Jump to content

Τι σιχαίνεστε περισσότερο;


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο Εξολοθευτήρας (...) αυτό το σωληνάριο που προτείνω χρησιμοποίεισε, και το οποίο σίγουρα δεν κάνει 50 ευρώ, που θα θέλει αυτός.

Εχεις δικιο, απαπαπα πολλα ειναι εγω πιστευα οτι θα ηταν πολυ λιγότερα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 253
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παντως αν ολη η οικοδομη εχει προβλημα (ειναι παλια) ο,τι και να κανεις θα συνεχισουν να ερχονται..αν δεν γινει ολικη απολυμανση (πραγμα πολυ δυσκολο) απλα θα πρεπει να τις συνηθισεις.

 

*Κλααατςς*

Ειναι παλια η οικοδομη και μαλλον θα μετακομίσω το καλοκαίρι, να παω σε κανα καινουριο σπίτι, δεν τα αντεχω τα παλια, οχι μονο γι΄αυτο αλλα για αρκετους λόγους. Κι ας ειναι μικρότερο δεν με πειραζει. Νισαφι πια!

Link to comment
Share on other sites

loipooon

oi katsaridoules pou apokaleite kafe kai maures einai oi duo pio sunh8eis "ratses" katsaridon

oi kafe einai pio grhgores apo tis mayres..epeishs oi pleiopshfia ton kafe einai 8ulhkes..tora to pos na ksexorizete tis arsenikes apo tis 8ulhkes de nomizo na exei nohma na to anafero e?

legete oti gia ka8e mia katsarida pou blepoume,piso apo tous toixous tou spitiou,stis udroroes,solhnes ktl ktl krubontai alles 1000000..(telika se kati xreiasthke h parasitologia pou kaname sto 1o etos :p)

oristikh lush gia na tis kseforto8eis michelle mou den uparxei..

ksekina me ena kalo ka8arisma,kai sou proteino na agoraseis kapoio katsridoktono...ego exo kati plastika koutakia raid,pou an kollas an 8es kai ston toixo xamhla sto patoma...ego exo meinei eyxaristhmenh apo ayta...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα στη Χαλκίδα, ή μάλλον... είχα!!

Οπότε αποφάσισα να λάβω δραστικά μέτρα και κατάφερα να τις εξαφανίζω:

1)Πήρα το Aroxol MEC.

Όποια έβλεπα την ψέκαζα και την άφηνα να πάει στο καλό...

2)Πήρα απο το σούπερ μάρκετ κάτι ειδικές "φόλες" για κατσαρίδες!

Είναι σε συσκευασία των 4άρων, σε μέγεθος περίπου 5x7x1 (μxπxυ) εκατοστά και μέσα έχουν ένα ειδικό φαγητό για κατσαρίδες! Αυτές το βλέπουν σαν μικρή λιχουδιά, αλλά μόλις το φάνε... :lol: Είναι της εταιρίας Raid, σε ένα κόκκινο κουτάκι, και θα τα βρείς δίπλα στα αντίστοιχα σπρέυ για κατσαρίδες. (Υπάρχουν και αντίστοιχες "φόλες" για μυρμίγκια :cool: )

Εγώ πήρα 2 τέτοια κουτάκια (= 8 φόλες) και τις έβαλα παντού στο σπίτι, σά νάρκες!!

3)Κάθε 2 μέρες ψέκαζα με αυτό το ειδικό σπρέυ όλες τις πιθανές εισόδους. Σιφόνια, κάτω απο το νεροχύτη, σε μικρές τρύπες, παντού!

Περιττό να πώ οτι μέσα σε 2 βδομάδες δεν υπήρχε τίποτα ζωντανό στο σπίτι!! Οι φόλες είχαν αδειάσει, άρα τους άρεσε πολύ το "γεύμα"!! Το μόνο κακό με αυτόν τον τρόπο είναι οτι μετά γεμίζει το σπίτι ψώφιες κατσαρίδες. (ευτυχώς όταν πεθαίνουν μετά δεν μυρίζουν καθόλου..!). Πρέπει να μάζεψα πάνω απο 10...

Α, και κάτι φορές έτσι για να σπάει η μονοτονία, έπιανα και καμία αιχμάλωτο μέσα σε πλαστικό ποτήρι... Και μετά εφάρμοζα πάνω τους νέες, επαναστατικές, ιδέες. (χλωρίνη, οινόπνευμα, υδροχλωρικό οξύ, ηλεκτροσόκ κλπ...)

