Jump to content

iPad 2 (2011)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσφατα εκανα φορματ στο λαπτοπ και θελω να ρωτησω πως μπορω να κρατησω ολλα τα αλμπουμς που περασα στο αιπαντ πριν κανω φορματ χωρις να ξεγραφτουν οταν παω να περασω αλλα..Οταν ανοιξα δηλ το itunes και πατησα την επιλογη manage videos music κατι τετιο περασα ενα σιντι αλλα δεν το δα στο music folder μαζι με τα αλλα αλμπουμς.
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Απο χθες δε μου ανοίγει η εφαρμογή για τα μέιλ. Με πετάει συνεχώς έξω. Το έκανα μια δυο επανεκινήσεις αλλά τίποτα. Τι μπορεί να συμβαίνει; Έχω την 5.0.1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Απο χθες δε μου ανοίγει η εφαρμογή για τα μέιλ. Με πετάει συνεχώς έξω. Το έκανα μια δυο επανεκινήσεις αλλά τίποτα. Τι μπορεί να συμβαίνει; Έχω την 5.0.1

 

Αρχικά κλείσε την εφαρμογή εντελώς (και απ το multitasking). Αν δεν διορθωθεί κάνε ένα hard reset, αλλίως σβήσε το λογαριασμό του mail από ρυθμίσεις και ξανασετάρισέ τον!

This world sucks... Have your own bpm...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αξίζει. Διορθώνει πολλά bugs και βελτιώνει την αυτονομία.

 

KAI εγώ αναβάθμισα αλλά δεν βλέπω καλύτερη αυτονομία. Πολύ χειρότερη βλέπω δυστυχώς

sotiris
Link to comment
Share on other sites

Aν και έχω σαν αρχή να μην ξαναγράψω σε αυτό το forum, δεν μπορώ να βλέπω χρήστες να παιδεύονται και να μην τους απαντάει κάποιος που γνωρίζει ...

 

Όταν συνδέεσαι με το Air Server εκτός του τοπικού δικτύου σου πρέπει να έχεις ανοιχτή συγκεκριμένη "πόρτα" στον router που σε συνδέει με το internet για να μπορούν να διακινούνται τα streaming δεδομένα.

 

Η καταρχήν καθορισμένη από την εφαρμογή "πόρτα" για τον Air Video server είναι η 8118 (αυτό το βλέπεις στην οθόνη "Preferences/Settings" ως "listen on custom port". Αυτή την "πόρτα" λοιπόν, ή όποια άλλη θέλεις αν αυτή δεν εξυπηρετεί, πρέπει να τη δηλώσεις να επιτρέπει τη διακίνηση TCP/UDP προς την εσωτερική διεύθυνση του υπολογιστή (192.168.0.Χ ή όπως αλλιώς είναι αριθμοδοτημένα τα μηχανήματα από το router σου) που τρέχει στο δίκτυο σου τον Air Video Server.

 

Αν τα παραπάνω δεν είναι απόλυτα κατανοητά σχετικά με τα ports / router διάβασε στο google πως ρυθμίζεις την πρόσβαση συγκεκριμένων εφαρμογών από/προς το internet, υπάρχουν πάρα πολλά σχετικά άρθρα και οδηγοί.

 

Καλή επιτυχία, χρησιμοποιώ πάνω από 2 χρόνια με τον παραπάνω τρόπo το Air Video για να βλέπω τις πάνω από 1000 ταινίες και σειρές της συλλογής μου στο iPhone / iPad από όπου βρίσκομαι και έχω πρόσβαση στο internet στην Ελλάδα και το εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα (αυτό δεν μπορεί να το λύσει καμία καρτούλα όπως έχουν άλλες πλατφόρμες εκτός αν προβλέπεις απο πριν ποιές ταινίες θέλεις να δεις ή δεν έχεις καμία σοβαρού μεγέθους συλλογή).

