Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγκατεστησα τη SS RLS4b , όλα δείχνουν καλά, αλλα οταν συνδέω το usb καλώδιο, ενω οι drivers αναγνωρίζουν κανονικά το κινητο και το αποθηκευτικό μέσο (zte mass storage device) δεν βλέπω καθόλου τη κάρτα απο τον υπολογιστή και στους δισκους μου λέει οτι δεν υπάρχει δισκος στο αφαιρούμενο μέσο G.....

κάποια ιδέα? Θυμαμαι πως στη 2.1 υπήρχε ένα σημείο στις ρυθμίσεις που επέλεγες αν θες να σε ειδοποιεί και να επιλέξεις τη λειτουργία κατα τη σύνδεση με το usb (φόρτιση ή/και μεταφορά δεδομένων) αλλα τώρα δε το βρίσκω. Μηπως είναι κάτι τέτοιο?

 

τη κάρτα, μεα απο το κινητό την διαβάζω ΟΚ

Edited by chillo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγκατεστησα τη SS RLS4b , όλα δείχνουν καλά, αλλα οταν συνδέω το usb καλώδιο, ενω οι drivers αναγνωρίζουν κανονικά το κινητο και το αποθηκευτικό μέσο (zte mass storage device) δεν βλέπω καθόλου τη κάρτα απο τον υπολογιστή και στους δισκους μου λέει οτι δεν υπάρχει δισκος στο αφαιρούμενο μέσο G.....

κάποια ιδέα? Θυμαμαι πως στη 2.1 υπήρχε ένα σημείο στις ρυθμίσεις που επέλεγες αν θες να σε ειδοποιεί και να επιλέξεις τη λειτουργία κατα τη σύνδεση με το usb (φόρτιση ή μεταφορά δεδομένων) αλλα τώρα δε το βρίσκω. Μηπως είναι κάτι τέτοιο?

 

τη κάρτα, μεα απο το κινητό την διαβάζω ΟΚ

Σύνδεσε το usb στο κινητό. Στη notification bar θα βγάλει μύνημα ότι το usb συνδέθηκε. Κατέβασε κάτω τη notification bar και πάτα πάνω στην ειδοποίηση για το usb. Στην επόμενη καρτέλα πάτα "Ενεργοποίηση αποθυκευτικού χώρου USB" και περίμενε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα τη SS RLS4b , όλα δείχνουν καλά, αλλα οταν συνδέω το usb καλώδιο, ενω οι drivers αναγνωρίζουν κανονικά το κινητο και το αποθηκευτικό μέσο (zte mass storage device) δεν βλέπω καθόλου τη κάρτα απο τον υπολογιστή και στους δισκους μου λέει οτι δεν υπάρχει δισκος στο αφαιρούμενο μέσο G.....

κάποια ιδέα? Θυμαμαι πως στη 2.1 υπήρχε ένα σημείο στις ρυθμίσεις που επέλεγες αν θες να σε ειδοποιεί και να επιλέξεις τη λειτουργία κατα τη σύνδεση με το usb (φόρτιση ή/και μεταφορά δεδομένων) αλλα τώρα δε το βρίσκω. Μηπως είναι κάτι τέτοιο?

 

τη κάρτα, μεα απο το κινητό την διαβάζω ΟΚ

 

Δες στο notification bar , έχει επιλογή για να συνδεθείς.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

το honeycomb που ακουω και βλεπω γενικα με το CyanogenMOD 7 τι σχεση εχουν παιδια? μπορει καποιος να μου εξηγησεθ τι ειναι το καθενα?:Oειναι η εκδοση 2.3 του android?
Link to comment
Share on other sites

το honeycomb που ακουω και βλεπω γενικα με το CyanogenMOD 7 τι σχεση εχουν παιδια? μπορει καποιος να μου εξηγησεθ τι ειναι το καθενα?:Oειναι η εκδοση 2.3 του android?

 

To cyanogenmod7 είναι βασισμένο στην έκδοση 2.3 "gingerbread" και δεν έχει καμία σχέση με το honeycomb που είναι η έκδοση 3 και είναι σχεδιασμένο για tablets. Ίσως είδες κάποιο honeycomb theme για cm7 και μπερδεύτηκες;

Link to comment
Share on other sites

To cyanogenmod7 είναι βασισμένο στην έκδοση 2.3 "gingerbread" και δεν έχει καμία σχέση με το honeycomb που είναι η έκδοση 3 και είναι σχεδιασμένο για tablets. Ίσως είδες κάποιο honeycomb theme για cm7 και μπερδεύτηκες;

 

κατι τετοιο μαλλον:Oμου αρεσει εμφανισιακα το cyanogenmond και θελω να ρωτησω αν ειναι σταθερο μεχρι ωρας και αν τρεχει καλα για το blade μας?

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο μαλλον:Oμου αρεσει εμφανισιακα το cyanogenmond και θελω να ρωτησω αν ειναι σταθερο μεχρι ωρας και αν τρεχει καλα για το blade μας?

