΚ. Μετά δοκίμασε να μπεις στο clockworkmod

ελεος δηλαδη μου κανει εγκατασταση και δεν μου το ανοιγει το recovery manager μου λει υπηρξε μια αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης recovery manager

Link to comment
Share on other sites

ελεος δηλαδη μου κανει εγκατασταση και δεν μου το ανοιγει το recovery manager μου λει υπηρξε μια αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης recovery manager

Ξανακάνε και μένα το έκανε και μετά μπήκε στο recovery manager. Κάτι άλλο, είσαι gen1 ή gen2?

Link to comment
Share on other sites

Ξανακάνε και μένα το έκανε και μετά μπήκε στο recovery manager. Κάτι άλλο, είσαι gen1 ή gen2?

 

μετερτεψα το κινητο μου απο gen1 σε gen2 on windows

Link to comment
Share on other sites

μετερτεψα το κινητο μου απο gen1 σε gen2 on windows

Τότε δοκίμασε με αυτό που είναι για gen2, πάλι με το recovery manager. Το FC του recovery manager οφείλεται πιθανότατα στο ότι δεν πήρε δικαιώματα root. Δες από το superuser αν έχει πάρει δικαιώματα και ξαναδοκίμασε κάνα δυο φορές, θα μπεί.

Link to comment
Share on other sites

Ξανακάνε και μένα το έκανε και μετά μπήκε στο recovery manager. Κάτι άλλο, είσαι gen1 ή gen2?

 

το εκανα αλλα παλι τιποτα, ο μονος τροπος ειναι νομιζω καποιος αν εχει την καλοσυνη να ανεβασει σε καποιο server π.χ mediafire το φακελο system που βρισκεται μεσα στην εσωτερικη μνημη του κινητου(τον φακελο να κανει αντιγραφει επικοληση στην καρτα μνημης) και μετα εγω να το περασω χιροκινητα

Link to comment
Share on other sites

Τότε δοκίμασε με αυτό που είναι για gen2, πάλι με το recovery manager. Το FC του recovery manager οφείλεται πιθανότατα στο ότι δεν πήρε δικαιώματα root. Δες από το superuser αν έχει πάρει δικαιώματα και ξαναδοκίμασε κάνα δυο φορές, θα μπεί.

εχει παρει τα δικαιωματα το ελενξα και το δοκιμασα αρκετες φορες

Link to comment
Share on other sites

εχει παρει τα δικαιωματα το ελενξα και το δοκιμασα αρκετες φορες

http://dl.dropbox.com/u/3724021/RecoveryManager_v0.34b.zip

Δοκίμασε κι αυτή την έκδοση. Αυτή έχω εγώ και δουλεύει, είμαι βέβαια gen1, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

http://dl.dropbox.com/u/3724021/RecoveryManager_v0.34b.zip

Δοκίμασε κι αυτή την έκδοση. Αυτή έχω εγώ και δουλεύει, είμαι βέβαια gen1, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

τιποτα απολυτος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά

Επειδή δεν ξέρω τίποτε για flash root κτλ να αναφέρω κάτι που με ενοχλούσε στο blade

Το ΚΑΠΑΚΙ του ZTE blade μου είχε σπάσει τα νεύρα

 

Όπως διαβάζω και σε κάποιους άλλους σε αρκετά τηλέφωνα το καπάκι δεν κουμπώνει καλά στο σημείο πίσω από το κουμπί back.

 

Με μια μικρή χειρουργική επέμβαση λύθηκε το πρόβλημα και δεν με ενοχλεί κάθε φορά που πατάω back. Αν βγάλουμε το καπάκι με φορεμένη τη μπαταρία φαίνεται να εξέχει λίγο από την μία μεριά.

 

1ο βήμα βγάζουμε το αυτοκόλλητο περιτύλιγμα της μπαταρίας (με προσοχή και σιγά σιγά) Ήταν τυλιγμένο λίγο άτσαλα στο δικό μου και έπιανε χώρο (μιλάμε για κλάσματα του χιλιοστού αλλά για τόσο δεν κλείνει το καπάκι).

 

2ο βήμα Από κάτω έχει κάτι λαμάκια .ΔΕΝ τα πειράζουμε γιατί μάλλον χρειάζονται στην μπαταρία. Αλλά αν στραβοπατάνε λίγο πάνω στο πλαστικό πλαίσιο της μπαταρίας με ένα μικρό ψαλιδάκι κόβουμε μια λωρίδα 2mm και καθαρίσαμε.

 

3ο βήμα με προσοχή και σιγά σιγά με μια μικρή λίμα πχ κοπέλας (όχι κλειδαρά) λιμάρουμε το πλαστικό πλαίσιο που περικλείει τα στοιχεία τα μπαταρίας και το αποκαλύψαμε κάτω από το αυτοκόλλητο. Εννοείται μόνο στην πλευρά που εμποδίζει το κλείσιμο. Με ένα πολύ μαλακό γυαλόχαρτο (να χαϊδεύει το μάγουλό σας) το γυαλίζουμε και ta da κλείνει το καπάκι!

