Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πεί ποιές συσκευές άλλων εταιριών έχουν συμβατά handsfree (με μικρόφωνο και κουμπί)?

 

Έχω παραγγείλει 3 ζευγάρια ως τώρα και μου στέλνουν για iphone ενώ λένε ότι κάνει για το Blade.

Το blade όμως έχει διαφορετική καλωδίωση και δε δουλεέυει με handfree για htc ή iphone παρόλο που το jack έιναι 3,5

(μιλάω για αυτό με το μικρόφωνο, σκέτα ακουστικά δουλέυουν).

 

Είχα συνδέσει κάποια στιγμή ένα Handsfree από Sony Ericsson Xperia το οποίο δούλεψε κανονικά (ήταν αυτό με το 3,5 jack και το κουμπάκι που έχει βίσμα και μπορείς να αλλάξεις ακουστικά).

 

Τα samsung κάνουν? Δε βρίσκω κάτι Universal σε ελαφριές ψείρες με κουμπάκι για το Blade.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πεί ποιές συσκευές άλλων εταιριών έχουν συμβατά handsfree (με μικρόφωνο και κουμπί)?

 

Έχω παραγγείλει 3 ζευγάρια ως τώρα και μου στέλνουν για iphone ενώ λένε ότι κάνει για το Blade.

Το blade όμως έχει διαφορετική καλωδίωση και δε δουλεέυει με handfree για htc ή iphone παρόλο που το jack έιναι 3,5

(μιλάω για αυτό με το μικρόφωνο, σκέτα ακουστικά δουλέυουν).

 

Είχα συνδέσει κάποια στιγμή ένα Handsfree από Sony Ericsson Xperia το οποίο δούλεψε κανονικά (ήταν αυτό με το 3,5 jack και το κουμπάκι που έχει βίσμα και μπορείς να αλλάξεις ακουστικά).

 

Τα samsung κάνουν? Δε βρίσκω κάτι Universal σε ελαφριές ψείρες με κουμπάκι για το Blade.

Εγώ έχω αυτά (τα οποία δεν τα πήρα από αυτό το site του link) και τα οποία δουλεύουν όπως πρέπει, αλλά χρειάστηκε να κάνω ένα ψιλό λιμάρισμα στη βάση του βύσματος 3,5mm γιατί δεν κούμπωνε καλά τέρμα μέσα στην υποδοχή του Blade.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα.Έχω καιρο να γραψω στο φόρου και (δυστυχώς) ήρθε η στιγμη :(

Τις τελευταίες μέρες έχω πρόβλημα με το digitizer του blade ή μάλλον δεν πιάνει καλά στην πλακέτα (δεν κουμπώνει καλά) οπότε μια δουλεύει μια οχι.Γι'αυτό το γύρισα gen 1 και έβγαλα την cm7 και έβαλα την original 2.1 που είχα κάνει backup.Αύριο θα το πάω στη wind και θέλω να ρωτήσω

 

1)να γυρίσω στα 256 ram ή δεν θα το δούν?

2) πως διαγράφω το clockworkmod?

3)unroot θα γίνει οταν βγει το clockworkmod? Γιατί δεν μπορώ να μπω καθόλου στο τηλέφωνο (δεν δουλευει η αφή ειπαμε :p)

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά παράδοσης απο τα μηνύματα είτε με το default είτε με το handcent sms πως παίρνω; Επέλεξα Notification για τα μηνύματα που στέλνονται αλλά δεν με ενημερώνει κάπου :(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα.Έχω καιρο να γραψω στο φόρου και (δυστυχώς) ήρθε η στιγμη :(

Τις τελευταίες μέρες έχω πρόβλημα με το digitizer του blade ή μάλλον δεν πιάνει καλά στην πλακέτα (δεν κουμπώνει καλά) οπότε μια δουλεύει μια οχι.Γι'αυτό το γύρισα gen 1 και έβγαλα την cm7 και έβαλα την original 2.1 που είχα κάνει backup.Αύριο θα το πάω στη wind και θέλω να ρωτήσω

 

1)να γυρίσω στα 256 ram ή δεν θα το δούν?

2) πως διαγράφω το clockworkmod?