ΥΣ: Περεπιπτώντος, στην Τρίπολη δεν έχω δεί ποτέ κατσαρίδα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kαλά έχω και εγώ πρόβλημα με τερέζες...Όταν είμαι σπίτι σπάνια βρίσκω καμια, ενώ όταν λείπω 3-4 μέρες βρίσκω πολλές..είτε ψόφιες είτε ζωντανές..Τι σκ@τα κάνουν πάρτυ όταν λείπω?:p

ΠΡΟΣΟΧΗ μερικές κάνουν τις ψόφιες αλλα μετά βγαίνουν παγανιά..:shifty: Βασικά εγώ ρίχνω teza (κατι τετοιο) και μετά απο λίγο ψοφάνε..Αν δεν υπάρχει εντομοκτόνο πέφτει πολύ κυνηγι..Πως τρέχουν έτσι??:w00t:

Μιλάω για τις γνωστές άγνωστες...τις καφέ τις παχουλές :ninja:

Link to comment
Share on other sites

agiorgitis ki ego ayto to raid exo pou esu apokaleis fola me lixoudia:p

polu apotelesmatiko....kai krataei kai kairo..

ego pantos apo th mera pou metakomisa sto spiti pou eimai tora,kai ebala ta sugekrimena katsaridoktona,katsarida exo dei mono sto koinoxrhsto diadromo....

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

2)Πήρα απο το σούπερ μάρκετ κάτι ειδικές "φόλες" για κατσαρίδες!

Είναι σε συσκευασία των 4άρων, σε μέγεθος περίπου 5x7x1 (μxπxυ) εκατοστά και μέσα έχουν ένα ειδικό φαγητό για κατσαρίδες! Αυτές το βλέπουν σαν μικρή λιχουδιά, αλλά μόλις το φάνε... :lol: Είναι της εταιρίας Raid, σε ένα κόκκινο κουτάκι, και θα τα βρείς δίπλα στα αντίστοιχα σπρέυ για κατσαρίδες. (Υπάρχουν και αντίστοιχες "φόλες" για μυρμίγκια :cool: )

Εγώ πήρα 2 τέτοια κουτάκια (= 8 φόλες) και τις έβαλα παντού στο σπίτι, σά νάρκες!!

 

Ξερεις τι φοβάμαι με αυτές τις "φολες"? Πρώτον οτι αν τις βάλω σεενα δωματιο μετα θα βλέπω πολλές να πηγαινουν κατα κει και δευτερον οτι αν ψοφανε εκει μεσα μετα θα βλεπω πολλες ψοφιες μαζεμενες! Και που να παρει, τις σιχαινομαι και ζωντανες και ψόφιες! δεν μπορω να τις βλέπω! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως πως η λύση που προτάθηκε παρπάνω περί απολύμανσης είναι η καλύτερη, αν και σχετικά δαπανηρή.

Κάνουμε απολύμανση τα τελευταία 3-4 χρόνια γι' αυτό το σκοπό και πραγματικά δε θυμάμαι να έχω δει πάνω από 1-2 τερέζες αυτά τα χρόνια, μέσα στο σπίτι...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν την πολυκατοικία την έχει αναλάβει εταιρεία καθαρισμού (για τους κοινόχρηστους χώρους εννοώ),τότε για να κάνουν οι ίδιοι απολύμανση στο διαμέρισμα το ποσό είναι ασήμαντο.

Link to comment
Share on other sites

epeishs oi pleiopshfia ton kafe einai 8ulhkes..tora to pos na ksexorizete tis arsenikes apo tis 8ulhkes de nomizo na exei nohma na to anafero e?

Όχι να το αναφέρεις, είναι πολύ ενδιαφέρον και αν μπορείς να μας πεις και πως γονιμοποιούνται.

Δώσε μας τα φώτα σου! :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε ρε τις ψυχούλες να ζήσουν! Τι σας φτένε?

 

Εγώ ούτε μύγα δεν σκοτώνω! Εκτός και αν με ξυπνήσει :blink:

Link to comment
Share on other sites

ενα απλο πραγμα.Μην αφηνετε σκουπιδια στον καδο και τα καλαθακια της κουζινας,δεν μιλαω για χαρτουρα αλλα για οργανικα απορριματα.οταν εχετε σκουπιδια,πεταξτε τα αμεσα στον καδο της γειτονιας.