 

Σταθερό είναι για καθημερινή χρήση αλλά έχει ακόμα κάποια bugs και μικρο-issues. Αν δεν έχεις όρεξη για πειραματισμούς καλύτερα να περιμένεις ώσπου να βγει η τελική έκδοση, που λογικά δεν θα αργήσει. Επίσης για την ώρα, και λογικά θα μείνει έτσι, δεν έχει ραδιόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στα βασικα δεν θα εχω προβληματα στη χρηση του? οπως κλησεις,sms wifi,bluetooth κλπ? ποτε περιπου θα βγει η τελικη?απο εδω(http://www.cyanogenmod.com/) την κατεβαζω?
Link to comment
Share on other sites

Με την SS 3 και 4 είχα battery drain που δεν είχα πριν με την jj rls 8. Πιο συγκεκριμένα το είχα αφήσει σε flight mode και έπεσε το βράδυ απο 50% σε 14%!!!

 

Ψάχνοντάς το βρήκα ότι μάλλον οφείλεται στην έκδοση της εφαρμογής ραδιοφώνου 6.0 που περιέχει rds και περιλαμβάνεται στην SS. Τελικώς κατέβασα την έκδοση ραδιοφώνου 5.0, που είναι χωρίς rds και περιλαμβάνεται στην jj και την πέρασα στο zip της SS4 και την ξαναφλασάρισα.

 

Τώρα περιμένω να κάνω τις δοκιμές μου και να ενημερώσω.

 

Προφανώς όποιος δεν χρησιμοποιεί το ραδιόφωνο ή κλείνει το τηλέφωνο δεν θα είχε battery drain με την SS.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διάβαζα κι εγώ. Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό, απλά η εξήγηση του ήταν απλοϊκή.

 

"The CPUfreq governor "conservative", much like the "ondemand" governor, sets the CPU depending on the current usage. It differs in behaviour in that it gracefully increases and decreases the CPU speed rather than jumping to max speed the moment there is any load on the CPU ."

 

Σε bold αυτο που κανει ο ondemand.

 

Προφανώς όποιος δεν χρησιμοποιεί το ραδιόφωνο ή κλείνει το τηλέφωνο δεν θα είχε battery drain με την SS.

 

Το ειχα παρατηρησει και σε αλλες ROM που περιειχαν το app του ραδιοφωνου με RDS.

 

Οταν εκλεινες το ραδιοφωνο, δεν εκλεινε εντελως το app με αποτελεσμα να ψαχνει συνεχως RDS, κατι το οποιο φαινοταν αν ανοιγες μεσω adb το log του κινητου.

 

Για να σταματησει αυτο επρεπε να κλεισεις το app απο τον task manager.

Edited by cmaniac
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη σε widget που να το πατας και να κλεινει τις εφαρμογες σαν να τις κλεινεις απο τον task manager?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη σε widget που να το πατας και να κλεινει τις εφαρμογες σαν να τις κλεινεις απο τον task manager?

https://market.android.com/details?id=com.bright.taskcleaner&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντάς το βρήκα ότι μάλλον οφείλεται στην έκδοση της εφαρμογής ραδιοφώνου 6.0 που περιέχει rds και περιλαμβάνεται στην SS. Τελικώς κατέβασα την έκδοση ραδιοφώνου 5.0, που είναι χωρίς rds και περιλαμβάνεται στην jj και την πέρασα στο zip της SS4 και την ξαναφλασάρισα.

 

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τα ραδιόφωνα: ούτε το zte ούτε το andorko's 0.5 έχουν RDS, ποιό το νόημα να βάλεις το 2ο;

Link to comment
Share on other sites

Η SS έχει εγκατεστημένο το andorko 0.6 απο μόνη της. Επειδή μου αρέσει καλύτερα το Interface του andorko ραδιοφώνου απο του zte η μόνη λύση ήταν να εγκαταστήσω το andorko 0.5.

 

Το ήξερα ότι αν κλεινεις το task του ραδιοφώνου δεν τρώει μπαταρία αλλά προτιμώ να αλλάξω μια και καλή την έκδοση και να ξενοιάσω παρά να πρέπει να ασχολούμαι να κλείνω χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Με την SS 3 και 4 είχα battery drain που δεν είχα πριν με την jj rls 8. Πιο συγκεκριμένα το είχα αφήσει σε flight mode και έπεσε το βράδυ απο 50% σε 14%!!!

 

Ψάχνοντάς το βρήκα ότι μάλλον οφείλεται στην έκδοση της εφαρμογής ραδιοφώνου 6.0 που περιέχει rds και περιλαμβάνεται στην SS. Τελικώς κατέβασα την έκδοση ραδιοφώνου 5.0, που είναι χωρίς rds και περιλαμβάνεται στην jj και την πέρασα στο zip της SS4 και την ξαναφλασάρισα.

 

Τώρα περιμένω να κάνω τις δοκιμές μου και να ενημερώσω.

 

Προφανώς όποιος δεν χρησιμοποιεί το ραδιόφωνο ή κλείνει το τηλέφωνο δεν θα είχε battery drain με την SS.

 

ρε φιλος με 4 ωρες ραδιο καθε μερα και βγαζει 2 μερες το δικο μου.μηπως ειναι κατι αλλο?