3)unroot θα γίνει οταν βγει το clockworkmod? Γιατί δεν μπορώ να μπω καθόλου στο τηλέφωνο (δεν δουλευει η αφή ειπαμε :p)

 

1) ναι

2) φλασάρεις αυτό

3) το root δεν έχει σχέση με το clockworkmod. Αν δεν μπορείς να μπεις καθόλου στο τηλέφωνο, τότε μπορείς να εγκαταστήσεις το επίσημο 2.2 update από το site της wind, και θα σβηστούν τα πάντα, μαζί και το root, και θα είσαι με 256ΜΒ. Πρέπει να έχεις φλασάρει πρώτα το παραπάνω

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

1) ναι

2) φλασάρεις αυτό

3) το root δεν έχει σχέση με το clockworkmod. Αν δεν μπορείς να μπεις καθόλου στο τηλέφωνο, τότε μπορείς να εγκαταστήσεις το επίσημο 2.2 update από το site της wind, και θα σβηστούν τα πάντα, μαζί και το root, και θα είσαι με 256ΜΒ. Πρέπει να έχεις φλασάρει πρώτα το παραπάνω

 

 

οκ φίλε μου.Τελικά δεν μπορούσα να περιμένω και έψαξα στο xda.Έβαλα original recovery και είμαι στην επίσημη 2.2 οπότε όλα οκ σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω ενα zte και εχω περασμενη την ginger stir fry b19 και ενω επαιζα με rom manager περασα το τελευταιο cmw 5.0.2.0 και πλεον δεν μπορω να μπω σε recovery...παραμενει στο ανθρωπακι του android και δεν κανει κατι...καποια βοηθεια??

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το GPS του ZTE Blade.

 

Χρησιμοποιώ το iGo 8.4.3 και αντιμετωπίζω κάποιες φορές πρόβλημα με το fix του GPS. Κάποιες φορές lock-άρει σε δευτερόλεπτα, ενώ κάποιες άλλες μπορεί να κάνει πάνω από τέταρτο. Έχω κλειστο το A-GPS για να μη τραβάει δεδομένα από το 3G, καθώς δεν είμαι σε πρόγραμμα. Γνωρίζω ότι το fix εξαρτάται και από τον καιρό, αλλά έχει τύχει τη μια να πιάσει άμεσα και σε δέκα λεπτά, στον ίδιο εξωτερικό χώρο, να αργεί απαράδεκτα.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Τυχαίνει και σε άλλους; Έχω δοκιμάσει το GPS Essentials από το Market το οποίο εμφανίζει πολλούς δορυφόρους στην περιοχή (που δοκιμάζω ανεπιτυχώς στη συνέχεια και το iGo). Είναι πιστεύετε θέμα software (iGo); Υπάρχει κάποιο άλλο app να βελτιώσει την κατάσταση;

 

Χρησιμοποιώ το Ginger Stir Fry Beta 23.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω ενα zte και εχω περασμενη την ginger stir fry b19 και ενω επαιζα με rom manager περασα το τελευταιο cmw 5.0.2.0 και πλεον δεν μπορω να μπω σε recovery...παραμενει στο ανθρωπακι του android και δεν κανει κατι...καποια βοηθεια??

 

Με συνδεδεμένο το κινητό σε wifi , άνοιξε το rom manager και πήγαινε κάτω κάτω και πάτα εκεί που λέει "All ClockworkMod Recoveries". Από την λίστα που θα εμφανιστεί επέλεξε κάποια από τις προηγούμενες εκδόσεις και φλασαρέ τη. Αν κάποια απ'αυτές είναι η προηγούμενη που είχες και δουλεύε βάλε αυτή, αλλιώς βάλε την 3.0.2.7.

Link to comment
Share on other sites

To δοκιμασα με αυτην που προτεινεις αλλα τζιφος και δεν θυμαμαι και ποια φοραγα πριν...καμια σκεψη αλλη κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω?

Rom: StarBurst Lite 1.3.0

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Sd card: Transcend 8gb class 6

internal memory 980+

Link to comment
Share on other sites

To δοκιμασα με αυτην που προτεινεις αλλα τζιφος και δεν θυμαμαι και ποια φοραγα πριν...καμια σκεψη αλλη κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω?

Έκανα και γω update στην 5.0.2.0 με το rom manager και όντως μετά δεν έμπαινε σε recovery mode. Ξαναμπήκα στο rom manager και από τό "All clockworkmod recoveries" πέρασα την 5.0.1.0 με την οποία το κινητό έμπαινε σε recovery mode άλλα όταν έκανα reboot system παρατήρησα ότι παρόλο που είχα ενεργοποιημένο το wifi αυτό δεν συνδέοταν αυτόματα αλλά έπρεπε να ανοιγόκλείσω χειροκίνητα για να ξανασυνδεθεί. Κατέβασα λοιπόν από το http://android.modaco.com/topic/327215-recovery-clockworkmod-recovery-for-zte-blade-oledtft/ την recovery-clockwork-4.0.1.5-blade-gen2-update_signed.zip την έβαλα στην sd, μετά μπήκα στο recovery mode (το 5.0.1.0) και φλάσαρα την 4.0.1.5 και όλα καλά μετά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εγω και ενας φιλος μου δημιουργησαμε ενα Blog αποκλειστικα για Android κινητα οπου θα αναρτουμε καθημερινα νεα,τις καλυτερες εφαρμογες και παιχνιδια που υπαρχουν.Ασχολουμαστε αρκετα με το Blade μας και εχουμε ορεξη να κρατησουμε ζωντανο το ενδιαφερον για αυτο το κινητο!Εχουμε βαλει κατηγορια για Roms,οδηγους και Themes.Εαν σας ενδιαφερει επισκευθειτε το androidbusted.blogspot.com :)