Μην αφηνετε απλυτα πιατα και ποτηρια και φαγητα εκτος ψυγειου.πραγματικα λειτουργουν σαν μαγνητης για τις κατσαριδες και τις μυγες.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Oι χειροτερες ειναι κατι μεγαλες μαυρο-καφε που πετανε :alien: & εχουν τεραστιες κεραιες & απιστευτη ταχυτητα... :cry:

 

Αφηστε τις φολες & τις απολυμανσεις & επιστρεψτε στον παραδοσιακο τροπο εξοντωσης...παντοφλα(ή σαγιοναρα) & μετα δινουμε τη χαριστικη βολη κομματιαζοντας τις(μεχρι ν'ακουστει το χαρακτηριστικο σπλατς) :p

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς κάνουμε συχνά απολύμανση στην πολυκατοικία και όλα καλά διαφορετικά δεν ξέρω τι θα έκανα..

Μόλις δώ κατσαρίδα αρχίζω να φωνάζω και όπου φύγει φύγει :p

Μην αφήνεις φαγητά βασικά σε πιάτα κλπ γιατί έτσι μαζεύονται πιο πολύ.

 

Έχετε δεί τις μεγάλες που πετάνε?! :eek: :cry:

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

enimerotika;)

 

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΤΣΑΡΙΔΑΣ ΣΤΑ:ΟΥΓΚΡΙΚΑSVALBOGAR, CSOTANYΓΑΛΛΙΚΑBLATTE, CAFARDΟΛΛΑΝΔΙΚΑKAKKERLAKΠΟΡΤΟΓΑΛΙΚΑ BICHO DE CONTAΠΟΛΩΝΙΚΑKARALUCHΙΤΑΛΙΚΑBLATTAΡΩΣΙΚΑTARAKAN AMERIKANSKI (Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ)TURUSAK (Η ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ)ΚΙΝΕΖΙΚΑCHANG-LANGΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑABULA MUSHI

 

ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ

ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΚΑΤΣΑΡΙΔΑ ΕΞΑΠΛΩΣΗ Η γερμανική κατσαρίδα είναι το πιο διαδεδομένο είδος στον κόσμο και πιθανόν το πιο ενδιαφέρον σε παγκόσμια κλίμακα. Συναντάται μέσα και γύρω από τις οικίες, τα διαμερίσματα, τα εστιατόρια, τα Super - Markets και τα εργαστήρια παρασκευής και διάθεσης τροφίμων. Σημαντική εξάπλωση παρατηρείται στα πλοία και ιδιαίτερα στα κρουαζιερόπλοια. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ Η γερμανική κατσαρίδα έχει μήκος περίπου 5/8 inch - 16 mm. Τα αρσενικά έχουν χρώμα καστανόξανθο ενώ τα θηλυκά είναι πιο σκούρα.Αυτή η http://www.eudifon.gr/images/katsarida-ger.gifκατσαρίδα αναπαράγεται όλο τον χρόνο εσωτερικώς, αλλά η ιδανική θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι περίπου 70F ή 21C.Η θηλυκή κατσαρίδα μεταφέρει τον ωόσακκο της έως ότου αυτός είναι έτοιμος να εκκολαφθεί. Ο αριθμός των αυγών σε κάθε ωόσακκο είναι 30-40 παράγοντας στην ζωή του 4 έως 8 ωοσάκκους.

 

 

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΚΑΤΣΑΡΙΔΑΕΞΑΠΛΩΣΗ http://www.eudifon.gr/images/katsarida-amer.gifΑυτό το είδος αν και ονομάζεται κοσμοπολίτικο δεν συναντάται στις βόρειες περιοχές όπως άλλα είδη. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ Είναι η μεγαλύτερη στο είδος που συναντάται στα σπίτια έχοντας μέγεθος 1.1/2 inch -38 mm. Έχει λαμπερό κόκκινο χρώμα προς καστανό.Ένας κανονικός ωοσάκκος περιέχει 16 αυγά τοποθετημένα σε δυο σειρές. Μετά από 30 - 45 ημέρες εκκολάπτονται τα αυγά.Μπορεί να σχηματίσει 10 - 90 ωοσάκκους στην διάρκεια της ζωής του με μικρό ποσοστό όμως επιβίωσης των νυμφών. ΣΑΝ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ

