Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά δεν μου δουλεύει το bluetooth με Spring RLS3.Δηλαδή μαρκάρω το αρχείο,αποστολή με bluetooth, ''λυπούμαστε,μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής...''

Καμμιά ιδέα?

 

Δόκιμασε να κάνεις το εξής: Menu-Ρυθμίσες-Εφαρμογές-Διαχείριση εφαρμογών-Όλα βρίσκεις το "Κοινή χρήση μέσω Bluetooth" και κάνε Εκκαθάριση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά σήμερα έδωσα σε ένα φίλο το κινητό να παίξει και το εριξε κάτω :mad:

. Η οθόνη δεν έπαθε ούτε μια γρατζουνιά εκτός απο το πάνω μερος κοντά στο power switch (έγινε μικρό βαθούλωμα ανάμεσα στο μπροστινό και το πίσω καπάκι) Πού μπορώ να βρω full housing ή μπορώ να το φτιάξω κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα backup με τον rom manager και με το TiBackup...

Εβαλα με επιτυχια την SS3 και εκανα wipe data & cache...

Πηρε πολυ λιγο σχετικα...2 λεπτα περιπου...

Τωρα το κινητο ειναι σε στοκ μορφη...

Δλδ δεν εχω ουτε τον rom manager ουτε το TiB για να το επαναφερω στις ρυθμισεις και τα apps μου....

Να τα ξανακατεβασω???(τα RM k TiB)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα backup με τον rom manager και με το TiBackup...

Εβαλα με επιτυχια την SS3 και εκανα wipe data & cache...

Πηρε πολυ λιγο σχετικα...2 λεπτα περιπου...

Τωρα το κινητο ειναι σε στοκ μορφη...

Δλδ δεν εχω ουτε τον rom manager ουτε το TiB για να το επαναφερω στις ρυθμισεις και τα apps μου....

Να τα ξανακατεβασω???(τα RM k TiB)

Ξανακατέβασε το titanium και τα υπόλοιπα τα βάζεις με restore από το titanium

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μου δουλεύει το bluetooth με Spring RLS3.Δηλαδή μαρκάρω το αρχείο,αποστολή με bluetooth, ''λυπούμαστε,μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής...''

Καμμιά ιδέα?

 

bluetooth file transfer απο το market.Κανε και καμια επανεκκινηση πρωτα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς μαγαζί που πουλάει θήκη για το blade?

Έχω βρεί μόνο αυτό το site απο το εξωτερικό

 

http://www.netimes.com/shop/fiexible-skin-case-screen-protector-set-for-zte-blade-orange-san-francisco-p-3010.html?cPath=792_793&number_of_uploads=0

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς μαγαζί που πουλάει θήκη για το blade?

Έχω βρεί μόνο αυτό το site απο το εξωτερικό

 

http://www.netimes.com/shop/fiexible-skin-case-screen-protector-set-for-zte-blade-orange-san-francisco-p-3010.html?cPath=792_793&number_of_uploads=0

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις ακομα... Εδω το καπακι αν σου σπασει πχ δεν θα βρεις .. θηκη ψαχνεις? :p Να ναι καλα το ebay..

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένας φίλος -άσχετος από πισί/custom roms κτλ- το Blade του το οποίο έχει το εξής πρόβλημα. Δεν δουλεύει η οθόνη. Απλά δεν ανταποκρίνεται. Λέτε να φταίει η stock ρομ ή είναι θέμα hardware; Ήθελα να ξεκλειδώσω τα 512mb ram και να του βάλω 2.2 νομίζοντας ότι θα φτιάξει αλλά το φοβάμαι μην δεν φταίει αυτό, κολλήσει μετά και δεν μπορώ να επιστρέψω στο stock και χάσει την εγγύηση.... έχει ξανακούσει κανείς για τέτοιο πρόβλημα;

 

edit: Τελικά σε κάποια reboot δουλεύει, σε άλλα όχι...