 

Σε ότι αφορά τις απαιτήσεις σε ροή δεδομένων συμπεριφέρεται πολύ καλά και με χαμηλότερες από τις βέλτιστες ταχύτητες σύνδεσης και ο λόγος είναι ότι κάνει μετατροπή του υλικού στον "μητρικό" υπολογιστή για να το προσαρμόσει στην οθόνη του iPad χωρίς να γίνεται αντιληπτή μείωση ποιότητας, επομένως τα δεδομένα που διακινούνται έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις bandwidth.

 

Over and Out ...

Αν κ δεν το δοκίμασα ακόμα, kkalog σ´ευχαριστω για την απαντηση όπως κ όλα τα παιδιά!! Ευχαριστω μάγκες να´στε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

KAI εγώ αναβάθμισα αλλά δεν βλέπω καλύτερη αυτονομία. Πολύ χειρότερη βλέπω δυστυχώς

Χειροτερη αυτονομια απο την 5.0.1??

Δεν θα το ελεγα με τιποτα αυτο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χειροτερη αυτονομια απο την 5.0.1??

Δεν θα το ελεγα με τιποτα αυτο.

συμφωνω κι εγω, η 5.0.1 δεν ειχε τοσο καλη αυτονομια, ενω τωρα με την 5.1 εχω προσεξει λιγο καλυτερη στο ipad2 ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια παιδιά και απο μενα.

Θέλω να ρωτήσω στο 1pad 2 αν πάω σε site το οποίο έχει live tv( πχ. extra 3, enikos .. ) ανοίγει και βλέπω κανονικά? (δεν λέω web tv αλλά live)

Επίσης επειδή δεν έχω ιδέα εάν πάρω 3g ipad και δεν έχω i phone ή κάτι τέτοιο, εχω απλή wifi σύνδεση πως χρεώνομαι? Χρεώνομαι κάπως ή απλά δεν λειτουργεί όταν δεν υπάρχει σύνδεση wifi;

Και κάτι ακόμα εγώ ένα tablet που έχω το συνδέω στην τv με μινι hdmi- hdmi το ipad den exei υποδοχή. Συνδέεται με usb στην τηλεόραση ή κάπως αλλιώς? (δεν εννοώ το apple tv μιλάω για απλή οικονομική σύνδεση)

Εχω ένα απλό tablet android και σκέφτομαι να πάρω το ipad2 για πιο γρήγορο ιντερνετ χωρίς κολλήματα και για live tv μέσω site. Αξίζει τον κόπο?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

γεια παιδιά και απο μενα.

Θέλω να ρωτήσω στο 1pad 2 αν πάω σε site το οποίο έχει live tv( πχ. extra 3, enikos .. ) ανοίγει και βλέπω κανονικά? (δεν λέω web tv αλλά live)

Επίσης επειδή δεν έχω ιδέα εάν πάρω 3g ipad και δεν έχω i phone ή κάτι τέτοιο, εχω απλή wifi σύνδεση πως χρεώνομαι? Χρεώνομαι κάπως ή απλά δεν λειτουργεί όταν δεν υπάρχει σύνδεση wifi;

Και κάτι ακόμα εγώ ένα tablet που έχω το συνδέω στην τv με μινι hdmi- hdmi το ipad den exei υποδοχή. Συνδέεται με usb στην τηλεόραση ή κάπως αλλιώς? (δεν εννοώ το apple tv μιλάω για απλή οικονομική σύνδεση)

Εχω ένα απλό tablet android και σκέφτομαι να πάρω το ipad2 για πιο γρήγορο ιντερνετ χωρίς κολλήματα και για live tv μέσω site. Αξίζει τον κόπο?

Ευχαριστώ πολύ

το ipad δεν υποστηριζει Flash και ετσι δεν συνεργαζεται απολυτα με τετοιες ιστοσελιδες (πρεπει να τσεκαρουμε λοιπον τις σελιδες που μας ενδιαφερουν κατα ποσο εχουν Flash, πιθανοτατα να παιζουν κανονικα στο ipad). To ipad 3G λειτουργει και οταν δεν υπαρχει δικτυο wifi, δινει κανονικα προσβαση στο Internet, απλα με τις αναλογες χρεωσεις των παροχων κινητης τηλεφωνιας. Αν υπαρχει δικτυο wifi τοτε δεν υπαρχει λογος να κανουμε χρηση του 3G και να χρεωνομαστε. Το ipad συνδεεται και προβαλλει σε τηλεορασεις μεσω HDMI adaptor (υπαρχει στην αγορα ως extra ανταπτορακι).