ORIENTAL - SMOKYBROWN - AUSTRALIAN - SURINAM.κ.λ.π. ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ Παρ'ολο που πολλά είδη έχουν την ικανότητα να πετάξουν είναι τυπικά βαδιστικά έντομα και μετακινούνται με αρκετά μεγάλη ταχύτητα.Ζουν πολλέςhttp://www.eudifon.gr/images/katsarida-orie.gif μαζί σε αρκετά μεγάλες αποικίες και βασικά είναι νυκτόβιες.Είναι έντομα παμφάγα και καμία από τις τροφές που προορίζονται για τον άνθρωπο δεν εξαιρείται από την διατροφή τους, παρουσιάζοντας προτίμηση στις ζαχαρούχες και αμυλούχες τροφές. Συναντιούνται κοντά σε σωλήνες ζεστού νερού, ηλεκτρικές κουζίνες, ψυγεία φρεάτια αποχέτευσης και γενικά όπου η ύπαρξη τροφής, θερμοκρασίας και υγρασίας είναι διαθέσιμη. ΠΙΘΑΝΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ Η υγειονομική σημασία είναι μεγαλύτερη απ'ότι πιστεύεται, γιατί όπως έχει αποδειχθεί συγκρατούν παθογόνα βακτήρια, μεταφέρουν ιούς, πρωτόζωα, μύκητες, που προσβάλλουν τον άνθρωπο και αλλά σπονδυλωτά ζώα.

Η συνήθεια τους να τρέφονται με περιττώματα όσο και με τις τροφές του ανθρώπου αποτελεί δείγμα για τον πιθανό κίνδυνο της υγείας του.(Δυσεντερία - γαστρορραγία - διάρροια - σιγγελωση - αναπνευστικές λοιμώξεις τροφικές δηλητηρίασης. κ.λ.π.). ΠΡΟΛΗΨΗ Οι κατσαρίδες χρειάζονται τροφή, νερό και καταφύγιο στην προσπάθεια τους να επιβιώσουν.Περιορίζοντας αυτούς τους τρεις παράγοντες μπορεί να επιτευχθεί μείωση του πληθυσμού. · Με επιδιόρθωση των υδροσωλήνων.

· Με σιγύρισμα και μετατόπιση πιθανών καταφύγιων.

· Σφραγίζοντας πιθανές εισόδους σε οικήματα.

· Ανακατασκευάζοντας μέρη για την εξάλειψη καταφυγίων.

· Με την τοποθέτηση των τροφίμων σε καλά προφυλαγμένα μέρη.

ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ Η καλή πρόληψη δεν μπορεί από μόνη της να εξουδετερώσει μια καλά εγκαταστημένη αποικία από ένα πολυδίαιτο είδος όπως π.χ αυτό της γερμανικής κατσαρίδας.Οι υπολειμματικοί ψεκασμοί στα σημεία όπου συχνάζουν οι κατσαρίδες (ρωγμές, υπόγεια, φρεάτια, εσωτερικά και εξωτερικά της οικίας )και όπου αυτές φωλιάζουν και αναπαράγονται δίνουν, αποτελεσματική και ακίνδυνη για τον άνθρωπο και το περιβάλλον αντιμετώπιση. Δολώματα για κατσαρίδες, κολλητικές παγίδες με φερορμόνες και gel είναι επίσης διαθέσημα αλλά αποτελεσματικά σε μικρής έκτασης προσβολές.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, γιατί αν δε λυνόταν σίγουρα θα άλλαζα σπίτι... Πάντως η αδερφή μου μόλις πρωτοανέβηκε Αθήνα, βρήκε άπειρες μικρές καφέ μέσα στο σπίτι (παλιό ήταν).

Οι σιχαμένες έμπαιναν από τα σιφόνια και τον φωταγωγο, οπότε ψέκαζε εκει μέσα συνέχεια και μετά τα σφράγιζε. Ε, μετά από λίγο καιρό εξαφανίστηκαν και μπόρεσα κι εγώ να κοιμηθώ χωρίς να φοβάμαι μην πατήσω καμία κατά λάθος το βράδυ :D

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να μας αηδιάσετε; :lol: Το καταφέρατε! :p

Συζητάμε που συζητάμε τουλάχιστον μη βάζετε φωτογραφίες!

 

Κι εγώ τις κατσαρίδες δεν τις μπορώ... Το καλοκαίρι μας έρχονται για δωρεάν διαμονή και φαγητό τα λαμόγια αλλά που θα πάει! Θα ακριβύνουμε το ΦΠΑ και θα φύγουν μια για πάντα! :w00t: :lol: Ούρτ!

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Michelle με ποιόν τρόπο αποφάσισες να αντιμετωπίσεις την επέλαση των φρικτών τεράτων; Κατέληξες σε καμιά λύση;
Link to comment
Share on other sites

Οι λύση για τις μικρές τερέζες, εκτός από ναπάλμ που είναι οι καλύτερη λύση αλλά μετά θέλει πολύ καθάρισμα... :p , είναι ένα ζελέ σε σωληνάριο το οποίο το βρίσκεις είτε σε γεωπόνους ή σε pet-shop ( αν είσαι τυχερός).