Το ερώτημα παραμένει: Software πρόβλημα ή Hardware?;

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά είμαι λίγο απογοητευμένος από θέμα μπαταρίας...

Δεν ξέρω αν είμαι απογοητευμένος από το κινητό ή την ρομ..

 

Το φόρτισα χθές το βράδυ στις 12.00 100% με battery recalibration.

To άφησα σε sleep mode, χωρις να το πειράξω καθόλου μέχρι το πρωί που χτύπησε το ξυπνητήρι.

Το ξυπνητήρι χτύπησε μία φορά και το έκλεισα, και το ξαναέβαλα σε sleep mode, και η μπαταρία ήταν στο 70%.

Το άφησα σπίτι μέχρι που ήρθα απο την δουλειά στις 17.00, και δεν είχα ούτε κλήσεις ούτε μηνύματα, και η μπαταρία έπεσε στο 40%.

 

Δηλαδή κατανάλωσε 60% μπαταρία σε 17 ώρες σε sleep mode χωρίς καμία χρήση...Έλεος!!

Μετά από αυτο δεν ξέρω τι να κάνω......

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι το έχω 5 μέρες και δεν έχει κάνει πολλές φορτίσεις, αλλά σαν πρώτη εμπειρία είναι πολύ αρνητικό.

Φοράω SS rls3.

Αν έχετε καμιά πρόταση, ρίχτε τη..

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα της ROM, πάντως επειδή έχοντας εμπειρία από custom roms σε άλλα smatophones, δεν την έχω πειράξει ακόμα την δικιά μου, για το λόγω μόνο και μόνο της μπαταρίας. Με λίγη χρήση (τηλεφωνο, wifi) μου έχει κρατήσει μέχρι 3.5 μέρες!! Δηλαδή βλέπωντας ότι είναι ΟΚ η μπαταρία, δεν το πειράζω.

MSCRE (Microsoft Certified Reboot Engineer)
Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένας φίλος -άσχετος από πισί/custom roms κτλ- το Blade του το οποίο έχει το εξής πρόβλημα. Δεν δουλεύει η οθόνη. Απλά δεν ανταποκρίνεται. Λέτε να φταίει η stock ρομ ή είναι θέμα hardware; Ήθελα να ξεκλειδώσω τα 512mb ram και να του βάλω 2.2 νομίζοντας ότι θα φτιάξει αλλά το φοβάμαι μην δεν φταίει αυτό, κολλήσει μετά και δεν μπορώ να επιστρέψω στο stock και χάσει την εγγύηση.... έχει ξανακούσει κανείς για τέτοιο πρόβλημα;

 

edit: Τελικά σε κάποια reboot δουλεύει, σε άλλα όχι...

Το ερώτημα παραμένει: Software πρόβλημα ή Hardware?;

 

Για hardware μου κανει.

Εγω θα το πηγαινα πρωτα για service για να ειμαι σιγουρος πριν του περασω custom κ.λ.π.

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Εκανα backup με τον rom manager και με το TiBackup...

Εβαλα με επιτυχια την SS3 και εκανα wipe data & cache...

Πηρε πολυ λιγο σχετικα...2 λεπτα περιπου...

Τωρα το κινητο ειναι σε στοκ μορφη...

 

Κατεβασα ΤiB (πριν ειχα το pro τωρα οχι...αλλα εχει batch) και επαηλθαν ολες οι εφαρμογες

και τα δεδομενα τους εκτος απο το Filexpert που το ξανακατεβασα...

Αυτη η ΡΟΜ εχει περισσοτερα "μαμα" apps απο οτι η JJ9 που ειχα...πχ τωρα εχει χαρτες, πλοηγηση,μερη αλλα και μερικες οπως το VMHeap Tool, Latitude και Νο-frills CPU control που δεν ξερω τι κανουν και τι ειναι...

 

Επισης μου βγαζει προβλημα με φορτωση γραφικου στοιχειου...