 

Επισης σκεφτομαι να αγορασω αυτο το σετακι .Εχει δοκιμασει κανεις τις μπαταριες;

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Επισης σκεφτομαι να αγορασω αυτο το σετακι .Εχει δοκιμασει κανεις τις μπαταριες;

 

Παρών ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εγω και ενας φιλος μου δημιουργησαμε ενα Blog αποκλειστικα για Android κινητα οπου θα αναρτουμε καθημερινα νεα,τις καλυτερες εφαρμογες και παιχνιδια που υπαρχουν.Ασχολουμαστε αρκετα με το Blade μας και εχουμε ορεξη να κρατησουμε ζωντανο το ενδιαφερον για αυτο το κινητο!Εχουμε βαλει κατηγορια για Roms,οδηγους και Themes.Εαν σας ενδιαφερει επισκευθειτε το androidbusted.blogspot.com :)

 

Επισης σκεφτομαι να αγορασω αυτο το σετακι .Εχει δοκιμασει κανεις τις μπαταριες;

 

 

Και τις χρησιμοποιείτε εναλλάξ?

Και με τα battery stats που αλλοιώνονται έτσι τι γίνεται?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Και τις χρησιμοποιείτε εναλλάξ?

Και με τα battery stats που αλλοιώνονται έτσι τι γίνεται?

 

Υποθέτω ότι δε διάβασες το link που παράθεσα. Με τις επιδόσεις της συγκεκριμένης aftermarket μπαταρίας, τίποτα από τα παραπάνω δε με απασχόλησαν γιατί έκατσα στα αυγά μου με τη stock μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δε διάβασες το link που παράθεσα. Με τις επιδόσεις της συγκεκριμένης aftermarket μπαταρίας, τίποτα από τα παραπάνω δε με απασχόλησαν γιατί έκατσα στα αυγά μου με τη stock μπαταρία...

 

Ο προβληματισμός μου είναι γενικότερος.

Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί 2 διαφορετικές μπαταρίες σε κινητό android?

Εγώ πχ πήρα και 2η ίδια με την stock.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Από μια μικρή αναζήτηση, βλέπω πως υπάρχουν εφαρμογές στο Market για διαχείριση πολλαπλών battery profiles. Αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποια για να σου προτείνω!
Link to comment
Share on other sites

Από μια μικρή αναζήτηση, βλέπω πως υπάρχουν εφαρμογές στο Market για διαχείριση πολλαπλών battery profiles. Αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποια για να σου προτείνω!

 

Εγώ δεν βρήκα ούτε μία τέτοια εφαρμογή.

Μπορείς να λινκάρεις κάποιες από αυτές που βρήκες?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα:

 

Battery Spy

Mugen Power *ROOT*

 

thanks θα τα δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

έχω καιρό τώρα το blade με 2.2 και με την ξεκλειδωμένη ραμ (από τους εδώ οδηγούς) , όλα καλά αλλά πριν λίγες μέρες άρχισε να μην χτυπάει πάντα όταν με καλούν...

ή δεν χτυπά καθόλου κ απλά αναμοσβήνει η οθόνη, ή χτυπά με ήχους που θέλει εκεινο, πότε πότε χτυπάει κ φυσιολογικά βέβαια... δεν γίνεται να χάνω κλήσεις όμως!

αα και η δόνηση (πέρα απ το ότι είναι αδύναμη σε όλα απ όσο έμαθα) όποτε θέλει ενεργοποιείται. Help !!

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης σκεφτομαι να αγορασω αυτο το σετακι .Εχει δοκιμασει κανεις τις μπαταριες;

 

έχω πάρει εγώ 2 σετάκια..

μια χαρά οι μπαταρίες, είναι λίγο περίεργος ο τρόπος που κάθονται πάνω στον φορτιστή, που είναι universal...

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

ΧΜΜΜΜΜ έχει παρατηρήσει κανείς με αναβάθμιση σε 2.3.7 , (κυρίως σε CM7.1) να μην ενεργοποιήται αυτόματα το 3G όταν στέλνεις ή λαμβάνεις ΜΜΣ?

τουλάχιστον μέχρι και την GSF b26 δούλευε, απλά είπα να δοκιμάσω και την σταθερή 7.1 των CM.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...