Με αυτό βάζεις σε διάφορα σημεία, γωνίες κτλ, και είναι άοσμο, άγευστο (λίγο αλμυρό :wacko: ) και άχρωμο.

Οι κατσαρίδες, το τρώνε και μετά πάνε στη φωλιά και τρώνε η μία την άλλη.

Έτσι καθάρισα ολόκληρη αποικία σπίτι μου.

Ενδείκνυται για τις μικρές τις ξανθιές που είναι και οι πιο ανθεκτικές.

Δυστυχώς μάρκα δεν ξέρω αλλά με μια περιγραφή ο καταστηματάρχης θα καταλάβει.

 

Πάντως άλλη λύση από αυτή δεν υπάρχει, θυμάμαι τη μαμά κάθε βδομάδα να βρίσκει μια κατσαρίδα και να κάνει όλο το σπίτι άνω κάτω, ειδικά αν έβρισκε στη κουζίνα ή στο μπάνιο, έβγαζε τα πάντα από τα ντουλάπια και πλήρης καθαρισμός με παράλληλο ψέκασμα αλλά να σου μετά από καμια βδομάδα μια ακόμα τερέζα. Τελικά μάθαμε για ένα συνεργείο που εγκαθιστούσε με 30€ αυτό με το ζελέ, το έκανε μια θεία μου και σώθηκε, για κανά μήνα έβρισκε που και που καμιά ψόφια πάντα μέχρι που σταμάτησε να βρίσκει μια για πάντα, το φάρμακο έχει ζωή ένα χρόνο και μετά το ανανεώνεις. Τελικά μας έφερε μια γνωστή το φάρμακο και πάει εδώ και κανά χρόνο ούτε μια τερέζα, πραγματικά σωθήκαμε, όλα τα άλλα είναι απλά για να περνάς την ώρα σου, άχρηστα τελείως.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άλλη λύση από αυτή δεν υπάρχει, θυμάμαι τη μαμά κάθε βδομάδα να βρίσκει μια κατσαρίδα και να κάνει όλο το σπίτι άνω κάτω, ειδικά αν έβρισκε στη κουζίνα ή στο μπάνιο, έβγαζε τα πάντα από τα ντουλάπια και πλήρης καθαρισμός με παράλληλο ψέκασμα αλλά να σου μετά από καμια βδομάδα μια ακόμα τερέζα. Τελικά μάθαμε για ένα συνεργείο που εγκαθιστούσε με 30€ αυτό με το ζελέ, το έκανε μια θεία μου και σώθηκε, για κανά μήνα έβρισκε που και που καμιά ψόφια πάντα μέχρι που σταμάτησε να βρίσκει μια για πάντα, το φάρμακο έχει ζωή ένα χρόνο και μετά το ανανεώνεις. Τελικά μας έφερε μια γνωστή το φάρμακο και πάει εδώ και κανά χρόνο ούτε μια τερέζα, πραγματικά σωθήκαμε, όλα τα άλλα είναι απλά για να περνάς την ώρα σου, άχρηστα τελείως.

Μπορείς να μου πεις που βρήκες στην Αθήνα γιατί ψάχνω να βρω και δεν μπορώ...

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο απόγονος του ανθρώπου :) Ενώ ο άνθρωπος με 800rem ραδιενέργειας πεθαίνει ακαριαία, η κατσαρίδα θέλει 150.000rem....

 

Michelle καλό μου, τα παπουτσάκια σου που τα αφήνεις; αχαχαχαχαχ εκεί μέσα πρόσεξε μη βρεις καμία κανά πρωί!

 

Είναι το πιο ανθεκτικό ζώο στη φύση, γεννιώνται και αναπτύσσονται στο αποχτευτικό σύστημα, ότι και να ρίξεις θα τα βλέπεις πάντα μπροστά σου. Μοναδική λύση: Κλείσε ΟΤΙ ΤΡΥΠΑ υπάρχει σε μπάνιο και κουζίνα με αλουμινόχαρτο, ώστε να μη βγαίνουν από τους σωλήνες του αποχετευτικού.

 

Χαρακτηριστικά: Δείτε αυτό. Ο παγκόσμιος ιστός είναι πάντα στη διάθεσή σας :) Google λίγο το θέμα πρωτού πανικοβάλλεστε!

 

-Νίκος

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω που μενετε ολοι και βλεπετε κατσαριδες και ποντικια? προσωπικα κατσαριδα δεν εχει επισκευτει ποτε το σπιτι μου και ποντικια βλεπω μονο στον σταβλο που ξεπηδανε σαν μανιακα και μαλιστα μερικα απο την τρομαρα τους κουτουλανε και πανω σου..
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...