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα δεν έχει ελληνικό πληκτρολογιο? Κατεβαίνει απο κάπου? Επειδη εγώ ξέρω το android market , εχει κάτι αντίστοιχο το ipad?

φυσικα και διαθετει ελληνικο πληκτρολογιο, ειναι μερος του IOS (του λειτουργικου του), δεν χρειαζεται καμμια extra 3rd party εφαρμογη. ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια παιδιά και απο μενα.

Θέλω να ρωτήσω στο 1pad 2 αν πάω σε site το οποίο έχει live tv( πχ. extra 3, enikos .. ) ανοίγει και βλέπω κανονικά? (δεν λέω web tv αλλά live)

Επίσης επειδή δεν έχω ιδέα εάν πάρω 3g ipad και δεν έχω i phone ή κάτι τέτοιο, εχω απλή wifi σύνδεση πως χρεώνομαι? Χρεώνομαι κάπως ή απλά δεν λειτουργεί όταν δεν υπάρχει σύνδεση wifi;

Και κάτι ακόμα εγώ ένα tablet που έχω το συνδέω στην τv με μινι hdmi- hdmi το ipad den exei υποδοχή. Συνδέεται με usb στην τηλεόραση ή κάπως αλλιώς? (δεν εννοώ το apple tv μιλάω για απλή οικονομική σύνδεση)

Εχω ένα απλό tablet android και σκέφτομαι να πάρω το ipad2 για πιο γρήγορο ιντερνετ χωρίς κολλήματα και για live tv μέσω site. Αξίζει τον κόπο?

Ευχαριστώ πολύ

Βλέπεις κανονικά απο το ενικός,σκαι,εξτρα.Εγώ το συνδέω μέσω hdmi στην τv μου και βλέπω κανονικά.Αλλα,δεν τα παίζει ας πούμε απο το αρχείο της ert αλλά και πάλι υπάρχουν browser που υποστηρίζουν flash όπως ο puffin,αν και έχει αρκετό lag.Επίσης υπάρχουν αρκετά προγράμματα με ξένα κανάλια.Το μηχάνημα αξίζει,αλλά δεν ξέρω αν είναι ότι καλύτερο για live tv πχ αν θές να βλέπεις αγώνες...
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις κανονικά απο το ενικός,σκαι,εξτρα.Εγώ το συνδέω μέσω hdmi στην τv μου και βλέπω κανονικά.Αλλα,δεν τα παίζει ας πούμε απο το αρχείο της ert αλλά και πάλι υπάρχουν browser που υποστηρίζουν flash όπως ο puffin,αν και έχει αρκετό lag.Επίσης υπάρχουν αρκετά προγράμματα με ξένα κανάλια.Το μηχάνημα αξίζει,αλλά δεν ξέρω αν είναι ότι καλύτερο για live tv πχ αν θές να βλέπεις αγώνες...

 

Αν κατεβάσεις τον skyfire βλέπεις τα πάντα. Είναι στον apple store.

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να συνδέσω το ipad 2 με usb στην τηλεόραση (φυσικά αν έχει υποδοχή η τν);; Για την προβολή ταινιών και ιντερνετ στην τηλεόραση..

Γιατι αν αυτο γίνεται δεν χρειάζομαι adaptor, παρέχεται usb νομίζω με την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κάνω μια ερώτηση ακόμα

Ενα ι pad 2 3g μπορώ να του τοποθετήσω την κάρτα sim του καρτοκινητού μου που χρεώνει το ιντερνετ ι1 ευρώ τη μέρα και να λειτουργεί όπως και το κινητό σε περιοχές χωρίς wifi, για internet πρόχειρο?? Συγνώμη ρε παιδιά δεν έχω ιδέα από 3G πέραν από τη χρήση που σας είπα μέσω καρτοκινητής. Δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο για ιντερνετ, αλλά αν μπορεί να λειτουργεί το ιδιο και στο i pad.. αφού θα το αγοράσω μήπως μου χρειαστεί καποια στιγμή να το πάρω 3g για αυτήτην χρήση