 

Εννοείται ότι μετά από κάθε βήμα τοποθετούμε την μπαταρία μέσα και δοκιμάζουμε αν κλείνει σωστά οπότε δεν προχωρούμε στα παρακάτω βήματα.

 

 

Χαίρομαι πάρα πολύ που κουμπώνει καλά το κινητό μου γι αυτό σας τα γράφω κιόλας μήπως βοηθηθεί κανένας ακόμη.

 

Να είστε καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά

Επειδή δεν ξέρω τίποτε για flash root κτλ να αναφέρω κάτι που με ενοχλούσε στο blade

Το ΚΑΠΑΚΙ του ZTE blade μου είχε σπάσει τα νεύρα

 

Όπως διαβάζω και σε κάποιους άλλους σε αρκετά τηλέφωνα το καπάκι δεν κουμπώνει καλά στο σημείο πίσω από το κουμπί back.

 

Με μια μικρή χειρουργική επέμβαση λύθηκε το πρόβλημα και δεν με ενοχλεί κάθε φορά που πατάω back. Αν βγάλουμε το καπάκι με φορεμένη τη μπαταρία φαίνεται να εξέχει λίγο από την μία μεριά.

 

1ο βήμα βγάζουμε το αυτοκόλλητο περιτύλιγμα της μπαταρίας (με προσοχή και σιγά σιγά) Ήταν τυλιγμένο λίγο άτσαλα στο δικό μου και έπιανε χώρο (μιλάμε για κλάσματα του χιλιοστού αλλά για τόσο δεν κλείνει το καπάκι).

 

2ο βήμα Από κάτω έχει κάτι λαμάκια .ΔΕΝ τα πειράζουμε γιατί μάλλον χρειάζονται στην μπαταρία. Αλλά αν στραβοπατάνε λίγο πάνω στο πλαστικό πλαίσιο της μπαταρίας με ένα μικρό ψαλιδάκι κόβουμε μια λωρίδα 2mm και καθαρίσαμε.

 

3ο βήμα με προσοχή και σιγά σιγά με μια μικρή λίμα πχ κοπέλας (όχι κλειδαρά) λιμάρουμε το πλαστικό πλαίσιο που περικλείει τα στοιχεία τα μπαταρίας και το αποκαλύψαμε κάτω από το αυτοκόλλητο. Εννοείται μόνο στην πλευρά που εμποδίζει το κλείσιμο. Με ένα πολύ μαλακό γυαλόχαρτο (να χαϊδεύει το μάγουλό σας) το γυαλίζουμε και ta da κλείνει το καπάκι!

 

Εννοείται ότι μετά από κάθε βήμα τοποθετούμε την μπαταρία μέσα και δοκιμάζουμε αν κλείνει σωστά οπότε δεν προχωρούμε στα παρακάτω βήματα.

 

 

Χαίρομαι πάρα πολύ που κουμπώνει καλά το κινητό μου γι αυτό σας τα γράφω κιόλας μήπως βοηθηθεί κανένας ακόμη.

 

Να είστε καλά

Προτείνω να μπεί link του post στην πρώτη σελίδα του topic. (Εμένα βέβαια κουμπώνει και ελπίζω να μην χρειαστεί στο μέλλον):happy:;)

Link to comment
Share on other sites

Hello everyone!

Είναι η τρίτη φορά που ποστάρω το πρόβλημα με την ελπίδα να βρω κάποια λύση...

 

Η data connection δεν ενεργοποιείται πλέον από τα settings, μου γράφει connection failed... (stock ROM ακόμα)

Θέμα δικτύου δεν πρέπει να είναι γιατί έχω συμβόλαιο.

 

Έχετε καμία ιδέα; Ακόμα κ αν δεν το έχει αντιμετωπίσει κανένας πείτε μου τουλάχιστον τι θα δοκιμάζατε...

 

ειχα το ιδιο θεματακι

 

πηγα στα settings / access points και απο το menu button εκανα reset to default και δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κατεβασα το titanium backup και μου λει οτι το κινητο δεν ειναι root μετα κατεβαζω το universal androot και παταω unroot και μου το επιβεβαιωνει οτι το κινητο δεν ειναι root μετα παταω ροοτ αλλα στο τελος μου λει failed no μηπως επιδει φοραω την gingerbread 2.3 και το προγραμα αυτο εχει εως την 2.2 εχετε να μου πρωτεινεται καποιο αλλο προγραμα?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι κάνει wAKE UP το κινητό απο sleep mode?

δλδ αφήνεις το κινητό για ένα τέταρτο στην άκρη και όταν πατήσεις το Vol up ανάβει η οθόνη σαν να πατούσες to power button?

ναι αυτο ακριβος εννοω το τσεκαρα

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...