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλος με 4 ωρες ραδιο καθε μερα και βγαζει 2 μερες το δικο μου.μηπως ειναι κατι αλλο?

 

Όχι είναι επιβεβαιωμένο ότι το andorko's 0.6 δημιουργεί μεγάλα drains. Μάλλον εσύ χρησιμοποιείς το ZTE radio γιατί η SS έχει και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/zte-blade-android-2-3-3-custom-rom-5552

 

Συγχαρητήρια στον κύριο Καλανίδη Δ και στο techblog .gr.Ελπίζω να μην έχει πολλές αντιρρήσεις για την αντιγραφή της προσπάθειάς του.

Link to comment
Share on other sites

:happy:

Όχι είναι επιβεβαιωμένο ότι το andorko's 0.6 δημιουργεί μεγάλα drains. Μάλλον εσύ χρησιμοποιείς το ZTE radio γιατί η SS έχει και τα 2.

 

adorko χρησιμοποιω

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/zte-blade-android-2-3-3-custom-rom-5552

 

Συγχαρητήρια στον κύριο Καλανίδη Δ και στο techblog .gr.Ελπίζω να μην έχει πολλές αντιρρήσεις για την αντιγραφή της προσπάθειάς του.

 

Δοκιμάζω τη μέθοδο του rom manager, αφού κατέβασα τη rom και έκανα Wipe Data and Cache έκανε reboot, έδειξε ένα progress meter το οποιο τελείωσε και τώρα είμαι στο πράσινο android 'ανθρωπάκι' εδώ και περίπου 5 λεπτά. Είναι φυσιολογική εξέλιξη;

 

PS. flashαρα το αρχείο CyanogenMod 7.0.0-RC4 κάτι λάθος μυρίζομαι...

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Xθες πέρασα και εγώ cm7.

 

Πρώτες εντυπώσεις άριστες! Πολύ γρήγορη (πριν είχα FLB r10b), σε παιχνίδια πάει πολύ καλά (καλύτερα της FLB). Gps κλειδώνει μέσα σε 40-60" με το αμάξι να είναι εν κινήσει (χρησιμοποιώ iGO). Mόνη απουσία το ραδιόφωνο, που προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει :p

Link to comment
Share on other sites

στην SS RLS4 η εφαρμογή για τα μηνύματα μου χτυπάει μόλις διαβάσω ενα μηνυμα και μετά πατήσω το κουμπι της επιστροφής στους δθιαλόγους. Περασα και το handcent απο μπακ που ειχα αλλα κάνει τα ίδια.

Καμιά ιδέα?

 

βασικά βρήκα την RSL4 "phat" (respin την λέει), θα κάνω ενα καπάκι install, δε πιστεύω να χρειάζεται wipe απο την rsl4 b έτσι?

Αδυνατώ να εντοπίσω τις διαφορές, αλλα θα το προχωρήσω.

Αν θελει κανεις να πει κατι επ' αυτου ας το πει τώρα, αλλιως ας σωπάσει για πάντα...! :p

Edited by chillo
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω τη μέθοδο του rom manager, αφού κατέβασα τη rom και έκανα Wipe Data and Cache έκανε reboot, έδειξε ένα progress meter το οποιο τελείωσε και τώρα είμαι στο πράσινο android 'ανθρωπάκι' εδώ και περίπου 5 λεπτά. Είναι φυσιολογική εξέλιξη;

 

PS. flashαρα το αρχείο CyanogenMod 7.0.0-RC4 κάτι λάθος μυρίζομαι...

 

Και κάπου αλλού το διάβασα αυτό, πάλι με rom manager, νομίζω ο τύπος του πάτησε ένα restart κι έφτιαξε. Δεν είναι λάθος που έβαλες την RC4, καλύτερα αυτή παρά nightlies, αρκεί να έβαλες την έκδοση για blade έτσι.

 

στην SS RLS4 η εφαρμογή για τα μηνύματα μου χτυπάει μόλις διαβάσω ενα μηνυμα και μετά πατήσω το κουμπι της επιστροφής στους δθιαλόγους. Περασα και το handcent απο μπακ που ειχα αλλα κάνει τα ίδια.

Καμιά ιδέα?

 

βασικά βρήκα την RSL4 "phat" (respin την λέει), θα κάνω ενα καπάκι install, δε πιστεύω να χρειάζεται wipe απο την rsl4 b έτσι?

Αδυνατώ να εντοπίσω τις διαφορές, αλλα θα το προχωρήσω.

Αν θελει κανεις να πει κατι επ' αυτου ας το πει τώρα, αλλιως ας σωπάσει για πάντα...! :p

 

Μήπως πέρασες με το titanium backup κανένα restore στα system apps, και ειδικότερα στην εφαρμογή για τα μυνήματα; Αν ναι, ξανά wipe γιατί μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα.

Η respin όχι δεν θέλει wipe. Δεν έχει διαφορές, απλά έχει βάλει/βγάλει αυτά που αναφέρει ο author.

 

ραδιο μπορω να περασω?

 

Στην CM7 όχι βέβαια.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...