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κάνω μια ερώτηση ακόμα

Ενα ι pad 2 3g μπορώ να του τοποθετήσω την κάρτα sim του καρτοκινητού μου που χρεώνει το ιντερνετ ι1 ευρώ τη μέρα και να λειτουργεί όπως και το κινητό σε περιοχές χωρίς wifi, για internet πρόχειρο?? Συγνώμη ρε παιδιά δεν έχω ιδέα από 3G πέραν από τη χρήση που σας είπα μέσω καρτοκινητής. Δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο για ιντερνετ, αλλά αν μπορεί να λειτουργεί το ιδιο και στο i pad.. αφού θα το αγοράσω μήπως μου χρειαστεί καποια στιγμή να το πάρω 3g για αυτήτην χρήση

 

Ευχαριστώ

 

Ναι γινεται αρκει να ναι mikrosim...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται; Μπορώ να κάνω tether το iPad ώστε να μπαίνω από το mac mini μου στο internet?

 

Δεν το χω κανει δεν γνωριζω αλλα πιστευω πως γινεται με το αναλογο προγραμμα.

Edited by Neokfire7
Link to comment
Share on other sites

Μετά την παρουσίαση του Νέου iPad, η Apple εξακολουθεί να πουλάει το iPad 2 σε

χαμηλότερη τιμή. Όμως τα νέα μοντέλα του iPad 2 έλαβαν μια μικρό αναβάθμιση στον

επεξεργαστή, με αποτέλεσμα η μπαταρία του Tablet να κρατάει 2 ώρες παραπάνω.

 

Πιο συγκεκριμένα, τα νέα iPad 2 έρχονται με τον A5 32nm ενώ τα παλιά με τον κλασικό

A5 45nm. Με αποτέλεσμα το νέο iPad 2 να προσφέρει παραπάνω 2 ώρες αυτονομίας.

 

Το μόνο αρνητικό είναι πως όταν πάει κάποιος να αγοράσει iPad 2, δεν θα ξέρει ποια

έκδοση είναι και μπορεί να πάρει το “παλιό”. Το νέο iPad 2 εμφανίζεται ως iPad 2,4,

οπότε αν δείτε κάπου το παραπάνω μπορεί να είναι και το καινούργιο.

 

Ο νέος Α5 επεξεργαστής είναι 40% μικρότερος και προσφέρει 30% παραπάνω αυτονομία.

Επιπλέον, στοιχίζει λιγότερα στην Samsung για να τον φτιάξει, άρα η Apple έχει

μεγαλύτερο κέρδος από αυτόν.

 

Η παραπάνω κίνηση έγινε στα μουλωχτά από την Apple και δεν έχει βγάλει καμιά

επίσημη ανακοίνωση.

 

 

 

http://img15.imageshack.us/img15/8096/olda5vsnewa5.jpg

 

(πηγή)

Edited by akis_k
Link to comment
Share on other sites

σε ποιό σημείο εμφανίζεται ως iPad 2,4;

στο κουτί (barcode) ή κάπου εσωτερικά;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!

Επειδή μόλις παράγγειλα το ipad2 3G 16 gb και το περιμένω αύριο και στο youtube βλέπω ότι με το που το ανοίγεις ζητά συγχρονισμό με το pc, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι ακριβώς χρειάζεται το pc?

Πρέπει να έχω ήδη εγκατεστημένο κάτι στο pc? (iphone ή αλλο ipad) δεν είχα ποτέ.

Αν το αναφέρετε κάπου αλλού αναλυτικά πείτε μου, γιατι ψάχνω να δω κάπου την εγκατάσταση βήμα βήμα και δεν μπορώ να δω

Τι ακριβώς θα χρειαστώ στο pc?

Θα με βοηθούσατε πολύ γιατι δεν ξέρω τι με περιμένει αύριο και θέλω να γλιτώσω κανα εγκεφαλικό...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad 2 (2011)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...