Δλδ στην κεντρικη οθονη επανω που ειχα μια αναζητηση ιντερνετ και στην δεξια οθονη που ειχα μια μπαρα

με κουμπια wifi,gps,synch,φωτεινοτητα κτλ, τωρα μου βγαζει αυτο το μηνυμα...Τι ειναι...??

Την θελω πολυ την μπαρα με τα κουμπια ειναι πολυ χρησιμη!

Edited by makinen20
Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένας φίλος -άσχετος από πισί/custom roms κτλ- το Blade του το οποίο έχει το εξής πρόβλημα. Δεν δουλεύει η οθόνη. Απλά δεν ανταποκρίνεται. Λέτε να φταίει η stock ρομ ή είναι θέμα hardware; Ήθελα να ξεκλειδώσω τα 512mb ram και να του βάλω 2.2 νομίζοντας ότι θα φτιάξει αλλά το φοβάμαι μην δεν φταίει αυτό, κολλήσει μετά και δεν μπορώ να επιστρέψω στο stock και χάσει την εγγύηση.... έχει ξανακούσει κανείς για τέτοιο πρόβλημα;

 

edit: Τελικά σε κάποια reboot δουλεύει, σε άλλα όχι...

Το ερώτημα παραμένει: Software πρόβλημα ή Hardware?;

Εγώ θα το 'λεγα software αφού κάποιες φορές μετά από reboot δουλεύει. Αν έχεις stock rom 2.1 δε δοκιμάζεις επαναφορά ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ΡΟΜ εχει περισσοτερα "μαμα" apps απο οτι η JJ9 που ειχα...πχ τωρα εχει χαρτες, πλοηγηση,μερη αλλα και μερικες οπως το VMHeap Tool, Latitude και Νο-frills CPU control που δεν ξερω τι κανουν και τι ειναι...

 

Το Latitude είναι στοκ android app, βλέπεις που βρίσκονται οι φίλοι σου στο google maps και τέτοια. Τα άλλα 2 μπορείς τα να απεγκαταστήσεις άφοβα με τον titanium. Το heap tool ρυθμίζει το heapsize για το virtual machine και μπορεί να βελτιώσει την απόδοση κάποιων games, και το NoFrills είναι για overclocking.

 

Επισης μου βγαζει προβλημα με φορτωση γραφικου στοιχειου...

Δλδ στην κεντρικη οθονη επανω που ειχα μια αναζητηση ιντερνετ και στην δεξια οθονη που ειχα μια μπαρα

με κουμπια wifi,gps,synch,φωτεινοτητα κτλ, τωρα μου βγαζει αυτο το μηνυμα...Τι ειναι...??

Την θελω πολυ την μπαρα με τα κουμπια ειναι πολυ χρησιμη!

 

To widget που λές είναι το power control, απλά κράτα πατημένο το δάχτυλο σου στο home screen πάτα add widget και ξαναβάλτο.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα ΤiB (πριν ειχα το pro τωρα οχι...αλλα εχει batch) και επαηλθαν ολες οι εφαρμογες

και τα δεδομενα τους εκτος απο το Filexpert που το ξανακατεβασα...

Αυτη η ΡΟΜ εχει περισσοτερα "μαμα" apps απο οτι η JJ9 που ειχα...πχ τωρα εχει χαρτες, πλοηγηση,μερη αλλα και μερικες οπως το VMHeap Tool, Latitude και Νο-frills CPU control που δεν ξερω τι κανουν και τι ειναι...

 

Επισης μου βγαζει προβλημα με φορτωση γραφικου στοιχειου...

Δλδ στην κεντρικη οθονη επανω που ειχα μια αναζητηση ιντερνετ και στην δεξια οθονη που ειχα μια μπαρα

με κουμπια wifi,gps,synch,φωτεινοτητα κτλ, τωρα μου βγαζει αυτο το μηνυμα...Τι ειναι...??

Την θελω πολυ την μπαρα με τα κουμπια ειναι πολυ χρησιμη!

Είναι τα widgets που είχες στις επιφάνειες εργασίας του Launcher που χρησιμοποιούσες και τα επανέφερες από το backup. Τα widgets δεν επαναφέρονται και πρέεπει να τα ξαναβάλεις χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι με το htc ime μετα απο λιγους χαρακτηρες μου βγαζει θα σταλουν 2 μηνυματα?

 

Είναι θέμα κωδικοποίησης, στέλνει μέχρι 70 ή 80 δε θυμάμαι χαρακτήρες αν βάλεις ελληνικά. Η λύση είναι να βάλεις είτε το GO SMS είτε το Handcent κι από εκεί να επιλέξεις υποστήριξη ελληνικών (θα στέλνει με κεφαλαία ελληνικά όμως, 160 χαρακτήρες).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω ενα zte blade το οποιο ξεχασα το draw pattern κωδικο με αποτελεσμα να το ανοιγω και να ειναι μονιμως κλειδωμενο και να μη μπορω να κανω τιποτα.Υπαρχει καποια λυση να το κανω factory settings ή κατι σχετικο...Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Έχω update: Άφησα το κινητό χθές να κλείσει από μπαταρία, και το φόρτισα κλειστό μέχρι τις 8.00 το πρωί.

Το πρωί στις 8 λοιπόν, ανοιξα το κινητό, έκλεισα όλες τις εφαρμογές, και wifi gps τα πάντα, το είχα ήδη βάλει μόνο σε 2G, το άφησα σε sleep mode μέχρι τις 18.30 που γύρισα από την δουλειά, στην ίδια θέση ήταν πάντα το κινητό.

Το παίρνω και η μπαταρία ήταν στο 59%!!! (είχαν έρθει 2 μηνύματα)

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει...

 

Δεν είδα αισθητή διαφορά στην ανταπόκριση και στην ταχύτητα του κινητού ούτε στις "γενικές" εφαρμογές που χρησιμοποιώ (browser, mail, πλοήγηση κλπ κλπ). Διαφορές λένε ότι υπάρχουν σε βαριά 3D παιχνίδια που δεν χρησιμοποιώ.

 

30% σε sleep mode είναι πολύ. Ίσως κάποια εφαρμογή (ή το WiFi) δεν επιτρέπει στο κινητό σου να μπει σε deep sleep mode. Κοίταξες στα αναλυτικά της μπαταρίας ποια διεργασία κατανάλωσε αυτό το 30%? Πολλές κακογραμμένες εφαρμογές (και ειδικά widgets) καταναλώνουν πολλή μπαταρία χωρίς καν να το υποψιάζεσαι.

 

Παραπέρα παίζουν ρόλο και τα διάφορα "ράδια" και αισθητήρες. WiFi, GPS, Bluetooth, 2G/3G. Το 3G καταναλώνει γρηγορότερα τη μπαταρία καθώς και το 2G όταν δεν έχεις καλό σήμα.

 

Ο πιο εύκολος τρόπος να διαπιστώσεις αν φταίνε τα παραπάνω κι όχι κάποια εφαρμογή/widget είναι να βάλεις το βράδυ το κινητό σε Airplane Mode OFF και να ελέγξεις το πρωί πόσο κατανάλωσες.

edit: Έχεις επίσης εγκαταστήσει τα δύο add-ons, AHB bus overclocking και hardware accellerated UI?

 

GPS - wifi- radio ήταν κλειστά. Το τηλ όπως είπα το είχα βάλει σε 2G και στην ίδια θέση πάντα..

Στο baterry use μου λέει 50% cell standby, και 49% phone idle.

Επόμενο βήμα θα το βάλω σε airplane mode όπως προτείνεις.

Από κει και πέρα σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω και καποια profile στο no-frills και στο toggle settings που είναι για powersave.

 

Η εμπειρία μου από τα recalibration της μπαταρίας λέει πως μετά το wipe των battery stats (εδικά όταν γίνεται με άδεια μπαταρία) η 1η φόρτιση της μπαταρίας αδειάζει (ή φαίνεται πως αδειάζει) πολύ γρήγορα. Μετά τη 2η-3η φόρτιση τα πράγματα ομαλοποιούνται.

Χωρίς να είμαι εδικός ή να' χω κάνει πολλές δοκιμές, από αυτά που κυκλοφορούν στο net προτείνω:

Φόρτιση της μπαταρίας από usb με ανοικτό κινητό μέχρι το 100% - αποσύνδεση από usb, κλείσιμο του κινητού, επανασύνδεση usb μέχρι το led να γίνει πράσινο - αποσύνδεση usb, άνοιγμα σε recovery mode, wipe τα battery stats, reboot - τέλος.

Το πρώτο άδειασμα της μπαταρίας θα είναι λιγάκι πιο γρήγορο, όμως από τη δεύτερη φόρτιση της μπαταρίας και μετά (προτείνω φόρτιση από usb) υπάρχει μεγάλη διαφορά.

 

Το battery recalibration το έκανα με γεμάτη μπαταρία και όπως ακριβώς γράφεις..!

 

Τέλος, σκεφτομαι να κάνω κάποιες δοκιμές ακόμα, και αν δω ότι δεν με βγάζει και δεν είμαι ευχαριστημένος από την μπαταρία σε καμιά βδομάδα (για daily use), θα πάρω ένα πλήρες back-up και ένα titanium backup, και θα κάνω restore την stock.

Κρίμα πάντως γιατί είναι φοβερή ρομ η SS rls3.

Απίστευτη απόκριση και πολύ γρήγορη..!

 

Να πω για όσους ενδιαφέρονται, ότι στην wind όταν πήρα το κινητό, μου είπαν ότι μπορώ να παραγγείλω μπαταρία και κοστίζει 30 ευρώ.

Για αναβάθμιση στην επίσημη 2.2 όταν βγεί, μου είπαν ότι θα πρέπει να αφήσω το κινητό για 2 τουλάχιστον βδομάδες για να το στείλουν στο αρμόδιο τμήμα, ή να την κάνω εγώ από το σπίτι αν μπορώ. Δεν χάνεται εγγύηση κτλ δλδ.

Επίσης η εγγήυση που δίνουν αφορά το κινητό μόνο, και όχι handsfree μπαταρία κτλ..

Επίσης θήκες αποκλειστικά για blade δεν έχουν.

 

Εγώ παρήγγειλα από ebay μαύρη silicon case, 6 προστατευτικά οθόνης και μία καρτούλα 16GB class 10 όλα πήγαν 40 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα από ebay μαύρη silicon case, 6 προστατευτικά οθόνης και μία καρτούλα 16GB class 10 όλα πήγαν 40 ευρώ.

 

Ποιά κάρτα πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα αυτήν: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290517435318&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

 

Μου την πρότεινε φίλος από το φόρουμ και μου είπε ότι του δούλεψε άψογα στο δικό του και σε κινητά 7-8 φίλων του.

 

Silicon case: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270720034917&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

 

Screen protector: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270679639682&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

 

Τα παρήγγειλα όλα Παρασκευή 25/3.

Χθές 29/3 που γύρισα από την δουλειά είχαν έρθει τα screen protector, και κουμπώνουν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

 

Χμ. Καλύπτει και τα κουμπιά ή απλά έτσι φαίνεται στην pic; Τα χρώματα πως είναι, αλλοιώνει την οθόνη γενικά;

Ακριβούτσικη η SD :P

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Καλύπτει και τα κουμπιά ή απλά έτσι φαίνεται στην pic; Τα χρώματα πως είναι, αλλοιώνει την οθόνη γενικά;

Ακριβούτσικη η SD :P

Το έιχα ανεβάσει παλιότερα για κάποιο φίλο που ρωτούσε για screen protector -->

 

Το μόνο σημείο που υπάρχει να μαρτυράει ότι υπάρχει screen protector είναι το κοψιματάκι που κάνει στο ακουστικό>

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...